Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2018., 14:53   #681
Što se ge i jata tiče...
U Zagrebu se kaže di, a Zagreb nije ikavski
Imaš "3 glasa" g+d+é.
Obično otpadne jedan iz para gd (lakše za izgovor), a jat ode u jedan refleks.
É je "polu-i"-"polu-e", tako da su "normalni" refleksi [i], [e], [ie], [je]....
A [g] uvijek lagano sklizne u [k]
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 06.03.2018., 15:01   #682
Matija Petar Katančić ( 1750-1825 ) iz Valpova izvodi ime Šokac od šljivova soka.

Spiro Truhelka ( 1865-1942 ) misli da Šokac dolazi od shqieptarskog shoq, što bi dolazilo od latinskog socius, drug, saveznik.
Neki su povezali i sa talijanskim sciocco, lud.

Petar Skok izvodi ga iz tursko-perz; Šoh, šuh , veseo, bezobrazan, nečist.

Zvučna je sličnost uvukla i Sase u priču ( Sachsen ) no to je isuviše nategnuto.

Najprihvatljivije je od rumunjskog ( čitaj vlaškog ) soacat, što ima više značenja.
Uz ostalo je podrugljiv nazvi za zapadnog Evropljanina, osobito Nijemca. Odatle i pridjev soacatesc, njemački.

Vlah i Šokac sudjeluju u poslovici kada se želi reći komu je što svejedno ; Od volje ti, kao Šokcu post, Vlahu molitva.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Old 12.05.2021., 21:20   #683
Quote:
bobban kaže: Pogledaj post
Također se nemogu složiti da je ime Šokac došlo iz Bosne. Sad si sam reko da su starovirci bili u većini. Po meni u velikoj većini. E sad sigurno je da većina neće preuzet ime manjine jer većina ce manjinu asimilirati. Ali mogu s sjednim složiti a to je da su Turci bili istovremeno i u Bosni i Slavoniji i ako gledamo na onu teoriju da su tako Turci zvali stanovništvo toga našega kraja moguće da je istovremeno nastalo i tamo i ovamo. Po mome mišljenju a i što sam procitao ima puno povijesnih događanja na našem podrucju koje je misterija hahaha Šokci su može se reci po meni najveca. Trebalo bi ici u Carigrad i istraživati po njihovim spisima koji postoje i dandanas koji su bilježeni od osvajanja ovih podrucja pa do oslobođenja. To je rekao i jedan Povijesnicar da treba ici u Carigrad iliti Istanbul jer 80% tih spisa nije istraženo ni prevedeno tako da mogu se kladiti da je tam oriješenje. Zanimljiv je primjer sela Bošnjaci koje se prvi puta spominje 1476. godine u to vrijeme je to bilo jako malo selo mislim. Naprimjer u susjednom Otoku koje je u to vrijeme imalo 70 sela sa po svega nekoliko kuća i svako to malo mjesto je bilo selo određenog roda koja su se oko 1700 godine sva svela u jedno mjesto Otok. tako i Bošnjaci logicno je za zakljuciti odakle je ime i njihovo porijeklo ,ali danas kad gledate na to nisu oni svi došli iz Bosne vec to mjesto koje se spominje 1476. imalo svega nekoliko kuća i onda se počelo useljavati starovirsko stanovnistvo iz okolnih sela ( a to se vidi i po nekim njihovim prezimenima u Bošnjacima) te je i danas to selo jako veliko. Najbolji primjer je u tome selu prezime Šumanovac koje je ligicno a i po knjigama doslo U bošnjace davno prije iz okolnog sela Šumanovaca.
Gledam stare threadove i vidim komentar u kojem se spominju Šumanovci iz Bošnjaka stvar je ta što su mi upravo ti Šumanovci predci od strane moje prabake,to je jedna obitelj koja nema veze s Bosnom te je starosjedilačka u Slavonji tj Sjevernoj Slavoniji te Sjevernozapadnoj prije Turaka i sveg tog...a razlog zbog toga zašto se spuštala čak do Posavine (Orašja,Oštre Luke) i Bošnjaka mi nije sasvim jasno a ni mom starom,moguče zbog boljeg uvjeta života..a tamo ih danas nema,tj nema ih više duže godina te je samo ostala u Bošnjacima..Dosta Slavonaca "starosjedilaca" ili ti potomka srednjovjekovnih Slavonaca sa Sjevera i zapada Slavonije su se spuštali prije 1600 u Južnu Slavoniju te nemaju veze s Šokcima koji su dolazili iz Bosne,Vojvodine,Mađarske itd...sami dokaz je tome Županja(Grad pored Bošnjaka) Ovdi češ nač svašta toga,Slavonci koji su ošli u Posavinu pa se vračali natrag,konstante migracije a nemaju veze s Bosnom.
PosavskiSokac is offline  
Old 12.05.2021., 22:41   #684
Kad se već govori o seobi Šokaca, meni su posebno interesantni šokci iz rumunjskog Rekaša čija predaja govori sa su doseljeni iz Babine Grede.
Prije par godina su naišli rumunji (šokci) u selo i tražili informacije s tim u vezi - u općini, crkvi i po groblju, međutim u selu nema nikakvog usmenog i pisanog traga. Jednostavno davno je to bilo (oko 1640.g.), prije crkvenih knjiga i uspostavljanja novog groblja za Vojne krajine.

