Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2017., 16:59   #1321
Quote:
zwrkan kaže: Pogledaj post
na Metlu i Bobaru( na Bobari jedan vrh nije zauzet) izišlo se oko 19 sati 15.kolovoza.
E da je jedan.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2018., 10:54   #1322
Ako je 141. držala crtu od Tičeva sve do Biljega, gdje je onda bila 126. d.p.? Kako sam razumio, s nama kod Grahova nisu bili tenkovi 4. gbr. nego tenkisti od 113. gbr. To pitam jer se stalno provlači da je 4. gbr. bila i kod Grahova i kod Resanovaca. I jesu dijelovi 112. bili i kod Grahova i kod Resanovaca, kao i 113?
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2018., 10:58   #1323
https://www.youtube.com/watch?v=IriD-Qk1zT0&t=2s

@ biosamvojnik Evo link da vidis ko vam je bio sa srpske strane na tom dijelu ratišta. Ovaj što govori je komadant "Vukova sa Drine" - Jolović, zvani "Legenda". Jedinica je pripadala Drinskom korpusu VRS (brojnost korpusa - najvise 18 000 ljudi). "Vukovi sa Drine" su malobrojna diverzatska jedinica, koja je većnom ratovala u istočnoj Bosni. Jedna je od najboljih srpskih jedinica u ratu 92 -95 i sačinjavali su je ljudi većinom sa područja Zvornika.
Izjave aktera na snimku treba staviti u kontekst tadasnjih okolnosti.
pirke82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2018., 18:28   #1324
pirke 82 jasno mi je ko su ovi, nego mi nije jasan raspored naših, hrvatskih snaga. Ne znam ko nam je držao leđa u Glamočkom polju, jer te snage su zaustavile planirani srpski prodor na Grahovo i iz toga smjera. Pogledao sqm i komentare ispod ovoga videa. Očito je da se tu muvaju ljudi koji su tamo bili i koji bi mogli reći što se dogodilo sa zarobljenim vojnikom HV koji je "nestao". Nisam ga poznavao, ali ga rodbina traži. Meni je tako djed bio "nestao" u 2. svj. ratu, tj. nismo znali gdje je, iako je imao čak i uređen spomenik i pokopan je u "dalmatinskom groblju" s još 74 borca x. partizanske brigade - u mjestu Srb. Za grob smo mu saznali tek krajem 80.-ih. To da se ne zna gdje mu je grob je pogodilo cijelu obitelj kroz 3 generacije. Zato bih volio da nađemo Dragu.
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2018., 21:03   #1325
@ biosamvojnik Do sudbine nestalog vojnika možes jedino doći na način da neko od aktera o tome progovori. Ostavi komentar na videu sa nekim mail-om za kontakt, ponudi nagradu za tačnu informaciju (ovo obavezno), zagarantuj diskreciju itd. Svi su svjesni da bi se sudbina nestalih na svim stranama morala riješiti upravo iz posljednjeg dijela tvog komentara. Otići u Zvornik i naći negog od ovih momaka iz VsD, vidjeti da li su spremni da sarađuju. Nikako biti prepotentan i gledati ih kao srpsku žgadiju kako se to obično čini (ovo posljednje se ne odnosi na tebe). Samo taj Zvornik je imao preko 1000 poginulih vojnika VRS u prošlom ratu (126 u jednom danu na Glođanskom brdu kod Zvornika, kao vi u cijeloj "Maslenici"). Mada iskreno da ti kažem hrvatske službe su baš aktivne u BiH (o detaljima neću), pa ljudi neće da pričaju o ratnim iskustvima, nepovjerljivi su baš. Takodje ostavi i komentar da bi bio spreman dati nagradu na ovom sajtu http://sokolac.slavicnet.com/sokolac...c_rat1992.html. Reći otvoreno da te interesuju dešavanja na Deralama, Bos. Grahovo u periodu nakon "Oluje" ako bi imao ko od aktera sa srpske strane da priča. Javiće se sigurno neko, a vjerovatno i neko nečasnih namjera da pokupe kakve novce. I administratoru sajta se možeš obratiti za savjet i sasvim mu otvoreno reći šta ti treba i na koji način najbolje do toga doći. Svi znaju kroz kakvu golgotu prolazi porodica koja traži nestale. Vrijedi probati.
pirke82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2018., 22:24   #1326
Quote:
pirke82 kaže: Pogledaj post
