Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2008., 17:51   #21
navodno pred 2 tjedna...

Debilana ... ko da mi je nije dosta bilo dat 9milja za yacht mastera....
Pogotovo kad uzmeš u obzir da je to sve malo blesavo...
Za isti tečaj se prijavi purger koji je 2 puta vidio more i čovijek koji je cijeli život na moru ....
Aaron McLoughlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 18:39   #22
Quote:
Aaron McLoughlin kaže: Pogledaj post
navodno pred 2 tjedna...

Debilana ... ko da mi je nije dosta bilo dat 9milja za yacht mastera....
Pogotovo kad uzmeš u obzir da je to sve malo blesavo...
Za isti tečaj se prijavi purger koji je 2 puta vidio more i čovijek koji je cijeli život na moru ....
Koliko sam mogla čuti, većina ljudi misli da je jako jednostavno biti skipper, pa taj posao potcjenjuje..Cuka je gore dobro napisao da misle da je to neka "verzija šofera" koji voza ljude okolo...
Molim te, reci mi što si sve morao proći za yacht mastera...
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 22:13   #23
Ovako...
Postoji više vrsta skippera...
Neki rade na velikim jahtama , gdje ako si skipper ,tvoj "jedini" zadatak je vožnja od A do B (sve šta dođe sa tim) dakle... šole
Možeš bit i prvi časnik i to , al onda više nisi skipper.

Ima i onih (većina preko sezone) koji rade na malim jedrilicama i jahticama.
Onda su oni skipper , i osim vožnje moraju znat komunicirat dobro sa gostima, pomagat im malo ,,, ako treba (vez na sidru) skuhat nešto...itd.
Ali to nije toliko bitno.

Tečaja za skippera je više , tj za dozvolu yacht mastera...
Ima u šibeniku , splitu , rijeci itd.
Rijeka je ajmo reć najstroža , i oni provode i praksu ,i zbog njih inspekcija vjerovatno sad i nadgleda ostale.
Al zato je i najskuplja

Traje 2 tjedna + malo dodatno + ispit
Tamo te uče o:
-Navigaciji
-Stabilitetu
-Propulziji broda, konstrukcija , brodski instumenti i uređaji ,sredstva upravljanja itd.
-Manevriranje brodom
-Meteorologija i Oceanografija
-Pomorsko pravo
-Pravila izbjegavanju sudara na moru
-sredstva za spašavanje , protupožarna zaštita itd itd.
I naravno engleski , službeni pomorski jezik je engleski...

Ima i 4 dana prakse di se vježbaš sidrit , pristajat i slično.
Tamo probaš jedrit (ako nisi) držat stražu , upoznaš brod u praksi...
navigacija u praksi , noćna navigacija ako vrijeme dopusti i slično.

Sve u svemu ok.

I da, za ycm 500bt ti na to nadodaju još astronomsku navigaciju i još neka poglavlja tako da to onda traje 30+ dana.

Posao nije zajebancija.
Ti si odgovoran za cijelu posadu , i da se nedajbože nešto dogodi , odgovornost je na skipperu.
Tako da , možda ne izgleda teško.... ali je velika odgovornost na tebi.

I na kraju krajeva , to je 0/24 posao , tako da , kad malo zbrojiš sve , satnica nije tako velika....
Iako 80-120 eura izgleda odlično.

