Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2007., 22:33   #1
O izradi vina i podrumarstvu

Molim pomoć. Imam nešto grožđa pa bi htjela napraviti vino, ali neznam kako?
Molim opisati cijeli postupak ako može. Hvala
Mina4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 11:51   #2
pokušat ću ja iako sam laik

1. treba ti prostorija sa stalnom temperaturom(podrum ili sl.) ili pak skupa inox bačva s mogučnošću kontrole temperature
2. treba ti nekakva preša da si izvučeš maximalno mošta.
3. trebaju ti bar dvije bačve jer moraš svako nekoliko pretakati vino, a za to ti trebaju i filteri. treba ti aparatura za praćenje fermentacije da znaš kad da pukneš vinobran i zaustaviš fermentaciju.

raspitaj se koliko tvoja sorta razvija alkohola, kakva je berba bila itd. vjerujem da je s današnjom tehnologijom moguće napraviti tehnički ispravno vino na zadovoljstvo svih.

no, pravo vino je puno više od tehničke ispravnosti....
__________________
ba-ba-ba-Barbara Ann
Rick Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 21:46   #3
ovo je malo previše za mene imam cca 20kg grožđa i od toga bi POKUŠALA napraviti pitko vino

Ako može nešto jednostavnije
Mina4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 21:58   #4
Quote:
Rick Lee kaže: Pogledaj post
2. treba ti nekakva preša da si izvučeš maximalno mošta.
Prije preše, grožđe mora ići u muljaču. A iz muljače ide u prešu, ostaci grožđa koji su bili u preši mogu se upotrjebiti za pravljenje rakije.
GeorgiDimitrov is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 21:59   #5
Quote:
Mina4 kaže: Pogledaj post
ovo je malo previše za mene imam cca 20kg grožđa i od toga bi POKUŠALA napraviti pitko vino

Ako može nešto jednostavnije
Hm, od 20kg ne možeš dobiti baš puno vina. Bolje je da podjeliš sa susjedima i da ga pojedete.
GeorgiDimitrov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 00:48   #6
Quote:
Rick Lee kaže: Pogledaj post
pokušat ću ja iako sam laik

1. treba ti prostorija sa stalnom temperaturom(podrum ili sl.) ili pak skupa inox bačva s mogučnošću kontrole temperature
2. treba ti nekakva preša da si izvučeš maximalno mošta.
3. trebaju ti bar dvije bačve jer moraš svako nekoliko pretakati vino, a za to ti trebaju i filteri. treba ti aparatura za praćenje fermentacije da znaš kad da pukneš vinobran i zaustaviš fermentaciju.

raspitaj se koliko tvoja sorta razvija alkohola, kakva je berba bila itd. vjerujem da je s današnjom tehnologijom moguće napraviti tehnički ispravno vino na zadovoljstvo svih.

no, pravo vino je puno više od tehničke ispravnosti....
E, jesi volja, svaka čast...
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 08:08   #7
Ma izvedivo je to i sa 20 kila, ali ne znam dal' ti se da. Možda bolje da od toga spečeš rakiju.
A ako i dalje hoćeš vino onda baci sve u veliku kacu/škaf/plastičnu posudu i zdrobi svo grožđe (ili zasuči rukave i gnječi, ili izgazi nogama).
Nakon toga ga procijedi (kroz gazu) u drugu posudu (demižon) gdje će ti provreti. Jedino pazi da tu flašu ne začepiš jer će sve grunuti (napravi čep od gaze). I drži to u hladnoj prostoriji, po mogućnosti s provjetravanjem da se plinovi od vrenja ne sakupljaju u njoj.
Kad prestane vreti (to se čuje kao bućkanje) lagano pretoči u drugi demižon (u prvom će ostati taloga koji baciš).
I onda ga ostaviš do sv. Martina i evo tvog vina.

Zaustavljanje fermentacije, dodavanje vinobrana i gljivica za ovakve količine nije bitno.
mauna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 11:10   #8
Od 20 kg se može napraviti ohohohooooo vina, samo treba znati
pa tak radimo i mi zagorci
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 13:44   #9
Quote:
mauna kaže: Pogledaj post
Nakon toga ga procijedi (kroz gazu) u drugu posudu (demižon) gdje će ti provreti. Jedino pazi da tu flašu ne začepiš jer će sve grunuti (napravi čep od gaze).
bolje ti je provući kroz cijev cijev i kraj uroniti u posudu s vodom da ne ulazi zrak u posudu u kojoj se odvija vrenje
Možeš pretočiti u pet ambalažu , onda vidiš dok sjedne mulj,
pretačeš sve dok na dnu ima mulja

http://www.vinogradarstvo.com/index.php?s=381

e da i kupi jednu vrećicu vinskog kvasca istavi u mošt prije vrenja
možeš i ostaviti bobice i tek nakon vrenja iscjediti
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 21:34   #10
Hvala svima na pomoći. Još samo jedno pitanje. Dali se u grožđe dodaje voda i šećer? Ako da koliko i kada? Neki su mi rekli da se to dodaje ali nisu oni od nekog iskustva kao ni ja. Mislim bolje da pitam vas. Hvala.

