Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2018., 11:43   #1241
Quote:
bob4 kaže: Pogledaj post
Da li neki termostat aktivira bojler ? tj. da li je ikako povezan sa nekom prostorijom ili razdjelnikom ? Da li postoji vanjski senzor temperature ?
Nije povezan s niti jednim termostatom niti razdjelnikom. Ne postoji ni vanjski senzor temperature.


Svi termostati su povezani samo sa svojim ventilom na svojem krugu.

Evo i slika:
https://drive.google.com/file/d/0B4j...ew?usp=sharing

https://drive.google.com/open?id=0B4...RDMmZiaXo2VlFj

Zadnje uređivanje M4nToLi : 19.01.2018. at 12:32. Reason: Dodane slike
M4nToLi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 11:50   #1242
Nemam iskustva s takvom konfiguracijom; raspitam se. Sad ustvari ti ručno namještaš maksimalnu temperaturu bojlera i on tada pada u blokadu, i nakon toga čeka to vrijeme. Možda da smanjiš snagu bojlera, pa bi tada možda išao u modulaciju ?
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 12:40   #1243
Quote:
bob4 kaže: Pogledaj post
Nemam iskustva s takvom konfiguracijom; raspitam se. Sad ustvari ti ručno namještaš maksimalnu temperaturu bojlera i on tada pada u blokadu, i nakon toga čeka to vrijeme. Možda da smanjiš snagu bojlera, pa bi tada možda išao u modulaciju ?
Pokušat ću smanjiti snagu, potražim u uputama pa ću isprobati danas poslije posla. Dodao sam slike u post iznad.
M4nToLi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 13:29   #1244
Ipak mislim da bi trebao imati sobni termostat; možda čak i vođen vanjskom temperaturom....Na koji način po noći smanjuješ temperaturu?

pogledaj http://www.pipelife.hr/hr/media/pdfs/Podno_grijanje.pdf
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/

Zadnje uređivanje bob4 : 19.01.2018. at 13:41.
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:29   #1245
Quote:
bob4 kaže: Pogledaj post
Ipak mislim da bi trebao imati sobni termostat; možda čak i vođen vanjskom temperaturom....Na koji način po noći smanjuješ temperaturu?

pogledaj http://www.pipelife.hr/hr/media/pdfs/Podno_grijanje.pdf
Imam programabilne termostate(Excelvan BYC17.GH3), po danima i satima čak, iako to ne koristim trenutno. Regulacija je bila zamišljena putem termoventila(Kao "Podesni pogon FT-STAG" iz ovog priručnika na str. 46) na razvodnoj kutiji koji su spojeni na dotične termostate.
Jedini problem mi je bojler koji neće vrtit pumpu i plamenik do zadane temperature. Jedino mi pada na pamet spojit signal od najhladnije sobe u stanu na bojler, jer ako je ta soba topla onda je i ostatak stana. Svejedno nije mi jasno na koji način bojler funkcionira ak nema termostata spojenog, a vodilje bi mu trebale biti odlazna i dolazna temperatura vode.
M4nToLi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:38   #1246
Bojler bi trebao držati namjestenu temperaturu modulacijom plamena. Ako pri puštanju u rad nije pravilno podesen tada neće tako raditi....pretpostavljam

Quote:
Imam programabilne termostate(Excelvan BYC17.GH3)
taj može aktivirati bojler
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/

Zadnje uređivanje bob4 : 19.01.2018. at 18:04.
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 18:13   #1247
a ideja sa najhladnijom sobom je najjednostavnije rješenje
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 13:02   #1248
Pozz. Mene zanima dal se ko susretal sa ovakvim termostatom. Htio bi to kupiti, pa me zanima dal je ko to ugradil, i dal to odgovara na vaillant bojler.
http://www.podnogrijanje.com/bvf_sym...metnih_uredaja
baddog25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 15:23   #1249
Vaillant ima NETATMO. Malo je skuplji, ali sigurno paše. I nemas problem s tim da ti serviser neće "dirati" tuđi termostat.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 21:32   #1250
Trebam pomoć sa Vrt 250

