Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2017., 21:55   #1
Rad trgovina nedjeljom

Plenkovićeva Vlada opet trabunja da bi trebalo zabraniti rad nedjlejom jer je demografska slika loša i da dozvoliti u sezoni da nedjeljom rade trgovine samo na moru.
Vaše mišljenje - Treba li zabraniti rad nedjeljom?


Rad trgovina nedjeljom do kraja 2023. godine
__________________
Awakening
manchild is offline  
Old 05.03.2017., 22:05   #2
Ovako:

Nedjelju bi trebalo platiti duplo, pa kome se isplati neka radi!

U principu, ja sam za zaštitu radnica u trgovačkim centrima, ali ako bi se pošteno platilo, ako bi se osigurali slobodni dani... onda je dobro da se nedjeljom može u dućan, a ne da je cijeli grad mrtav.


Što meni zapravo smeta, većina trgovačkih centara je u stranom vlasništvu i kvragu, neka se malo propita kolika je plaća, a koliki profit izlazi iz RH.


Zašto bi bila bitna samo nedjelja??? Zašto ne postavljamo pitanje plaćanja prekovremenih, duljine dopusta itd itd.


I još jedna glupost, ja mislim da je mladoj curi lakše raditi nedjelju i subotu popodne, nego ujutro pa im sjebat izlazni dan (noćni izlazak), a ako se pak radi o vjerniku, koji iz vjerskih razloga želi slobodnu nedjelju, e onda je to neupitno ljudsko pravo!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 05.03.2017., 22:11   #3
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ovako:

Nedjelju bi trebalo platiti duplo, pa kome se isplati neka radi!

U principu, ja sam za zaštitu radnica u trgovačkim centrima, ali ako bi se pošteno platilo, ako bi se osigurali slobodni dani... onda je dobro da se nedjeljom može u dućan, a ne da je cijeli grad mrtav.


Što meni zapravo smeta, većina trgovačkih centara je u stranom vlasništvu i kvragu, neka se malo propita kolika je plaća, a koliki profit izlazi iz RH.


Zašto bi bila bitna samo nedjelja??? Zašto ne postavljamo pitanje plaćanja prekovremenih, duljine dopusta itd itd.


I još jedna glupost, ja mislim da je mladoj curi lakše raditi nedjelju i subotu popodne, nego ujutro pa im sjebat izlazni dan (noćni izlazak), a ako se pak radi o vjerniku, koji iz vjerskih razloga želi slobodnu nedjelju, e onda je to neupitno ljudsko pravo!
mise ima svaki dan
__________________
Awakening
manchild is offline  
Old 05.03.2017., 22:14   #4
Lako za misu ima misa i u 7 navecer, al ak su ti taj dan doma muž i dijete (a vjerojatno jesu) bilo bi ljepše da ga provedete skupa a ne da dođeš doma iscijeđena ko stara krpa.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Old 05.03.2017., 22:16   #5
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
mise ima svaki dan
misa je najmanji problem.
nedjelja bi trebala biti dan za obitelj...
ali i to se lako riješi, ne produži se ugovor u slučaju udaje, trudnoće i mirna bosna. pa poslije poslodavci kukaju treba uvoz radne snage
dk1 is offline  
Old 05.03.2017., 22:17   #6
nek ga pošteno plate i da vidiš kak bu se ljudi trgali da rade...uvjetovat im da ak hoće radit nedeljom moraju tolko i tolko ljudi sa burze uzet...

inače meni se živo fućka jer 90% toga kupujem prek neta...
magjar07 is offline  
Old 05.03.2017., 22:19   #7
Quote:
magjar07 kaže: Pogledaj post
nek ga pošteno plate i da vidiš kak bu se ljudi trgali da rade...uvjetovat im da ak hoće radit nedeljom moraju tolko i tolko ljudi sa burze uzet...

inače meni se živo fućka jer 90% toga kupujem prek neta...
pa ak je državi u interesu da je poslodavci varaju, onda nek je varaju i dalje

koliko ja znam ovdje je kapitalizam i ne može država intervenirati
__________________
Awakening
manchild is offline  
Old 05.03.2017., 22:20   #8
a bude li bilo izjava da za vrijeme sezone trgovine na moru rade, a na kontinentu ne, US će to odmah srušiti
__________________
Awakening
manchild is offline  
Old 05.03.2017., 22:22   #9
Svaki dan treba biti za obitelj, dakle je bi masno kažnjavao poduzeća koja ne prakticiraju to da su prekovremeni sati isključivo dobrovoljni.

Sva ova fina međunarodna poduzeća poštuju radnička prava u svojim zemljama, a kad dođu na balkan gule radnike do gole kože
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 05.03.2017., 22:30   #10
uđem u pekaru, radi neka jadnica za 2500 kn, dobijem i račun, račun izdala gazdina kćerka.... ne, nije izdala gazdina kćerka, ona upravo paradira po gradu u novom polovnom slk-u.
za nenormalne zemlje i narode lakše je donositi nove zabrane nego provoditi postojeće zakone
dk1 is offline  
Old 05.03.2017., 22:37   #11
Trebalo bi zatvoriti sve nedjeljom a ne samo trgovine, zato što poslodavci ne isplaćivaju prekovremene. 40 radnih sati je satnica u tjednu, što je 5,7 sati u 7 dana, međutim kod nas se radi 7 dana i to najmanje 8sati. Zakon se ne primjenjuje kod kršenja radničkih prava i zbog toga je vlada prisiljena da se ljudima da barem ta nedjelja slobodno. Noćni rad također se ne plaća ekstra, a to nije ni čudno kada zakon samo propisuje da bi se rad noću trebao ekstra platiti (nema kazni i postotnog iznosa kolko bi se ekstra trebalo platiti).

