Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2009., 18:32   #21
Pojačana dlakavost / hirzutizam

imam samo 17 godina a velikih problema s dlačicama...
imam ih stvarno sve po svud... trbuh, ispod pupka, - te su najgore!
oko bradavice, po guzi, nogama da ne govorim, ove ispod pazduha rastu prema sisama
inače imam policistične jajnike, i ginekolog je rekao da je to od viška muških hormona i da to uzrokuje pretjeranu dlakavost
nemam para za kozmetičarke svako malo, a kamoli za laser...
rekla mi je jedna frendica da mogu posjetit dermatologa, ali imam velikih problema s tim... a sad mene zanima šta i kako mi uopće dermatolog može pomoći u vezi toga ... ??
ako netko zna nešto u vezi toga... molim vas ...
petllica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 19:05   #22
Quote:
petllica kaže: Pogledaj post
imam samo 17 godina a velikih problema s dlačicama...
imam ih stvarno sve po svud... trbuh, ispod pupka, - te su najgore!
oko bradavice, po guzi, nogama da ne govorim, ove ispod pazduha rastu prema sisama
inače imam policistične jajnike, i ginekolog je rekao da je to od viška muških hormona i da to uzrokuje pretjeranu dlakavost
nemam para za kozmetičarke svako malo, a kamoli za laser...
rekla mi je jedna frendica da mogu posjetit dermatologa, ali imam velikih problema s tim... a sad mene zanima šta i kako mi uopće dermatolog može pomoći u vezi toga ... ??
ako netko zna nešto u vezi toga... molim vas ...
Meni je ginekologinja dala yasmin jer on utječe na hormone.. a možeš probat otić dermatologu.. možda ti on preporuči neke hormonske tablete koje bi trebale smanjit tu dlakavost.. ja isto imam problema s dlakama i išla sam dermatologu jer sam čula za te hormonske tablete no žena mi je rekla `vidjela sam ja i gorih slučajeva ovo nije niš`... wtf pa meni je i ovo dosta pomozi il nemoj! Krenula sam na egipatsku depilaciju.. to ti je dosta skup sport.. no možeš si smjesu napravit doma i sve dlačice skidati time.. nakon toga ti rastu meke i rijetke dlačice tako da.. odlično je!
`bubica` is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 19:42   #23
Koliko ja znam, i nakon sto pocnes piti hormone, dlakavost ostane kao problem, pa se opet mora rijesavati depilacijama. Ispricavam se, ako sam u krivu!
Imam jednu frendicu, to je katastrofa koliko je dlakava i na terapiji je vec godinama, ali nista...
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 20:05   #24
to ti je istina da dlakavost ostane......al znam puuuno cua koje imaju taj problem....trenirala sam odbojojuku profrsionalno i mijenjala par klubova i onda u svlacioni svasta vidis.....nije ti to tako neuobicajno sam se ne prica zato prvo se smiri i ne misli da si cudna...jer sta se vise maltretiras to ce bit gore jer ti te hormone luci ista zljezda koja luci i adrenalin (ucila ja na faksu) i sta se vise zivciras to ce bit gore....pij terapiju sta ti je da ginekolog i bit ce NEBRINI
A ja ti noge cili zivot dizem voskom i sad skoro vise nema dlake unistilo ih sve ...a za egipatsku sam cula da je je jos boja al meni je vec noge totalno zgalncalo pa mi ne triba...je malo skuplja al ne tribas to svaki dan
tako budes li to uklanjala time taj ces porblem rijesit a kad terapija pocne djelovat vise se dlakavost nece sirit zato don't worry
 