@ biosamvojnik Do sudbine nestalog vojnika možes jedino doći na način da neko od aktera o tome progovori. Ostavi komentar na videu sa nekim mail-om za kontakt, ponudi nagradu za tačnu informaciju (ovo obavezno), zagarantuj diskreciju itd. Svi su svjesni da bi se sudbina nestalih na svim stranama morala riješiti upravo iz posljednjeg dijela tvog komentara. Otići u Zvornik i naći negog od ovih momaka iz VsD, vidjeti da li su spremni da sarađuju. Nikako biti prepotentan i gledati ih kao srpsku žgadiju kako se to obično čini (ovo posljednje se ne odnosi na tebe). Samo taj Zvornik je imao preko 1000 poginulih vojnika VRS u prošlom ratu (126 u jednom danu na Glođanskom brdu kod Zvornika, kao vi u cijeloj "Maslenici"). Mada iskreno da ti kažem hrvatske službe su baš aktivne u BiH (o detaljima neću), pa ljudi neće da pričaju o ratnim iskustvima, nepovjerljivi su baš. Takodje ostavi i komentar da bi bio spreman dati nagradu na ovom sajtu http://sokolac.slavicnet.com/sokolac...c_rat1992.html. Reći otvoreno da te interesuju dešavanja na Deralama, Bos. Grahovo u periodu nakon "Oluje" ako bi imao ko od aktera sa srpske strane da priča. Javiće se sigurno neko, a vjerovatno i neko nečasnih namjera da pokupe kakve novce. I administratoru sajta se možeš obratiti za savjet i sasvim mu otvoreno reći šta ti treba i na koji način najbolje do toga doći. Svi znaju kroz kakvu golgotu prolazi porodica koja traži nestale. Vrijedi probati.
Hvala na podršci! Sve je to razumljivo da su ljudi nepovjerljivi. Od informacija traži se samo informacija gdje je njegovo tijelo, drugo ništa. Evo pokušao sam napraviti stranicu na fejsbuku https://www.facebook.com/Drago-Ilovi...dmin_todo_tour Možda se neko i javi jednoga dana...
AKO IMAŠ JOŠ KOJU IDEJU SLOBODNO PIŠI.
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2018., 10:10   #1327
Moram dati objašnjenje - ja nisam nikakav službeni "predstavnik" Drage Ilovića. Nismo bili ista brigada, niti sam stigao upoznati njega ili njegovu obitelj. Samo smo bili na istom terenu. Znači svi smo braća u nevolji. Upoznao sam mu zapovjednika i čuo sam da ga njegovi traže i da nije problem ni novac ako treba platiti. Zato me čudi kako to da to nigdje ne piše. Valjda to ide nekim drugim kanalima, ali vidim da nema rezultata. Ja sam samo mislio da ako neko od srpskih vojnika naleti na ovu informaciju neka se javi. Ja samo želim proširiti glas o tome, ništa drugo. Ili se javite meni u ovaj inbox ili na link koji sam tu stavio. Tamo imate moj broj telefona. Stavio sam i broj telefona tajnika udruge moje brigade - to je 141. brigada HV. Možete pisati i u inbox na fejsbuk stranici od Drage Ilovića ili od 141. brigade. Ako informaciju pošaljete meni, ja ću informaciju proslijediti tajniku 141. brigade i oni će javiti njegovom zapovjedniku iz 6. d.p. pa da dalje stupe u kontakt i nastave potragu. Iako, ljudski govoreći, do danas je mogao netko otići tamo do zapovjednika Jolovića i zamoliti ga da potraži informaciju među ljudima koje on poznaje. Meni to osobno ne bi bio problem.
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2018., 17:34   #1328
Bio sam zagubio e-mail adresu od zapovjednika Drage Ilovića - to je Ivica Bubić iz 6. d.p. Najbolje je njemu poslati informaciju na adresu [email protected]. Hvala svima!
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2019., 00:17   #1329
Dobra večer svima. Pokoj vječni poginulima u ovoj temi. Posljednjih par dana na miru pročitao prethodnih 67 strana. Sada nakon 24 godine i godinu dana prije 25 obljetnice postavljam par pitanja?

1. Prvo. Jeli se ova operacija izučava i proučava na Hrvatskom vojnom učilištu
"Dr. Franjo Tuđman"?

2. Drugo. Jesmo li ovu operaciju 141 brigade uvrstili u nastavni primjer budućeg obučnog Središta za razvoj vođa “Marko Babić” u Udbini?

3. Treće. Jesmo li u silabus Zapovjedno-stožerna škola "Blago Zadro" koja školuje časnike OS RH za obnašanje zapovjednih stožernih i drugih funkcionalnih dužnosti uvrstili ovu operaciju primanja napada i kontra napadan 141. Br.

