Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2015., 20:16   #341

Evo gotovo - od gore navedene kolicine bazge, secera i vode -11 litara. Za nas troje cist dost.
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 13:24   #342
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Malo poboljšana verzija ovog topika, na PZ i za vudrene

Dakle, recepti koje imamo za sok od bazge su vaki-naki, svima im je zajedničko da u njih ide užasno mnogo šećera (1 kg šećera na litru vode; Coca-cola za koju znamo da je strašno slatka ima 10 g šećera u 100 ml - dakle zdravi domaći sokovi od bazge imaju ravno 10 puta više šećera nego Coca-cola ). Iako, zapravo, ne razumijem zašto je neophodno staviti toliku groznu količinu šećera, čini se da jest, jer nema recepta gdje je ta količina manja. Rezultat toga je da se dobije strašno preslatki sirup i da se tome onda pokušava doskočiti stavljanjem limunske kiseline (ili limunovog soka, što je basically ista stvar), ali je sirup i dalje presladak i premalo bazgast.

Pitanje za PZ-ofce je sljedeće: kaj bi bilo da probamo uzeti cvjetove bazge, u nekom organskom otapalu otopiti što-god-je-to-iz-bazge-što-daje-okus-soku, otparimo organsko otapalo i dobijemo čisti koncentrat (bilo tekuć, ili vjerojatnije u krutom stanju), koji onda probamo otopiti u nekoj normalnoj količini vode, ili koristimo kao prah pa sok radimo k'o cedevitu? Jel bi to bilo doable? Jel ima ovdje koji vrijedni kemičar s pristupom rotavaporu, malo nekog organskog otapala i pol sata vremena da proba kaj bi se dogodilo kad bi to probali?
Zaboravili ste jednu naoko nevažnu činjenicu; u sok od bazge se dodaje šećer, dakle saharoza, koja,kao ugljikohidrat, se razgrađuje nekih 4-6 satiu želucu. Slažem se, šećer nije zdrav, no aleko je zdraviji od fruktozno-glukoznog sirupa,koji se nalazi umjeto šećera u coli. Takav glukozni sirup, (ili kukuruzni sirup) se apsorbira relativno brzo,ide u krv, a tijelo da bi obuzdalo takvu navalu glukoze otpušta velike količine inzulina. I kalcija iz kostiju,da neutralizira naglu navalu kiselosti. Ponovite ovo nekoliko puta dnevno, eto šećerne bolesti. Samo umjereno!
__________________
May your trails be crooked, winding, lonesome, dangerous, leading to the most amazing view! May your mountains be high, reaching clouds,and your valleys be deep..
Kjuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 15:20   #343
Problem slatkoće soka se može barem djelomično zaobići ovako:
- stavi se med umjesto šećera, barem dijelom, po mogućnosti blaže arome
- intenzitet okusa se dobiva što većom količinom cvijeta bazge
- ne volim presladak okus, a za 4-5 litara soka ne moram staviti mnogo šećera, računam sok potrošiti dosta prije početka kvarenja

Kombinirajte nešto sa ova tri trika, bit će dobro...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 18:55   #344
Evo ja sam izračunao(izmjerio) u kojem omjeru slažem sok koji je za mene zadovoljavajući.
Ja slažem u omjeru 1:9 tj u 3dl soka stavim 30ml sirupa
moj recept je da u 6l vode ide 5kg šećera što daje 833g po litri
iz toga sljedi da u 10ml sirupa ima 8.33g šećera
što pak znaći 8.33g šećera u 100ml kada se pomješa sa vodom
čak i kada se uzme omjer 1:4 kojeg je netko naveo gore dobije se da u 100ml ima 17g šećera što je manje nego x2 više šećera naspram onih x10 više koje se spominju.

Zaključak, čak i sa receptom 1l vode + 1kg šećera u takvom soku nema više šećera nego u koli, u mome slučaju ima čak i manje.
sellen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 19:02   #345
Quote:
Kjuno kaže: Pogledaj post
Zaboravili ste jednu naoko nevažnu činjenicu; u sok od bazge se dodaje šećer, dakle saharoza, koja,kao ugljikohidrat, se razgrađuje nekih 4-6 satiu želucu. Slažem se, šećer nije zdrav, no aleko je zdraviji od fruktozno-glukoznog sirupa,koji se nalazi umjeto šećera u coli. Takav glukozni sirup, (ili kukuruzni sirup) se apsorbira relativno brzo,ide u krv, a tijelo da bi obuzdalo takvu navalu glukoze otpušta velike količine inzulina. I kalcija iz kostiju,da neutralizira naglu navalu kiselosti. Ponovite ovo nekoliko puta dnevno, eto šećerne bolesti. Samo umjereno!
jel može tko (netko barem donekle stručan) potvrdit? ja na internetu samo pronalazim tvrdnje kako nema razlike
sellen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2015., 11:29   #346
Neka budala je davno otvorila temu o soku od bazge na pdf. Prirodne znanosti, gdje se tema (naravno) pretvorila u raspravu o receptima za sok, pa su ju moderatori prebacili k nama, ja spojila, malo uredila i eto, sad su te dvije teme skupa. Slobodno nastavite o sirupu od bazge zajedničkim snagama
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 18:25   #347
pozdrav!

zanima me gdje ici brati bazgu u zagrebu? našla sam ovdje na temi info o zelenoj magistrali, lukšićima, ali ne znam gdje tocno tamo?

i bilo bi super ako imate jos lokacija! hvala!
__________________
There's only one instant, and it's right now.
AnimusVox is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 03:27   #348
Unhappy Prirodni sok od bazge bez šećera?