spajam ga na vu 280/2-5 na kojem je bio neki lijevi termostat spojen na 3 i 4

na bojleru su spojeni L,N,zemlja i 3 plava 4 smeđa

u putama za 250 piše da spojim ovako
term L - bojler FP
term SL - bojler RT
e sad...što je na bojleru FP i RT...imam samo brojeve, ali ne i ova slova
moja pretpostavka je da je RT zapravo pin 3...al nisam skroz siguran...
a nisam niti siguran dal ovaj moj termostat treba pinove 3,4 i 5 ili samo 2 pina...ima netko ideju, fala
__________________
Fotomajstor blog - Održavanje i označavanje baterija
DNx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 22:11   #1251
Samo 3 i 4. 3 je dolaz faze na termostat, a 4 dolaz te faze preko termostata.Znači, na termostatu je samo omski kontakt.... Ako govorimo o ovome
https://www.vaillant.hr/krajnji-kori...250-f-275.html
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 00:55   #1252
Bok svima,

trebam pomoc kod odabira termostata... Bojler je Vaillant Ecotec Plus VUW 256/5-5 kombinirani... Pored njega cu uzimati i Vaillant actoSTOR VIH QL 75 B spremnik tople vode (prema prospektu od Vaillanta, taj je kompatibilan sa VUW modelima bojlera)... I preostaje mi odabrati termostat koji je kompatibilan sa doticnim bojlerom... Cijenom nisam nesto pretjerano ogranicen, ali recimo da bi mi bilo glupo platiti vise od 800-900kn za termostat jer ne namjeravam koristiti nikakve napredne funkcije tipa programiranje kada se pali/gasi... Vidio sam neki VRT250 i neke Calormatice, ali ne znam koji od njih radi sa VUW bojlerima...

I imam jos jedno pitanje vezano uz samu funkciju termostata... Dakle, ako imam stan sa nekoliko soba, u svakoj imam po jedan ili dva radijatora, kako mogu regulirati temperaturu u sobama sa samo jednim ne-inteligentnim termostatom? Ajd razumijem onaj Ambisense od Vaillanta sa digitalnim termostatskim ventilima na radijatorima i wireless komunikacijom, ali tipicna konfiguracija sa jednim termostatom mi nikako ne ide u glavu... Jel ima negdje gdje je to objasnjeno na ovom forumu pa da procitam i upoznam se sa tematikom regulacije temperature pomocu termostata?

Unaprijed hvala na odgovorima...
calypsori is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 09:44   #1253
Quote:
calypsori kaže: Pogledaj post
ali tipicna konfiguracija sa jednim termostatom mi nikako ne ide u glavu... Jel ima negdje gdje je to objasnjeno na ovom forumu pa da procitam i upoznam se sa tematikom regulacije temperature pomocu termostata?
Postoje i programibilni termostatski ventili, ali ako govorimo o obicnim termostatskim ventilima, ono sto mozes je:
u jednoj prostoriji (obicno dnevni boravak) je termostat i u toj prostoriji mozes imati onu temperaturu koju podesis na termostatu, npr. 22° (ventile ne trebas u toj prostoriji)
u drugim prostorijama imas termovetile i njima reguliras temperaturu.
- ako je na najvecem broju trebao bi (ako je sistem dobro napravljen) imati istu temperatutu kao u dnevnom boravku,
- ako stavis na manje, imat ces nizu temperaturu
- visu temperetutu od one u DB, postavljene na termostatu ne mozes imati.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 10:00   #1254
Hvala Kajpa, ovo je i mene dugo zanimalo, a nitko nije tako jednostavno rekao.
S tim da bih ja išao sa vanjskim osjetilnikom, što možda dodatno komplicira stvar.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 10:46   #1255
Jako komplicira stvar; i to po ovakvom vremenu; i još ako nisi barem malo tehnički obrazovan
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 10:47   #1256
ne nužno
može i pojednostaviti stvar

vodiš isključivo po vanjskoj temp, krivulja onoliko visoka da se postigne temp koju hoćeš u toj nekoj prostoriji, za ostale sobe smanjiš termostate
u tom slučaju nemaš sobni termostat
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 11:42   #1257
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ne nužno
može i pojednostaviti stvar

vodiš isključivo po vanjskoj temp, krivulja onoliko visoka da se postigne temp koju hoćeš u toj nekoj prostoriji, za ostale sobe smanjiš termostate
u tom slučaju nemaš sobni termostat
Tako sam nešto mislio, termoMETAR samo, a onda regulirati krivulju. Jer bi mi neki krajnji cilj bio da kad jednim namjestim NIKAD (ili skoro nikad) to više ne diram.
A tipa u spavacoj sobi di zelim hladnije tim ventilom smanjim pa vidim kako se ponaša.

