Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2008., 22:50   #61
gore sam ti dao primjer...
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 16:45   #62
Ja se ispricavam sto ulijecem u ovu temu ali moderator je obrisao moju, koja jeste ima isti naziv ali problem je skorz drugaciji:


Da li se ugovor o dozivotnom uzdrzavanju u kojem je predmet nekretnina moze kasnije nakon smrti primatelja uzdrzavanja pobiti s naknadnom oporukom ili darovnicom? Znaci sklopljen je taj ugovor koji nije opovrgnut, a oporuku ili darovnicu je primatelj naknadno napisao u korist trece osobe.

I jos, da li jedna od strana ovog istog ugovora moze raskinuti taj ugovor a da druga strana ne zna za to. Znaci primatelj ode na sud i raskine ugovor a da davatelj uzdrzavanja nije uopce znao za to vec to sazna nakon smrti primatelja.

Ili sud ipak zove drugu stranu i vodi se sudski proces.

Ako tko zna zahvaljujem na savjetu.
autan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 16:56   #63
Quote:
autan kaže: Pogledaj post
Ja se ispricavam sto ulijecem u ovu temu ali moderator je obrisao moju, koja jeste ima isti naziv ali problem je skorz drugaciji:


Da li se ugovor o dozivotnom uzdrzavanju u kojem je predmet nekretnina moze kasnije nakon smrti primatelja uzdrzavanja pobiti s naknadnom oporukom ili darovnicom? Znaci sklopljen je taj ugovor koji nije opovrgnut, a oporuku ili darovnicu je primatelj naknadno napisao u korist trece osobe.

I jos, da li jedna od strana ovog istog ugovora moze raskinuti taj ugovor a da druga strana ne zna za to. Znaci primatelj ode na sud i raskine ugovor a da davatelj uzdrzavanja nije uopce znao za to vec to sazna nakon smrti primatelja.

Ili sud ipak zove drugu stranu i vodi se sudski proces.

Ako tko zna zahvaljujem na savjetu.
dakle, ako si potpisao ugovor o uzdrzavanju, ovisi kakav je sam on.
Naime, znam da moze bit takav da se nekretnina prepisuje na osobu koja uzdrzava, uglavnom, stariju/bezpomocnu osobu. A kao nacin zamjene za toga je obecanje da ces pruziti toj osobi sve sta joj treba.
Samim time, ta osoba ne posjeduje vise tu nekretninu, pa ju i ne moze stavit u oporuku.
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 17:01   #64
Izmjenjujem jer nisam dobro procitala. Nekretnina se prepisuje tek nakon smrti primatelja uzdrzavanja. Znaci primatelj je jos uvijek vlasnik ali s ugovorom ovlascuje davatelja uzdrzavanja da uknjizi nekretninu nakon svoje smrti. S ugovorom o dosmrtnom uzdrzavanju se nekretnina odmah upisuje na ime davatelja uzdrzavanja.

I bitno je jos da li jedna od ugovornih strana moze raskinuti ugovor bez znanja i obavjestenja druge strane. Ja se nadam da ne moze. Znaci da je primatelj raskinuo ugovor davatelj bi bio obavijesten ( ne mislim na obavjestenje kad je primatlej vec umro vec odmah pri pokretanju raskida ugovora)

Ali nisam sto posto sigurna pa pitam.

Zadnje uređivanje autan : 05.11.2008. at 17:14.
autan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 12:20   #65
Ugovor o doživotnom uzdržavanju ne može se nakon smrti primatelja nikako više pobijati. Zbog toga i postoji takva procedura za sklapanje istog. U ovom slučaju se čak ne može ni tražiti nužni dio nasljednika, s kojim bi se recimo mogla pobijati oporuka.

Usputno pitanje budući da se radi o nekretnini, jel ste tražili zabilježbu tog ugovora u zemljišnu knjigu?

