Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2010., 07:37   #81
Quote:
dado33 kaže: Pogledaj post
Slažem se sa Egom.
Za istu kvadraturu (100m2) ja uz 5cm stiropora (22°C) trošim i više (recimo za siječanj 1150 kn), a bojler nove generacije i spuštene snage.
pozdrav

koji bojler i koje snage imaš
ja imam kuču od 300 m2 i plačam zimsku ratu oko 1200-1400 kn
imam fasadu 5 cm grijem sa 2 bojlera i živi nas petoro u kuči kuha se na dvije peči a u trečoj etaži mi je ured što znači da se cijelo vrijeme grije na oko 22°C
mbukal3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 09:34   #82
Quote:
mbukal3 kaže: Pogledaj post
koji bojler i koje snage imaš
ja imam kuču od 300 m2 i plačam zimsku ratu oko 1200-1400 kn
imam fasadu 5 cm grijem sa 2 bojlera i živi nas petoro u kuči kuha se na dvije peči a u trečoj etaži mi je ured što znači da se cijelo vrijeme grije na oko 22°C
Vaillant VUI-280 (sa 20l rezervoarom za toplu) snage 28kW, kuća ima dosta kvadrata, ali grijem jednu etažu + jednu sobu na katu (cca 90-100 m2), stiropor 5cm zid, 4cm ispod glazure. Temp 22 °C preko dana, 20,5 °C preko noći (nikad se ne gasi i smanjuje ispod noćne temp.)
Mjesečna potrošnja je "klizna vrijednost" jer ovisi kad je popisan plin, ali za sezonu grijanja (plus kuhanje i topla voda) trošim 2000 m3 plina (prije termo fasade 2700 m3).
__________________
Beaker's Ballad
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 10:18   #83
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
gledaj, svašta su ti ovdje sad napričali, pola toga pomnoži s nulom. Imam frenda koji je uselio nedavno u novi stan, 1 kat, jug itd, 75 m2 i griju ispod iznad i sa strane. I troši nekih 7-8 m3 plina dnevno. I tako ćeš i ti kad svi oko tebe počnu grijat!

Ove spike da se ljudi griju u trosobnim stanovima za 250 kn ili 175 kn /mj zajebi, griju se da ....jedna soba na 19 a sve ostalo 14, i tako 3 sata u danu...jedino tako. Pa toplana ti za stan od 60m2 uzme sad 500 kn u siječnju, a to je najjeftijije grijanje na svijetu (socijalizam), a njima plaćaš i ljeti, da bi ti zimi bili manji računi!

sad ćeš platit 850 kn, nagodinu će to biti 600 kn i to ti je to, u 2 najhladnije mjeseca u godini.
Ja imam 80 kvadrata, stan na uglu dakle 2 strane na hladnom, ispod je ordinacija koja radi pola dana pa oni griju ili ujutro ili popodne, i potrosnja po mojem ocitanju mi je 290 kn za 1. mjesec i evo do sad koliko mi se cini 230 kn za 2. (ako je 2.45 po kubiku). Nemam izolaciju, imam samo 45 cm zidove od pune cigle i novu stolariju. Takodjer je kuhanje na plin. Sto se tice temperature, grijem sve, na nekih 20tak stupnjeva, po noci naravno ugaseno.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.

Zadnje uređivanje F10EXX : 24.02.2010. at 10:36.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 10:36   #84
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Pa evo, ima par dodatnih stvari tu...


Ljudi vole frizirat temperaturu grijanja. Dosad nisam sreo čoeka koji nije nadod'o dva-tri stupnja... Ono "grijem na 20 C", a ono u stvari "ugodnih" 17...

I ne bi mi uopće palo na pamet platit' grijanje da ujutro moram ustat u hladnu sobu i izaći van i cvokotat... Jer kad fino ustanem na 21 C (po digitalnom termometru, tad je termostat na 23-24), obučem se ko čo'ek i vani mi nije hladno ni na -14 C (bilo ove zime).

