Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2009., 20:36   #1
Kronologija i konstrukcija Domovinskog rata (by Keva)

Evo , ovu temu otvaram na politici iz nekoliko razloga.

Prvi je razlog to što bi htio da postoji tema na kojoj se sustavno obrađuje i diskutira o Domovinskom ratu 1991-1995. na sličan način na koji se to čini o Vukovaru na temi "Bitka za Vukovar".

Drugi razlog je to što želim rasteretit temu "Bitka za Vukovar" od sveg onog što nema veze sa samom temom o Vukovaru.
Na temi o "Bitka za Vukovar" se stalno o nečemu intenzivno diskutira , ali što vrijeme ide dalje , to sve ima manje veze sa samim Vukovarom. Iz te stalne "prisutnosti" na temi o Vukovaru vidi se samo da postoji jedna velika glad forumaša za diskutiranjem o ratu , i da puno ljudi zanima Domovinski rat i sve o njemu - borbe , politička pozadina , male priče običnih ljudi.
Tako ćemo spasiti temu o Vukovaru nepotrebnih naslaga kojih ima sve više.
Evo , do prije godinu dana tema o Vukovaru je bila zaista sjajan mali pregled najvažnijih događaja i informacija o samoj bitci , ali tokom zadnjih mjeseci konstatno se nižu razgovori koji nekome sa strane samo "zamućuju vidno polje" glede bitnih stvari o Vukovaru , a prisutna su i stalna prežvakavanja postojećih razgovora. Na kraju krajeva i ovdje možemo pisati o Vukovaru jer će ova tema biti općenito o ratu , pa tako i o Vukovaru.
Najjednostavnije rečeno htio bih da tema "Bitka za Vukovar" zadrži svoj sjaj i svježinu, a ne da je ugušimo nepotrebnim mozganjem.
Tako možemo imati dvije sjajne teme. Nadam se da se slažete.

Treći razlog je to što sam proučavanjem Domovisnkog rata došao do zaključka da se o njemu zapravo uopće ne govori , s obzirom na to koliko se toga desilo po svim frontovima. Nigdje se ne spominje lički front , sisačka bojišnica , Petrinja , Glina , Okučani , Daruvar , Slunj 1991 , a svaki dio Hrvatske je proživio krvavi rat.

Četvrti razlog je to što je nama mlađima glupo bilo što napisati na temi koja se zove "bili smo vojnici" - kad nismo bili. Glupo mi je pisati čak i na off , chat i zahvale.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 20:52   #2
Ninja , budući da si napisao da si bio u Jasenovcu do pada...

Evo upravo čitam knjigu "Novska - war time" , pa se tu spominju i dešavanja oko Jasenovca. Spominje se podatak da su naše snage negdje oko 14.10.1991potisnule četnike od željezničkog mosta u Jasenovcu i pritom im nanijele zaista velike gibitke - oko 70-tak poginulih i još toliko ranjenih. Da li možda znaš nešto o istinitosti ovog događaja ?

I možeš li općenito napisati što se dešavalo kod Jasenovca - odakle su vas napadali , mislim jesu li pokušavali forsirati Savu ili su vas napadali uz Savu s naše strane ?

Unaprijed hvala !!!
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 21:12   #3
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Nigdje se ne spominje lički front , sisačka bojišnica , Petrinja , Glina , Okučani , Daruvar , Slunj 1991 , a svaki dio Hrvatske je proživio krvavi rat.
Četvrti razlog je to što je nama mlađima glupo bilo što napisati na temi koja se zove "bili smo vojnici" - kad nismo bili. Glupo mi je pisati čak i na off , chat i zahvale.
Potpuno podržavam ovu temu posebno zbog izdvojenog razloga.
Sa napomnom da se na njoj treba diskutirati isključivo o Domovinskom ratu, a nikako o ustašama, partizanima, II.sv.ratu i sličnim pizdarijama koje sa Dom.ratom nemaju nikakve veze.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 21:45   #4
Ja ću pripazit ali to očekujem i od vas.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 23:26   #5
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Ninja , budući da si napisao da si bio u Jasenovcu do pada...