Ugovor o doživotnom uzdržavanju se može raskinuti sporazumno ili zahtjevom za raskid ugovora. Raskid ugovora se može tražiti ako druga strana ne ispunjava svoje obveze, a procedura je ta da se mora podnijeti tužba na sud i u tom postupku dokazati svoje tvrdnje, jer u protivnom taj ugovor i dalje vrijedi. Tako da je odgovor na tvoje pitanje taj da jedna strana ne može raskinuti ugovor bez znanja druge strane odnosno bez nekog valjanog razloga.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 13:53   #66
Znam da kao davatelj uzdrzavanja imam ovlastenje traziti da se ugovor zabiljezi u zemljisne knjige ali to jos nije ucinjeno. Hoce li to biti kakav problem kasnije?
Inace primatelj uzdrzavanja je izvanknjizni vlasnik te neketnine (nije uknjizena na njegovo ime- nije na nikoga jos uknjizena) ali je u ugovoru meni dao ovlasti da nakon njegove smrti tu neretninu uknjizim na svoje ime i korist. I sad ako ugovor (a vidim da nije mogao biti) nije raskinut ja bih to ucinila odmah po smrti primatelja uzdrzavanja bez cekanja ostavinske rasprave koja ce se vjerojatno pokrenuti oko 2, 3 mjeseca nakon njegove smrti. naravno ako budem mogla, a u ugovoru pise da mogu.
autan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 12:11   #67
ugovor o dozivotnom uzdrzavanju

pravnici mozete li me savjetovati?

imam sklopljen ugovor o dozivotnom uzdrzavanju s mojom mamom, koji sam sklopila dok sam bila hrvatski drzavljanin. U meduvremenu sam promjenila drzavljanstvo. Pravnica koja nam je radila taj ugovor mi je rekla da taj ugovom u tom slucaju vise nije vazeci. Jeli to istina?

U meduvremenu se moja mama razbolila i ja ju financijski potpomazem, ali postoji od socijalnog ona mogucnost dobivanja doplatka za pomoc i njegu na koji nam je receno da nemamo pravo ako postoji ugovor o uzdrzavanju. Sto sad uciniti, kako dokazati da taj ugovor vise nije valjan, da li ga treba sudski otkazati ili sto?

Pomagajte
Hvala
malica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 22:54   #68
Lightbulb ugovor o doživotnom & doplatak za pomoć

Quote:
malica kaže: Pogledaj post
pravnici mozete li me savjetovati?

imam sklopljen ugovor o dozivotnom uzdrzavanju s mojom mamom, koji sam sklopila dok sam bila hrvatski drzavljanin. U meduvremenu sam promjenila drzavljanstvo. Pravnica koja nam je radila taj ugovor mi je rekla da taj ugovom u tom slucaju vise nije vazeci. Jeli to istina?

U meduvremenu se moja mama razbolila i ja ju financijski potpomazem, ali postoji od socijalnog ona mogucnost dobivanja doplatka za pomoc i njegu na koji nam je receno da nemamo pravo ako postoji ugovor o uzdrzavanju. Sto sad uciniti, kako dokazati da taj ugovor vise nije valjan, da li ga treba sudski otkazati ili sto?

Pomagajte
Hvala
Mislim da ta opcija i nije neki prolaz!!!
Ugovorom je vjerojatno predviđeno nasljeđivanje imovine - najčešće su u pitanju nekretnine. Pitanje je što traži socijalno tj. da li gospođa udovoljava i drugim zakonskim uvjetima koji se traže za takvu pomoć!!!
Mislim da se odgovor nameće sam po sebi - raspitaj se o cijenama osoba koje obavljaju djelatnost pružanja pomoći koje su za tu uslugu plaćene po satu.

Da se vratimo tvom Ugovoru. Zašto ne bi bio važeći?! Postoji pravo reciprociteta, a i pitanje je da li i dalje imaš državljanstvo?
StreetCleaner is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 19:51   #69
Molila bih pomoć ili neki odgovor ukoliko je to moguće...situacija je malo zakomplicirana, ali nadam se da ću ju jasno moći objasniti...