Evo danas baš gospođa s posla dobila 500 kn plina, ja 780.... s tim da ona grije dvije sobe, ja više, ona gasi grijanje i po noći i kad su na poslu, ja samo mrvicu smanjim....
Pa ako grijem na 20, onda je to 20 po termometru, a ne 20 na termostatu, tko zna kako je to kalibrirano. Ja za 20 na termometru moram postaviti izmedju 22 i 23 na termostatu.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 07:58   #85
Quote:
dado33 kaže: Pogledaj post
Vaillant VUI-280 (sa 20l rezervoarom za toplu) snage 28kW, kuća ima dosta kvadrata, ali grijem jednu etažu + jednu sobu na katu (cca 90-100 m2), stiropor 5cm zid, 4cm ispod glazure. Temp 22 °C preko dana, 20,5 °C preko noći (nikad se ne gasi i smanjuje ispod noćne temp.)
Mjesečna potrošnja je "klizna vrijednost" jer ovisi kad je popisan plin, ali za sezonu grijanja (plus kuhanje i topla voda) trošim 2000 m3 plina (prije termo fasade 2700 m3).
pozdrav

ako bojleru nije spuštena snaga na grijanju on tvornički radi kao da grije 250m2
mbukal3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 09:56   #86
Quote:
mbukal3 kaže: Pogledaj post
pozdrav

ako bojleru nije spuštena snaga na grijanju on tvornički radi kao da grije 250m2
Ma spuštena mu je snaga, ali ako čitaš sve odgovore na ovoj temi, večina kuća (ne stanova), s tom kvadraturom, izolacijom i prosječnom temperaturom troši podjednako.

Jednostavno mi izgleda nemoguće da kuću od 300 m2 (5cm EPS-a) griješ na 22 °C i potrošiš 400-460 m3 plina (1200-1400 kn).
Koliko neto kvadrata griješ (oduzmi zidove (bruto))?
Ili ti termo indikator nije ispravan!?
__________________
Beaker's Ballad
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 07:36   #87
Quote:
dado33 kaže: Pogledaj post
Ma spuštena mu je snaga, ali ako čitaš sve odgovore na ovoj temi, večina kuća (ne stanova), s tom kvadraturom, izolacijom i prosječnom temperaturom troši podjednako.

Jednostavno mi izgleda nemoguće da kuću od 300 m2 (5cm EPS-a) griješ na 22 °C i potrošiš 400-460 m3 plina (1200-1400 kn).
Koliko neto kvadrata griješ (oduzmi zidove (bruto))?
Ili ti termo indikator nije ispravan!?
pozdrav

gledaj ništa nije nemoguče kuča je 10 na 10m2 druga je stvar što večina ljudi ne očisti bojler 2-3 ili više godina razlika između očišćenog i neočišćenog bojlera može biti 20 ili više posto u potrošnji.
druga stvar je regulacija bojlera ako imaš 24 kw aparat na 100m2 a nije mu spuštena snaga naravno da trošiš plin kao da griješ 200 m2 jer tvornički podešen bojler od 24 kw može grijati 200m2 ili više uz bolju izolaciju a tebi za grijanje 100m2 treba 12 kw znači ona razlika ode u dimnjak
mbukal3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 09:28   #88
Quote:
mbukal3 kaže: Pogledaj post
gledaj ništa nije nemoguče kuča je 10 na 10m2
Onda griješ tri etaže?

Quote:
druga stvar je regulacija bojlera ako imaš 24 kw aparat na 100m2 a nije mu spuštena snaga naravno da trošiš plin kao da griješ 200 m2 jer tvornički podešen bojler od 24 kw može grijati 200m2 ili više uz bolju izolaciju a tebi za grijanje 100m2 treba 12 kw znači ona razlika ode u dimnjak
Naravno da mora biti izbalansiran sa veličinom grijanog volumena, ali to se vidi i po veličini plamena. Kad nije smanjena snaga grije sa "velikim plamenom", te veliki dio topline odlazi u dimnjak, ali meni grije sa malim plamenom (smanjena mu je snaga).
__________________
Beaker's Ballad
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 08:11   #89
Quote:
dado33 kaže: Pogledaj post
Onda griješ tri etaže?



Naravno da mora biti izbalansiran sa veličinom grijanog volumena, ali to se vidi i po veličini plamena. Kad nije smanjena snaga grije sa "velikim plamenom", te veliki dio topline odlazi u dimnjak, ali meni grije sa malim plamenom (smanjena mu je snaga).
pozdrav

da grijem tri etaže.

razliku između maksimalne snage bojlera i podešene snage teško je vidjeti golim okom potrebna je U cijev ili neki drugi mjerni instrument.
nije dobro ni ako je snaga previše spuštena onda bojler duže radi jer nemože postiči dovoljnu temperaturu u radiatorima pa je opet potrošnja veča nego normalno
mbukal3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:48   #90
ovo o spustanju snage je zanimljivo. na koliko bih trebao spustiti snagu ako grijem 130 m2, stiropor 5 cm sa svih strana. dal mogu na najnovijem vajlantu sam vidjeti koja mu je polazna snaga.
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 18:53   #91
Imam jedno pitanje,interesuje me da li je isplatnije npr,podesit temp vode na bojleru na veću ili manju vrijednost.Tj veća temp vode sa
duzim intervelima izmedju dva paljenja.ili manja temp vode sa ćesćim zagrijavanjem vode

