Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2017., 20:24   #21
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Kod mene je bilo oduvijek i dosta dugo mi je trebalo da se naučim nositi s tim.
Suvišno za reći, kriza je bilo puno (na svim područjima) i nije bilo lako. Vjerujem da je tako kod svih hipersenzibilaca.
Banalno ali što te ne ubije, ojača te. Ima i dobru stranu, puno toga se nauči i o sebi i o svijetu.
Kod mene, nažalost, vrijedi obratno: Što me ne ubije, to me dodatno oslabi.
Etta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 20:28   #22
Quote:
Etta kaže: Pogledaj post
Kod mene, nažalost, vrijedi obratno: Što me ne ubije, to me dodatno oslabi.
Ak nisi oduvijek takva, otkrij od čega je krenulo i riješi uzrok.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 20:31   #23
.... Mislim da osjetljivost na osjećaje nema veze sa osjetljivosti na osjete.

Ja sam super super osjećajan i osjetljiv na tom dijelu, ali podražaji iz prirode - 0 bodova. Svjetlost, tama, glasna buka - 0 bodova sve po redu.
OrangeTurtle is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 20:36   #24
Bila sam takva u ranom djetinjstvu pa sam očvrsnula, dugo se dobro snalazila, ali onda, u nekim srednjim godinama - vratila se na početak.
Kao da nikad nisam imala dobru fazu u kojoj sam se "dokazala".
Sada mi pašu mir i izolacija.
Bolje da puno ne objašnjavam.
Etta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 01:54   #25
I ja i ja.
Jel netko još ima problem s korištenjem telefona? Smeta mi, nervira me, stalno ga zaboravljam. Jedino u čemu se toliko ne pronalazim je dio sa nasilnim prizorima u filmu, ne mogu reći da ih priželjkujem ali mislim da sam u stanju bez problema gledati Game of thrones npr, puno više me pogađaju tužni prizori nego nasilni. Dokumentarci o bilo kakvoj vrsti nasilja/zlostavljanja s druge strane su u stanju permanentno da me oštete.


Također sam primijetila da ljudi onlajn često miješaju pojmove hsp-a i codependency-a, nerijetko se koristi i termin "empath" i nikad mi do kraja nije bilo jasno da li su svi navedeni termini sinonimi, tek dio pop psihologije ili nečeg trećeg. Ja se više pronalazim u terminu empata jer mi se čini da nisam osjetljiva na sve vrste sensory input-a.
Da li hsp nužno podrazumijeva povišenu afektivnu empatiju?
ps. da li netko slučajno ima knjigu od Elaine Aron u pdf-u, voljela bih je pročitati?
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 09:17   #26
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
ima nas, kako nas ne bi bilo.

Osobno, maksimalnim povlačenjem od svijeta. Selekcija ljudi s kojima se družim (malo ih je). Micanje od svega što me uznemiruje. Stvaranje ugodnog kućnog ozračja (ugodna rasvjeta, ugodna glazba, ugodni mirisi, neko pićence tu i tamo ... ). Meditacija. Pas. I mačku sam imala, više nemam. Životinje dosta pomažu.

S vremenom sam uspjela postići (istrenirati) unutrašnji mir pa mi to odlično služi u odnosima s okolinom - mogu kvalitetno iskomunicirati sve što treba.

Bitno je postati dobro sam sa sobom i onda od svijeta uzeti samo ono što hoćeš. Bez kompromisa (ne prevelikih, nismo mi za to). Stvoriti bogat i zanimljiv unutrašnji svijet. Rezati sve što smeta (bez žaljenja). Otkloniti zbrku, jasno izražavati mišljenje, pojednostaviti život do maksimuma.
Kod mene je problem tim veći zbog toga što sam muškarac Od uvjek sam osječao da drugačije percipiram stvari od drugih i da previše mozgam, a teško donosim odluke. Pripisivao sam to mojem odgoju. Često sam znao komentirati da nisam odgojen za živit u današnjem društvu, ali sad znam da sam se takav rodio.
Imam suprugu i dvoje djece i mislio sam da imam idealan brak. Međutim zbog tog mog problema, zbog nemogučnosti donošenja odluka, ne napredujemo kao obitelj brzinom koja bi mene i nju zadovoljila (tu mislim na financije, društveni život...), odlučila je da želi rastavu. Meni je to bio šok jer meni je brak svetinja i u koliko ima problema, nikad mi nije opcija rastava, nego ajmo zajedno probat rješit.
Gazzascoin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 09:19   #27
Unhappy

Quote:
Etta kaže: Pogledaj post
Bila sam takva u ranom djetinjstvu pa sam očvrsnula, dugo se dobro snalazila, ali onda, u nekim srednjim godinama - vratila se na početak.
Kao da nikad nisam imala dobru fazu u kojoj sam se "dokazala".
Sada mi pašu mir i izolacija.
Bolje da puno ne objašnjavam.
Isto je i kod mene, samo i taj mir i izolacija me također ne usrečuju.