Evo upravo čitam knjigu "Novska - war time" , pa se tu spominju i dešavanja oko Jasenovca. Spominje se podatak da su naše snage negdje oko 14.10.1991potisnule četnike od željezničkog mosta u Jasenovcu i pritom im nanijele zaista velike gibitke - oko 70-tak poginulih i još toliko ranjenih. Da li možda znaš nešto o istinitosti ovog događaja ?

I možeš li općenito napisati što se dešavalo kod Jasenovca - odakle su vas napadali , mislim jesu li pokušavali forsirati Savu ili su vas napadali uz Savu s naše strane ?

Unaprijed hvala !!!
Za datum stvarno ne znam je li taj, no znam da su u jednoj akciji četnici bili propisno rastureni, no nisam bio tamo, tada sam bio u Starom Grabovcu.

Dečki koji su rasturili četnike su ti bili HOSovci i mislim da su bili SP "RIS"

Kutina bi mogao nešto više znati o tome.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 00:06   #6
Da, tako je , bili su Hosovci . 1 satnija HOS-a ''Ante Paradžik '' .
HOS-Kutina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 00:32   #7
Za početak bih htio da popričamo o nekim najopćenitijim podacima vezanim uz Domovinski rat , ali koji još nisu do kraja jasni.

Recimo , koliki je ukupni broj neprijateljskih vojnika koji su sudjelovali u ratu protiv Hrvatske ?
Samo u istočnoj Slavoniji sudjelovalo je oko 120 000 neprijateljskih vojnika.Redovito se govori o tome da je na Vukovar išlo pola onoga što je išlo na Hrvatsku , no to još nije do kraja razjašnjeno jer nema sasvim preciznih podataka o neprijateljskim snagama , već samo procjene.

Smatra li netko da je ukupni broj vojnika koji su napadali Hrvatsku bio puno veći od 200 000 ?
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 00:35   #8
Ajd neka mi tu netko odgovori-gdje je bila linija u Pakracu?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 09:55   #9
Ovoj temi bi najvjerojatnije bilo bolje na PDFu Povijest. Ovako se lako moze dogoditi da ulete neki padobranci sa kojekakvim politickim fantazijama i na kraju zavrsimo na razgovoru o ustasama i partizanima.

Na PDFu povijest ima dobrih tema, npr o zadarskoj bojisnici, pa o ratu u BiH, i nigdje se nije otislo van topica.
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 18:38   #10
Quote:
Weteran kaže: Pogledaj post
Ovoj temi bi najvjerojatnije bilo bolje na PDFu Povijest. Ovako se lako moze dogoditi da ulete neki padobranci sa kojekakvim politickim fantazijama i na kraju zavrsimo na razgovoru o ustasama i partizanima.

Na PDFu povijest ima dobrih tema, npr o zadarskoj bojisnici, pa o ratu u BiH, i nigdje se nije otislo van topica.
Tema ima vrlo jasan naziv , i svaki pokušaj prelaska na ustaše i partizane bit će sasiječen u korijenu.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 18:55   #11
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Za početak bih htio da popričamo o nekim najopćenitijim podacima vezanim uz Domovinski rat , ali koji još nisu do kraja jasni.

Recimo , koliki je ukupni broj neprijateljskih vojnika koji su sudjelovali u ratu protiv Hrvatske ?
Samo u istočnoj Slavoniji sudjelovalo je oko 120 000 neprijateljskih vojnika.Redovito se govori o tome da je na Vukovar išlo pola onoga što je išlo na Hrvatsku , no to još nije do kraja razjašnjeno jer nema sasvim preciznih podataka o neprijateljskim snagama , već samo procjene.

Smatra li netko da je ukupni broj vojnika koji su napadali Hrvatsku bio puno veći od 200 000 ?
Vezano uz ovaj moj prethodni post htio bih čuti mišljenje forumaša o još jednoj stvari usko vezanoj uz broj četnika koji su nas napadali.

A ta stvar je broj ukupno poginulih četnika za vrijeme rata...

