Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2018., 21:21   #41
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Zanima li nas mišljenje umjetnika, zar ne da ne, kog su oslikavali križem, apolona im njihovog sudit će im onaj kojeg nisu oslikati uspjeli , Mesiju , kako Ga prepoznali prvog stoljeća tako bi i danas.
Da, mišljenje umjetnika je od največe važnosti, jer nam prikaz lika Isusa Krista jasno govori da Kršćani nisu znali kako je Isus izgledao.

Mišljenje vjerskih fanatika je tu nevažno. Vjerski fanatici bi morali naučiti povjesne činjenice i morali bi naučiti definiciju Židovskog Mesije.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 11:41   #42
Činjenica je da postoje tri Abrahamske religije. Židovska, Kršćanska i Muslimanska. Ako tekstove uporedimo sa Grčkom, Rimskom, Egipatskom i Mezopotamskom religijom i mitologijom vidjet ćemo da sve te religije pa i druge koriste mitologiju i mitološki način opisivanja priča. Pitanje je po čemu se razlikuju.

Razlike su po povjesnosti jer je prva od tih religija a to je Židovska koristila povijesne podatke čime nas upučuju na zaključak da se govori o povjesti, povjesnim osobama i povjesnim događajima, ali činjenice su izmiješane sa mitologijama i vjerovanjima.

Zbog tog i govorimo o povjesnosti.

Ako se vratimo temi koja glasi Mesija Isus Krist i Božji Poslanik onda možemo vidjeti kako su se te religije razvijale i kako je od jedne nastala druga a onda je od dvije nastala treća. Židovska je nastajala do prvog stolječa kada nastaje Kršćanska a Muslimanska u šestom stolječu nastaje od prve dvije.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 19:17   #43
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Otkud ti ovo?

Kur'an ili Hadis ili nešto treće?

Islamsko učenje o Poslanstvu i poslanicama odnosno Božijim objavama je opširnije i ne odnosi se samo na Isusa i/ili Muhammeda. Po islamskom učenju Bog je uvijek odabirao poslanike od ljudi, i oni su bili upravo to POSLANICI ili VJEROVJESNICI, ništa nadnaravno.

Nadalje Božiji zavjet i poslanstvo nije nešto ekskluzivno samo za semite, i ostalim narodima je Bog slao Objavu i poslanike. Kur'an na to jasno i nedvosmisleno upućuje, iako se najviše pojedinosti iznosi o manjem broju poslanika.

Zbog učestalih rasprava oko poslanika/proroka koji su zajednički za Židove, Kršćane i Muslimane, izgubi se iz uvida ova šira slika.

Mi ne vjerujemo ovako, bar koliko ja znam. Ista vjera je kod Abrahama, Izaka i Jišmaela, Isusa i Muhammeda, neka je Božiji mir i spas na sve njih. Odstupanja od tog učenja su judaizam i kršćanstvo.

U kom pravcu ide rasprava, nešto oko Izraela i svete zemlje?

Palestina i pitanje svete zemlje nije centralno ili suštinsko u islamu, mada je od sentimentalne važnosti za muslimane jer prema islamskoj tradiciji to je zajedno sa Mekkom i Medinom jedno od svetih mjesta.
Postoje MUSLIMANSKI teroretičari i znanstvenici koji na takav način tumače suvremene političke događaje. Za uspoređivanje Isusa i Muhameda se koristi Biblija. i onda se uspoređuju proročanstva iz Biblije i Kurana.

Isa ili Isus je jedan od Muslimanskih proroka. Da li se slažeš sa time?

Ali ako pratimo povijesne događaje Židovi su kao Izakovi sinovi dobili Božje obečane i obečanu zemlju. U vrijeme Rimljana se pojavljuje kršćanstvo i tada je bilo mnoštvo kršćanskih zemalja i crkvi. Poslije su došli muslimani i zbog toga su bili i križarski ratovi. Svi su se borili za Jeruzalem.

Zbog tih događaja dolazi se do tog zaključka da su Jeruzalemom i zemljom koja je obečana Abrahamu na vlasti u početku bio Izakov narod kao židovi pa kršćani i na kraju muslimani.

Zapravo si to i ti rekao kad si rekao da je vjera ista a da su židovi i kršćani odstupili od vjere. To je u biti to. Istina na taj se način opravdava i muslimanski terorizam.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 23:13   #44
Autore,

Razmišljam da ti prebacim temu na Teologiju; 50:50 sam. Što ti misliš?
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 23:56   #45
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Autore,

Razmišljam da ti prebacim temu na Teologiju; 50:50 sam. Što ti misliš?
Možda bi i trebalo.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 03:29   #46
I ja se sa tim predlogom slažem jer će se tako izbjeći osobe poput Pravi život, i još neke, koje - hem nemaju ništa sa teologijom, hem ne znaju držati se teme. A ovakve teme su veoma osjetljive.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 15:37   #47
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Da, mišljenje umjetnika je od največe važnosti, jer nam prikaz lika Isusa Krista jasno govori da Kršćani nisu znali kako je Isus izgledao.

Mišljenje vjerskih fanatika je tu nevažno. Vjerski fanatici bi morali naučiti povjesne činjenice i morali bi naučiti definiciju Židovskog Mesije.
Kad si već kod činjenica, onda da te se podsjeti da kroz povijest je bilo više nego umjetnika fanatika koji su Krista oslikavali po da velimo svojoj si fantazio umjetničkoj slobodi. Bili su to praznovjerni umjetnici, prazne vjere ali dovoljne da se pretvori u fanatizam. (više o tome možeš pročitati u religijskim knjigama)

Pavlu se ukazao Krist. Ali Pavle nije nikog vidio, misliš si ti.

Na koncu, tko je Mesija? Znate, to je onaj kojeg devedeset posto populacije ne bi ni danas prepoznalo, da se pojavi. Zašto? Zato što taj kvoto populacije ne raspoznaje duhove tj. njima je to sve jedno te isto.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 15:51   #48
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
I ja se sa tim predlogom slažem jer će se tako izbjeći osobe poput Pravi život, i još neke, koje - hem nemaju ništa sa teologijom, hem ne znaju držati se teme. A ovakve teme su veoma osjetljive.
A zašto se umjesto mene ne bi izbjeglo tebe. Zamisli samo, nisam ja i meni slični oni koji ne znaju raspravljati na temu Krista. Dapače, izgleda te uznemirava naše znanje. Nadaš se kad ne bi bilo nas na ovom pdf-u, vi bi mogli samo tako trlati kontra Mesije a bez prisustva onih koji još kako sposobnih utjecati na ljudske misli znanja spoznanja o kako i sami kažete jednoj tako veoma osjetljivoj temi.

O Mesiji su i će zauvijek najbolje znati oni koji u njeg vjeruju iskrena srca.
(ovo zapamti jer pritrebati će pri svakoj budućoj eventualnoj raspravi)

Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:55.