Ovako, nekada davno kada su se stanovi još dijelili od firmi u ono vrijeme, moj tata je koristio stan od 32 kvadrata, odrekao se toga kako bi njegovi mama i tata(moji baka i djed) mogli također dobiti stan od firmi i to veći, trosobni!(e sada tata tvrdi kako za to on nema papira, pa vas pitam da li bi se mogli oni negdje izvući kako je baka dobila stan i na temelju negovog odricanja.) Tata se preselio kod njih, naravno kasnije je došla žena, ja i seka i sada kreće zavrzlama.

Živjeli su zajedno, stan je glasio na baku, jer Bože mili,, mama mu je pa ga neće on valjda prevariti!Tada se je plaćala samo stanarina, koju je plaćala baka(nešto sitno), a mama i tata su plaćali sve režije. Kada je došla mogućnost otkupa moja pohlepna baka je sa svojom drugom kćeri (tatinom sestrom) otišla i do kraja isplatila stan, nekih 11000 maraka i napravila ugovor (koji skriva ko zmija noge) kako nakon njezine smrti stan ostaje teti.
Tatu i nas su izbacili i od onda smo podstanari! Sada je moje pitanje, da li tata ima kakva prava na taj stan?
I da na glasim, znam samo da je baka negdje dala izjavu kako nikada sa njome nitko nije živio!
miška is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 21:11   #70
kazete da se ugovor o dozivotnom uzdrzavanju nemoze pobijat nakon smrti,a sto je sa ugovorom o dosmrtnom?
na koje se nacine uopce moze pobit ?
dorino is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 22:39   #71
Moja majka je prošle godine, dok sam bila na godišnjem odmoru sklopila s mojom sestrom ugovor o đoživotnom uzdržavanju, a ne o dosmrtnom. U drugoj stavci ugovora definirano je da imovina odmah prelazi na moju sestru. Ugovor je ovjeren od strane javnog bilježnika, proveden je u zemljišnoj knjizi i sva imovina glasi na moju sestru. Moja majka smatra da je na prevaru potpisala taj ugovor, jer se moja sestra ne brine o njoj i sada kada je shvatila što je učinila željela bi raskinuti taj ugovor. Da li ima veze što je ugovor naslovljen na ugovor o doživotnom uzdržavanju, a imovina je odmah prešla na moju sestru, da li je to formalna pogreška i da li je takav ugovor valjan? Kako ga pobiti?
zabrinuta5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 22:57   #72
Quote:
zabrinuta5 kaže: Pogledaj post
Moja majka je prošle godine, dok sam bila na godišnjem odmoru sklopila s mojom sestrom ugovor o đoživotnom uzdržavanju, a ne o dosmrtnom. U drugoj stavci ugovora definirano je da imovina odmah prelazi na moju sestru. Ugovor je ovjeren od strane javnog bilježnika, proveden je u zemljišnoj knjizi i sva imovina glasi na moju sestru. Moja majka smatra da je na prevaru potpisala taj ugovor, jer se moja sestra ne brine o njoj i sada kada je shvatila što je učinila željela bi raskinuti taj ugovor. Da li ima veze što je ugovor naslovljen na ugovor o doživotnom uzdržavanju, a imovina je odmah prešla na moju sestru, da li je to formalna pogreška i da li je takav ugovor valjan? Kako ga pobiti?
za ugovor je bitno što on u naravi je, a ne kako je nazvan
mama po meni neće uspjeti dokazati da nije znala što potpisuje zbog forme u kojoj je taj ugovor rastavljen - mama je bila upozorena na sve stavke ugovora i potanko joj je objašnjen
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 19:35   #73
...to ne znači da mama ne može zahtjevati raskid ugovora...ako se naravno ta kćer zaista ne brine o njoj, što treba dokazati
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 12:04   #74
Bok
ispričavam se na upadu u temu,molio bi nekoga ko se razumije u nasljedno pravo za savjet
zivim sa prijateljem u hrvatskoj (obojica smo strani drzavljani) i on nakon svoje smrti zeli sve meni dati.Da li sa Ugovorom o doživotnom uzdržavanju moze izbjeci da njegova sestra(koja zivi u inozemstvu i on sa njom uopce nije u dobrim odnosima skoro pa nekomuniciraju)nakon njegove smrti trazi svoj dio ?
Hvala
damir1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 14:07   #75
Quote:
liberty_pu kaže: Pogledaj post
za ugovor je bitno što on u naravi je, a ne kako je nazvan
mama po meni neće uspjeti dokazati da nije znala što potpisuje zbog forme u kojoj je taj ugovor rastavljen - mama je bila upozorena na sve stavke ugovora i potanko joj je objašnjen
kako to znas?

