Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2006., 18:29   #61
Quote:
Fazlija kaže:
Dakle, nista... sve je to samo mit i izmisljotina.
za tebe koja ne poznaješ a sudiš...nego samo želiš povjerovati u ono što misliš da je a zapravo ona trunkica sumnje ti ne da mira

drugi znaju da je to od Duha
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 23:47   #62
postoje stvari koje se nemogu kupiti zdravlje se ne kupuje , spasenje isto , to je dar onima koji vjeruju u sina Božjeg,
a onaj koji misli novcem pred Boga , sudi sam sebe poput Jude, jer nevidi da mu je novac izgrizao miljac, on je jako velik siromah u svom bogatstvu.
riječ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 23:52   #63
Mos' mislit... trunkica mi ne da mira?! Ono sto mi ne da mira jeste razgovor o tom fenomenu bez ikakve dogme i praznovjerja.

Nitko od vas ne pruza nikakav razuman argument. Prije svega, ogromna vecina je tek cula da je neki tamo, jednom, negdje... Kada se malo te price razvrgnu razumnom sudu, odmah se vidi da su vecinom izmisljene. Oni koji su sami kao "govorili" uopce se ili ne sjecaju, ili nemaju pojma sto su govorili (jednako kao sto se niti padavicar ne sjeca napada).

Taj fenomen nije prisutan samo u krscanstvu. Nalazimo ga u svim shamanizmima, wuduu itd. kada osoba zapada u trans i u bunilu plese, izgovara nerazumljive zvukove i privremeno gubi svijest (potpuno), ili samo osjecaj za bol i sl. To je stanje potpune ili djelomicne obustave svjesnog uma, uz provalu nesvjesnih sadrzaja iz podsvjesti. Neka vrsta auto-hipnoze.

Suvremena psihologija vrlo dboro zna za takva stanja, a i yoga takodjer... koja ih ne smatra uopce duhovnima, niti vrlo dubokim razinama svijesti.

No, problem je sto vi o tome uopce ne promisljate, i ne zanima vas nikakvo dublje proucavanje uma i svijesti. Ne shvacate da je Bog temelj osobne svijesti i da cete Ga naci samo ako Ga dovoljno duboko potrazite u sebi (a ne u crkvama ili na nebu)... mnogo dublje od tih povrsnih sanjarenja i hipnoza. Za vas je vase buncanje sveto, a kada africki ili eskimski vrac bunca, onda je to opsjednutost Djavlom?!

Nema veze, meni ne smeta. Zabavljate se kako god hocete... samo razocarava spoznaja da se toliko zanosite plitkim fenomenima, koje uz to ne zelite niti istinski istraziti i shvatiti. Po cemu ste onda razliciti od padavicara... osim sto vam se takvi napadi dogadjaju mnogo rijedje?
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 00:20   #64
da čovjek čita bibliju i ima vjeru ,a ne Aristotela ili filozofiju ,sigurno bi shvatio,
ja sam ispunjen duhom svetim i govorim u jezicima poput još nekih na forumu i znam što govorim...

a kad se sretnu padavićar i pomazanik Božji odnosno duh sveti , padavićar više nije padavićar. shvati da imaš malu pikulu u glavi kao i ja.
riječ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 00:50   #65
Quote:
Taj fenomen nije prisutan samo u krscanstvu. Nalazimo ga u svim shamanizmima, wuduu itd.
točno, ali postoji vrlo bitna razlika između kršćanstva i ostalih religija i inih vjera

a to je ovo:

Ali kad se pojavila dobrostivost i čovjekoljublje Spasitelja našega, Boga, 5 on nas spasi ne po djelima što ih u pravednosti mi učinismo, nego po svojem milosrđu: kupelji novoga rođenja i obnavljanja po Duhu Svetom 6 koga bogato izli na nas po Isusu Kristu, Spasitelju našemu, 7 da opravdani njegovom milošću budemo, po nadi, baštinici života vječnoga.