I na kraju krajeva da zaključim...
Taj posao moraš volit, moraš volit more...
Ne smije ti smetat skučenost , valjanje , zvukovi po noći... ne spavanje...jako sunce koje ti se refleksira u oči i koje te prži nonstop.
Za jednog jedriličara koji je cijeli život na moru , to je normalna stvar.
Stavi nekog kontinentalca(bez uvrede,samo pokušavam dočarat ljude koji nisu u vezi sa morem) u takve uvijete , i neće puno izdržat
Aaron McLoughlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 23:52   #24
Aaron
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 08:20   #25
Nego Arone baš me zanima kako izgledaju ti predmeti kad ti to sve neko ispredaje u 2 tjedna, možeš li uopće upamtit išta? Posebno KSOP i 4 navigacije. Nama su na faxu tribale 2 godine za to. Ovako mi taj tečaj izgleda identičan poručničkom ispitu.
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 10:33   #26
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
Nego Arone baš me zanima kako izgledaju ti predmeti kad ti to sve neko ispredaje u 2 tjedna, možeš li uopće upamtit išta? Posebno KSOP i 4 navigacije. Nama su na faxu tribale 2 godine za to. Ovako mi taj tečaj izgleda identičan poručničkom ispitu.
Ajde napiši šta si ti slušao na faksu, zanima me, ako ti se da..ti vjerojatno imaš i jako puno iskustva na moru, čitala sam tvoje postove, ali si odmaglio, pa mi je drago da si se vratio!
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 12:48   #27
E, da, Hod, kad si ajmo tako reći, bio gotov s teorijom, kad si sve ispolagao, koliko vremena, odnosno godina ti je trebalo da stekneš takvo iskustvo na moru?
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 13:33   #28
@HoD
A čuj ... predaje ti 5 profesora za teoriju....
Na satovima (dnevno traje od 10 do 4 recimo) ti objasne koliko mogu...
Osnove...
A za ostalo dobiš ogromnu skriptu pa uči

@Nina
Daj nam reci malo svoje ambicije...
Vidim da se jako zanimaš za ovo

PS. Iskustvo nema granica...
I kad misliš da si sve proživio nešto te iznenadi...
Mene su bacili u barku sa 6 godina i do danas sam probao puno klasa... jedrio na dosta krstaša i prošao sve i svašta. A tek sam na početku
Aaron McLoughlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 14:12   #29
@Nina
Daj nam reci malo svoje ambicije...
Vidim da se jako zanimaš za ovo

PS. Iskustvo nema granica...
I kad misliš da si sve proživio nešto te iznenadi...
Mene su bacili u barku sa 6 godina i do danas sam probao puno klasa... jedrio na dosta krstaša i prošao sve i svašta. A tek sam na početku [/QUOTE]

Što se iskustva tiče, mislim isto što i ti! Isto tako da more nema granica, i da te uvijek ponovo i ponovo iznenadi kad se najmanje nadaš...
More učiš cijeli život...i nikad dosta..ne možeš reći, e sad sve znam..najbolje učiš kad ga osjetiš..a nikad dosta.

Ali da se ovo ne pretvori u literarni uradak, shvatila sam da već imaš iskustva s plovidbom, inače ove sezone ne bi kretao sam u nove pobjede...
Onda je malo i neskromno reći da nemaš iskustva!
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 14:18   #30
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
E, da, Hod, kad si ajmo tako reći, bio gotov s teorijom, kad si sve ispolagao, koliko vremena, odnosno godina ti je trebalo da stekneš takvo iskustvo na moru?
Pa za višu pomorsku mi je tribalo oko 3 godine (predavanja traju 2). Imaš čini mi se 36 ispita i diplomski za položit. Najteže od svega je KSOP (konstrukcija, stabilitet, otpor i propulzija) i možda astronomska navigacija, kod puno ljudi je i engleski predstavlja problem ali meni je iša bez problema.Imaš još popriličan popis korisnih i nekorisnih predmeta.

Nakon toga si tek kadet i nakon kadeture (6 miseci duge i 6 obalne plovidbe, no obalnu nitko ne izvrši) ideš na poručnički ispit i polažeš iste one predmete koje si položio na faksu (često i kod istih profesora) samo šta ih sada plaćaš i ti masno. E nakon poručničkog si treći časnik palube, nosiš onu lipu uniformu i dalje je sve malo lakše ali sa više odgovornosti.

Moram ti napomenit da ja nikad nisan izvršia kadeturu i neman poručnički ispit a moje iskustvo na moru nije ogromno već mi je iskustvo sa jahtama veliko jer iman firmu koja se bavi poslovima u toj branši.

