Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2017., 18:55   #201
Pa ako si se dobro pripremio, unaprijed isplanirao rutu, onda gps ili nekakav mobitel samo kao backup, bar meni. Uvijek pokusam dobro upoznat rutu i opcije prije puta tako da se u svakom slucaju mogu snaci i bez tehnologije. Osobno koristim mobitel s nekom aplikacijom, imam ih vise, al najcesce koristim viewranger. Obavezno dodatni punjac nositi i to je to.
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 21:29   #202
Koju bi android aplikaciju preporucili za navigaciju? Skinuo sam OruxMaps, cak ga i platio neki sicu, dvadesetak kuna, ali se ne snalazim. karte koje mi je ucitao su zastarjele, nema topografskog prikaza/reljefa itd. Instalirao sam ga jer je na nekom forumu pisalo da je mozda najbolji za treking, outdoor, planinarenje, mountain bike i slicno.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 22:17   #203
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Koju bi android aplikaciju preporucili za navigaciju? Skinuo sam OruxMaps, cak ga i platio neki sicu, dvadesetak kuna, ali se ne snalazim. karte koje mi je ucitao su zastarjele, nema topografskog prikaza/reljefa itd. Instalirao sam ga jer je na nekom forumu pisalo da je mozda najbolji za treking, outdoor, planinarenje, mountain bike i slicno.
Ne kužim zašto si ga platio, trebao bi biti besplatan. Karte se mogu mijenjati i po defaultu ima spojene OSM karte u raznim oblicima (reljefne/topografske/Mapnik...). Mogu se spojiti i topografske karte s Geoportal.hr
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 09:09   #204
Quote:
deya100 kaže: Pogledaj post
Ne kužim zašto si ga platio, trebao bi biti besplatan. Karte se mogu mijenjati i po defaultu ima spojene OSM karte u raznim oblicima (reljefne/topografske/Mapnik...). Mogu se spojiti i topografske karte s Geoportal.hr
Je besplatan, ali ima i "donate" opciju pa sam uplatio 23 kn, nije puno, to su dvije zuje u nekakvoj seoskoj birtiji, a podrzavaju se ljudi koji su to isprogramirali.
Budem probao. Hvala
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 22:35   #205
Da, svi bismo nešto besplatno...
Donacija je hvale vrijedna gesta s tvoje strane!
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 06:10   #206
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Je besplatan, ali ima i "donate" opciju pa sam uplatio 23 kn, nije puno...
:klap:
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 12:26   #207
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Koju bi android aplikaciju preporucili za navigaciju? Skinuo sam OruxMaps, cak ga i platio neki sicu, dvadesetak kuna, ali se ne snalazim. karte koje mi je ucitao su zastarjele, nema topografskog prikaza/reljefa itd. Instalirao sam ga jer je na nekom forumu pisalo da je mozda najbolji za treking, outdoor, planinarenje, mountain bike i slicno.
Uvoz karte sa DGU
Baš zbog mogućnosti uvoza topo karte nisam dalje tražio od Oruxa, čak im donirao 5 evrića.
Sumnjam da ćeš moći uvesti odjednom cijelu kartu HR da možeš vidjeti i najmanje detalje, ali možeš napraviti više karata koje se međusobno preklapaju i Orux bi trebao sam učitati drugu kartu kad kretnjom izađeš iz jedne.
Imaš i na službenim stranicama upute na hrvatskom, doduše za stariju verziju, ali posluži.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 22:05   #208
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Uvoz karte sa DGU
Baš zbog mogućnosti uvoza topo karte nisam dalje tražio od Oruxa, čak im donirao 5 evrića.
Sumnjam da ćeš moći uvesti odjednom cijelu kartu HR da možeš vidjeti i najmanje detalje, ali možeš napraviti više karata koje se međusobno preklapaju i Orux bi trebao sam učitati drugu kartu kad kretnjom izađeš iz jedne.
Imaš i na službenim stranicama upute na hrvatskom, doduše za stariju verziju, ali posluži.