Možda bi najbolje bilo uporediti prezimena iz turskog deftera sa prezimenima rekaških šokaca...


__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Old 15.05.2021., 01:49   #685
Po meni je ovo šo-kut (slani-rudnik) tj. Usora i Soli regije

https://etnobaranja.eu/hr/novosti/no...1-fbadfeef41f2
dariom2 is offline  
Old 16.05.2021., 08:24   #686
Quote:
dariom2 kaže: Pogledaj post
Po meni je ovo šo-kut (slani-rudnik) tj. Usora i Soli regije

https://etnobaranja.eu/hr/novosti/no...1-fbadfeef41f2
... na osnovi toga što si pročitao na bezveznom članku bez referenca, na bezveznom portalu?
Al dente is offline  
Old 22.05.2021., 12:00   #687
Quote:
Al dente kaže: Pogledaj post
... na osnovi toga što si pročitao na bezveznom članku bez referenca, na bezveznom portalu?
Na osnovi instinkta i talenta što se ne može steći školovanjem nego je urođena osobina.
dariom2 is offline  
Received Infraction
Old 22.05.2021., 12:28   #688
Quote:
dariom2 kaže: Pogledaj post
Na osnovi instinkta i talenta što se ne može steći školovanjem nego je urođena osobina.
... Kaj je, je
Al dente is offline  
Old 22.05.2021., 13:43   #689
Quote:
dariom2 kaže: Pogledaj post
Na osnovi instinkta i talenta što se ne može steći školovanjem nego je urođena osobina.
Opa - frajer se fura na Micu Trofrtaljku!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Old 22.05.2021., 13:58   #690
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Opa - frajer se fura na Micu Trofrtaljku!
koja bi tebe opisala sa- i labavi ume da zabavi
dariom2 is offline  
Old 23.05.2021., 22:38   #691
S jednog šokačkog portala:

"Pojavljivanje imena Šokci nije moguće, bar zasada, tumačiti izvan okvira turske dominacije u Bosni. Šokce spominju turski defteri iz 17. Stoljeća, a najstarija isprava potječe iz 1615. Godine. To je ferman sultana Ahmeda i (prema muslimanskom kalendaru datiran 9. Safera 1024), u kojemu taj osmanlijski vladar, naseljenik Mehmeda III, pučanstvo “latinske vjere” čija je “sljedba od vjere Srba, Grka i Vlaha sasvim različita” naziva Šokcima. (…) Ferdo Šišić zastupao je mišljenje da porijeklo imena Šokci treba tražiti u turskim izvorima. Jer, po Šišiću, riječ Šokac je “samo ondje poznata gdje su Osmanlije vladali”.U prilog svojoj tezi Šišić zapisuje da je ovoj riječi “svrha neko religiozno obilježje, označuje naime čovjeka katolika, a baš u tom bili su Turci majstori”. (…)

Mogu samo dodati da se ime Šokac kao priimak pojavljuje već početkom 16. st. u defterima bosanskog sanđaka.

A glede porijekla imena mislim da je Šišić dobro primijetio da je ono vezano uz krajeve u kojima su vladali Turci, a ne Mađari pa mađarski "Sok az" otpada. Ali Šišić zaboravlja da se u krajevima kojima vladaju Turci zajedno s njima pojavljuju pravoslavni Vlasi koji su još bolji majstori u davanju epiteta katolicima. Da je ime Šokac nastalo u turskoj kuhinji, ono bi se prvo pojavilo na turskom dvoru kao oznaka za sve katolike, a ne samo bosanske ili slavonske/hrvatske.
Pitinakis is offline  
Old 24.05.2021., 18:22   #692
Mađari na opširnom popisu stanovništva Fenyes Elek 1847. str. 31. "Raci se protežu duž južne granice Mađarske prekrivene bogatom plodnom zemljom; ali nisu marljivi. Lijepa i jaka ljudska rasa. Glede njihove religije 1/3 rimokatolici, a 2/3 nesjedinjeni grčki vjernici. Međutim, postoji i nekoliko tisuća ujedinjenih grčkih i reformiranih vjernika. U svojoj statistici rimokatolike sam nazvao Šokci; iako ovo ime nije po volji drugima, budući da se ovi starovjerci ne razlikuju u jeziku, svi se oni mogu zvati Racima ili Srbima."
https://books.google.hr/books?id=lgs...epage&q&f=true