E da, i da ti napomenem pošto si žensko, mi smo na nautici na prvoj godini imali oko 250 studenata i 1 studenticu.
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 17:01   #31
Skiperi u Hrvatskoj nemaju perspektive, jer ih nautički turisti uopće malo traže. Svi koji imaju nekakvu valjanu dozvolu za navigaciju mogu lako iznajmiti brod i njima ne treba skiper kao neko strano tijelo na brodu. Oni uglavnom dolaze s obiteljima ili prijateljima koje funkcioniraju kao jedna cjelina, mišljenje je Siniše Krmpotića.
Banašin nastupa nešto optimističnije:
– Ne mislim da skiperi nemaju budućnosti na našem moru, jer se s vremenom ova anarhija mora riješiti, a onda će se iskristalizirati i kvaliteta. Trenutno je stanje takvo da naša Udruga, koja funkcionira tek nešto više od tri mjeseca, već nailazi na otpore mnogih. Očito je da nekome ili nekima odgovara i crni charter i sve te ilegalne makinacije oko njega, jer nas upravo takvi pitaju: »Što to vi sad pokušavate mijenjati, kad je dosad sve bilo u redu?«. Zna se da u potpunosti legaliziran posao skipera automatski znači evidenciju koja, uz ostalo, prati kada je koji brod isplovio i uplovio. To znači »čačkati« po crnom charteru, a takve su stvari danas postale jako opasne. Trebat će jako puno vremena i truda za postizanje statusa i sigurnosti za naše skipere, ali mi ne gubimo nadu, zaključio je Banašin.
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 17:03   #32
Evo još malo komentara na gornji tekst molim...
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 17:16   #33
Biti skiper, odnosno mornar motorista, kako se to prevodi na hrvatski jezik, prema mnogima danas prvenstveno znači biti zaljubljenik u more i plovila, jer skiper kao zanimanje postoji tek »na papiru«. Poslovnog statusa, zdravstvenog i mirovinskog osiguranja, kao i osiguranog posla, za ovo zvanje jednostavno – nema. U svijetu postoje agencije koje će skiperima, s predočenom biografijom i preporukama, bez puno truda i traženja, naći odgovarajući posao, dok se njihov hrvatski kolega za istu stvar mora itekako »oznojiti«.
– Skiperi poslove uglavnom nalaze sami i što se toga tiče mi smo »slobodni lovci«. Kroz godine se eventualno stekne nekakav rejting, upoznaju se ljudi iz te branše, vlasnici brodova i drugi, a često sami gosti zatraže istog skipera i naredne sezone, pojašnjava skiper Siniša Krmpotić.
Jednako govori izvršni direktor i inicijator novoosnovane Udruge skipera Jadrana, Slobodan Banašin, koji kaže kako i charter tvrtke uzimaju skipere za povremene poslove preko poznanstava ili na osnovu rekacija gostiju.
– Do posla se dolazi usmenom predajom, jer u Hrvatskoj još ne postoji kvalitetni centar koji bi iznajmljivačima brodova i samim skiperima nudio potrebne informacije o nautičkom tržištu, kaže Banašin.


Evo još malo...
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 17:31   #34
Ma daj da se udruzimo i kupimo jedan SQUADRON 55
http://www.fairlineapproved.com/sear...01&cint=&ps=20