Quote:
Etta kaže: Pogledaj post
Kod mene, nažalost, vrijedi obratno: Što me ne ubije, to me dodatno oslabi.
Tako se nekako i ja osječam. Ne uspjevam pronači snagu u sebi da se mrdnem.

Quote:
Etta kaže: Pogledaj post
E, zanima me je li taj sindrom urođen ili se može pojaviti u bilo kojem razdoblju života?
Ako može i ovo drugo, puno bi mi toga bilo jasnije.
Navodno se takav rodiš. Oko 20% populacije ima taj sindrom.
Gazzascoin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 09:45   #28
Quote:
Klosta kaže: Pogledaj post
I ja i ja.
Jel netko još ima problem s korištenjem telefona? Smeta mi, nervira me, stalno ga zaboravljam. Jedino u čemu se toliko ne pronalazim je dio sa nasilnim prizorima u filmu, ne mogu reći da ih priželjkujem ali mislim da sam u stanju bez problema gledati Game of thrones npr, puno više me pogađaju tužni prizori nego nasilni. Dokumentarci o bilo kakvoj vrsti nasilja/zlostavljanja s druge strane su u stanju permanentno da me oštete.


Također sam primijetila da ljudi onlajn često miješaju pojmove hsp-a i codependency-a, nerijetko se koristi i termin "empath" i nikad mi do kraja nije bilo jasno da li su svi navedeni termini sinonimi, tek dio pop psihologije ili nečeg trećeg. Ja se više pronalazim u terminu empata jer mi se čini da nisam osjetljiva na sve vrste sensory input-a.
Da li hsp nužno podrazumijeva povišenu afektivnu empatiju?
ps. da li netko slučajno ima knjigu od Elaine Aron u pdf-u, voljela bih je pročitati?
Mislim da ne, ja ne mislim da sam empaticna, vise sam distancirana.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 12:38   #29
Takav sam da i to je prokletstvo ali i dar. Naravno ako ga znaš iskoristiti. Najbitnije je prihvatiti sebe. Uživati u svojim prednostima i biti svjestan svojih mana i prijetnji koje mogu doći s njima. Posao, odmor i zdrav život. Muškarcima je naravno puno teže ali nemora ni biti. Ako ste ispravno odgojeni i znate brinuti o sebi nema nikakvih problema. Ako se u odgoju očekivalo i stalno vam se nametalo da budete drugačiji e onda ćete imati problem. Vjerujem da većina umjetnika spada u tu kategoriju. Upoznao sam čak i političare koje bi smjestio u tu kategoriju. Uz visoko samopoštovanje nije bitno što ste osjetljivi. Kao sto sam rekao problem je u odgoju u kojem su vam govorili da ste preosjetljivi, da ste pičke, slabići i sl. A zapravo uopće niste.


Sent from my iPhone using Tapatalk
qwertz90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 12:58   #30
Ne treba mi test, to su mi oduvijek govorili,. Rekli su da previše očekujem, da svijet nije savršen, da sam preosjetljiva, da moram ojačati...E pa vrijeme prolazi ali ništa se promijenilo nije, Reagiram i dalje emotivno. Onda se skuliram, ali treba mi vrijeme. Nikako nije dobra osobina ni za mene ni za moju okolinu. Kome treba netko koga sve može pogoditi?
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 14:46   #31
Quote:
qwertz90 kaže: Pogledaj post
Takav sam da i to je prokletstvo ali i dar. Naravno ako ga znaš iskoristiti. Najbitnije je prihvatiti sebe. Uživati u svojim prednostima i biti svjestan svojih mana i prijetnji koje mogu doći s njima. Posao, odmor i zdrav život. Muškarcima je naravno puno teže ali nemora ni biti. Ako ste ispravno odgojeni i znate brinuti o sebi nema nikakvih problema. Ako se u odgoju očekivalo i stalno vam se nametalo da budete drugačiji e onda ćete imati problem. Vjerujem da većina umjetnika spada u tu kategoriju. Upoznao sam čak i političare koje bi smjestio u tu kategoriju. Uz visoko samopoštovanje nije bitno što ste osjetljivi. Kao sto sam rekao problem je u odgoju u kojem su vam govorili da ste preosjetljivi, da ste pičke, slabići i sl. A zapravo uopće niste.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Problem je što uz taj sindom ide i nisko samopouzdanje i loše mišljenje o sebi.
Gazzascoin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 17:07   #32
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
A čitala sam knijgu Highly sensitive person od Eleanore Thompson.
Na početku knjige je test, imala sam dosta bodova.
nije ti potrebno tuđe mišljenje da bi izgradila svoje. nametanje diskursa vodi nemišljenju.