Quote:
damir1976 kaže: Pogledaj post
Bok
ispričavam se na upadu u temu,molio bi nekoga ko se razumije u nasljedno pravo za savjet
zivim sa prijateljem u hrvatskoj (obojica smo strani drzavljani) i on nakon svoje smrti zeli sve meni dati.Da li sa Ugovorom o doživotnom uzdržavanju moze izbjeci da njegova sestra(koja zivi u inozemstvu i on sa njom uopce nije u dobrim odnosima skoro pa nekomuniciraju)nakon njegove smrti trazi svoj dio ?
Hvala
sestra ionako nije nuzni nasljednik tako da nema pravo na taj dio. ukratko, da, moze se.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 01:25   #76
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
kako to znas?


sestra ionako nije nuzni nasljednik tako da nema pravo na taj dio. ukratko, da, moze se.
što kako znam
što piše u pečatu potvrde/solemnizacije - tamo ti leži odgovor na tvoje pitanje
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 12:47   #77
to je meni jasno, ali opet ne znas sto je tocno njoj receno.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 15:45   #78
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
to je meni jasno, ali opet ne znas sto je tocno njoj receno.
ok
ali, iskreno, kako ti znaš što joj je rečeno
i zašto misliš da joj nije rečeno

naime, kad nešto ljudima nije po volji, vole istaknuti da nisu bili upozoreni
a opet klimaju glavama i potvrdno odgovaraju dok im se čita/tumači/prevodi/upozorava i sl.

ovaj tip ugovora upravo zato i ima strogu formu da ne bi poslije bilo nisam znala/nisam razumjela
i zato ga je po tom pitanju teško ili nemogće pobiti

e sad, da li je sudac/bilježnik postupao u skladu sa zakonima, pravilnicima, poslovnicima, kodeksima i pravilima struke - ne znam, volim vjerovati da je postupano kako spada

ipak se radi o iznimno ozbiljnom, dvostranoobveznom naplatnom pravnom poslu koji sukladno ZOO predviđa i mogućnost prekida odnosa u slučaju nepostupanja u skladu s obvezama
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 16:31   #79
gle, sve je to meni jasno. nije da sumnjam da biljeznik nekome nece pri solemnizaciji napraviti sve sto je propisano nego samo zelim reci da ne treba uvijek pretpostavljati da je sve po pravilima. pogotovo kad ljudi savjete traze preko foruma i mi tu znamo samo jednu stranu price i nikakav uvid u dokumentaciju
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 17:41   #80
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
gle, sve je to meni jasno. nije da sumnjam da biljeznik nekome nece pri solemnizaciji napraviti sve sto je propisano nego samo zelim reci da ne treba uvijek pretpostavljati da je sve po pravilima. pogotovo kad ljudi savjete traze preko foruma i mi tu znamo samo jednu stranu price i nikakav uvid u dokumentaciju

Slažem se. Ne treba uvijek pretpostaviti da je sudac/ bilježnik sve izveo po pravilima.
Već sam vidio dva slučaja gdje primatelj uzdržavanja uopće nije bio kod javnog bilježnika na solemnizaciji, a mislim da je u jednom slučaju čak to na sudu kasnije i dokazano.
File is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:01.