Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2017., 03:08   #1
Question Invalidska komisija......trebam savjet i pomoć

bok ljudovi !

trebao bi pomoć od onih koji imaju iskustva u svezi invalidske komisije.
Ukratko :
imam 48 godina i 25 godina radnog staža u firmi. zadnjih 7 godina sam na liječenju na KBC Zagreb u centru za prevenciju suicida i krizna stanja jer mi je dijagnoza F31, miješana slika, bipolarno afektivni poremečaj.
Dakle, pošto sam, na žalost, zadnjih 7 godina više na bolovanju nego na poslu (sad sam već 7 mjeseci na bolovanju zbog lijekova koje moram uzimati da bi donekle funkcionirao), psihijatar mi je na nekoliko zadnjih nalaza napisao "radno disfunkcionalan, potrebno predstavljanje pred invalidskom komisijom", a i moj doktor mi veli da bi "trebao probati" na tu komisiju.
U firmi mi nude otpremninu, no ja neznam što bi bez posla a moj doktor mi je rekao da sa mojom dijagnozom nema šanse da se drugdje zaposlim i da me netko uzme.
Pošto sam stjeran u kut, neznam da prihvatim otpremninu i odem na tu komisiju ili da guram, pa dokle ide.
Panično se bojim invalidske komisije (više zbog toga jer sam sirotinja i nemam novaca da ih podmitim jer mi frend veli da bi im morao dati par tisuća eura kao da dobijem mirovinu, ili da si odrežem ruku ili nogu ), a svjestan sam da drugi posao zbog dijagnoze neću moći naći, a bez posla nemogu (treba od nečega i živjeti, ne?).

Dakle, mene zanima ako netko zna, kakve su mi uopće šanse s tom povijesti bolesti na komisiji (da se ne blamiram tamo bezveze) , ili da jednostavno, guram bolovanja i dalje pa dokle ide ?

Hvala

Zadnje uređivanje corbendallas : 27.09.2017. at 03:26.
corbendallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 09:56   #2
prvo i prvo ne blamiraš se bezveze..nego imaš razloga za invalidsku komisiju...vidiš da u firmi nude otpremninu..doktor te savjetuje da odeš (kamo sreće da mene savjetuje -ja sam predala zahtjev na svoju ruku jer se doktorica samo osmjenula a sestra počela izmišljati tonu papira i kao neznaju proceduru...kao prvo treba najzadnji poslodavac dati opis posla...a dokica navodno nezna ni koju tiskanicu dati kao svoje mišljenje...i onda sam fino ja drugi dan osvanula u mirovinskom i pitala i žena u mirovinskom mi dala zahtjev koji ću ispuniti...i priložila povjest bolesti..i čekam..navodno moraš biti 80 posto inavlid da ti odobre mirvinsku..al eto idemo probati ).Moj savjet ti je da svakako pokušaš jer nemaš što izgubiti...imaš dosta staža..hospitalizaciju...što je najbitnije...gledaju i nalaze psihologa ..i tako...ko će šta prosudit..živi bili pa vidjeli..uglavnom samo naprijed,odi
__________________
Belive and receive

Zadnje uređivanje leptirica 2 : 27.09.2017. at 11:23.
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 10:28   #3
Iz iskustva sa posla prvi puta ce te odniti traziti ce ti drugi posao i moraju ti osigurati lakse radno mjesto,nakon 6 mjeseci cete ponovno slati.i tako.unedogled
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 11:16   #4
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Iz iskustva sa posla prvi puta ce te odniti traziti ce ti drugi posao i moraju ti osigurati lakse radno mjesto,nakon 6 mjeseci cete ponovno slati.i tako.unedogled
o moj bože ..a mene su preko socijale za doplatak za pomoc i njegu proglasili do novog vještaćenja totalno nesposobnom za rad...znači na 2 godine...a čula sam da je ista komisija na mirovinskom...al vidiš možda gledaju strože kad je u pitanju penzija ..
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 11:36   #5
Quote:
leptirica 2 kaže: Pogledaj post
o moj bože ..a mene su preko socijale za doplatak za pomoc i njegu proglasili do novog vještaćenja totalno nesposobnom za rad...znači na 2 godine...a čula sam da je ista komisija na mirovinskom...al vidiš možda gledaju strože kad je u pitanju penzija ..
Izgleda da ovisi o.puno toga a tko bi ih znao
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 11:57   #6
I ja sam se raspitivao na ovu temu, mogao bi dobiti 500 kuna mirovine...tako da ne hvala.
Ja bih nazad na svoj stari posao a ne mogu zbog dijabetesa, srećom poslodavci nebi smjeli saznati moj liječnički karton...neka me netko ispravi ako griješim.
A i ovaj prošli posal nisam smio raditi s bipolarnošću, mala laž na liječničkom o mentalnim bolestima i adio.
Ja sam u istom crnjaku, samo da me ne stigne ona kletva imao pa nemao.
bipolar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 12:26   #7
Quote:
corbendallas kaže: Pogledaj post
Dakle, mene zanima ako netko zna, kakve su mi uopće šanse s tom povijesti bolesti na komisiji (da se ne blamiram tamo bezveze) , ili da jednostavno, guram bolovanja i dalje pa dokle ide ?
Hvala
reći ću ti što je moja doktorica rekla po pitanju invalidske mirovine i otpremnine. razmišljala sam o tako nekoj kombinaciji, pa mi je rekla da mi je to čisto kockanje i da bi mogla dugo biti bez prihoda, jer moram prvo pokupti otpremninu, pa bi me onda poslala na invalidsku. kaže da su i uvjeti postroženi.