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 20:15   #25
za početak otiđi na kompletno vađenje krvi, za to ti treba endokrinolog koji će ti napisati uputnicu za vađenje spolnih hormona i odrediti terapiju.
inače da se hormoni uzbalansiraju tj. da se dlakavost smanji (bez obzira na tablete) traje i do godinu dana tako da nemoj očekivati instant rezultate.
do tada vosak nek ti postane najbolji prijatelj
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 23:25   #26
bok! Evo da se ja javim,,ja isto imam policisticne od svoje 14-15god,,i dlakava sam,menstruacije mi kasne,otpada mi kosa,i sad sam jos dobila secer,i imam sa tlakom problema,pila sam diane ,ali sam prestala zbog secera! Mene zanima da li se moze piti terapija sa secerom i tlakom! a dlake rijesavam tako da se brijem,,za poludjet.
bjelovarcanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 19:54   #27
Evo i mene s istim problemom....
U pubertetu su mi dijaknosticirani plicistični jajnici i prepisani su mi hormoni. Iskreno, da sam znala što će mi se dogoditi nikada ih ne bih pila. Po prirodi sam dlakavija ali su mi tablete napravile tri puta goru situaciju.
Hormonske tablete na svakoga djeluju drugačije, tako u nuspojavama piše da može doći do pojačane dlakavosti, pojačanog apetita ali i ne mora. Meni sve jest
Uglavnom, često mi kažu cure, ma nisi ti jedina, ma nije ti to ništa, evo imam i ja(pa mi pokažu dvije-tri dlačice )... Samo ja znam i moj muž , nažalost, a i sve cure koje STVARNO imaju s tim problema, koja je to muka. Meni je priprema za ljeto svakih par dana inače ne idem na plažu, diktira mi što mogu obući i uvijek se bojim da mi se nešto ne dogodi dok nisam izdepilirana ; zamisli crnjaka, udari te auto,a ti misliš kako će te gledati zbog dlaka na nogama, stomaku, stražnjici...da ne nabrajam
Dome_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 12:20   #28
@bjelovarčanka.. naravno da se može.. ovisi naravno koji šećer imaš ali recimo kod tipa dva ja mogu uzimati i terapiju za šećer i terapiju za kontracepciju.. o tome se moraš posavjetovati s liječnikom..
@dome: nažalost tu ti jedino mogu preporučiti mijenjanje hormonske terapije jer ti očito ne funkcionira
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 13:31   #29
Prestala sam ja odavno sa hormonskom terapijom baš zbog nuspojava, ali su posljedice ostale.
Ma, nema veze... Uvijek ostaje stara, bolna, dobra depilacija!
Dome_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 16:20   #30
Quote:
Kruska kaže: Pogledaj post
@bjelovarčanka.. naravno da se može.. ovisi naravno koji šećer imaš ali recimo kod tipa dva ja mogu uzimati i terapiju za šećer i terapiju za kontracepciju.. o tome se moraš posavjetovati s liječnikom..
@dome: nažalost tu ti jedino mogu preporučiti mijenjanje hormonske terapije jer ti očito ne funkcionira
bok! ja ti imam tip 2!
bjelovarcanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 22:30   #31
Nove info

Cure,
probajte vidjeti sa lijecnikom da nemate C.A.H congenital adrenal hyperplasia. Bas je ove sedmice bio clanak o tome u NY Timesu da zbog CAH djevojkama pocesto pogresno dijagnosticiraju PCOS a kasnije ne mogu zatrudniti jer je to CAH a doktori ni u klinikama za lijecenje neplodnosti ne prepoznaju. Lijeci se vrlo lako - deksametazonom [dexamethasone].

http://www.nytimes.com/2009/07/07/he...o.html?_r=1&em
milimelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 00:23   #32
Quote:
bjelovarcanka kaže: Pogledaj post
bok! ja ti imam tip 2!
hm hm.. onda bi ti tablete (ja uzimam metforminske) trebale barem malo poboljšati situaciju.. a i endokrinolog mi je rekao ako mi se dlakavost unatoč terapiji ne smanji u godinu dana da ću morati piti i hormone.
na sreću to se nije desilo
otiđi ponovo kod oba liječnika i posavjetuj se za terapiju.

@milimelo: nope not the case al možda drugim curama pomogne.. ja nisam sigurna da se takvi hormoni uopće mogu vaditi u hrv?
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 00:56   #33
Quote:
Kruska kaže: Pogledaj post
hm hm.. onda bi ti tablete (ja uzimam metforminske) trebale barem malo poboljšati situaciju.. a i endokrinolog mi je rekao ako mi se dlakavost unatoč terapiji ne smanji u godinu dana da ću morati piti i hormone.
na sreću to se nije desilo
otiđi ponovo kod oba liječnika i posavjetuj se za terapiju.

@milimelo: nope not the case al možda drugim curama pomogne.. ja nisam sigurna da se takvi hormoni uopće mogu vaditi u hrv?
Evo brzinski prevod pa mozda nekome pomogne. Ne znam da li se test moze raditi u HR, ali ako barem nekoga uputi na pravu dijagnozu ja sretna

Stanje je neklasicna urodjena adrenalna hiperplazija ili CAH - nedostatak hormona koji dovodi do pretjerane produkcije androgena. Kod zena moze ometati ovulaciju; kod muskaraca moze uzrokovati nizak broj spermica (sperm count). Pored toga, moze dovesti do niskog rasta, neugodnog mirisa tijela, akni, neregularnih menstruacija kao i pretjeranog rasta dlaka sto se zove hirzutizam. (Gdja Citrone, koja sada ima 38 godina, je takodjer imala neke od ovih simptoma).

