Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2017., 13:27   #1
Question Muško ili žensko...?

...pitanje je sad?


https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...podin/6781320/


moramo li se mi, kojih se ne dotiče rasprava, gledati na stvar kroz prizmu spola?


Što je spol u odnosu na transcedentno?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 13:33   #2
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
...pitanje je sad?


https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...podin/6781320/


moramo li se mi, kojih se ne dotiče rasprava, gledati na stvar kroz prizmu spola?


Što je spol u odnosu na transcedentno?
Još jedna rovovska tema.
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 13:40   #3
Simpatiziram to. Duh sveti izvorno i jest bio prikazan kao žensko - Sofija. Evo je tu, plavuša s desne strane.

Jest da bi idealno bilo idealno ne gledati ljude i imaginarna bića kroz prizmu spola, još manje boju kože, nacionalnost i imovinski status, ali teško je oduprijeti se navikama koje su starije od nas.

Inače, nedavno sam naišla na citat koji se pripisuje Emmeline Pankhurst - "Pray to god, my dear - She will hear you".
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 13:47   #4
Par tisuća je bio muško sad je vrijeme da bude žensko.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 13:48   #5
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
...pitanje je sad?


https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...podin/6781320/


moramo li se mi, kojih se ne dotiče rasprava, gledati na stvar kroz prizmu spola?


Što je spol u odnosu na transcedentno?
Očenaš se slobodno može moliti i kao majkonaša bez problema.
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 13:52   #6
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Očenaš se slobodno može moliti i kao majkonaša bez problema.
Nebitno.
Prilaženje trascedentu uz osobnu hrabrost je neupitna.
Upitna je službena verzija; ona se otkriva u jeziku kao sredstvu komunikacije.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 13:58   #7
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Par tisuća je bio muško sad je vrijeme da bude žensko.
Hoće li onda postati transrodna osoba?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 14:09   #8
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Hoće li onda postati transrodna osoba?
Postati će društveno "relevantna" činjenica
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 14:43   #9
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Postati će društveno "relevantna" činjenica
Možda se onda konačno odvaži otvoriti svoj Youtube-kanal.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 16:31   #10
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Postati će društveno "relevantna" činjenica
S obzirom da se ta pitanja uglavnom potezu u drustvima gdje religioznost ionako gubi na bitnosti (U svedskoj je od svih religijskih opredjeljenja najveci postotak ateista, pripadnika recene crkve koja je i najveca je desetakposto manje) i sve vise joj jaca socialna pred mitoloskom komponentom automatski povlaci za sobom i da je sve manje drustven relevantno (buduci religija snagu crpi iz mitoloskog i ritualnog, a ne racionalnog), sto god odlucili.

A za konkretnu odluku komentirati trebalo bi znati svedski jecik. Uloge rodova u jezicima se razlikuju, pa nije svugdje jednako niti provodjenje ovakvih stvari. U hrvatskom forsiranje rodne neutralnosti recimo ponekad djeluje kao dosta nakaradno kasapljenje jer su rijeci gramaticki vec puno obiljezenije muskim ili zenskim rodom, no nije svugdje tako.

Kod nas nema smisla ova preporuka da se koristi Bog bez odredjenja, jer je implicitno Bog odredjen gramatickim rodom kao musko. Iako gramaticki i sintakticki rod nisu bas uvijek istovjetni (tj moguce je da se nesto dozivljva kao musko, a deklinira i ima nastavke po zenskom gramatickom rodu, npr u sprpskom "ovaj atleta") u debeloj vecini slucajeva jesu i tada je tesko tu istovjetnost u percpeciji promjeniti pa da se promjeni sintakticki u ovo Bog, a zadrzi gramaticki musku formu ili nes takvo
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 20:45   #11
Dakle religijski tekst više ne vrijedi jer oni smatraju da bi trebao biti drugačiji
Banirali su Akvilu da nam objasni jel aramejski kaže da je Bog neutralni dvospolac ili muško?

Krišna je muško, njegova žena je žensko
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 20:58   #12
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Dakle religijski tekst više ne vrijedi jer oni smatraju da bi trebao biti drugačiji
Banirali su Akvilu da nam objasni jel aramejski kaže da je Bog neutralni dvospolac ili muško?

Krišna je muško, njegova žena je žensko
Ako je pod Bogom uzimamo tvorca svega što postoji, onda ima osobine i muškog i ženskog. A opet, nije nijedno od toga.

A gramatika je već druga stvar... ona ne označava spol u ovom slučaju.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 21:35   #13
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
A gramatika je već druga stvar... ona ne označava spol u ovom slučaju.
Švedska skupina klerikalaca raspravlja o spolu Boga.

Nema se o čemu raspravljati ako u Bibliji piše da je muško
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 21:59   #14
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Švedska skupina klerikalaca raspravlja o spolu Boga.

Nema se o čemu raspravljati ako u Bibliji piše da je muško
Biblija kaže da je Bog duh koji ne posjeduje ljudsku spolnost onako kako je mi shvaćamo.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 22:24   #15
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Biblija kaže da je Bog duh koji ne posjeduje ljudsku spolnost onako kako je mi shvaćamo.
Reci to muškarcima u čipkastim haljinama sa zlatnim nitima.
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 22:35   #16
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Reci to muškarcima u čipkastim haljinama sa zlatnim nitima.
Reci im ti.
Nego, već sam primjetio da ateisti vole spominjati svečenićke halje. Ono kao, nastrani su, muškarci u haljinama...
Riječ je o tradiciji. A smetali bi ti, kako sam već rekao jednoj tvojoj istomišljenici, i da su obučeni po najnovijoj modi.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 22:53   #17
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Reci im ti.
Nego, već sam primjetio da ateisti vole spominjati svečenićke halje. Ono kao, nastrani su, muškarci u haljinama...
Riječ je o tradiciji. A smetali bi ti, kako sam već rekao jednoj tvojoj istomišljenici, i da su obučeni po najnovijoj modi.
Ako Bog nije ni muško ni žensko, već ima karakteristike oba spola, nije li logično da svećenici budu odjeveni u feminiziranu odjeću da dokažu da Bog nije ni muško ni žensko?

U Katoličkoj Crkvi ima više rodne ideologije nego u Instanbulskoj konvenciji.

konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 23:01   #18
Priroda Boga nema baš neke veze sa izgledom svećeničkih halja.
Ponavljam, riječ je o tradiciji.
Koja tebi smeta ili ne...? Nisi se izjasnio.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 23:18   #19
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Priroda Boga nema baš neke veze sa izgledom svećeničkih halja.
Ponavljam, riječ je o tradiciji.
Koja tebi smeta ili ne...? Nisi se izjasnio.
Reći ću što mi smeta. Smeta mi kada ti laprdatori umotani u pozlaćene zavjese sa smiješnim kartonskim kapama i štapovima koji simboliziraju bezuvjetnu poslušnost ovaca njima kao pastirima govore kako se "rodna ideologija" protivi da je muško muško, a žensko žensko, a oni sami promiču tu ideologiju u samom središtu Katoličke Crkve. Zašto se ne odijevaju kao muškarci, ako je u KC muško muško, a žensko žensko? I smiješno mi je kad laprdaju da je pederluk neprirodan, a činjenica je da pederluka ima u prirodi (u manjem postotku nego heteroseksualnosti, naravno), dok celibata nema ni u tragovima.
A koliko se laprdatori drže neprirodnog celibata dovoljno govore vicevi o časnim sestrama i ministrantima.
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 23:19   #20
Trebalo bi upitati to Božanstvo koje zamjenice preferira.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:10.