nego, da li znaš nakon koliko vremena, ako ne prođeš, te doktor može ponovo poslati na komisuju?
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 12:43   #8
Quote:
bipolar007 kaže: Pogledaj post
I ja sam se raspitivao na ovu temu, mogao bi dobiti 500 kuna mirovine...tako da ne hvala.
Ja bih nazad na svoj stari posao a ne mogu zbog dijabetesa, srećom poslodavci nebi smjeli saznati moj liječnički karton...neka me netko ispravi ako griješim.
A i ovaj prošli posal nisam smio raditi s bipolarnošću, mala laž na liječničkom o mentalnim bolestima i adio.
Ja sam u istom crnjaku, samo da me ne stigne ona kletva imao pa nemao.
A koliko imas staza ?
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 13:12   #9
Quote:
leptirica 2 kaže: Pogledaj post
A koliko imas staza ?
Iskreno nemam pojma jer sam bio pomorac s tim da imam samo dva broda pod hrvatskom zastavom ali to je sve sitno, a kad sam počeo navigavati još se nije plaćalo mirovinsko i socijalno. Kad je zakon uveden bio sam na strancu nekih 6 godina na ugovor 2-2, taman stekao uvjete da mi ide strani staž zbog EU regulacije šta je odlično za buduće pomorce...ali ja sam se očito zamjerio ovom gore.
Inače ovi stari morski vukovi ti dobiju oko 3000 kuna penzije i to časnici, ali dobro država se ionako pobrinula da ih drži na brodu do 65 godine, tako da oni vjerovatno tih 3 soma popiju u prvoj birtiji i boli ih uvo.
bipolar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 13:23   #10
Quote:
bipolar007 kaže: Pogledaj post
Iskreno nemam pojma jer sam bio pomorac s tim da imam samo dva broda pod hrvatskom zastavom ali to je sve sitno, a kad sam počeo navigavati još se nije plaćalo mirovinsko i socijalno. Kad je zakon uveden bio sam na strancu nekih 6 godina na ugovor 2-2, taman stekao uvjete da mi ide strani staž zbog EU regulacije šta je odlično za buduće pomorce...ali ja sam se očito zamjerio ovom gore.
Inače ovi stari morski vukovi ti dobiju oko 3000 kuna penzije i to časnici, ali dobro država se ionako pobrinula da ih drži na brodu do 65 godine, tako da oni vjerovatno tih 3 soma popiju u prvoj birtiji i boli ih uvo.
Pa 3 soma kuna ako bi mogao dobiti nije loša penzija s obzirom da se npr radnice u tomiju narade za 3000 kn 8 sati a ti bar uživaš.ja imam staz na knap za ostvarit pravo hehe..ako me odbiju naj... sam
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 13:54   #11
Yeah right, ali ja nisam stari morski vuk...imam evo skoro 33 godine, ne radim već 4 godine.
Volio bi raditi ali samo da nije konobarenje i nekakvo razvoženje turista po žegi i gužvi.
Fizikalit ne mogu, ne znam...odo se malo ispuhat.
bipolar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 15:38   #12
Sve što napišem odnosi se na razdoblje od prije 7-8 godina, ne znam koliko se toga promijenilo.
Prvo moraš odlučiti što želiš. Ako želiš nastaviti raditi onda tvoj doktor opće prakse mora popuniti hrpu papirologije bez koje ne možeš predati papire (a ne samo neki obrazac) to je desetak stranica, plus priložiti sve povijesti bolesti. To se predaje na Mirovinsko za procjenu radne sposobnosti. Nakon nekog vremena su me zvali na prvi razgovor, to je kao neki eliminacijski, bila je samo jedna doktorica, i ona je procijenila idem li dalje. Ona je proslijedila papire i nakon nekoliko mjeseci smo i ja i moj šef na poslu dobili poziv za razgovor kod pedagoga. Nakon toga sam išla i na psihološko testiranje i razgovor. I onda su svi ti papiri išli na vještačenje pred komisiju. I dobiješ rješenje doma. Ako je rješenje pozitivno, tj. dobiješ status profesionalne nesposobnosti za rad, poslodavac te mora zaposliti na drugom, prilagođenom radnom mjestu, ako u firmi za to postoje uvjeti, što se između ostalog rješava i na onom razgovoru kod pedagoga. Dobivaš i polovicu ili tako nekako eventualne mirovine, uz plaću. Ako poslodavac to nije u mogućnosti, ideš u mirovinu.
A ako želiš odmah u mirovinu to je bilo tako da opet predaš sve papire i čekaš vještačenje, ali ne mora te vještačiti doktor stručnjak iz područja tvoje bolesti. I već je prije par godina bilo jako teško dobiti invalidsku mirovinu, a posebno zbog psihičkih bolesti. Molba se mogla predavati svakih 6 mjeseci.
S tim da ti je invalidska mirovina stvarno smiješna, pogotovo što imaš jako malo staža.
ti.bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 16:31   #13
Quote:
ti.bi kaže: Pogledaj post
Sve što napišem odnosi se na razdoblje od prije 7-8 godina, ne znam koliko se toga promijenilo.
Prvo moraš odlučiti što želiš. Ako želiš nastaviti raditi onda tvoj doktor opće prakse mora popuniti hrpu papirologije bez koje ne možeš predati papire (a ne samo neki obrazac) to je desetak stranica, plus priložiti sve povijesti bolesti. To se predaje na Mirovinsko za procjenu radne sposobnosti. Nakon nekog vremena su me zvali na prvi razgovor, to je kao neki eliminacijski, bila je samo jedna doktorica, i ona je procijenila idem li dalje. Ona je proslijedila papire i nakon nekoliko mjeseci smo i ja i moj šef na poslu dobili poziv za razgovor kod pedagoga. Nakon toga sam išla i na psihološko testiranje i razgovor. I onda su svi ti papiri išli na vještačenje pred komisiju. I dobiješ rješenje doma. Ako je rješenje pozitivno, tj. dobiješ status profesionalne nesposobnosti za rad, poslodavac te mora zaposliti na drugom, prilagođenom radnom mjestu, ako u firmi za to postoje uvjeti, što se između ostalog rješava i na onom razgovoru kod pedagoga. Dobivaš i polovicu ili tako nekako eventualne mirovine, uz plaću. Ako poslodavac to nije u mogućnosti, ideš u mirovinu.
A ako želiš odmah u mirovinu to je bilo tako da opet predaš sve papire i čekaš vještačenje, ali ne mora te vještačiti doktor stručnjak iz područja tvoje bolesti. I već je prije par godina bilo jako teško dobiti invalidsku mirovinu, a posebno zbog psihičkih bolesti. Molba se mogla predavati svakih 6 mjeseci.
S tim da ti je invalidska mirovina stvarno smiješna, pogotovo što imaš jako malo staža.
Koliko smješna?koliko bi recimo iznosila za 4 godine radnog staza?
I dali postoji zakon o minimalnoj invalidskoj mirovini?
Koja je razlika primati naknadu za stupanj invalidnosti ili biti u invaliskoj mirovini?zna neko?Mislim u primanjima?
__________________
Belive and receive

