Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2017., 10:48   #1
Status njegovatelja

Zanima me da li bi mogla dobiti status njegovatelja za njegu svog oca. Tata ima 84 godine, nepokretan je, ima pelene, može sjediti, ali mi mora pomoći sestra iz kućne njege da ga posjednemo jer ne mogu sama. Isto je i sa kolicima jer ga ne mogu sama staviti u kolica. Nekad imamo i fizioterapeuta i to dobijemo tri puta tjedno po 15 puta. Imao je učestale urosepse sa dugotrajnim hospitalizacijama, kao i ozljedu kuka koji nije operiran i zamijenjen sa umjetnim kukom s obzirom na njegovo lošije opće zdravstveno stanje i sklonost infekcijama. Zadnje je bio u bolnici prošli mjesec tjedan dana zbog viroze i težih problema sa disanjem. Sada je kod kuće. Živimo sami u vlastitom stanu, mama je umrla prije tri i pol godine. Tata ima dosta dobru mirovinu jer je radio cijeli život kao VSS i imao je dosta radnog staža. Ja nemam nikakvih prihoda već duže vrijeme, ne mogu raditi radi njega. Imam 39 godina.

Pa me zanima taj status njegovatelja je li punoljetno dijete to može dobiti za njegu bolesnog oca? Ide li uz status njegovatelja i radni staž ili bi si trebala sama to uplaćivati? Koliko sam shvatila treba se javiti i pitati u Centru za socijalni rad prema mjestu stanovanja. Ima li netko iskustva sa tom procedurom za dobivanje statusa njegovatelja? Malo se bojim tog Centra za socijalni rad, čitala sam da ima svakakvih iskustava sa njima.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 11:09   #2
Evo da odgovorim što sam saznala. Treba se otići u Centar za socijalni rad po mjestu stanovanja i tamo se dobije zahtjev za dobivanje statusa njegovatelja. Slijedi vještačenje i na vještačenju odlučuju ima li osoba pravo dobiti status njegovatelja. Nije dovoljno da je osoba nepokretna i u peleni nego mora u potpunosti ovisiti o njegovatelju. Nije bitna visina mirovine jer se može tražiti i izuzeće. Socijala radnica koja mi se javila preko telefona bila je ljubazna. Rekla mi je da dođem u Centar i da će mi dati taj zahtjev za status njegovatelja. Osim toga treba rodni list, potvrda o mirovini i još neki dokumenti. Može dobiti status njegovatelja punoljetno dijete za jednog od roditelja ako roditelj ovisi o njemu radi teže bolesti i nepokretnosti. Rekla mi je da svakako podnesem zahtjev i da ćemo onda vidjeti.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 16:04   #3
Evo da i ja opišem svoje iskustvo u vezi zahtjeva za status njegovatelja.

Predao sam zahtjev početkom 5. mjeseca ove godine, status njegovatelja za svoju majku koja je osoba sa invaliditetom. Eto ima i takvih slučajeva da odrasla muška osoba traži status njegovatelja za majku, u obitelji smo interno zaključili da joj je potrebna njega i ja sam donio odluku da je njegujem, tako je ispalo.

Centar za socijalnu skrb je napravio nacrt rješenja i poslao na suglasnost Ministarstvu, po riječima socijalne radnice to bi trebalo biti 100 % sigurno.

Nažalost Ministarstvo je odbilo dati suglasnost na nacrt rješenja i ja sam poslao žalbu krajem 6. mjeseca.

U 10. mjesecu sam poslao požurnicu jer je žalba negdje stala, u 11. mjesecu još jednu požurnicu, i neki dan su mi poslali rješenje gdje odbijaju moju žalbu kao neosnovanu.

I eto, ništa od toga iako sam svu nadu imao u to, jer već duže vrijeme nemogu raditi jer moram biti cijeli dan u nadzoru, nebih navodio o kakvoj je bolesti.

Sad spreman tužbu, smatram da je to velika nepravda što rade u Ministarstvu. Umjesto da pomognu socijalno ugroženim ljudima, oni prvo odugovlače sa donošenjem rješenja, i na kraju umjesto da donesu pozitivno rješenje, oni odbiju. Sve se svelo na novac, a država novca nema i tako redom odbijaju sve zahtjeve. A meni i drugima je preostalo jedino tužbom pred Upravnim sudom tražiti svoja prava.
Her-Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 17:23   #4
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Evo da odgovorim što sam saznala. Treba se otići u Centar za socijalni rad po mjestu stanovanja i tamo se dobije zahtjev za dobivanje statusa njegovatelja. Slijedi vještačenje i na vještačenju odlučuju ima li osoba pravo dobiti status njegovatelja. Nije dovoljno da je osoba nepokretna i u peleni nego mora u potpunosti ovisiti o njegovatelju. Nije bitna visina mirovine jer se može tražiti i izuzeće. Socijala radnica koja mi se javila preko telefona bila je ljubazna. Rekla mi je da dođem u Centar i da će mi dati taj zahtjev za status njegovatelja. Osim toga treba rodni list, potvrda o mirovini i još neki dokumenti. Može dobiti status njegovatelja punoljetno dijete za jednog od roditelja ako roditelj ovisi o njemu radi teže bolesti i nepokretnosti. Rekla mi je da svakako podnesem zahtjev i da ćemo onda vidjeti.
Jesi ti u međuvremenu možda dobila status njegovatelja?
Her-Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 22:09   #5
Quote:
Her-Bak kaže: Pogledaj post
Jesi ti u međuvremenu možda dobila status njegovatelja?


i mene zanima
hani237 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 00:28   #6
Nisam niti tražila status njegovatelja jer mislim da ga ne bi niti dobila s obzirom da nam mjesečni prihod po članu kućanstva prelazi taj iznos koji su oni odredili. Ne prelazi puno, ali vjerojatno mi ne bi odobrili tako da nisam niti pokušala dobiti status njegovatelja. Kakva je kod vas ostalih situacija? Jeste uspjeli nešto postići sa žalbama?
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 18:18   #7
Strahota, evo dečko i ja idemo probati napraviti nešto po tom pitanju, on je u kolicima 100% invalid.
Vidim bit ce nam veoma veselo.
Wisarya is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2022., 18:38   #8
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Nisam niti tražila status njegovatelja jer mislim da ga ne bi niti dobila s obzirom da nam mjesečni prihod po članu kućanstva prelazi taj iznos koji su oni odredili. Ne prelazi puno, ali vjerojatno mi ne bi odobrili tako da nisam niti pokušala dobiti status njegovatelja. Kakva je kod vas ostalih situacija? Jeste uspjeli nešto postići sa žalbama?
Nema veze prihod po članu kućanstva, jer ako ste u mirovini
ona Vam ide u mirovanje a Vi u radni odnos sa plaćom od 4000 kn , stažom i socijalnom kao njegovatelj.
SRK60 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:14.