Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2014., 00:30   #301
ako neznam ručno dobro crtati, ali sam s druge pak strane dobar u kompjuterskom smislu (Photoshop, Illustrator) da li imam ikakve šanse za upad? idem u prirodoslovno-matematicku gimnaziju i rasturam matematiku i informatiku, a ostali me predmeti uopce ne zanimaju. dvoumim se izmedu FER-a, Dizajna i FSB-a. molim pomoc, hvala
jozzica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 17:38   #302
ako znaš dobro vizualnu percepciju, analitički promišljat i riješavat likovne probleme, odnose....likovne zakonitosti ... itd. e onda se možeš prijavit.


Quote:
jozzica kaže: Pogledaj post
ako neznam ručno dobro crtati, ali sam s druge pak strane dobar u kompjuterskom smislu (Photoshop, Illustrator) da li imam ikakve šanse za upad? idem u prirodoslovno-matematicku gimnaziju i rasturam matematiku i informatiku, a ostali me predmeti uopce ne zanimaju. dvoumim se izmedu FER-a, Dizajna i FSB-a. molim pomoc, hvala
__________________
Do you feel real
genes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 17:15   #303
imam VAZNO pitanje, trnutacno krecem u treci razred jedne zagrebacke gimnazije i zanima me gdje mogu pronaci kvalitetne pripreme za studij dizajna a da nisu pre skupe. hvala unaprijed!
banaica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 16:28   #304
Quote:
banaica kaže: Pogledaj post
imam VAZNO pitanje, trnutacno krecem u treci razred jedne zagrebacke gimnazije i zanima me gdje mogu pronaci kvalitetne pripreme za studij dizajna a da nisu pre skupe. hvala unaprijed!
raspitaj se o pripremama na Pomaku ili Trinomu, nisam sigurna imaju li dizajn, znam da arhitekturu imaju. Ako tvoji imaju novca preporućila bi privatne instukcije kod nekog studenta dizajna ili profesora. studenti znaju naplaćivat 60 kn sat, profesori nešto više. nažalost obrisala sam kontakt za jednog pa ne mogu dat broj.. a do tad vježbaj ručno crtanje sama
lydia123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 19:59   #305
Bok!

Planiram ići na prijemni za studij dizajna sljedeće godine, a nikada nije prerano za pripreme. Zanima me zna li itko od vas nekoga (studenta/profesora/nebitno) tko nudi instrukcije nadobudnima kao što sam ja. Novci nisi bitni. Hvala unaprijed. :-)
treps is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 01:46   #306
Starac

Pozdrav svima,

imam pitanje više za trenutne studente, zanima me studij dizajna, ali pošto imam 36 god. ne znam smijem li se prijaviti i kako se uopće gleda na to na faksu?

Ja imam završen trogodišnji faks po Bologni (2013), a srednju sam završio '2000. Ne znam ima li smisla davati novce za pripreme ako nemam uopće šansu upisati?

Hvala
__________________
Nemoj mi ić prstima po monitoru
aerozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 16:17   #307
Zanima me gdje se sve mogu zaposliti nakon studija? Ako imate zivotni primjer jos bolje.
banaica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 20:08   #308
Pozdrav svima,

malo su obeshrabljujući ovi postovi ali svejedno cu pitati.
Ove godine sam završio treči razred gimnazije u Zagrebu (htio sam ići u primjenjenu ali mi nisu doma dali) i već me dugo zanima grafički dizajn.
S teme za Grafički fakultet su mi rekli da idem bolje na Studij dizajna jer se tu uči to što ja želim (dizajn pakiranja, postera, logo...).
Rekao bih da se dobro znam služiti photoshopom i cinema 4D, a solidno i Illustratorom. Ne znam crtati osim portrete onako ne jako loše i mislio sam ići na pripreme na Trinomu za prijemni,
ali me jako ta mapa brine. Razmišljao sam da nekome platim da mi nacrta, ali to će mi se sigurno obiti o glavu.