Titu 3:4-7

znači kršćanstvo jedino uči od svih religija na svijetu da Spasenje čovjekovo i vječni život nije zasluga nas samih nego Boga koji je otkupio naše grijehe te tako nam pribavio život

a to znači da samo vjerom u Isusa Krista je netko opravdan pred Bogom a ne svojim djelima

tako je i u toj molitvi, kršćanstvo se jedino razlikuje po tome što jezici se raspoznaju od Duha kao što se i daju
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 16:27   #66
Jeste li vi ikada ozbiljno proucili bilo koju drugu religiju?
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 16:54   #67
Quote:
Fazlija kaže:
Jeste li vi ikada ozbiljno proucili bilo koju drugu religiju?
jesam...što želiš reći? da sam u krivu ili?

ako kažeš da sam u krivu sa onim postom gore što sam napisao onda ti moram reći da ti onda nisi proučila religije druge
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 17:38   #68
Molitva u jezicima je Dar Duha Svetoga.........
i svaki dar treba prihvatiti jer je od Boga!

1Kor 14 14 Težite za ljubavlju, čeznite za darima Duha, a najvećma da prorokujete. 2Jer tko govori drugim jezikom, ne govori ljudima nego Bogu: nitko ga ne razumije jer Duhom govori stvari tajanstvene. 3Tko pak prorokuje, ljudima govori: izgrađuje, hrabri, tješi. 4Tko govori drugim jezikom, sam sebe izgrađuje, a tko prorokuje, Crkvu izgrađuje. 5A htio bih da vi svi govorite drugim jezicima, ali većma da prorokujete. Jer veći je tko prorokuje, negoli tko govori drugim jezicima, osim ako protumači Crkvi radi izgrađivanja.
6A sada, braćo, kad bih došao k vama govoreći drugim jezicima, što bi vam koristilo kad vam ne bih priopćio bilo otkrivenje, bilo spoznanje, bilo proroštvo, bilo nauk? 7Ako neživa glazbala, svirala ili citra, ne daju razgovijetna glasa, kako će se razabrati što se to izvodi na svirali ili citri? 8Ili ako trublja daje nejasan glas, tko će se spremiti na boj? 9Tako i vi, ako jezikom ne budete jasno zborili, kako će se razabrati što se govori? Govorit ćete u vjetar. 10Toliko, recimo, ima na svijetu vrsta glasova i - nijedan bez značenja. 11Ako dakle ne znam značenja glasa, bit ću sugovorniku tuđinac, a sugovornik tuđinac meni. 12Tako i vi, budući da čeznete za darima Duha, nastojte njima obilovati radi izgrađivanja Crkve.
13Stoga tko govori drugim jezikom, neka se moli da može protumačiti. 14Jer ako se drugim jezikom molim, moj se duh moli, ali um je moj neplodan. 15Što dakle? Molit ću se duhom, molit ću se i umom; pjevat ću hvalospjeve duhom, ali pjevat ću ih i umom. 16Jer ako Boga blagoslivljaš duhom, kako će neupućen reći "Amen" na tvoju zahvalnicu? Ne zna što govoriš. 17Ti doduše lijepo zahvaljuješ, ali se drugi ne izgrađuje. 18Hvala Bogu, ja govorim drugim jezicima većma nego svi vi. 19Ali draže mi je u Crkvi reći pet riječi po svojoj pameti, da i druge poučim, negoli deset tisuća riječi drugim jezikom.


37Smatra li tko da je prorok ili duhom obdaren, neka zna: što vam pišem, Gospodnja je zapovijed. 38Tko to ne prizna, ne priznaje se. 39Zato, braćo moja, težite prorokovati i ne priječite da se govori drugim jezicima! 40A sve neka bude dostojno i uredno.
__________________
Samo je jedan pravi prijatelj!
emanuela7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 19:12   #69
Quote:
Fazlija kaže:
Samo malo... ako sam dobro razumio, ti si govorila jezicima? U redu, reci nam jel' uopce znas sto si i o cemu si govorila?
kad se to desilo... NE kad se to meni desilo. Jedan dečko je bio subjekt, a ja sam poslije bila objekt ispitivanja od ostalih priložnih oznaka koje su se tako našle..
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 22:10   #70
Quote:
SamoMaloSebe kaže:
Jedan dečko je bio subjekt, a ja sam poslije bila objekt ispitivanja od ostalih priložnih oznaka koje su se tako našle..
Mozes li to malo objasniti nekim razumljivim rijecima? Pretpostavljam dakle da nisi nista razumjela (mozda niti bila svjesna) onoga sto si "pricala".