"Tretman je tako jeftin i lagan", kaze dr Maria New, profesor pedijatrije i ljudske genetike na medicinskom fakultetu Mount Sinai koja se smatra vodecim autoritetom za C.A.H.


Dijagnoza se bazira na testu krvi na visoke nivoe hormona zvanog 17-hidroksiprogesteron - genetski test takodje postoji - a tretman ukljucuje male doze steroida deksametazona. Moze da ponisti mnoge simptome u periodu od 3 mjeseca do dvije i po godine.

U tezem obliku, klasicni CAH, pretjerana proizvodnja androgena moze da uzrokuje nejasne genitalije kod djevojcica. U neklasicnom obliku, visak androgena je manji i simptomi su blazi ili nepostojeci.
Ne svi centri za plodnost testiraju na ovu bolest, ili testiraju na nju tek ako su ostali tretmani iskusani. Neki akuseri ne znaju za bolest i njen uticaj na plodnost, rekao je Dr. Zev Rosenwaks, direktor Centra za reproduktivnu medicinu na njujorskoj bolnici Presbyterian-Weill Cornell.

Dr. Jamie Grifo, direktor reproduktivne endokrinologije na medicinskom fakultetu New York Univerziteta, rekao je da testira pacijente na ovu bolest ako ne mogu ovulirati i ako ne reaguju na lijekove koji poticu ovulaciju.

“Mislim da se ovo cesto propusta" rekao je. "Ne mislim da je ovo najucestaliji problem ali je ucestaliji nego sto ljudi misle".
Simptomi kao neregularne menstruacije, akne i hirzutizam mogu da oponasaju simptome sindroma policisticnih jajnika PCOS. Zaista, jedna studija je sugerirala da 10 posto zena sta PCOS sindromom imaju blagi CAH. Dr. Rosenwaks kaze da testira zene na CAH ako imaju PCOS, ali mnogi centri ne testiraju.

Kod mladjih pacijenata, bolest se cesto pogresno pripisuje prijevremenom pubertetu. "Mnogo izvjestaja pokazuje da se godine pocetka puberteta smanjuju, pa mnogo doktora simptome pripisuje ranom pubertetu kaze Suzanne Levy, v.d. izvrsnog direktora fondacije Cares, organizacije za istrazivanje i zagovaranje za ljude sa CAH-om. Gdji Citrone, su naprimjer, prvo rekli da ima visok testosteron. "Dok sam odrastala, nikad se nisam osjecala kao djevojka ili zena, rekla je, dodajuci - pogresno su me dijagnosticirali 15 godina" Na kraju, nakon sto je dobila pravu dijagnozu, prepisali su joj deksametazon. Sada ima redovne menstruacije, mnogi od njenih simptoma su se povukli, i receno joj je da ce najvjerovatnije moci imati djecu ako to odluci.
“Ali sada imamo dvoje,” rekla je, “pa nam je dosta.” Terri, koja je zamolila da se njeno prezime ne koristi radi zastite privatnosti, je primjetila da njena sestogodisnja djevojcica ima plave dlake pod pazuhom. Na godisnjem pregledu sa 7 godina, pedijatar je takodjer primjetio naznake pubicnih dlaka i iako je mislio da je to prijevremeni pubertet, poslala je djevojcicu endokrinologu. Nakon nekoliko mjeseci, uspostavljena je dijagnoza neklasicnog CAHa. Doktori su se neckali da koriste steroide iz brige za dugorocne ucinke, ali nakon godinu i pol njene kosti su pocele da prebrzo rastu, i jos simptoma se nakupilo: rast dlaka, veoma masna kosa i jak neugodan miris tijela. Nakon toga joj je data mala doza steroida.

Ubrzani rast kostiju karakteristican kod djece koja imaju CAH ne traje dugo pa mogu zavrsiti sa abnormalno niskim rastom. “Ova djeca su najvisa u svom razredu kaze Dr New “ali onda prestaju rasti sa 7 ili 8 godina.” Kao protumjera, nekoj djeci se daju hormone zvani glukokortikoidi; drugi primaju hormone za rast ili lijekove koji usporavaju pocetak puberteta, kada kosti prestaju rasti. Ali ovaj tretman se smatra eksperimentalnim, kaze dr Phyllis W Speiser, sef pedijatrijske endokrinologije na djecijoj bolnici Schneider u New Hyde Park, New York. Mnogi tinejdzeri sa teskim slucajem akni ili hirzutizma, posebice oni koji nisu ranije imali simptome bolesti, budu pogresno dijagnosticirani. Dadnu im se lijekovi ili skupi tretmani uklanjanja dlaka prije nego sto se testiraju na CAH ili se upute endokrinologu. Dijagnoza mora doci prije tretmana kaze dr Speiser. Gdja Citrone, koja se podvrgla skupim tretmanima za plodnost, kaze da je umirena saznanjem sta se desavalo u njenom tijelu. Mogu vam reci, osjecala sam se ljutom primjenjenom - ali doktor koji je postavio pravu dijagnozu mi je spasio zivot.