Za boldano nema šanse,ja sam cijelu HR morao pokriti sa 41 detaljnom kartom pojedinog područja.
Za cijeli program sa pomenutim 41 HR kartama + TOPOAdriaXL + BiH,Crna Gora,Mađarska,Slovenija (MAPSFORGE) treba oko 10 GB prostora.
Mikahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 14:23   #209
Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Za što ti treba sat? Ako ti treba HR na zapešću onda uzmi Suunto, ako ne onda Fenix 3 zbog barometra i jače baterije. Da li ti baš treba performer bundle?
da, mob je ok u današnje vrijeme što se tiče karata,gps preciznosti,... ali svako malo vaditi iz džepa, ruksaka, pogotovo današnje od 5" ili 5.5" nije baš praktično.
ja sam uzeo u hervisu ovo ljeto na akciji suunto ambit3 peak za 1800kn i preporodio se! baterija traje duplo duže nego bilo koji drugi sat osim spartan ultre. kod planinarenja stavim postavke gps na "good" i interval na 10s i onda baterija traje u gps modu preko 30sati. a bolje ne treba, jer se jako sporo krećeš. dobio sam i hr traku u paketu, tako da imam i srce na monitoru. prije odlaska na teren se dobro pripremim u smislu da ili sam kreiram rutu ili skinem provjereni gpx i ubacim u sat. odmah u suunto aplikaciji movescount vidim koliko ima penjanja. na satu mi isto tako odbrojava metre do vrha. ima barometar i koristi fusedalti tehnologiju koja radi vrhunski: čim se aktivira neka aktivnost koja ovo korisiti, za 7-10min na osnovu gps pozicije dobijete pravu visinu i onda dalje preuzima barometar. nevjerojatno je precizan, + - 2-3m je najviše što je falio! sve što mi treba dobijem samo pogledom na sat: visinu, otkucaje, preostalo penjanje, proteklo vrijeme, put, po potrebi navigaciju do waypoint točaka ili do kraja,... svakako preporučujem peak u odnosu na nove spartan modele, jer radi vrlo stabilno i precizno. kod ovih novih uvijek neki problemi oko fw, rušenje, restart,....isto to izgleda vrijedi i za fenixe kako ljudi pričaju.
imam i anker-ov powerbank, tako da sam miran što se tiče baterije. napuni ga za 60-90min otprilike.
zadnji kanjoning me ugodno iznenadio, jer je i dalje imao signal bez obzira na jako visoke litice s obje strane kanjona rijeke čikole (preko 150m).
mobitel bez signala, gps na granici. a kad nešto traži, potrošnja baterije se skoro udvostruči.
halflife is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2018., 13:15   #210
hm,kupio garmin oregon 450 i neće mi ga očitati na pc,windows 7 ???
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2018., 10:12   #211
Pozdrav. Je li netko koristio Gaia aplikaciju za navigaciju po planinama i šumama. Počeo sam planinariti i sad se dvoumim smartphone s nekom aplikacijom + Garmnin GLO ili kupiti neki Garmin tipa 64s ili Oregona (možda i 30-tku). Nov sam u tome, pa bi mi nečija iskustva pomogla. Thx
__________________
"Tko se bori s nemanima, treba pripaziti da sam pritom ne postane neman. A kad dugo gledaš u bezdan, i bezdan se zagleda u tebe." ~ Friedrich Nietzsche
nietzsche35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2018., 10:14   #212
dupli post, sorry
__________________
"Tko se bori s nemanima, treba pripaziti da sam pritom ne postane neman. A kad dugo gledaš u bezdan, i bezdan se zagleda u tebe." ~ Friedrich Nietzsche
nietzsche35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2019., 21:04   #213
bok,
mene zanima aplikacija ili uređaj koji šalje gps lokaciju nekome, recimo porukom na broj mobitela. u slučaju da mi se nešto desi da se zna di sam išao. šećem sam šumom i može bit svašta. jel postoji šta takvog?
__________________
Onoga dana kada nauka počne proučavati nefizikalne (duhovne) pojave, u deset godina napredovat će više nego u ranijim stoljećima svoje povijesti.
Belliall is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2019., 02:14   #214
U sumi cesto nema GPS signala pa se ne moze niti poslati.