Dakle, mislim da bi se trgovinama trebalo dati slobodno nedjeljom, a većina koja je protiv ovoga, vjerojatno ima off dane subotom i nedjeljom pa bi htjeli otvorene trgovine onda kad su slobodni.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Old 05.03.2017., 22:57   #12
Ma sve nedjeljom zatvoriti, pumpe, bolnice, kina, kafice. Boze koje ideje, po cemu je trgovina nesto posebno?
lukarak is offline  
Old 05.03.2017., 23:09   #13
U drzavi poput nase gdje je nezaposlenost goruci problem, zabranjivati rad je suludo. Treba provoditi zakon o 40 satnom radnom vremenu, a ostalo sve liberalizirati.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 05.03.2017., 23:10   #14
Nemoj trolati, sve što si naveo ni približno nije potpaćeno kao trgovine. I dok društvo može funckionirati bez trgovina nedjeljom, bez bolnica se ne može.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Old 05.03.2017., 23:28   #15
Zabranit rad nedjeljom samo trgovinama je diskriminacija prema recimo kafićima jer i jedno i drugo je de facto usluga a zabranit rad nedjeljom prema nekim istraživanjima kojih se sjećam od prošlog puta kad se to spominjalo je jedno 10% trgovaca na burzu.

Rad nedjeljom-praznikom-blagdanom plati duplo i tko voli nek izvoli ali svima kojima je u opisu posla rad tim danima.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Old 05.03.2017., 23:29   #16
Radio sam nedjeljom i nije mi smetalo i to sam se svojevoljno bilježio, no isto tako ima osoba koje ne žele raditi i u redu, nemam djecu, ženu itd. Meni nije problem radit ni noćne. No mislim da rad nedjeljom mora bit dodatno plaćen na isti način kao što su noćne smjene plaćene.
Namjeravam uskoro krenut u vlastiti posao i radit ću nedjeljom ali skraćeno. E sad ako država odluči zabraniti rad nedjeljom meni to neće ići na ruku.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet

Zadnje uređivanje crazy_borna : 05.03.2017. at 23:51.
crazy_borna is offline  
Old 05.03.2017., 23:43   #17
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Što meni zapravo smeta, većina trgovačkih centara je u stranom vlasništvu i kvragu, neka se malo propita kolika je plaća, a koliki profit izlazi iz RH.
Mene smeta, što strani vlasnici u svojim matičnim državama ne smiju raditi nedjeljom, a kod nas smiju.
Ja sam za to da nedjeljom rade samo trgovine osnovnim živežnim nairnicama (pekarski proizvodi i mlijeko) i to samo prije podne.

Da i za to sam, da na državne blagdane ne radi niti jedna trgovina.
__________________
Ignore: - Sizif -, saugaro, Sotto Voce, kalinin, bleso
Bodul2a is offline  
Old 05.03.2017., 23:45   #18
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
mise ima svaki dan
Bio sam puno širi u svom upisu, spomenuo sam mlade cure koje subotom i petkom žele vanka, pa im ne paše doć raditit u nedjelju u 6 ujutro!

A to da u RH vjernik ima pravo na svoju vjeru je isto nešto što se nesmije zaboraviti. Tu je i obiteljski ručak itd itd.


Međutim ono što je najbitnije, da se radnička prava trgovkinja nesmije svesti samo na slobodnu nedjelju, neka recimo radni tjedan traje 30 sati umjesto 40 i neka poslodavac raspodjeli ljude i nedjeljom.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 05.03.2017., 23:48   #19
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
uđem u pekaru, radi neka jadnica za 2500 kn, dobijem i račun, račun izdala gazdina kćerka.... ne, nije izdala gazdina kćerka, ona upravo paradira po gradu u novom polovnom slk-u.
za nenormalne zemlje i narode lakše je donositi nove zabrane nego provoditi postojeće zakone
U biti to je najveća zamka "prava na nedjelju", jer ako trgovkinje i dalje budu morale raditi uz neplaćene prekovremene, onda je slobodna nedjelja kurac od ovce!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 05.03.2017., 23:49   #20
Quote:
Bodul2a kaže: Pogledaj post
Mene smeta, što strani vlasnici u svojim matičnim državama ne smiju raditi nedjeljom, a kod nas smiju.
Ja sam za to da nedjeljom rade samo trgovine osnovnim živežnim nairnicama (pekarski proizvodi i mlijeko) i to samo prije podne.

Da i za to sam, da na državne blagdane ne radi niti jedna trgovina.
A ja sam da strana poduzeća u RH plačaju svoje radnike kao i u matičnim državama ili neka odjebu od Hrvatske!!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:25.