Osim što se govori o tome da je pola snaga koje su nas napadale išle na Vukovar , govori se i o tome da je na Vukovaru uništeno pola onoga što je uništeno u ratu , tojest da ja u ostatku Hrvatske uništeno još toliko tehnike i ljudstva koliko je uništeno u Vukovaru. To sam više puta čuo iz usta raznih generala i vojnika , samo ne znam da li su mislili pritom samo na 1991. ili na razdoblje 1991. - 1995.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 19:38   #12
Smije li se pisati o ratu Hrvata iz Bosne i Hercegovine.
Jer i Hrvatska vojska je dole isto bila.
__________________
Ej prijatelju pročitao sam to u novinama a navečer sam vidio na TV-mora da bude istina"Novine - privatne,TV - privatna,
Joppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 22:56   #13
Quote:
Jopa_od kaže: Pogledaj post
Smije li se pisati o ratu Hrvata iz Bosne i Hercegovine.
Jer i Hrvatska vojska je dole isto bila.
Neki dijelovi rata u Bosni neizostavno su povezani sa ovim šta se dešavalo u Hrvatskoj , pa o tome možeš pisati.
Ali molim te nemoj prelazit na sukob Bošnjaka i Hrvata jer to će nas već počet
"bacat" predaleko.
Ideja teme je da se najviše piše o onome o čemu se govori najmanje.
Htio bi da se piše o događajima o kojima se nigdje ne govori , i nigdje ih nemaš prilike pročitati. Da , to "zaboravaljanje" rata nažalost se odrazilo i na knjige , jer nigdje nemožeš doći do zanimljivih knjiga o Domovinskom ratu - ne zato što ne postoje , nego zato jer za njih nema interesa pa se tiskaju u malim nakladama. Ja bi "Junake Domovinskog rata" uveo kao obvezno štivo za osnovnoškolce , da ih šopamo sa tim , i od starta radimo male domobrane.
Koliko su komunjare samo šopali mladež sa svojim sranjima , a mi šopamo mladež sa Big Brotherom , Farmom i ostalim kretenarijama.

Ja za mnoge stvari znam samo zahvaljujući činjenici da učim u NSB-u , pa kad mi učenje dojadi prošetam do "zbirke knjiga o Domovinskom ratu" - tamo se nalaze vjerojatno sve knjige koje su izdane u Hrvatskoj o Domovinskom ratu. Tamo postoje kronološki zapisi svega što se dešavalo u određenoj općini , gradu , selu.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 23:32   #14
Imamo isti stav,
Danas je sramota govoriti o ratu da nebi nekoga uvrijedili da nas nebi smatrali seljacima u EU. Ja se ponosim onim svojim i zivim za to. Ne zelim nicije ali svoje volim i cijenim.
Svoje dozivljaje ne mogu ispricati zato sto nisam sudjelovao u ratu, tako da nista od mene. Ali sam cuo price kako je to islo i gdje se odvijalo, tako da moja prica ako budem citao i nesto pisao nece biti 100 posto tocna, ali bolje ista nego nista.
I jos da nadodam, da po meni bi bilo dobro da djeca u osnovnim skolama svako jutro moraju ustati dok se na razglasu ne otpjeva himna Hrvatske i podigne Hrvatski barijak.
__________________
Ej prijatelju pročitao sam to u novinama a navečer sam vidio na TV-mora da bude istina"Novine - privatne,TV - privatna,
Joppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 00:41   #15
Quote:
Jopa_od kaže: Pogledaj post
Imamo isti stav,
Danas je sramota govoriti o ratu da nebi nekoga uvrijedili da nas nebi smatrali seljacima u EU. Ja se ponosim onim svojim i zivim za to. Ne zelim nicije ali svoje volim i cijenim.
Svoje dozivljaje ne mogu ispricati zato sto nisam sudjelovao u ratu, tako da nista od mene. Ali sam cuo price kako je to islo i gdje se odvijalo, tako da moja prica ako budem citao i nesto pisao nece biti 100 posto tocna, ali bolje ista nego nista.
I jos da nadodam, da po meni bi bilo dobro da djeca u osnovnim skolama svako jutro moraju ustati dok se na razglasu ne otpjeva himna Hrvatske i podigne Hrvatski barijak.
Mi mlađi možemo se zabavljati nabrajanjem suhoparnih činjenica koje se starijima nedaju pisati , a oni nek opisuju vlastite doživljaje ukoliko su se našli u istima.

Evo naprimjer Okučani...