Što mi preporučujete i mislite li da je moguće da se upišem. Moram dobiti odgovor na ovo da se poštedim polaganja mature iz likovnog i 1600kn za Trinom nagodinu.


Imam i "portfolio"

Hvala!
bioxed is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 14:07   #309
Quote:
bioxed kaže: Pogledaj post

Što mi preporučujete i mislite li da je moguće da se upišem. Moram dobiti odgovor na ovo da se poštedim polaganja mature iz likovnog i 1600kn za Trinom nagodinu.


Imam i "portfolio"

Hvala!
Ako te iti malo zanima dizajn i imas volje mozes upisati studij dizajna.

Sto se tice mape: Nauci koristiti se tehnikama npr. tus i vodene boje. Obavezno nauci mjeriti tj vizirati te crtati stvari u perspektivi. Ja sam uspio iako sam tek poceo crtati u prvome mjesecu.

Radovi ti trebaju biti konkretni, estetski uredni i ocisceni.
Pokusaj napraviti postere npr filmova ali kao se fokusiraj na glavni motiv radnje. Pokusaj napraviti vizualni identitet nekog branda. Stavi u mapu mozda neku stolicu koju si nacrtao mjerenjem i viziranjem. Mozda najbitnije, napravi rad kojim ces pokazati nekakvu viziju ili ideju za rijesenje neceg sto bi po tebi trebalo poboljsati. Ja sam recimo napravio mapu zamisljenog splitskog metroa.

Pogledaj radove Massima Vignellija, Paula Randa, Borisa Bućana, Borisa Ljubicica itd. Procitaj o Svicarskom dizajnu, Bauhausu i minimalizmu. Na intervjuu te mozda pitaju o dizajnu.

Ni slucajno nemoj nekome dati da ti napravi mapu jer ce ti je vrlo vjerojatno izvaditi na intervjuu i pitati te o radovima, tako da moras znati o cemu pricas.

Za prijemni ti je bitno razmisljati logicki i znati reducirati pojmove na jednostavna likovna rjesenja. Ako nisi siguran u svoje crtanje definitivno odi na nekakve pripreme.

Toliko od mene. Inace ove godine mi je mapa prosla ali samo zeznuo prijemni i intervju. Ipak sam presao kvalifikacijski prag pa cekam rezultate da vidim jesam li upao.
Svu srecu ti zelim i nadam se da ces upisati ono sto zelis!!
P.S. ako ti se da takoder prijavi prijemni na grafickome
idopog is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 00:02   #310
Quote:
idopog kaže: Pogledaj post
Ako te iti malo zanima dizajn i imas volje mozes upisati studij dizajna.

Sto se tice mape: Nauci koristiti se tehnikama npr. tus i vodene boje. Obavezno nauci mjeriti tj vizirati te crtati stvari u perspektivi. Ja sam uspio iako sam tek poceo crtati u prvome mjesecu.

Radovi ti trebaju biti konkretni, estetski uredni i ocisceni.
Pokusaj napraviti postere npr filmova ali kao se fokusiraj na glavni motiv radnje. Pokusaj napraviti vizualni identitet nekog branda. Stavi u mapu mozda neku stolicu koju si nacrtao mjerenjem i viziranjem. Mozda najbitnije, napravi rad kojim ces pokazati nekakvu viziju ili ideju za rijesenje neceg sto bi po tebi trebalo poboljsati. Ja sam recimo napravio mapu zamisljenog splitskog metroa.

Pogledaj radove Massima Vignellija, Paula Randa, Borisa Bućana, Borisa Ljubicica itd. Procitaj o Svicarskom dizajnu, Bauhausu i minimalizmu. Na intervjuu te mozda pitaju o dizajnu.

