Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2004., 19:19   #1
Arrow Nekretnine - pravne stvari / kupnja / prodaja / adaptacija

Strašno. Evo otvorih ovu temu da vam kažem šta je sve potrebno,kad kupujete stan prvi puta,da nebi platili porez. Ja sam izludila krenula sam u grad u 07:30 i sve sam skupila i obavila u 13:00. katastrofa. Tako da sm dobila upalu mišica .
So anyway.Kad sam prvi puta došla na poreznu tip mi je rekao ispunite ovaj papir i dodite kad ga ispunite. I ja budala dalje ništa nisam pitala. Kad ja fino ispunim papir i dodem na poreznu kad žena veli joj imate vi još toga ,a ja si mislim pa jebem ti debila onog šta mi nije mogo odma rec.
Znaci treba vam:

Izjava koju morate ovjerit kod javnog biljeznika
Rodni list ne stariji od 6 mjeseci
Ako su vam starci kupili stan ko meni onda treba kopija ugovora da je on vlasnik stana u kojem trenutno zivite.
Izvod i kastva ili tako nesto,ide se u vukovarsku 58
I naravno neizbjezan MUP u petrinjskoj povrda o promjeni prebivališta.

I onda fino dodete u poreznu.
Mislim to je katastrofa.
E da komisija nece izac ako je stan skuplji od 1000 eura po kvadratu.

Sve u svemu papirologije za popizdit.
Shadowfax is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 23:00   #2
Zato prije dodjes na forum i procitas sto ti sve treba

Ajd, ne se sekirati sad... glavno da si sve uspjela obaviti
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 09:28   #3
-domovnice i rodni listovi vlasnika (općina);
-kupoprodajni ugovor;
-kupoprodajni ugovor bivšeg vlasnika nekretnine;
-prijava na adresu novog stana (mup);
-potvrda o dosadašnjim prebivalištima za sve (mup);
-vlasnički listovi od prijašnjeg stanodavca, najčešće roditelja (zk odjel);
-izjava da ne posjedujete nekretninu u hr (bilježnik)

mislim da sam sve nabrojao...

a ti, ak si to sve poobavljala u jednom danu i to do 13:00, nemaš se kaj žalit...to spada među rekorde
Garovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 09:50   #4
Re: Papirologija

Quote:
Shadowfax kaže:
Strašno. Evo otvorih ovu temu da vam kažem šta je sve potrebno,kad kupujete stan prvi puta,da nebi platili porez. Ja sam izludila krenula sam u grad u 07:30 i sve sam skupila i obavila u 13:00. katastrofa.
Suosjećam, i ja sam to prošao. Što netko reče, glavno da si uspjela.
Ipak - ne zaboravi! Je li bolje maltretirati se s papirologijom, plaćati ovjere i hodati okolo ili iskeširati par tisuća EUR za porez? Ja sam si recimo cijelo vrijeme to ponavljao dok sam skupljao te papiretine i to mi je uvelike pomoglo
 
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 09:51   #5
Re: Papirologija

Quote:
Shadowfax kaže:
Strašno. Evo otvorih ovu temu da vam kažem šta je sve potrebno,kad kupujete stan prvi puta,da nebi platili porez. Ja sam izludila krenula sam u grad u 07:30 i sve sam skupila i obavila u 13:00. katastrofa. Tako da sm dobila upalu mišica .
So anyway.Kad sam prvi puta došla na poreznu tip mi je rekao ispunite ovaj papir i dodite kad ga ispunite. I ja budala dalje ništa nisam pitala. Kad ja fino ispunim papir i dodem na poreznu kad žena veli joj imate vi još toga ,a ja si mislim pa jebem ti debila onog šta mi nije mogo odma rec.
Znaci treba vam:

Izjava koju morate ovjerit kod javnog biljeznika
Rodni list ne stariji od 6 mjeseci
Ako su vam starci kupili stan ko meni onda treba kopija ugovora da je on vlasnik stana u kojem trenutno zivite.
Izvod i kastva ili tako nesto,ide se u vukovarsku 58
I naravno neizbjezan MUP u petrinjskoj povrda o promjeni prebivališta.