Za to sto navodis postoje namjenske naprave koje salju SOS signal sa koordinatama spasilackoj sluzbi bez potrebe za mobilnom mrezom.

Postoje verzije kojima se putem satelita mogu slati i poruke, medjutim to su onda privatni operateri koji naplacuju relativno skupe tarife (u osnovi satelitski telefon).
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2019., 12:05   #215
postoje aplikacije kojima se moze pratiti lokacija mobilnog telefona. a postoje i GPS trackeri. GPS signal u sumama ne bi trebao biti veliki problem.
Johnny Kukumar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2019., 13:23   #216
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
U sumi cesto nema GPS signala pa se ne moze niti poslati.
U šumi da nema GPS signala ??? Možda imaš neki vrlo, vrlo slabašan uređaj?

Ja još nisam naišao na taj problem. Doduše, hodam po našim šumama, planinama i gudurama, pa nemam pojma kako je to u amazonskoj prašumi...
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2019., 14:53   #217
Quote:
Hannan Ball kaže: Pogledaj post
U šumi da nema GPS signala ??? Možda imaš neki vrlo, vrlo slabašan uređaj?

Ja još nisam naišao na taj problem. Doduše, hodam po našim šumama, planinama i gudurama, pa nemam pojma kako je to u amazonskoj prašumi...
Ma mislio sam na mobilni signal
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2019., 23:49   #218
Mobilni signal, prema mom iskustvu (koristim A1 i HT) je takav da je A1 van cesta, osim na vrhovima, gotovo neupotrebljiv (G.Kotar, Velebit, Hrv. Zagorje). A čim priđeš na 10km od granice ideš u roaming (Maceljska gora, Ravna gora, dio Medvednice, dio oko Čabra..). HT je nešto bolji i ima jači signal, iako po kotlinama zna biti šaroliko.

GPS signala uglavnom ima svuda osim u baš dubokim dolinama (dobiva se pogreška od 50+ metara-probao malim E-trex Garminom). Po vrhovima si unutar 10m pogreške.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2020., 23:57   #219
Mogao bih povoljno nabaviti Garmin 60 cs. Znam da je to stari uredjaj, ali po cemu kasni za ovim modernim?
Koristi dvije AA baterije. Je li to princip punjivih baterija koje se unutra pune USB-om?
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2020., 14:40   #220
Quote:
miroslav kadlec kaže: Pogledaj post
Mogao bih povoljno nabaviti Garmin 60 cs. Znam da je to stari uredjaj, ali po cemu kasni za ovim modernim?
Koristi dvije AA baterije. Je li to princip punjivih baterija koje se unutra pune USB-om?
Imam 60csx. Baterije se ne pune u uređaju, moraš imati vanjski punjač. Dosta troši baterija, tako da obavezno nabavi neke dobre baterije. Za punjive je moja prerokuka Eneloop pro, a za jednokratne neke litijske.

Po čemu kasni za modernijima ti ne znam reći, jer nisam koristio niti jedan noviji. Ali po reviewima koje sam gledao noviji imaju jači hardver pa je kretanje po karti brže, zasigurno i brže love GPS, ekran je vjerojatno dosta bolji...

Ovaj model (pa i moj) ima problem da se gasi sam od sebe (navodno ne svi), jer je kontakt baterije na ploču loš. Ako uzimaš polovni, pripazi da nije otvaran, jer možda više neće biti zadihtan, pa da ti ga vlaga ne uništi.
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:42.