Ni slucajno nemoj nekome dati da ti napravi mapu jer ce ti je vrlo vjerojatno izvaditi na intervjuu i pitati te o radovima, tako da moras znati o cemu pricas.

Za prijemni ti je bitno razmisljati logicki i znati reducirati pojmove na jednostavna likovna rjesenja. Ako nisi siguran u svoje crtanje definitivno odi na nekakve pripreme.

Toliko od mene. Inace ove godine mi je mapa prosla ali samo zeznuo prijemni i intervju. Ipak sam presao kvalifikacijski prag pa cekam rezultate da vidim jesam li upao.
Svu srecu ti zelim i nadam se da ces upisati ono sto zelis!!
P.S. ako ti se da takoder prijavi prijemni na grafickome
Ja sam gotovo potpuno odustao od Studija Dizajna od komentara ljudi o upisu na ovaj fakultet. Da sam bio pametniji krenuo bi intenzivno crtati od prvog razreda gimnazije, bojim se da je sada prekasno.

Kada kažeš da napravim postere za filmove, pričaš o ručnim radovima na papiru?

Hvala na odgovoru, a možda ću ipak upisati grafički (jer ne treba mapa) tako da mi snovi ne propadnu u potpunosti :/
bioxed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 00:15   #311
btw. ovo mi je rekla jedna cura u vezi Grafičkog fakulteta:

Česta zabuna. Zato sam aktivna ovdje na forumu da mogu razjasniti neke činjenice prije nego ljudi upišu GRF.
Nemoj graphics design povezivati s Grafičkim fakultetom. GRF je primarno tehnički fakultet. Na preddiplomskom ćeš raditi puno više u prirodoslovno-matematičkom i tehnološkom području nego ikakav dizajn. Učit ćeš kemijske reakcije boja i tekućina za vlaženje tiskovnih formi, način jetkanja metala i polimera za tiskovne forme, konstrukciju i funkciju strojeva, njihovo održavanje, programiranje grafike na računalu (dakle, doslovno programiranje u programskom jeziku PostScript). Učit ćeš i o sastavu papira te kako se proizvodi, o analognoj i digitalnoj fotografiji, a naposljetku nešto jako sitno o tipografiji i grafičkom dizajnu. Imaš i povijest likovne umjetnosti na prvoj godini.
Diploma koju dobiješ na kraju preddiplomskog studija govori da si ti inženjer grafičke tehnologije, nikakav grafički dizajner. Istina, hrpa ljudi sa smjera dizajna grafičkih proizvoda se više bavi grafičkim dizajnom, ali uglavnom zato jer ih zanima, ne zato jer to nešto pretjerano radimo na prve tri godine. Diplomski ima nešto više grafičkih predmeta, ali to je ništa u usporedbi s programom dizajna na Arhitektonskom fakultetu. Pokušaj samo usporediti popise kolegija ta dva smjera.
I nemoj da te matura spriječi u odabiru faksa, kasnije ti možda bude žao samo zato jer ti se nije dalo malo više upregnuti onda kada je trebalo. Prijemni za arhitektonski i matura možda traže više, ali ćeš sigurno dizajnirati i više plakata, knjiga i naljepnica. Ako sam ja i 5 komada svake od tih stvari uopće napravila do sada na grafičkom fakultetu.
bioxed is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 00:43   #312
Što treba u mapu, jeste trebali neke instrukcije/pripreme?
Kakav je prijemni?
Kakav je studij?
Netko stariji ili tko je završio. Kakva su vam bila ulazna očekivanja, a kako ste sada zadovoljni?
Netko sa dizajna vizuala, a da je maybe završio. Čime se sada bavite?
Bavi se netko od vas slucajno game designom? Čisto jedna od opcija o kojoj razmišljam, iako mi se ALUovci čini bliži tome, al da pitam.
Nezz sad šta još, ak se sjetim dodam.
Nadam se da tema nije baš skroz mrtva... :/
mxxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 13:13   #313
Oprostite,tema nije vezana za ovo,ali ako neko moze pomoci. Jel ima gdje neka firma koja dizajnira ordinacije (unutarnji dizajn) za stomatolosku ordinaciju. Hvala
Drotkefa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2018., 22:17   #314
Pozdrav svima, nadam se da tema nije mrtva
Želim upisati dizajn i cijenila bih sve informacije kojima raspolažete:
kako ste se pripremali za maturu, za prijemni, jeste li i koliko crtali, kako je sve to izgledalo i ako ste upali - kako je na faksu?