Zadnje uređivanje cupkoba : 01.03.2010. at 19:04.
cupkoba is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 19:05   #92
Manja teperatura polaznog voda, manji gubici, bitno je samo da ti je ta min. temp. dovoljna za "pokrivanje" toplinskih gubitaka tj. da možeš zagrijati prostor.
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 21:45   #93
Quote:
cupkoba kaže: Pogledaj post
...podesit temp vode na bojleru na veću ili manju vrijednost....
Gogo ti je odgovorio točno.
To ti znači da izlaznu temperaturu vode podešavaš prema vanjskoj temperaturi.
Kad je vani toplije, imaš najnižu moguću temperaturu izlazne vode (tako da su radijatori većinu vremana topli, a unutarnja temperatura "normalna").
Sa padom vanjske temperature izlazna temp. vode se povećava (toliko da zadovoljava gore navedeno u zagradi).
__________________
Beaker's Ballad

Zadnje uređivanje Dadichi : 01.03.2010. at 21:53.
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 07:16   #94
Quote:
bing01 kaže: Pogledaj post
ovo o spustanju snage je zanimljivo. na koliko bih trebao spustiti snagu ako grijem 130 m2, stiropor 5 cm sa svih strana. dal mogu na najnovijem vajlantu sam vidjeti koja mu je polazna snaga.
pozdrav

treba uči u modove za regulaciju.za grijanje 130m2 potrebno je sa tom izolacijom 13-15kw ali opet ponavljam potrebno je i provjeriti minimalnu i maksimalnu regulaciju na bojleru prije nego se dira išta drugo.to bi trebao provjeriti serviser kod puštanja u rad ili kod servisa bojlera
mbukal3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 11:05   #95
neznam uopce sta da kazem serviseru. da mi prilagodi polaznu snagu bojlera kvadratima. sta sve tocno serviser treba podesiti da bi optimizirao novi bojler. mozda su pitanja bezvezna ali nismam u to upucen a izgleda ni moj serviser! vjerovatno bivsi.
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 11:18   #96
91m2, stari stan, centar Zg, upravo dosao racun za plin, 540,00kn/mjesec. Temperatura je 21 stupanj dan i noc, kuhamo i topla voda na plin.
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 07:47   #97
Quote:
bing01 kaže: Pogledaj post
neznam uopce sta da kazem serviseru. da mi prilagodi polaznu snagu bojlera kvadratima. sta sve tocno serviser treba podesiti da bi optimizirao novi bojler. mozda su pitanja bezvezna ali nismam u to upucen a izgleda ni moj serviser! vjerovatno bivsi.
pozdrav

treba spustiti snagu grijanja u modovima ako je ovlašten morao bi znati kako.
mbukal3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 07:49   #98
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
91m2, stari stan, centar Zg, upravo dosao racun za plin, 540,00kn/mjesec. Temperatura je 21 stupanj dan i noc, kuhamo i topla voda na plin.
pozdrav

ako nije nekakav obračun nego potrošnja plina malo je previše.
dali je servisiran bojler i kolike je snage i dali je podešen plin?
mbukal3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 10:14   #99
Da malo oživimo...
Evo ovako...uselio sam u novu kuću i grijem 140m2.
Po danu je temp. 21°-23°, a po noći 20°.
Na plafonu je izolacija 20cm, a vanjske fasade još nemam.
Kroz dva dana sam potrošio 22kubika plina.
Na prvi pogled sam ostao paf koliko sam potrošio, a sad mi se čini i nekako realno s obzirom na kvadraturu,činjenicu da grijem 24sata i bez fasade.
A što vi kažete?
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 13:29   #100
Quote:
Dolina mahuna kaže: Pogledaj post
Da malo oživimo...
Evo ovako...uselio sam u novu kuću i grijem 140m2.
Po danu je temp. 21°-23°, a po noći 20°.
Na plafonu je izolacija 20cm, a vanjske fasade još nemam.
Kroz dva dana sam potrošio 22kubika plina.
Na prvi pogled sam ostao paf koliko sam potrošio, a sad mi se čini i nekako realno s obzirom na kvadraturu,činjenicu da grijem 24sata i bez fasade.
A što vi kažete?
To je normalno za tu kvadraturu
Mirony is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:51.