Pa tamo su vođene još od 15.08.1991 intenzivne borbe i sela su stalno prelazila iz naših ruku u njihove i obrnuto.
Tko je čuo za Vrbovljane , Dubovac , Kosovac , Gređane , Novi varoš , Čovac , Borovac , Lađevac , donje Bogićevce , gornje Bogićevce , kanal "Nova Sava".
A ovdje su vođene strašne borbe od 15.08.1991. pa skroz do kraja devetog mjeseca.
Ovdje su uništeni ili onesposobljeni deseci tenkova , te pobijena gomila neprijateljskih vojnika.
Izdvojio bih selo Novi varoš gdje je 16.09. prije pada uništeno 7 tenkova te pobijeno najmanje 50 - tak pješaka , a napadano je sa čak 3000 pješaka taj dan.
Ili donji Bogićevci koji su se gotovo samo sa domaćim stanovništvom držali mjesec dana , i vrlo su sličan primjer Bogdanovcima. Samo je u jednom danu uništeno 8 tenkova u tom selu.
O intenzitetu borbi dovoljno govori činjenica da su gotovo sva nabrojana sela bila više puta osvajana , i sa naše , i sa njihove strane.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 09:03   #16
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ajd neka mi tu netko odgovori-gdje je bila linija u Pakracu?
Pakracka bojisnica je bila od sela Kusenje do sela Japaga,linija ja bila cesta Pakrac-Pozega(kasnije linija razdvajanja do BLJESKA) a u samom gradu linija se spustila do pravoslavne crkve.Pakrac je primjer ulicnih borbi i zahvaljujuci malom broju hrabrih ljudi nije pao 91.

http://www.youtube.com/results?searc...aq=2&oq=pakrac ima dosta snimljenih materijala ako te zanima pogledaj.
promatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 20:49   #17
Ja ću ovdje pokušati iznijeti što više događaja koji su bili sudbonosni za Hrvatsku u DR-u. Bilo bi šteta da netko posjeduje neke podatke i saznanja o tome što se negdje dešavalo , a da to ne podijeli sa ostalima.

Evo sad ću napisati pregled nekih najvažnijih događaja na daruvarskom ratištu.

Prvi veliki okršaj se zbio negdje oko 25.08.1991. kada su naši iznenada izbombardirali neku tvornicu(skladište) koja je bila njihovo uporište. Ovdje je poginulo jako puno četnika , tako da su četnici cijelu noć izvlačili mrtve iz te tvornice.
"Dan D" za Drauvar stiže 01.09.1991. kada ih je daruvarska specijalna postrojba "Pijetlići" u jednom danu razbila na dva različita kraja grada. Tada je poginulo oko 40-tak četnika.
Drugi veliki četnički napad je bio 09.09.1991. iz pravca Batinjana , ali je i taj napad uspješno odbijen.
17.09.1991. uspješno je okončana iscrpljujuća bitka za vojarnu "Polom".
Ivanovo selo , u blizini Daruvara napadnuto je svom snagom 21.09.1991. Četnici su gotovo zauzeli selo , ali u protunapadu je selo oslobođeno tako da su borbe trajale cijeli dan , a četnički gubici bili su veliki.
24.09. odbijen napad na Sirač.
27.09. odbijen napad na malu i veliku Maslenjaču.
28.09 , nakon ogorčenih borbi , oslobođen je Daruvar , i pod kontrolu stavljena strateški važna Vezmarova kula.
29.09. munjevitom akcijom oslobođeno selo Miljanovac.
08.10. poginulo 10 četnika prilikom čišćenja Gornje Vrijeske.

nastavit ću kasnije...

Zadnje uređivanje Keva : 21.12.2009. at 21:54.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 21:52   #18
nastavljam o Daruvaru...