I onda fino dodete u poreznu.
Mislim to je katastrofa.
E da komisija nece izac ako je stan skuplji od 1000 eura po kvadratu.

Sve u svemu papirologije za popizdit.
o tome se vec pisalo na forumu
a imas i site porezne uprave na kojem sve pise - samo se treba dobor informirati prije nego sto krenes
ja nemam nikakvih primjedbi na PU u zagrebu - stricek je bio skroz ljubazan i za manje od mjesec dana od predaje papira me nazvao da mi kaze koliko trebam platiti, koliko sam oslobodjena...
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 13:44   #6
Ah. Ja sam vijerovatno naletila na budalu. No sve je riješeno fino sam sve skupila i predala. Sad poziv da mi se jave iz porezne uprave. Da pogriješila sam sto se nisam prije informirala,al jebiga na greskama se uci (malim).
Shadowfax is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 08:58   #7
Arrow Pravne stvari kod kupnje nekretnine

Dragi pravnici i ostali znalci,

Molim odgovor na sljedeca dva pitanja:

1. Da li je nuzno raditi solemnizaciju kupoprodajnog ugovora (koja kako cujem kosta par tisuca kuna)? Odvjetnica me uvjerava da nije. (Napomena: kupujem stan na kredit)

2. Decko i ja kupujemo zajedno stan (nismo u braku). Oboma bi nam ovo bila prva nekretnina. Stan ima 60 m2, a zakonom moze jedna osoba (samac) biti oslobodena poreza na max 50 m2. Da li to znaci da ostalih 10 mozemo biti oslobodeni na racun njega?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Pozdrav!
B&B is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 09:43   #8
Re: Pravne stvari kod kupovine stana

Quote:
B&B kaže:
Dragi pravnici i ostali znalci,

Molim odgovor na sljedeca dva pitanja:

1. Da li je nuzno raditi solemnizaciju kupoprodajnog ugovora (koja kako cujem kosta par tisuca kuna)? Odvjetnica me uvjerava da nije. (Napomena: kupujem stan na kredit)

2. Decko i ja kupujemo zajedno stan (nismo u braku). Oboma bi nam ovo bila prva nekretnina. Stan ima 60 m2, a zakonom moze jedna osoba (samac) biti oslobodena poreza na max 50 m2. Da li to znaci da ostalih 10 mozemo biti oslobodeni na racun njega?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Pozdrav!
Meni u ugovoru o kreditu (ZABA) piše da sam ga dužan solemnizirati kod JB i to o svom trošku naravno i to košta ohoho. Kupoprodajni ugovor se ne solemnizira već samo ovjerava kod JB i to košta neku siću cca 50 kn.

Glede poreza, platit ćete porez na tih 10 m2 "viška" ako je ugovor na jedno od vas... Hm, ovo bi mogao biti zanimljiv slučaj: recimo da kupujete stan pola-pola (nije bitno ko stvarno daje lovu nego ono što piše u ugovoru), onda bi svatko mogao tražiti (i dobiti) oslobođenje za svoju polovicu, naravno ako nema ništa sa strane u vlasništvu.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2005., 23:43   #9
Još jedno pitanje...

Dakle kupujemo stan na kredit. Sada ćemo dati neku kaparu i potpisati predugovor.
Zanima me kada se potpisuje kupoprodajni ugovor? Prije podnošenja zahtjeva za kredit, nakon odobravanja kredita, pri isplati?

Unaprijed hvala!
B&B is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 00:15   #10
Re: Pravne stvari kod kupovine stana

Quote:
B&B kaže:
Dragi pravnici i ostali znalci,

Molim odgovor na sljedeca dva pitanja:

1. Da li je nuzno raditi solemnizaciju kupoprodajnog ugovora (koja kako cujem kosta par tisuca kuna)? Odvjetnica me uvjerava da nije. (Napomena: kupujem stan na kredit)

2. Decko i ja kupujemo zajedno stan (nismo u braku). Oboma bi nam ovo bila prva nekretnina. Stan ima 60 m2, a zakonom moze jedna osoba (samac) biti oslobodena poreza na max 50 m2. Da li to znaci da ostalih 10 mozemo biti oslobodeni na racun njega?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Pozdrav!