I

4. Četvrto. U najvišoj Ratnoj školi "Ban Josip Jelačić" ima li nastavnog spomena na ove dvije bitke.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2019., 13:35   #1330
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Dobra večer svima. Pokoj vječni poginulima u ovoj temi. Posljednjih par dana na miru pročitao prethodnih 67 strana. Sada nakon 24 godine i godinu dana prije 25 obljetnice postavljam par pitanja?

1. Prvo. Jeli se ova operacija izučava i proučava na Hrvatskom vojnom učilištu
"Dr. Franjo Tuđman"?

2. Drugo. Jesmo li ovu operaciju 141 brigade uvrstili u nastavni primjer budućeg obučnog Središta za razvoj vođa “Marko Babić” u Udbini?

3. Treće. Jesmo li u silabus Zapovjedno-stožerna škola "Blago Zadro" koja školuje časnike OS RH za obnašanje zapovjednih stožernih i drugih funkcionalnih dužnosti uvrstili ovu operaciju primanja napada i kontra napadan 141. Br.

I

4. Četvrto. U najvišoj Ratnoj školi "Ban Josip Jelačić" ima li nastavnog spomena na ove dvije bitke.
bez uvrede..ali što bi trebali nučiti od 141 br ?..kako da te neprijatelj uhvati nespremnog ? pa da nije došla 3 bojna 7gbr i kasnije 4gbr , ode sve u tri krasna k....a .141 je pretrpjela velike gubitke , ali zna se koje su postrojbe vratile položaje i još nekoliko km pomakle linije
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2019., 14:08   #1331
Tu san te čeka.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2019., 01:17   #1332
Nema se tu sta izucavati,samo bi trebalo ovim primjerom pokazati kako se ne uvode snage na crtu obrane i kako se trebaju bolje naoruzati i informirati o susjedima livo i desno te o neprijatelju ispred!A kontra udar HV je logican slijed,nije planiran vec donesen u trenu stabilizacije crte.Udar s boka 4.gbr iz Srba ka Resanovcima je uvelike pridonjela rijesavanju ove situacije.Ne mozemo ovo nazvati operacijom vec odlicnim taktickim potezom.

Zadnje uređivanje promaja : 17.08.2019. at 01:20. Reason: Lapsus
promaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2019., 06:29   #1333
Tako je. Ja želim malo o taktici još više-bolje bilo bi kazati o organizaciji nakon 24 godine i što smo naučili ili nismo od tog 13.kolovoza 1995.

1995 godine 141 br. u kojoj je 13.08 poginulo pa kaže :
Quote:
u žestokom pješačkom okršaju, Brigada trpi velike gubitke u ljudstvu, 15 poginulih i 43. ranjenih pripadnika
Danas 24 godine kasnije da netko ubije 1,5 pasa ili mačke razne udruge za zaštitu životinja bi imali javna okupljanja.

15 poginulih i 43 ranjena je brojka iz 13.08.1995. zašto sad to spominjem pa evo jedan od razloga:

Dvadeset i koju godinu kasnije:

1. https://www.morh.hr/fotogalerija-pos...-rh-u-osijeku/

Ponovno pričuvni sastav danas Hrvatske vojske , OSRH se postrojava:

a) u odorama koje nisu jednake aktivnom sasatavu OSRH.

b) obuku pričuvnih pripadnika je ponovno nekompatibilna. Tako smo imali u prethodnim stranicama spomena kako su pojedinci 141 br. Tih 11,12,13,14.08.1995 dužili Zastavine M59. Danas u 2019 ide se ka standardizaciji naoružanja pripadnika OSRH s VHS cal. 5,56x45 mm. A pričuvni sasatav se obućava u 2019 s :

- https://www.morh.hr/wp-content/galle...6122018_04.jpg

- https://www.morh.hr/zavrsena-obuka-p...vnije-u-kninu/


c) Zaštitna oprema i odjeća aktivnih pripadnika OSRH - HV.

- https://www.morh.hr/wp-content/galle..._110219_27.jpg

I zaštitna oprema i odjeća pričuvnog pripadnika OSRH:

- https://www.morh.hr/wp-content/uploa...84303538_o.jpg

Ovo je sada samo jedan logistički segment usporedbe 1995 i 2019 godine. Ponavljam pročitao svih 67 prethodnih stranica dva puta posljednij pet - šest dana.