Sto se tice drugih religije, Danijele, sve one imaju iste te elemente kao i krscanstvo.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 22:14   #71
Quote:
Sto se tice drugih religije, Danijele, sve one imaju iste te elemente kao i krscanstvo.
reci jednu i objasni ne elemente nego zaslugu spasenja
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 23:58   #72
Quote:
-Daniel- kaže:
postoji vrlo bitna razlika između kršćanstva i ostalih religija i inih vjera ... on nas spasi ne po djelima što ih u pravednosti mi učinismo, nego po svojem milosrđu ... znači kršćanstvo jedino uči od svih religija na svijetu da Spasenje čovjekovo i vječni život nije zasluga nas samih nego Boga koji je otkupio naše grijehe te tako nam pribavio život
Mozemo uzeti samo Bhagavad Gitu kao primjer, u kojoj Krshna naucava da samo predanost Njemu vodi osobu do konacnog spasenja... ne znam jeste li imali priliku citati to djelo u nekom normalnijem izdanju od onoga Hare Krshna?

Sve predaj meni, svoju volju, svoja djela i ja cu te osloboditi svih grijeha, naucava Krshna svojeg ucenika Ardjunu. Ne vidim sto bi tu bilo razlicitije od krscanstva.

Druga grana hinduizma, shivizam (vjerovanje u Shivu), takodjer naucava da je Shivina volja apsolutna i da se samo potpunom predajom Bogu osoba moze osloboditi neznanja i zabluda koje je vezu za patnje postojanja.

Islamski mistici sufiji i drvisi obozavaju Boga pjevanjem 1.000 Njegovih imena i nastojeci se potpuno podvrci volji Boga. Buddhizam cak naucava da mi ustvari ne postojimo kao zaseban bica, nego samo kao ispoljenje beskrajnog toka Buddhine svijesti...

Osobno mislim da je element osobne predaje Bogu temeljno svojstvo svih vjerskih sustava. Neki ljudi mogu biti zbunjeni vanjskim razlikama medju religijama i nesposobni spoznati unutrasnje jedinstvo izricaja i sadrzaja. Oni ne shvacaju da Isus nije mogao zivjeti 15.000 godina i djelovati u istom tijelu na razlicitim mjestima i u razlicitim vremenima. Stoga je Istina ispoljena na raznim stranama svijeta kroz djelovanje drugih savrsenih ucitelja... ili mislite da Bog djeluje samo od Atlanske obale do rijeke Jordana, a poslije toga gubi moc i nastupa kraljevstvo mraka i Sotone?!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 00:30   #73
mislim da je to sve stvar autosugestije ili utjecaja okoline na ljudsku psihu...znam i ja jednog koji svaki petak poslije par boca bijelog peristila mumlja i bunca,tu i tamo se trese na podu..ko zna možda moli na aramejskom
__________________
Jesus loves you!
Everyone else thinks you´re an asshole!!!

http://obnevidjelicuvar.blog.hr
monkeylord is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 00:33   #74
Quote:
Fazlija kaže:
Mozemo uzeti samo Bhagavad Gitu kao primjer, u kojoj Krshna naucava da samo predanost Njemu vodi osobu do konacnog spasenja... ne znam jeste li imali priliku citati to djelo u nekom normalnijem izdanju od onoga Hare Krshna?

Sve predaj meni, svoju volju, svoja djela i ja cu te osloboditi svih grijeha, naucava Krshna svojeg ucenika Ardjunu. Ne vidim sto bi tu bilo razlicitije od krscanstva.
to je sve po djelima a ne po milosrđu Božjem...