Zadnje uređivanje leptirica 2 : 27.09.2017. at 16:53.
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 18:22   #14
Quote:
ti.bi kaže: Pogledaj post
S tim da ti je invalidska mirovina stvarno smiješna, pogotovo što imaš jako malo staža.
25 godina malo staža ? koliko bi onda trebao imati ?
Znači ipak mi je preporuka najbolje da ostanem u firmi, pa dokle me trpe.Jel postoji šansa da mi onda firma čak da izvanredni otkaz nakon toliko vremena ?
E da...dok me nije pogodila ta boleština kakva je, u firmi sam slovio kao jedan od najboljih radnika pa mislim da mi zato i nude otpremninu.
Ali ne razumijem zašto mi moji doktori forsiraju tu komisiju.
corbendallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 11:28   #15
To uopće nije malo staža, ali nemoj ići u invalidsku mirovinu ako možeš zadržati posao...nije depresija vječna, ne daj se.
bipolar007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 12:03   #16
Quote:
ti.bi kaže: Pogledaj post
Molba se mogla predavati svakih 6 mjeseci.
S tim da ti je invalidska mirovina stvarno smiješna, pogotovo što imaš jako malo staža.
svakih 6 mjeseci.
ako se ništa nije promijenilo onda je meni bolja kombinacija posao-bolovanje-posao bolovanje... i tak dok firma neštp poduzme. inače nedavno je komisija odbila tipa s posla, kojemu srce radi samo 16%.
inače, žena mi je na poslu rekla da mi invalidska mirovina ne bi bila veća od 1500kn uz sve dodatke mašto to značilo
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 15:05   #17
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
svakih 6 mjeseci.
ako se ništa nije promijenilo onda je meni bolja kombinacija posao-bolovanje-posao bolovanje... i tak dok firma neštp poduzme. inače nedavno je komisija odbila tipa s posla, kojemu srce radi samo 16%.
inače, žena mi je na poslu rekla da mi invalidska mirovina ne bi bila veća od 1500kn uz sve dodatke mašto to značilo
Koliko imas staza?
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 15:16   #18
Ljudi, prvo ja nisam pravnik, pišem vam ovo iz vlastitog iskustva, i iskustva mog supruga.