E da i još nešto. Nije da nedam susjedima nego bi baš probala napraviti vino. Poz.
Mina4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 23:25   #11
Quote:
Mina4 kaže: Pogledaj post
Dali se u grožđe dodaje voda i šećer?.
pa napisao sam ti da možeš od 20 l napraviti puno , puno vina.....a to možeš jedino ako dodaješ vodu i šečer
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 23:38   #12
odi na pazar prodaj grožđe i kupi si neku butelju
marina_tha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 23:51   #13
od 20 kg grožđa možeš dobiti od 8-10 l vina (ovisi koja je sorta), pa ti vidi da li ti se isplati s time petljati
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 09:27   #14
Quote:
mauna kaže: Pogledaj post
Zaustavljanje fermentacije, dodavanje vinobrana i gljivica za ovakve količine nije bitno.
Zašto? Kakve to ima veze s količinom?
Nema pravilne vinifikacije niti bijelog niti crnog grožđa bez sumporenja. Ono je potrebno radi selekcije kvasaca i inteziviranja procesa maceracije čvrstih dijelova masulja.


Quote:
Dali se u grožđe dodaje voda i šećer? Ako da koliko i kada?
Dozvoljeno je na 100 L mošta ili masulja dodati 3,4 kg saharoze (ili koncentriranog mošta) tako da se alkohol poveća za 2% u budućem vinu.
__________________
Ljudi su ko mačke. Daj im ladicu i pokušat će se ugurati u nju. (Tika)
bliss is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 11:10   #15
Ajmo aktualizirati ovu temu,ipak se berba sprema i to.. Ove godine ću prvi put imati nešto crnog grožđda pa što,di,kako
rinma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 14:33   #16
Moj stari ima mali vinograd i od tog grožđa dobije oko tridesetak litara odličnog portugisca. Portugizac se pije kao mlado vino i ne dočeka Uskrs. Tko kaže da se ne isplati raditi malu količinu? Ne pravi se za prodaju, već za sebe. Mali vinograd - mali troškovi održavanja, veliki vinograd - veliki troškovi (od špricanja, orezivanja, frezanja ili okopavanja do uzimanja sezonaca za berbu). Ni piliće se ne isplati uzgajati ako se nema sve svoje (a malo tko ne dodaje u šrot skupu smjesu) pa su svejedno domaći pilići i domaća jaja zakon...

Prema tome, ako netko pravi deset litara vina, napravio ih je sam svojim trudom i u slast će popiti.
kopneni02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 15:58   #17
Jel možeš opisati postupak dobivanja vina ono najjednostavije. Jer ono neman pojma ništa o tome a imam grožđe.
Ja sam zamislia ovako. Zgnječiti grožđe,tu smjesu(mošt?) ostaviti u kaci/posudi da fermentira nakon 10-15 dana pribaciti u bačvu,dva tri puta pretočiti i eto vina.. Znam da to nije tako jednostavno pa bi koji savjet jako dobro došao
rinma is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 17:22   #18
Quote:
Mina4 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć. Imam nešto grožđa pa bi htjela napraviti vino, ali neznam kako?
Molim opisati cijeli postupak ako može. Hvala
Ako imaš veću količinu grožđa,onda pitaj nekoga iz Slavonije ili Dalmacije,a ako imaš par grozdova,a želiš puno litara vina,pitaj nekog iz Zagorja.Oni od 2 grozda naprave 100litara.Provjereno!
zool is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 23:27   #19
Quote:
rinma kaže: Pogledaj post
Jel možeš opisati postupak dobivanja vina ono najjednostavije. Jer ono neman pojma ništa o tome a imam grožđe.
Ja sam zamislia ovako. Zgnječiti grožđe,tu smjesu(mošt?) ostaviti u kaci/posudi da fermentira nakon 10-15 dana pribaciti u bačvu,dva tri puta pretočiti i eto vina.. Znam da to nije tako jednostavno pa bi koji savjet jako dobro došao
Ne smiješ ostavljati zgnječeno grožđe 10-15 dana! Bijelo grožđe treba odmah prešati i mošt staviti u bačvu, dok crno grožđe može stajati max 7 dana, najbolje 5 dana.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 07:37   #20
Bačve

Nisam nikada pravio vino,a htio bih napraviti oko 350 l vina (tako da imam za svaki dan u godini po litar).
Zanimaju me neke stvari pa ako mi neko može pomoć bio bih zahvalan:

1) Da li mi je dovoljno 700 kg grožđa za 350 l vina ?
2) Htio bih kupiti bačvu od inoxa od 350 l pa me zanima da li mi je dovoljna jedna bačva ili moram kupiti dvije.
(Sada imam nekoliko velikih plastičnih posuda bez poklopca od 300-500 l u kojima držim masline, a koje valjda mogu biti od neke koristi).
3) Kako se grožđe gnječi - nogama kao nekad ili ima neka preša ili uređaj za to ?

Ko mi pošalje kvalitetan odgovor ja ću njemu poslat litar vina. Obećajem.
K.G. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:39.