1. Nuzno je, kako bi se inace banka upisala na vlasnicki list?

2. Za ovo bi trebalo prouciti porezni zakon. Mislim da bracni odnos ne mora postojati, bitno je da si vi time rjesavate stambeno pitanje. Mislim da je u tom slucaju nuzno da stan bude u polovicnom vlasnistvu
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 00:59   #11
Re: Re: Pravne stvari kod kupovine stana

Quote:
Avilu kaže:
1. Nuzno je, kako bi se inace banka upisala na vlasnicki list?
Nije nužno - ali banke to traže jer olakšava moguću ovrhu. Pravno bi bila dovoljna ovjera potpisa.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 01:35   #12
Re: Re: Re: Pravne stvari kod kupovine stana

Quote:
Vojky kaže:
Nije nužno - ali banke to traže jer olakšava moguću ovrhu. Pravno bi bila dovoljna ovjera potpisa.

Ovdje je situacija vrlo jasna-ili solemnizacija ili nista od kredita. Ipak, nisu ni banke veslo sisale. Mislim da sve banke na iznose preko 15 000 Eura traze zalozno pravo na nekretnini
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 08:52   #13
Cijena solemnizacije ugovora o kreditu za stan

Bok,

molio bih da mi kazete koliko ste platili solemnizaciju ugovora o kreditu za stan u Zagrebu.

Zahvaljujem.
 
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 09:08   #14
Plaća se prema iznosu kredita. Za 45 000 eura platila sam cca 1700 KN .
crtac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 09:14   #15
Re: Još jedno pitanje...

Quote:
B&B kaže:
Dakle kupujemo stan na kredit. Sada ćemo dati neku kaparu i potpisati predugovor.
Zanima me kada se potpisuje kupoprodajni ugovor? Prije podnošenja zahtjeva za kredit, nakon odobravanja kredita, pri isplati?

Unaprijed hvala!
Nije mi jasno zašto ne odete u banku (to ste već trebali) i kod kreditnog referenta ispitate sve detalje. Oni su tamo da vam sve objasne. Nije valjda da dajete kaparu, a da niste sa bankom načelno dogovorili iznos kredita, instrumente osiguranja i ostalo. Nemojte da vam se dogodi da potpišete predugovor, date kaparu i fiksirate rok isplate pa onda saznate u banci da nikako ne možete dobiti iznos koji ste zamislili.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 09:59   #16
Re: Još jedno pitanje...

Quote:
B&B kaže:
Dakle kupujemo stan na kredit. Sada ćemo dati neku kaparu i potpisati predugovor.
Zanima me kada se potpisuje kupoprodajni ugovor? Prije podnošenja zahtjeva za kredit, nakon odobravanja kredita, pri isplati?

Unaprijed hvala!
Kreditni zahtjev podnosiš s namjernom da ti banka odobri kredit (dakle, novce) i tom kreditnom zahtjevu prilažeš predugovor koji ste potpisali. Potom banka odlučuje hoće li ti odobriti kredit ili ne (na temelju tvojih zahtjeva, procjene nekretnine, urednosti papira te dobre volje) i kad/ako ti ga odobri, onda prije kupoprodajnog ugovora banka još upisuje hipoteku, a taj glavni ugovor ide na kraju, prije isplate...
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 12:27   #17
Re: Re: Još jedno pitanje...

Hvala svima!

Naravno da smo bili u banci i generalno dogovorili i utvrdili iznos, instrumente osiguranja itd.

Sada smo u fazi potpisivanja predugovora i treba definirati sve te naoko 'sitne' detalje. Npr. da li nam je bolje staviti nas oboje na kupoprodajni ugovor i time izbjeci placanje poreza na cijeli stan ili staviti samo jedno od nas, pa platiti porez na preostalih 10 m2.