I sinoć kad sam zatvarao grilje od sjeverne sobe gledao sam u križ i svitla ispod križa koja obilježavaju male križeve poginuli iz Kaštela. A broj malih križeva je mogao biti i manji.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2019., 12:13   #1334
Nista to nije cudno sto se tice razlike u opremanju aktivnih i pricuvnih snaga.U DR ista je razlika bila između gardijskih brigada,zdruga u odnosnu na druge brigade.A sto se tice naoruzanja prije bih izabrao ove AP od Crvene Zastave..nego ove plasticne!!��
promaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2019., 14:11   #1335
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
bez uvrede..ali što bi trebali nučiti od 141 br ?..kako da te neprijatelj uhvati nespremnog ? pa da nije došla 3 bojna 7gbr i kasnije 4gbr , ode sve u tri krasna k....a .141 je pretrpjela velike gubitke , ali zna se koje su postrojbe vratile položaje i još nekoliko km pomakle linije
Bez uvrede... ali ko si ti da govoriš o 141. brigadi??? Di si ti bija 13.08.1995.?
Ti pljucaš po 141 brigadi koja je držala liniju od Biljega do Tičeva, 13.08 povukla se sa dvi čuke od 200 koliko ih je držala (cifra od 200 je napamet, ali nije puno manja)uz 15 poginulih pripadnika. Pazi PETNAEST POGINULIH PRIPADNIKA, da imaš iti malo poštivanja prema NJIMA nebi ovo napisa šta si napisa. Za tvoju informaciju, 141. je bila na južnom ratištu. poslije na Drniškom ratištu, Pa u Zadarskom zaleđu, 141 brigada je sudjelovala 14.08. u vračanju ciljega i vidovića glavice. te 15.08. u napredovanju prema resanovcima , došli smo sa 126 brg. do sela Mandići.
Ja razumin da druga strana pljuca po nama ali mi je žaj šta i ovi sa naše strane pljucaju po našim žrtvama. I zato molim te ne komentiraj ono di nisi bija...
Padobranac64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2019., 14:47   #1336
Quote:
promaja kaže: Pogledaj post
Nista to nije cudno sto se tice razlike u opremanju aktivnih i pricuvnih snaga.U DR ista je razlika bila između gardijskih brigada,zdruga u odnosnu na druge brigade.A sto se tice naoruzanja prije bih izabrao ove AP od Crvene Zastave..nego ove plasticne!!��
Čudno je. Gledaj ja sam tada bio dite tog 13.08.1995. Ali danas sam otac dvoje dice. Eto sudjelovao sam osobno u komentarima Strategije nacionalne sigurnosti koju je donio gospodin Ministar obrane RH Damir Krstičević.

Danas nisam DVO, ali sam zaposlenik s 16 godina radnog staža nakon studija. Neki od poslova koje obavljam su vezani u siguran rad. Obavljanje poslova na siguran način je preduvjet smanjena broja ranjenih ili poginulih.

Kao što ti kaže čovjek Padobranac64, jedan čovjek je puno a ne 15 i 43 ranjena na ovih 15 bih dodao još dvojicu od kojih sam jednom u rujnu ministrirao na sprovodima u Kaštelima.

Oni su bili pripadnici 142 br. Pokojni Grgić i Pirija . 17 pripadnika poginulih u tih par dana nije 17 mačaka ili 17 pasa to je 17 ljudskih duša to je mogli biti 17 obitelji, 17 očeva ili sutra 17*2-3 = 50 novorođene dice.

I u škveru ginu ljudi statistika kaže na jednu novogradnju da je smrt jednog radnika u granicama normale.

ALI oprema, u ovom primjeru naouružanje , oprema zaštitna , količina streljiva i potpora kako veza tako, tako topništva a nadasve potpore iz zraka je ta koja treba smanjiti broj poginulih.

Ponavljam na 67 stranica koje svjedoče ljudi - pripadnici pa i zapovjednici na nižim razinama 141 br. Je bila izostavljena nekih vrlo bitnih segmenata koji su bitni za smanjivanjem ljudskih žrtava s naše strane.

U gornjem postu sam napisao i slikama tj. linkovima pokazao da i 24 godine kasnije mi radimo razliku između:

https://i.postimg.cc/CKk8m1qR/E07-F8...8-ABC291-C.jpg

I kao ovi pričuvni sastav odnedavno u Lori.


https://i.postimg.cc/XJNvd7cS/A50425...7-EA6-B215.jpgimageupload

https://www.defender.hr/naslovnica-i...ije-split/amp/

Ili ti misliš da je život pričuvnog vojnika manje vrijedan od aktivnoga vojnika?