Ovdje možemo pronaći popis i opis Vinda, Hrvata, Vlaha, Slavena, Klementina, Raca, Srba, Rusa i dr. nacija na mađarskom teritoriju prije nastanka modernih nacija, kao i opis teritorija, evidenciju crkvi, gospodarstva i dr.

P.S. koristila sam Google translate.....neka netko tko zna mađarski jezik prevede bolje.
lara.croft is offline  
Old 24.05.2021., 19:44   #693
Popis stanovništva Fenyes Elek 1867. http://real-eod.mtak.hu/757/1/B3390104.pdf
lara.croft is offline  
Old 24.05.2021., 19:54   #694
Quote:
lara.croft kaže: Pogledaj post
Mađari na opširnom popisu stanovništva Fenyes Elek 1847. str. 31. "Raci se protežu duž južne granice Mađarske prekrivene bogatom plodnom zemljom; ali nisu marljivi. Lijepa i jaka ljudska rasa. Glede njihove religije 1/3 rimokatolici, a 2/3 nesjedinjeni grčki vjernici. Međutim, postoji i nekoliko tisuća ujedinjenih grčkih i reformiranih vjernika. U svojoj statistici rimokatolike sam nazvao Šokci; iako ovo ime nije po volji drugima, budući da se ovi starovjerci ne razlikuju u jeziku, svi se oni mogu zvati Racima ili Srbima."
https://books.google.hr/books?id=lgs...epage&q&f=true

Ovdje možemo pronaći popis i opis Vinda, Hrvata, Vlaha, Slavena, Klementina, Raca, Srba, Rusa i dr. nacija na mađarskom teritoriju prije nastanka modernih nacija, kao i opis teritorija, evidenciju crkvi, gospodarstva i dr.

P.S. koristila sam Google translate.....neka netko tko zna mađarski jezik prevede bolje.
Naravno, i onda ti svi Šokci nekom alkemijom sebe smatraju Hrvatima.
Kako vam ne dosade ovakve nebuloze.
blort is offline  
Old 24.05.2021., 20:25   #695
Quote:
lara.croft kaže: Pogledaj post
Mađari na opširnom popisu stanovništva Fenyes Elek 1847. str. 31. "Raci se protežu duž južne granice Mađarske prekrivene bogatom plodnom zemljom; ali nisu marljivi. Lijepa i jaka ljudska rasa. Glede njihove religije 1/3 rimokatolici, a 2/3 nesjedinjeni grčki vjernici. Međutim, postoji i nekoliko tisuća ujedinjenih grčkih i reformiranih vjernika. U svojoj statistici rimokatolike sam nazvao Šokci; iako ovo ime nije po volji drugima, budući da se ovi starovjerci ne razlikuju u jeziku, svi se oni mogu zvati Racima ili Srbima."
https://books.google.hr/books?id=lgs...epage&q&f=true

Ovdje možemo pronaći popis i opis Vinda, Hrvata, Vlaha, Slavena, Klementina, Raca, Srba, Rusa i dr. nacija na mađarskom teritoriju prije nastanka modernih nacija, kao i opis teritorija, evidenciju crkvi, gospodarstva i dr.

P.S. koristila sam Google translate.....neka netko tko zna mađarski jezik prevede bolje.
Ja ne poznajem ni jednog Šokca koji se smatra srbijancem.

Vuk Stefanović Karadžić je zagrebačkog biskupa Vrhovca zvao šokačkim vladikom.
Pitinakis is offline  
Old 24.05.2021., 20:50   #696
Quote:
Pitinakis kaže: Pogledaj post
Ja ne poznajem ni jednog Šokca koji se smatra srbijancem.

Vuk Stefanović Karadžić je zagrebačkog biskupa Vrhovca zvao šokačkim vladikom.

Šokački/slavonski dijalekt je zapadnoštokavski, šćakavski, uopće ta cijela skupina ima skoro nikakve veze sa Srbima...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 02.02.2022., 23:24   #697
Tema je zaključana jer postoji tema Bunjevci i Šokci.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:15.