već sam napisao letećoj ali drugim riječima, hipersenzibilnost je i intersubjektivna kategorija. što znači da naše unutarnje 'senzacije' nisu jedini parametar.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 18:07   #33
Quote:
salevart kaže: Pogledaj post
I ja tu spadam definitivno.
Bas gotovo sve simptome hsp-a imam.

Od obrambenih mehanizama, tezeg nosenja sa konfliktima, kad nekog zavolim to je bas duboko i iskreno, placem na svasta i skoro svaki dan. Dok cujem neku pjesmu, sjetim se uginulog ljubimca ili kako je neko dijete poginulo, kako je netko bolestan pa ce dijete ostati samo i slicne stvari.

Kako se nositi sa time? Tesko je reci. Mozda najbolje biti takvi kakvi jesmo i ne glumiti nesto drugo, ne glumiti drustvenu "normalu" da bi se uklopili jer tad to nismo mi.
Ma daj Sale ne seri ha ha

Poslano sa mog SM-G350 koristeći Tapatalk
__________________
Ljudi se dijele u dvije grupe: Mi koji smo ludi i vi koji još niste pregledani...
Stik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 18:26   #34
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
nije ti potrebno tuđe mišljenje da bi izgradila svoje. nametanje diskursa vodi nemišljenju.

već sam napisao letećoj ali drugim riječima, hipersenzibilnost je i intersubjektivna kategorija. što znači da naše unutarnje 'senzacije' nisu jedini parametar.
Nisam te bas razumjela. Knjiga mi je pomogla da to prepoznam, jer nisam sasvim bila svjesna kakvi su drugi. Imala sam samo svoje unutrasnje iskustvo.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 18:27   #35
Quote:
qwertz90 kaže: Pogledaj post
Takav sam da i to je prokletstvo ali i dar. Naravno ako ga znaš iskoristiti. Najbitnije je prihvatiti sebe. Uživati u svojim prednostima i biti svjestan svojih mana i prijetnji koje mogu doći s njima. Posao, odmor i zdrav život. Muškarcima je naravno puno teže ali nemora ni biti. Ako ste ispravno odgojeni i znate brinuti o sebi nema nikakvih problema. Ako se u odgoju očekivalo i stalno vam se nametalo da budete drugačiji e onda ćete imati problem. Vjerujem da većina umjetnika spada u tu kategoriju. Upoznao sam čak i političare koje bi smjestio u tu kategoriju. Uz visoko samopoštovanje nije bitno što ste osjetljivi. Kao sto sam rekao problem je u odgoju u kojem su vam govorili da ste preosjetljivi, da ste pičke, slabići i sl. A zapravo uopće niste.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zasto mislis da je muskarcima puno teze?
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 18:59   #36
Quote:
qwertz90 kaže: Pogledaj post
Takav sam da i to je prokletstvo ali i dar. Naravno ako ga znaš iskoristiti. Najbitnije je prihvatiti sebe. Uživati u svojim prednostima i biti svjestan svojih mana i prijetnji koje mogu doći s njima. Posao, odmor i zdrav život. Muškarcima je naravno puno teže ali nemora ni biti. Ako ste ispravno odgojeni i znate brinuti o sebi nema nikakvih problema. Ako se u odgoju očekivalo i stalno vam se nametalo da budete drugačiji e onda ćete imati problem. Vjerujem da većina umjetnika spada u tu kategoriju. Upoznao sam čak i političare koje bi smjestio u tu kategoriju. Uz visoko samopoštovanje nije bitno što ste osjetljivi. Kao sto sam rekao problem je u odgoju u kojem su vam govorili da ste preosjetljivi, da ste pičke, slabići i sl. A zapravo uopće niste.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Istina. Prokletstvo je ali i dar. Prođeš kroz pakao no to poniranje te prisili istražiti najdublje slojeve, ući u samu suštinu stvari. A tu negdje se krije izvor kreativnosti, zato umjetnici većinom spadaju u tu kategoriju. Onda ta mana ili ''mana'' postaje velika prednost, katapult koji čovjeka odbaci u točno određen (pozitivan) smjer samorazvoja.
To bi bio najpoželjniji scenarij. Ne dogodi se uvijek i svakome. No svodi se na ono - dobiješ limun, napravi limunadu.