Ili ovako misliš li da zavarivači u Njemačkom brodogradilištu ako su koperanti moraju imati lošiju zaštitnu opremu i uvjete od direktnog zaposlenika tog brodogradilišta?
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2019., 20:51   #1337
vidi se da nisi bio u ratu.dovezao si se zaštite na radu,vrsta uniformi i naoružanja kao da su to neki bitni čimbenici u ratu. šta misliš da je 141. imala bolje naoružanje i opremu da ne bi slično prošla kako je prošla.napala ju je zajebana ekipa koji su bili brojčano jači i jebaji ga.momci su pružili otpor koliko su mogli.prijatelj mi je tada bio na tim položajima tako da znam neke stvari.
vidim sliku ovih dvoje vojnika sa Krstičevićem, napucani sa opremom.evo moj primjer.dužili smo u ratu ove američke kacige od kevlara.teške,klapaju na glavi tako da ti ljulja glavu kada trčiš.u nijednu akciju je nisam nosio.drugi ili treči dan oluje smo išli pješke od Gračaca do Srba.nešto sam to jutro razmišljao šta da me metak pogodi u glavu.ja je ponio.nosio 100 metara. vratio je u kamion.otišao u Srb bez kacige.
stargalaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2019., 22:40   #1338
Quote:
Padobranac64 kaže: Pogledaj post
Bez uvrede... ali ko si ti da govoriš o 141. brigadi??? Di si ti bija 13.08.1995.?
Ti pljucaš po 141 brigadi koja je držala liniju od Biljega do Tičeva, 13.08 povukla se sa dvi čuke od 200 koliko ih je držala (cifra od 200 je napamet, ali nije puno manja)uz 15 poginulih pripadnika. Pazi PETNAEST POGINULIH PRIPADNIKA, da imaš iti malo poštivanja prema NJIMA nebi ovo napisa šta si napisa. Za tvoju informaciju, 141. je bila na južnom ratištu. poslije na Drniškom ratištu, Pa u Zadarskom zaleđu, 141 brigada je sudjelovala 14.08. u vračanju ciljega i vidovića glavice. te 15.08. u napredovanju prema resanovcima , došli smo sa 126 brg. do sela Mandići.
Ja razumin da druga strana pljuca po nama ali mi je žaj šta i ovi sa naše strane pljucaju po našim žrtvama. I zato molim te ne komentiraj ono di nisi bija...
vidim da sporije ssvaćaš , rado bih ti nacrtao ali ne znam kako.Niti sam rekao išta loše o 141 , Niti mislim išta loše ..ako se dobro sjećam , mislim da su oni , tj jedan dio inžinjerija bili sa nama na Dinari i radili ceste kroz Dinaru ( obno što se danas pripisuje polupismenom generalu Rojsu) . Uopće ne sporim žrtve i ratni put postrojbe , dapače.....Napisao sam da je glupost da se to izučava na vojnim učilištima...samo to ,očito slabo "razumiš"
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2019., 00:13   #1339
Quote:
stargalaxy kaže: Pogledaj post
vidi se da nisi bio u ratu.dovezao si se zaštite na radu,vrsta uniformi i naoružanja kao da su to neki bitni čimbenici u ratu. šta misliš da je 141. imala bolje naoružanje i opremu da ne bi slično prošla kako je prošla.napala ju je zajebana ekipa koji su bili brojčano jači i jebaji ga.momci su pružili otpor koliko su mogli.prijatelj mi je tada bio na tim položajima tako da znam neke stvari.
vidim sliku ovih dvoje vojnika sa Krstičevićem, napucani sa opremom.evo moj primjer.dužili smo u ratu ove američke kacige od kevlara.teške,klapaju na glavi tako da ti ljulja glavu kada trčiš.u nijednu akciju je nisam nosio.drugi ili treči dan oluje smo išli pješke od Gračaca do Srba.nešto sam to jutro razmišljao šta da me metak pogodi u glavu.ja je ponio.nosio 100 metara. vratio je u kamion.otišao u Srb bez kacige.
Idemo dalje 141. Nije imala bolje naoružanje i opremu kažeš tako triba i dalje? Jeli to kažeš? Aj onako mi kaži iz zajebancije ako misliš da nije iz ku...


Pa ćemo onda malo Nastavit o pišljivom 13.08
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2019., 07:17   #1340
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Idemo dalje 141. Nije imala bolje naoružanje i opremu kažeš tako triba i dalje? Jeli to kažeš? Aj onako mi kaži iz zajebancije ako misliš da nije iz ku...


Pa ćemo onda malo Nastavit o pišljivom 13.08
koja sam ja budala.stvarno sam glup.dam se navući da pišem na ovom forumu.: bonk:
stargalaxy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:15.