Situacija je sljedeća: u trenutku polaganja mature imat ću 26 godina. Bila sam druga generacija koja ju je polagala i nisam ju shvaćala ozbiljno - dijelom jer sam znala da neću odmah nakon srednje upisati faks, pa se nisam ni potrudila dobro ju napisati.

Plan mi je pokušati položiti državnu maturu i istovremeno raditi na crtanju (a ne crtam godinama iako sam u školi uvijek nešto črčkala) i eventualno pokušati složiti neku ok mapu.

Nikada nisam upisivala faks, ovo bi bio prvi puta pa vjerujem da bih možda imala pravo na redovno studiranje, iako bi vjerojatno najbolje bilo prošetati do referade i pitati predstavlja li činjenica da imam 26 prepreku pri upisu.

Imate li savjeta kako to što uspješnije i bezbolnije odraditi sa rezultatom upada na faks?
Brine me i to što sam ispala iz štosa. Iz srednje sam izašla prije gotovo 7 godina i naviku ičenja trebam ponovo vratiti, crtanje da ne spominjem.

Zadnjih godinu dana sam kao hobi pokušala raditi neke kolaže i grafike, no sve kompjuterski i vještine crtanja su...atrofirale.

Volim dizajn, pratim kaj se događa i čitam nekaj od literature no veoma bih cijenila preporuke što da točno pratim, gdje da se informiram, što da čitam?


Jako me strah.
ZlaOfca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2019., 20:02   #315
Smile

Hej svimaa

Ja također pokušavam upisati dizajn zg ove godine, pa ako imate nekih savjeta za prijemni i mapu, prihvaćam sve! Unaprijed hvala

Pozz
missKety18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2020., 22:20   #316
Nez oce li bit od koristi posto se prijemni ove godine odvija online, al evo moje iskustvo ako iko misli sljedece godine ic

Mapa inace triba imat 10-15 radova, te ju tribas donit uzivo na faks. Ove godine je tribalo digitalno pridat 12 radova, koje god tehnike zelis, jedan rad moze bit jedna slika il se moze sastojat od vise dijelova koji cine cjelinu. Takoder su svi tribali snimit video autoportret od 90ak sekundi, ali sumnjan da ce to ponovit, vjv je bilo samo zbog okolnosti. Mapa mi je bila pola viz. komunikacije, pola industrijski dizajn, i svi su mi radovi bili digitalno napravljeni osim jednog crteza. Nisu na to obratili paznju na intervjuu pa valjda nije bia problem.

Onima koji su prosli mapu su poslali zadatak od 3 dijela. Ovaj dio mozda nece bit koristan jer inace se test sa zadatcima pise 2 sata svaki dio, a mi smo imali tjedan dana za poslat. Tribali smo osmislit filmski festival posvecen dogadajima za vrime korone: ukratko opisat festival, napravit plakat i zamislit predmet koji bi se koristia za vrime festivala. Tribalo je i posebno poslat proces razmisljanja i vazne elemente plakata/predmet kako se koristi u prostoru.