"samo predanost nekome" su djela a ne dar spasenja

Quote:
Druga grana hinduizma, shivizam (vjerovanje u Shivu), takodjer naucava da je Shivina volja apsolutna i da se samo potpunom predajom Bogu osoba moze osloboditi neznanja i zabluda koje je vezu za patnje postojanja.
opet djela će ti pribaviti spasenje

Quote:
Islamski mistici sufiji i drvisi obozavaju Boga pjevanjem 1.000 Njegovih imena i nastojeci se potpuno podvrci volji Boga. Buddhizam cak naucava da mi ustvari ne postojimo kao zaseban bica, nego samo kao ispoljenje beskrajnog toka Buddhine svijesti...
opet djela

Quote:
Stoga je Istina ispoljena na raznim stranama svijeta kroz djelovanje drugih savrsenih ucitelja... ili mislite da Bog djeluje samo od Atlanske obale do rijeke Jordana, a poslije toga gubi moc i nastupa kraljevstvo mraka i Sotone?!
Istina je samo jedna a ne tisuću, tako da Istina ne može biti skup svih laži jer skup svih laži je samo jedna velika laž

Bog djeluje svugdje, a tamo gdje caruje nešto drugo osim biblijskog kršćanstva je svugdje, sve je mrak zaokupio a svjetla se nalaze na jako malom broju mjesta

izgleda da nisi shvatila temelj kršćanstva

Kršćanstvo se temelji na Kristovom Raspeću za sve grijehe svijeta i samo radi vjere da je On - Sin Božji, čovjek pribavlja spasenje, a ne zbog nikakvih pjesama, predanja, molitve, pomaganja drugima, samorealiziranjem sebe itd. itd.
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 08:05   #75
Quote:
-Daniel- kaže:
Kršćanstvo se temelji na Kristovom Raspeću za sve grijehe svijeta i samo radi vjere da je On - Sin Božji, čovjek pribavlja spasenje, a ne zbog nikakvih pjesama, predanja, molitve, pomaganja drugima, samorealiziranjem sebe itd. itd.
Ako je Krist raspet za sve grijehe svijeta, onda je taj problem rijesen i hvala mu najljepsa za to! Grijeha vise nema i svi mozemo ciniti sto god hocemo... Dakle, to svi znamo da ne stoji.

S druge strane, ako samo vjera u Njega oslobadja, onda imamo dva druga problema:
a) zasto krscani nisu oslobodjeni (nego jos uvijek robuju grijehu, pogreskama, zabludama i sl.)
b) i sve druge vjere imaju kao temelj osobnu vjeru u Ucitelja, pa se po tome krscanstvo razlikuje samo u tome sto druge vjere osim osobne predanosti savjetuju i osobni rad na promjenama kao temelj oslobodjenja... i cini se da su u tome mnogo uspjesnije, a njihova zivotna filozofija mnogu uravnotezenija sa stvarnoscu.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 10:22   #76
svi na egzorcizam
 
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 10:31   #77
Ovaj... halo? Ovaj komunikacijski kanal negdje prekida. Nisam JA nikada doživjela to da bih JA progovorila u jezicima. Ali sam bila PRISUTNA kada je dečko od nekih 25 godina, bogoslov, imao to iskustvo. Teško je govoriti o tome.

I malo poslije, Krist oslobađa, a kršćani kao ni svi ostali ljudi nisu idealni zbog slobode. dao nam je slobodu i neće nam je uzeti, čak ni kada bi to bilo za naše dobro...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 12:53   #78
Quote:
Fazlija kaže:
Ako je Krist raspet za sve grijehe svijeta, onda je taj problem rijesen i hvala mu najljepsa za to! Grijeha vise nema i svi mozemo ciniti sto god hocemo... Dakle, to svi znamo da ne stoji.
Krist nije iskorijenio čovjekovu grešnu prirodu nego je dao Nadu u oproštenje grijeha a po Židovskom Zakonu ti je morala biti žrtva, pošto žrtva neke životinje ne bi bila dovoljna za sve grijehe, morao je to biti Sin Božji po svojoj Slavi, vrlo logično

opet ponavljam, grijeh postoji još uvijek zbog grešne prirode

Quote:
S druge strane, ako samo vjera u Njega oslobadja, onda imamo dva druga problema:
a) zasto krscani nisu oslobodjeni (nego jos uvijek robuju grijehu, pogreskama, zabludama i sl.)
Sloboda ne znači oslobođnje od grešne prirode nego se temelji na Kristovom učinku Oslobađanja i Smrti za sve naše grijehe tako da ne moramo osuđivati svoje grijehe nego samo se pokajati za njih