BTW, zanima me sljedece: ako sada recimo samo ja budem navedena u ugovoru, biti cu oslobodena poreza na 50 m2. Platimo porez na preostalih 10.
Recimo da se jednog dana vjencamo i da htjednemo kupiti drugu nekretninu. Da li ce tada moj muz imati pravo na oslobodenje od poreza unatoc tome sto ja kao njegova zena vec imam stan? Dakle, to bi njemu bila prva nekretnina na njegovo ime.

Dvoumimo se oko toga da li odmah iskoristiti to oslobodenje (oboje) ili ostaviti njega 'cistog' za neke buduce eventualne kupovine.

Ako netko ima pametan prijedlog - pliiiz pomozite!

Hvala!
B&B is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 12:33   #18
Re: Re: Re: Još jedno pitanje...

Quote:
B&B kaže:
Hvala svima!

BTW, zanima me sljedece: ako sada recimo samo ja budem navedena u ugovoru, biti cu oslobodena poreza na 50 m2. Platimo porez na preostalih 10.
Recimo da se jednog dana vjencamo i da htjednemo kupiti drugu nekretninu. Da li ce tada moj muz imati pravo na oslobodenje od poreza unatoc tome sto ja kao njegova zena vec imam stan? Dakle, to bi njemu bila prva nekretnina na njegovo ime.

Neće, jer ako se vjenčate vi ste obitelj i onda se računate kao jedno (za to oslobađanje poreza).


Quote:
B&B kaže:

Sada smo u fazi potpisivanja predugovora i treba definirati sve te naoko 'sitne' detalje. Npr. da li nam je bolje staviti nas oboje na kupoprodajni ugovor i time izbjeci placanje poreza na cijeli stan ili staviti samo jedno od nas, pa platiti porez na preostalih 10 m2.

Ako ćete oboje otplaćivat kredit i dijelit troškove, bolje da već od predugovora oboje bude potpisnici, tj. suvlasnici.
Mislim, ja ne bih plaćala nešto u čemu ne sudjelujem vlasničkim dijelom
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 12:46   #19
ZAKON
O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POREZU NA PROMET NEKRETNINA
Članak 1.

U Zakonu o porezu na promet nekretnina (»Narodne novine«, br. 69/97. i 26/00.) u članku 11. iza točke 8. dodaju se točke 9., 10., 11., 12., 13., 14. i 15. koje glase:

»9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:

9.1. da imaju hrvatsko državljanstvo,

9.2. da prijavljuju prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju kupuju) nalazi,

9.3. da veličina nekretnine (stan ili kuća) koju kupuje građanin, ovisno o broju članova njegove uže obitelji, ne prelazi površinu kako slijedi:

za 1 osobu do 50 m2 stambenog prostora

za 2 osobe do 65 m2 stambenog prostora

za 3 osobe do 80 m2 stambenog prostora

za 4 osobe do 90 m2 stambenog prostora

za 5 osoba do 100 m2 stambenog prostora

za 6 osoba do 110 m2 stambenog prostora

za 7 i više osoba do 120 m2 stambenog prostora

9.4. ako veličina nekretnine (stan ili kuća) koju građanin kupuje prelazi zadane površine iz podtočke 9.3. tada se porez na nekretninu plaća samo na višak stambenog prostora,

9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe . Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,

9.6. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu stan, odnosno kuću za odmor te druge nekretnine znatnije vrijednosti . Pod drugom nekretninom znatnije vrijednosti podrazumijeva se građevinsko zemljište i poslovni prostor u kojem građanin ili član njegove uže obitelji ne obavlja registriranu djelatnost, a vrijednost nekretnine je približna vrijednosti nekretnine (stana ili kuće) koju građanin kupuje,

9.7. članovima uže obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni drug te djeca prijavljena na istoj adresi kao i građanin.



Evo i linka s Narodnih novina o konkretnom zakonu...
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 13:02   #20
Ok, hvala.
Ali molim te objasni mi tocku 9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe

Konkretno, recimo da sam ja njegova zena i imam stan od 60m2 (i iskoristila sam svoje oslobodenje od poreza) i recimo da imamo 2 djece i da zelimo kupiti stan od 90 m2.

Da li bi u tom slucaju mogli traziti oslobodenje od poreza na svih 90 m2?
B&B is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:16.