Intervju je prosa grozno, bilo je nekih cudnih pitanja npr. sta je portret? Koje su neke opasnosti u svitu? Sta je dizajn? Koja je razlika izmedu grafickog i industrijskog? Sva pitanja vezana za mapu i zadatak su bila dosta opcenita, je li mapa napravljena bas za prijemni ili je u njoj bilo i osobnih radova? Zasto san izabra taj i taj font za mapu? Koji bi smjer izabra na faksu i di se vidin za pet godina? Jesan zadovoljniji sa plakaton ili predmeton za zadatak s festivalon i zasto? I jos su pitali jesan isa na pripreme, je li ovo prvi put da se prijavljujen i koju skolu san zavrsija. Cudno je sta ne dobijes nikakvu povratnu informaciju na intervjuu, nemas pojma na cemu stojis i jesi li uopce dobro rijesia zadatak, tako da nisan zna ocu dobit 100% bodova ili ocu li uopce proc prag.

Prosa san bolje nek ocekivano, od 32 kojih prima ja san rangira u sredini, i to iz prvog puta, bez priprema, bez 50 godina crtackog iskustva. Nije nimalo bitno u koji ste skolu isli, stvarno nije tesko upast. Savjet bi mi bia da barem otidete na smotru/dane otvorenih vrata da popricate sa studentima, oni ce van rec sve sta tribate znat
sixteenthsmile is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2020., 08:12   #317
dizajner unutarnje arhitekture

Pozdrav,
završavam ove godine srednju školu smjer dizajner unutarnje arhitekture.
Mislim što dalje a da ostanem upravo u tom pravcu"
Mislio sam upisati Studij dizajna u Zg ali malo ih prima mislim da mi šanse nisu baš velike...
Studij Arhitekture nisam siguran koliko ih prima i tu bih pokušao?
Ali sam našao jako dobro "usavršavanje jednogodišnje " u Italiji koje mi zvući odlično ali cijena je paprena" ali možda kad skupim te novce i pokušam upisati?
Vaša iskustva vezano za upis na Studij diizajna u zg?
Tnx..
jelenkost is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2020., 08:23   #318
Quote:
ZlaOfca kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, nadam se da tema nije mrtva
Želim upisati dizajn i cijenila bih sve informacije kojima raspolažete:
kako ste se pripremali za maturu, za prijemni, jeste li i koliko crtali, kako je sve to izgledalo i ako ste upali - kako je na faksu?

Situacija je sljedeća: u trenutku polaganja mature imat ću 26 godina. Bila sam druga generacija koja ju je polagala i nisam ju shvaćala ozbiljno - dijelom jer sam znala da neću odmah nakon srednje upisati faks, pa se nisam ni potrudila dobro ju napisati.

Plan mi je pokušati položiti državnu maturu i istovremeno raditi na crtanju (a ne crtam godinama iako sam u školi uvijek nešto črčkala) i eventualno pokušati složiti neku ok mapu.

Nikada nisam upisivala faks, ovo bi bio prvi puta pa vjerujem da bih možda imala pravo na redovno studiranje, iako bi vjerojatno najbolje bilo prošetati do referade i pitati predstavlja li činjenica da imam 26 prepreku pri upisu.

Imate li savjeta kako to što uspješnije i bezbolnije odraditi sa rezultatom upada na faks?
Brine me i to što sam ispala iz štosa. Iz srednje sam izašla prije gotovo 7 godina i naviku ičenja trebam ponovo vratiti, crtanje da ne spominjem.

Zadnjih godinu dana sam kao hobi pokušala raditi neke kolaže i grafike, no sve kompjuterski i vještine crtanja su...atrofirale.

Volim dizajn, pratim kaj se događa i čitam nekaj od literature no veoma bih cijenila preporuke što da točno pratim, gdje da se informiram, što da čitam?


Jako me strah.
Čujem jako oprečne izjave vezano za "upad i upis"..Poznanik je full"se pripremao sa mapom i nije prošao..tu se netko pripremao malo i prošao je tako da neznam jel to stvar"likova koji ocjenjuju mape ?Mapa radova je jako bitna kao i intervju koji se obavlja tako da .......
jelenkost is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:34.