Mislim nemam pojma koliko je taj vanjski potreban, ali sam na dosta mjesta citao da donekle pomaze kod podnoga, zbog tromosti podnoga.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 14:02   #1258
Quote:
kajpa kaže: Pogledaj post
Postoje i programibilni termostatski ventili, ali ako govorimo o obicnim termostatskim ventilima, ono sto mozes je:
u jednoj prostoriji (obicno dnevni boravak) je termostat i u toj prostoriji mozes imati onu temperaturu koju podesis na termostatu, npr. 22° (ventile ne trebas u toj prostoriji)
u drugim prostorijama imas termovetile i njima reguliras temperaturu.
- ako je na najvecem broju trebao bi (ako je sistem dobro napravljen) imati istu temperatutu kao u dnevnom boravku,
- ako stavis na manje, imat ces nizu temperaturu
- visu temperetutu od one u DB, postavljene na termostatu ne mozes imati.
Super, hvala na objasnjenju... Iako, termostat je u novom stanu zamisljen da bude u hodniku koji povezuje juzni i sjeverni dio stana... Igrat cu se ja malo sa time kad ga instaliramo tamo, samo...

... Jos uvijek ostaje prvotno pitanje - koji termostat staviti tamo? Plinski bojler je Vaillant Ecotec Plus VUW 256/5-5 i biti ce spojen na spremnik tople vode... Da li da idem na bezvezni VRT250 ili da idem sa nekim Calormaticom?
calypsori is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 14:18   #1259
Quote:
calypsori kaže: Pogledaj post
Super, hvala na objasnjenju... Iako, termostat je u novom stanu zamisljen da bude u hodniku koji povezuje juzni i sjeverni dio stana... Igrat cu se ja malo sa time kad ga instaliramo tamo, samo...
Hodnik nije bas dobro mjesto za termostat. Otvaraju se vrata, ljudi prolaze, zrak struji ...
Recimo da zelis u prostoriji u kojoj najvis boravis (npr. dnevni boravak) 23°.
U hodniku ti pretpostavljam ne treba toliko, ali morat ces staviti na 23° da bi zagrijao boravak...no ako se otvore neka vrata, ako netko prodje pokraj termostata...temperatura ce zacas pasti i bojler ce se ugasiti. Pa ce ti u dnevnom biti hladno. I onda ces morati grijati hodnik na 24° da bi u DB imao 23°.

Quote:
... Jos uvijek ostaje prvotno pitanje - koji termostat staviti tamo? Plinski bojler je Vaillant Ecotec Plus VUW 256/5-5 i biti ce spojen na spremnik tople vode... Da li da idem na bezvezni VRT250 ili da idem sa nekim Calormaticom?
Pasu ti oba. Prenosim savjet ...nemoj VRT 250.
Mozes nazvati i predstavnistvo pa pitati za savjet.
Ja ti ne mogu preporuciti jer sto ces kupiti ovisi o onome sto ti zelis imati i koliko zelis potrositi ...tj. mogu ...recimo Netatmo, ali obzirom da si napisao
da ne namjeravas "koristiti nikakve napredne funkcije tipa programiranje kada se pali/gasi" onda to i nije bas za tebe.
Iako, mislim da se nije probleb navuci na dobro, tj. da ces mozda otkriti da to programiranje i nije tako lose.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 22:09   #1260
Quote:
kajpa kaže: Pogledaj post
Postoje i programibilni termostatski ventili, ali ako govorimo o obicnim termostatskim ventilima, ono sto mozes je:
u jednoj prostoriji (obicno dnevni boravak) je termostat i u toj prostoriji mozes imati onu temperaturu koju podesis na termostatu, npr. 22° (ventile ne trebas u toj prostoriji)
u drugim prostorijama imas termovetile i njima reguliras temperaturu.
- ako je na najvecem broju trebao bi (ako je sistem dobro napravljen) imati istu temperatutu kao u dnevnom boravku,
- ako stavis na manje, imat ces nizu temperaturu
- visu temperetutu od one u DB, postavljene na termostatu ne mozes imati.
A ako u DB prigušiš radijatore, možeš li onda u drugim prostorijama postici vecu temperaturu?

Poslano sa mog LG-M200 koristeći Tapatalk
tomislav83 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:44.