*** Napominjem, po mom razumijevanju ne ispoljavaju se svi simptomi. Ako postoji nekoliko simptoma ja bih trazila testiranje ako je dostupno. U svakom slucaju provjeriti sa svojim doktorom da li nesto sto je prije tretirano kao PCOS moze ustvari da bude CAH i ako jeste onda terapija.
milimelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 11:03   #34
Quote:
Kruska kaže: Pogledaj post
hm hm.. onda bi ti tablete (ja uzimam metforminske) trebale barem malo poboljšati situaciju.. a i endokrinolog mi je rekao ako mi se dlakavost unatoč terapiji ne smanji u godinu dana da ću morati piti i hormone.
na sreću to se nije desilo
otiđi ponovo kod oba liječnika i posavjetuj se za terapiju.

@milimelo: nope not the case al možda drugim curama pomogne.. ja nisam sigurna da se takvi hormoni uopće mogu vaditi u hrv?
bok! pa i ja pijem glukoformin od 850mg.ali koliko vidim bas i ne pomazu,a kod tebe!
bjelovarcanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 21:40   #35
o ne ja pijem siofor 500
ja sam jako zadovoljna svojom terapijom. i prije dijagnoze sam počela jako paziti što jedem tako da se sad hranim normalno kao i prije (uz izuzetak jako masne hrane i umjesto bijelog šećera koristim fruktozu).. akne su se povukle (iako ih zapravo nisam ni imala barem ne akutni slučaj), težina drastično pala i dlačice su posvijetlile i imam dojam da će se za koju godinu sve smiriti kako treba.
hormone idem vaditi tek na jesen (jer trebam i androstedion) ali mi je endokrinolog bio jako zadovoljan ostalim krvnim nalazima i šećerom.
ginekološki nalazi su mi oduvijek jako uredni i nikada s ovulacijom i mensturacijom nisam imala problema.
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2009., 15:18   #36
Ja isto imam problema s pojačanom dlakavošču,tj.nije pretjerano,ali opet ssmeta,živcira me pogotovo na trbuhu,bila sam prije 1.5god kod ginekologice zbog tupe boli u području donjeg trbuha,radila mi je ultrazvuk, i rekla mi je da sam zdrava,jajnici sve dobro,ali u nalazu koji mi je dala,piše ovariji s naznakama manje policističnosti,da li to znači da se može razviti u policistične jajnike,da li trebam opet otiči na ultrazvuk?imam 20 god, već godinama problema s aknama,a menstr.ciklus mi je redovit,ali jako bolan zna nekad kasniti ili doči prije koji dan ali sve u svemu 31-32 dana ne prelazi, da s čime se najučinkovitije mogu riješiti dlaka na trbuhu,drugdje ih baš nema,po trbuhu ih imam,svjetle su ali htjela bi ih se rješiti?
tina1404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 15:18   #37
najbrži način rješavanja dlačica je da piješ pilule al također i jedna o nuspojava pilula je pojačana dlakavost.. tako da izvadiš hormone i posavjetuješ se sa lječnicom..
ali za smanjenje dlakavosti je potrebno najmanje godinu dana hormonalne terapije...
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 17:46   #38
evo jos jedne koju muci pretjerana dlakavost,,ali meni su dijagnosicirani policisticni sa 14god!onda sam pila terapiju diane duze vrijeme i mogu samo reci da su se dlacice povukle,,i kako sam ih prestala piti sve se vratilo,a prestala sam ih radi secera i tlaka! a sutra idem kod ginekologa pa cu ga pitati! i sad samo pijem glukophage od 850mg!
bjelovarcanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 14:42   #39
Angry Pretjerana dlakavost kod žena

bok.

jel ima netko problem/ kako ga rješavate??
ja sam dlakava, iz dana u dan je sve gore i gore
__________________
micek
frikusa_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 14:46   #40
Važno bi bilo znati koliko imaš godina !
dubravkaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:06.