02.11. počinju prve veće operacije združenih odreda ZNG-a Daruvar , Grubišno polje , Virovitica i Bjelovar na području Bilogore i osiguranju mogućeg proboja kod sela Mala i Velika Maslenjača.
05.11. izveden je pješački napad na sjeverno predgrađe Drauvara iz pravca sela Batinjani - napad je skršen.
07.11 četnici su pokušali ponovo ovladati strateški važnom Vezmarovom kulom. No ZNG je taj napad , kao i sve napade do tad , uspješno skršio.
09.11. izveden je jak pješački napad na selo Doljane , ali je skršen u početku akcije.
12.11. bio je jedan od najcrnjih dana u Drauvaru po broju žrtava za našu stranu. Cijeli dan su položaji ZNG-a napadani avionima i topničkim granatama.
13.11. je tijekom prijepodneva izveden jak pješački napad na Donji Daruvar , kombiniran sa silovitim topničkim djelovanjem iz pravca Batinjana. Napad je uspješno odbijen.
17.11. pokušan je napad na selo Barica , no napad je skršen kao i svi do tad.
20.11. uspješno je odbijen napad na Daruvar iz pravca Vrbovca.
30.11. četnici ponovno svim silama pokušavaju zauzeti Vezmarovu Kulu , ali sve završava neuspješno s velikim gubicima za neprijatelja.
Krajem Studenog i početkom Prosinca izvedeno je više koordiniranih akcija od strane ZNG-a na području Bilogore sa uspješnim završetkom što dovodi do masovne "bežanije" srpskog stanovništva sa Bilogore.

05.12.1991. započela je velika akcija čišćenja i oslobađanja okupiranih područja općine Daruvar. Komunikacija Daruvarski Vinogradi - Petrov Vrh vrlo je brzo stavljena pod kontrolu.Oslobođeno je selo Batinjska Rijeka. Mnogo veće borbe vođene su za veliko četničko uporište Batinjane , no i ono je nakon cjelodnevnih borbi stavljeno pod kontrolu gotovo u potpunosti.
Nastavljene su akcije oslobađanja - oslobođen preostali dio Batinjana. Za vrijeme nizanja ovih uspjeha Daruvar je strahovito razaran.
10.11.1991. desio se žestoki okršaj kod Bastajskih Brđana u kojem je poginulo 30-tak pripadnika "belih orlova".
Ovaj događaj je ostao zapamćen po tome što su prvi puta zamijenjena tijela poginulih četnika za mrtva tijela hrvatskih branitelja i civila.
13.11.1991. nastavljaju su oslobađanja i velike borbe na daruvarskom području. Linija bojišta je pomaknuta dalje od grada.
14.11. stavljena su pod kontrolu četnička uporišta Veliki i Mali Bastaji , kao i Veliki i Mali Miletinac.
15.11.1991 razbijena su jaka četnička uporišta Donji , Srednji i Gornji Borki , prilikom čega su zaplijenjene velike količine naoružanja koje je neprijatelj u panici ostavio. Oslobođena su u ovom periodu i mnoga druga sela.
20.12. bio je najcrnji dan za hrvatske branitelje na daruvarskom području do tada. Velike gubitke smo pretrpjeli u pokušajima oslobađanja Grahovljana. Toliko velike da je dva dana kasnije proglašen dan žalosti u daruvarskoj općini. U nadi u preokret četnici 22.12. poveli napad na Sirač , ali napad je skršen.
27.12.1991. konačno su oslobođeni Grahovljani , koji su bili najtvrđe četničko uporište na daruvarskom području. Nakon toga počinje bijeg četnika sa Papuka i Psunja.
28.12. nakon oslobođenja cjelokupnog daruvarskog područja hrvatske postrojbe iz Daruvara krenule na pakračko područje.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 12:07   #19


odličan post

samo nastavi
Full_Metal_Jacket is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 18:44   #20
Quote:
Full_Metal_Jacket kaže: Pogledaj post


odličan post

samo nastavi
Znam da to mnoge ljude zanima , jer takvi podaci i opisi i mene najviše zanimaju. Ljudi nemaju pristup knjigama jer se sve zanimljivo o Domovinskom ratu tiska u malim nakladama i nemožeš ih nigdje pronaći. Pokušat ću iznijeti što više ovakvih podataka , kad god nađem vremena.

No i ovo što sam napisao o Daruvaru je naravno samo oskudna slika onog što se dešavalo - popis većih sukoba , jer tko će prenijeti baš sve.

Recimo nisam uopće spominjao Grubišno polje koje je također na daruvarskom području , i gdje su također pokušavana četnička osvajanja.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:46.