ili ajd recite tko od nas posjeduje jedan slican?
london-vienna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 19:06   #35
da se malo osvrnem na ovo polaganje za yacht mastera. ima na pomorskom faxu u splitu tecaj za yacht mastera kosta ja mislin za studente nekih oko 400n kn (nisan siguran) mozda i malo vise ali tu do 5000kn a za ostale je ja mislin skuplje (nisan siguran). u svakom slucaju prijatelj mi je bija nedavno polagat i sta se tice polaganja to je glupost polazu svi bez problema. ne znan kako je za rijeku ali ako je istina da je malo teze podrzavan to 100% jer brevete prakticki kupujes odnosno placas i dobijes certifikat a iza toga se nalazi hrpa ljudi koji nemaju blage veze o nav, ksop-u, manevriranju, medicini, pravu itd... a sve je to jako bitno na brodu a da ne govorin jezik minimalno 1!
__________________
''Čovik je od svega gospodar, samo je od mora rob, more ga isa u zvizde, more ga kala u grob.
''Postoje tri vrste ljudi: oni koji su živi, oni koji su mrtvi i oni koji plove.''
PONISTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 19:12   #36
ne znan koliko taj tecaj traje u rijeci i na koji nacin se drze teorijska predavanja iz ''strucnih'' predmeta ali san siguran isto tako se ne slazen da za savladat 4 navigacije trebaju 2 god na visoj skoli! poznavajuci prof sa rijeckog fakulteta, iman srecu da su mi neki predavali, mogu reci da su jako strucni i da na tecaju stave naglasak na bitne stvari. jer budimo realni ne virujen da ce sa malon jahticon plovit priko oceana stoga mislin da kombiniranu plovidbu recimo tamo ne spominju iako je moguce koliko je ekipa iz rijeke ''opaljena'' sitničavi su čudo jedno ali su zato stručni.
__________________
''Čovik je od svega gospodar, samo je od mora rob, more ga isa u zvizde, more ga kala u grob.
''Postoje tri vrste ljudi: oni koji su živi, oni koji su mrtvi i oni koji plove.''
PONISTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 19:17   #37
prica se,cujem od kolega, a sad da li je tocno, ne znan, da se brevet yacht mastera do 500 BRT dobije s položenim poručničkim ispitom.
__________________
''Čovik je od svega gospodar, samo je od mora rob, more ga isa u zvizde, more ga kala u grob.
''Postoje tri vrste ljudi: oni koji su živi, oni koji su mrtvi i oni koji plove.''
PONISTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 19:25   #38
Ovo su službeni nazivi za popularni Y.M.

– Zapovjednik jahte kategorije A (jahta do 100 BT) oko 6.000,00 kn (tecaj i ispit)

– Zapovjednik jahte kategorije B (jahta do 500 BT) oko 15.000,00 kn (tecaj i ispit)
__________________
''Čovik je od svega gospodar, samo je od mora rob, more ga isa u zvizde, more ga kala u grob.
''Postoje tri vrste ljudi: oni koji su živi, oni koji su mrtvi i oni koji plove.''
PONISTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 23:39   #39
@PONISTRA

Napisao sam ti gore kako je u Rijeci
Ljudi se stvarno trude da te i nauče nešto...


Za split ... heh , bolje da neznate šta sam čuo
Nema prakse...teorija nešto slabo...dobro si rekao , cash u ruke i evo ti dozvola.
Zato su i donijeli ove godine novi zakon da svi koji su punoljetni mogu polagat za 500bta... kako bi Kerum i ekipa mogli vozit svoje jahtice (ili bit prvi časnik) praktički ti ne treba nikakvo iskustvo.

Inače nisam napisao za rijeku...
Dosta vremena se provede i na simulatoru , a zadnje je procedura spašavanja , raspakiravanja splavi , pregledavanja opreme splavi itd na bazenu (to trebate vidit )

I koliko ja znam (al nisam siguran stvarno , ako treba ću pitat) sa poručničkim samo dobiš povlasticu da ideš samo na ispit a ne na tečaj.
Znači iskreširaš milju za ispit i ako prođeš sve super.
I uštediš si 8k kuna

Oće potrvdit tko ono za obavezan basic safety il ću ja morat?
Aaron McLoughlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 08:48   #40
Pa evo da se osvrnem sa svojim razmišljanjima. Dakle ka šta je već i rečeno u Spliti za dozvolu yachtmastera vam zaista ne triba puno ali po meni je to sasvim u redu jer se većina stvari oko plovidbe stjeće iskustvom. Ako Kerum nasukat svoju Maioru (ovo sam spomenia tek tako jer vjerovali ili ne Žele je jedan od najboljih "šofera" u ACI u Splitu) jer se želi kurčit i sam ju vozit pa neka mu.

Šta se tiče crnog chartera on je u Hrvatskoj većim dijelom povijest. Zašto? E pa zato jer je država nanjušila velike novce pa su kontrole stalne i rigorozne za chartere.

Neko je spomenia da ne bi tribalo 2 godine učenja navigacije u školi. Pa vjerojatno ne bi, ali mene su toliko jebali sa milijunima zadataka tamo da ni dan danas ne bi ima većeg problema za riješit nekog od njih, za razliku od nekog ko je proša tečaj i nakon par miseci ne zna riješit zadat iz terestrike a kamoli iz astronomske.
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:51.