Uz ispravan odgoj sve je lakše, no čini mi se da rijetki imaju tu sreću. Tako da je teži put u tim slučajevima gotovo neminovan.

Mislim da je jednako teško i muškarcima i ženama. Razlika je samo u ponešto drugačiji vrstama izazova s kojima se moraju boriti.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 19:17   #37
Quote:
Gazzascoin kaže: Pogledaj post
Kod mene je problem tim veći zbog toga što sam muškarac Od uvjek sam osječao da drugačije percipiram stvari od drugih i da previše mozgam, a teško donosim odluke. Pripisivao sam to mojem odgoju. Često sam znao komentirati da nisam odgojen za živit u današnjem društvu, ali sad znam da sam se takav rodio.
Imam suprugu i dvoje djece i mislio sam da imam idealan brak. Međutim zbog tog mog problema, zbog nemogučnosti donošenja odluka, ne napredujemo kao obitelj brzinom koja bi mene i nju zadovoljila (tu mislim na financije, društveni život...), odlučila je da želi rastavu. Meni je to bio šok jer meni je brak svetinja i u koliko ima problema, nikad mi nije opcija rastava, nego ajmo zajedno probat rješit.
Uvijek je problem, bio muškarac ili žena. Ženama često manipuliraju (češće nego muškarcima) a to je isto grozota svoje vrste.
Teškoće u donošenju odluka su tipične za hipersenzibilce. Zato uvijek kasnimo s nekim stvarima ... potraje dok odlučimo. Vjerojatno i zato što ne volimo promjene. Jer svaka promjena povezana je s previše emocija (oluja emocija). Nije se lako nositi s tim.

Po mojem iskustvu, ne treba ustrajati ni na čemu što ne ide, bila to veza, brak, posao, obiteljski ili prijateljski odnos. Jer upravo je to ono što nas u konačnici oslabljuje.

Jakost otkrijemo tek kad krenemo putem bez borbe i otpora, bilo sa sobom, bilo sa okolinom. Treba naučiti pustiti stvari koje ne idu. I to se onda pokaže kao najbolji put.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 03:17   #38
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
.
Teškoće u donošenju odluka su tipične za hipersenzibilce. Zato uvijek kasnimo s nekim stvarima ... potraje dok odlučimo. Vjerojatno i zato što ne volimo promjene. Jer svaka promjena povezana je s previše emocija (oluja emocija). Nije se lako nositi s tim.
Hjoj, da. Ovo mi pravi velike probleme u životu, u svemu vidim barem 10 različitih smjerova i nikad mi nije bilo jasno kako se ljudi tako lako odluče za jedan.
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 15:06   #39
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Nisam te bas razumjela. Knjiga mi je pomogla da to prepoznam, jer nisam sasvim bila svjesna kakvi su drugi. Imala sam samo svoje unutrasnje iskustvo.
recimo da sam skeptičan prema knjigama popularne psihologije. odnosno prema njihovim autorima. i njihovoj intenciji.

unutarnje iskustvo ispravan je, pa i jedini kriterij u otkrivanju samosvijesti.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 15:16   #40
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
recimo da sam skeptičan prema knjigama popularne psihologije. odnosno prema njihovim autorima. i njihovoj intenciji.

unutarnje iskustvo ispravan je, pa i jedini kriterij u otkrivanju samosvijesti.
Ja ovu knjigu koju sam spomenula ne bih baš svrstala u popularnu psihologiju.
Mislim da sad pretjeruješ jer sam sigurna da su i tebi knjige i ideje drugih pomogle u formiranju vlastitog mišljenja.
Koliko je vremena trebalo čovječanstvu da dođe do današnjih spoznaja?
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:46.