Quote:
leptirica 2 kaže: Pogledaj post
Koliko smješna?koliko bi recimo iznosila za 4 godine radnog staza?
I dali postoji zakon o minimalnoj invalidskoj mirovini?
Koja je razlika primati naknadu za stupanj invalidnosti ili biti u invaliskoj mirovini?zna neko?Mislim u primanjima?
Ja nemam određen stupanj invalidnosti, u rješenju stoji da imam pedeset i više posto smanjene sposobnosti u odnosu na zdravog čovjeka. Nikada nisam išla na procjenu postotka jer mislim da ti to ništa ne znači ako nemaš više od 80 % invalidnosti, a i ne da mi se zezati sa silnom papirologijom.
Za 4 godine radnog staža? Ne znam. ja imam 21 godinu staža i invalidska mirovina mi je 800 kn, a to je otprilike polovica od onog što bi dobila da sam u mirovini.

Quote:
corbendallas kaže: Pogledaj post
25 godina malo staža ? koliko bi onda trebao imati ?
Znači ipak mi je preporuka najbolje da ostanem u firmi, pa dokle me trpe.Jel postoji šansa da mi onda firma čak da izvanredni otkaz nakon toliko vremena ?
E da...dok me nije pogodila ta boleština kakva je, u firmi sam slovio kao jedan od najboljih radnika pa mislim da mi zato i nude otpremninu.
Ali ne razumijem zašto mi moji doktori forsiraju tu komisiju.
Oprosti, pomiješala sam te s pomorcem gore, koji je rekao da ima nešto sitno staža.
Komisiju forsiraju zato što ne možeš zauvijek biti na bolovanju. Ja imam profesionalno oboljenje i da sam recimo na bolovanju duže od 6 mjeseci, doktor me mora poslati na komisiju za mirovinu.
Mislim da je bolje raditi, ako možeš, uz smanjene radne sposobnosti nego otići s otpremninom. Sve ljude koje znam da su uzeli otpremninu nakon dvije tri godine nemaju više niti pare. Izgleda to puno novaca, ali bolja je plaća plus invalidnina.Barem meni. Ja nisam pristala na otkaz.
ti.bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 15:53   #19
Ti.bi ako sam dobro razumjela dobivas pola jer jos radis? Zvuči bolja opcija.Ma meni je tata rekao da invalidska nikome po zakonu ne može biti manja od 800 kn..to je kao neki minimalac..sad neznam koliko je ta informacija tocna?netko?
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 16:11   #20
Da, dobivam pola jer radim. Stvarno ne znam koji je minimum. Meni je u 7 godina narasla možda 40-tak kuna. I kada imam loš dan i sve me boli, pomislim prvo, ma daj, idem u mirovinu, ali kada se sjetim 1600 kn brzo me to pusti.
ti.bi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:57.