Ta sloboda koju ti nazivaš sloboda je ropstvo u grešnom tijelu, što nije sloboda, ti misliš da se mi trudimo ne griješiti zbog sebe samih, no to nije istina...ja se trudim ne griješiti zbog Kristove Ljubavi prema meni da je umro za moje grjehe

Quote:
b) i sve druge vjere imaju kao temelj osobnu vjeru u Ucitelja, pa se po tome krscanstvo razlikuje samo u tome sto druge vjere osim osobne predanosti savjetuju i osobni rad na promjenama kao temelj oslobodjenja... i cini se da su u tome mnogo uspjesnije, a njihova zivotna filozofija mnogu uravnotezenija sa stvarnoscu.
i daje slavu i hvalu njima samima kada sve sami rade...što nije slučaj sa kršćanstvom

u kršćanstvu baš zbog toga što Bogu pripada sva Slava i Hvala, se događa to da On sam je Stvoritelj nas (Otac) Spasitelj i Otkupljitelj grijeha (Krist) te Vodič u svoje Kraljevstvo (Duh Sveti)

ljudi su loša stvorenja, grešna, potkupljiva, prijevarna, pokvarena, lažljiva, bogohulna, hedonistička itd. itd., mi nemamo ništa vrijednoga dati Bogu, no Bog iz svoje ljubavi prema nama ipak je dao svoje najvrijednije - Svoga Sina i Duha

tako da svaka Slava i Hvala pripada Njemu, jer je dostojan toga, čovjek ne može ništa sam, nego samo umrijeti a ne se "prosvjetliti)
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 15:15   #79
Quote:
-Daniel- kaže:
Krist nije iskorijenio čovjekovu grešnu prirodu nego je dao Nadu u oproštenje grijeha a po Židovskom Zakonu ti je morala biti žrtva, pošto žrtva neke životinje ne bi bila dovoljna za sve grijehe, morao je to biti Sin Božji po svojoj Slavi, vrlo logično

ljudi su loša stvorenja, grešna, potkupljiva, prijevarna, pokvarena, lažljiva, bogohulna, hedonistička itd. itd., mi nemamo ništa vrijednoga dati Bogu, no Bog iz svoje ljubavi prema nama ipak je dao svoje najvrijednije - Svoga Sina i Duha

tako da svaka Slava i Hvala pripada Njemu, jer je dostojan toga, čovjek ne može ništa sam, nego samo umrijeti a ne se "prosvjetliti)
pa obzirom da je i tatica ono bio na zemlji (jer se po priči čak i malo hrvao s jakovom i izgubio) mogao je žrtvovat sebe umjesto sineka kad je već tako pravičan i nakon svih onih njegovih rasističkih i seksističkih sranja iz starog zavjeta.to bi tad tek bilo po tradiciji jer su u početku stariji kraljevi žrtvovali sami sebe za probleme u kraljevstvu (sinovi ih naslijeđivali)kasnije je normalno pronađen surogat u žrtvi drugih.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 16:05   #80
> i daje slavu i hvalu njima samima kada sve sami rade...što nije slučaj sa
> kršćanstvom

Mnoge druge vjere (osobito istocne) naucavaju da mi niti ne postojimo u pravom smislu rijeci, pa kome bi smo onda odali hvalu i slavu za svoj uspjeh i rad? Ocito nisi citao BhG u kojoj je temeljna postavka odustajanje od svih plodova vlastitog djela i predaja svega sto postoji Bogu.

Cudna je to postavka da je zrtva prinesena, a grijeh i dalje postoji. Nista se nije desilo (ko i da nije prinesena), uzork i dalje postoji?! Koja je svrha onda zrtve? Ili nije djelovala, ili nesto s tim vjerovanjem nije u redu?
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:22.