Zna li netko ima li ga sada negdje za kupiti?
quest11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 22:11   #349
Seazona Bazge

:klap:
iskerno neznam dal ima ova tema ali nisam blizu sume a ako netko od forumasa primjeti da je krenula cvasti neka ovdje javi,jer mozda necu stici obrati da si napravim sokić? ima li kakvih viđenja zasada ili je rano?
Gaissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2018., 01:19   #350


pa ne znam, budem se provozao biciklom do šume danas, pa ti javim

mada mislim da je još prerano, jer koliko se sjećam bazga cvate u kasno proljeće i rano ljeto-možda se varam.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2018., 12:33   #351
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post


pa ne znam, budem se provozao biciklom do šume danas, pa ti javim

mada mislim da je još prerano, jer koliko se sjećam bazga cvate u kasno proljeće i rano ljeto-možda se varam.
Svibanj, lipanj..
Appalachia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2018., 23:40   #352
Quote:
Gaiaree kaže: Pogledaj post
e pa ja moram na put

ja se dobro sjecam da je zadnje dvije godine bazga bila u 4 mjesecu vec pocela,pred kraj je bila rascvjetana,sad dali cu stic svoje natjerat da mi to naprave uz moju pomoc nadam se...obozavam taj sok
Travanj 2018.pokazuje visoke temperature.
Bazga je na pomolu.

Koliko stavljaš šećera ?
To nije zdravo.

Bazga bi se trebala pripravljati drugačije.
Appalachia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2018., 00:59   #353
Quote:
Appalachia kaže: Pogledaj post
Travanj 2018.pokazuje visoke temperature.
Bazga je na pomolu.

Koliko stavljaš šećera ?
To nije zdravo.

Bazga bi se trebala pripravljati drugačije.
ja ju nisam nikad pravila,baka pravi, imala je recept nekakav da ju je prokuhavala,i s godinama je ta bazga mijenjala boju u tamnu,ali je bila uzasno fina, sad je od neke susjede uzela recept bez kuhanja i sa limunom,sto se meni bas i ne svida jer nije jaki okus....znam samo da djed i ja litru na dan popijemo xD trebalo bi nam jedno 300 boca bazge haha
Gaissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2018., 11:03   #354
Quote:
Gaiaree kaže: Pogledaj post
ja ju nisam nikad pravila,baka pravi, imala je recept nekakav da ju je prokuhavala,i s godinama je ta bazga mijenjala boju u tamnu,ali je bila uzasno fina, sad je od neke susjede uzela recept bez kuhanja i sa limunom,sto se meni bas i ne svida jer nije jaki okus....znam samo da djed i ja litru na dan popijemo xD trebalo bi nam jedno 300 boca bazge haha
Bazga je mijenjala boju ?!
To još nisam čuo..Tvoja baka je očito majstor u spravljenju.

No, ono što meni osobito smeta je količina šećera..Volim slatko, ali iapk to je previše..
Limun čini bazgu sok zdravijim..
Ako ti nije fin, ah to je tako..
Appalachia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2018., 11:51   #355
Quote:
Appalachia kaže: Pogledaj post
Bazga je mijenjala boju ?!
To još nisam čuo..Tvoja baka je očito majstor u spravljenju.

No, ono što meni osobito smeta je količina šećera..Volim slatko, ali iapk to je previše..
Limun čini bazgu sok zdravijim..
Ako ti nije fin, ah to je tako..
da ona je to nekako prokuhavala i jedna je boca ostala u ostavi skrivena,i nasli smo ju nakon par godina,baka je bila kivna baciti ju da se ne potrujemo al sam ju ja zdipila i popila, bila je prefina,onako boje poput kakvog caja tamnog...a ova nova bude blijedo zuta...
Gaissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2018., 23:36   #356
Quote:
Gaiaree kaže: Pogledaj post
da ona je to nekako prokuhavala i jedna je boca ostala u ostavi skrivena,i nasli smo ju nakon par godina,baka je bila kivna baciti ju da se ne potrujemo al sam ju ja zdipila i popila, bila je prefina,onako boje poput kakvog caja tamnog...a ova nova bude blijedo zuta...
Hm..Nekoliko godina stari sadržaj u boci i nije ti bilo ništa ?
Pa prilično nevjerojatno.Da ne pretjeruš malo po vremenu..
Ili je baka imala iznimno vješta znanja, a opet kažeš i sama da ju je htjela baciti iz mjera opreza, upravo da se ne dogodi to što se dogodilo..

I kakav je okus bio ?!
Appalachia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2018., 19:32   #357
Quote:
Appalachia kaže: Pogledaj post
Hm..Nekoliko godina stari sadržaj u boci i nije ti bilo ništa ?
Pa prilično nevjerojatno.Da ne pretjeruš malo po vremenu..
Ili je baka imala iznimno vješta znanja, a opet kažeš i sama da ju je htjela baciti iz mjera opreza, upravo da se ne dogodi to što se dogodilo..

I kakav je okus bio ?!
sigurno 2,3 godine nije nitko nasao tu bocu,bila je jako fina,samo se malo stavilo i moglo razrijediti,a ovaj s limunom moram pola case soka pola vode...bila je boja nekog biljnog caja
Gaissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2018., 13:11   #358
Znači, trebalo je vrlo malo sirupa u čaši kako bi se zadržala slatkoća na količini vode ?!
Appalachia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 23:06   #359
Jel pravio netko od Vas ovo :

http://kezabellskitchen.blogspot.hr/...champagne.html
__________________
Promeniću svet do kraja pesme.EKV
hrvatina_i_po is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2018., 20:51   #360
Quote:
Appalachia kaže: Pogledaj post
Znači, trebalo je vrlo malo sirupa u čaši kako bi se zadržala slatkoća na količini vode ?!
da.

vidim danas da je polako pocela bazga,mislim da cu i uspijet ove godine skuhat prije nego odem na sezonu.
Gaissa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:21.