Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2011., 02:05   #61
Quote:
Mrs. Pringles kaže: Pogledaj post
Psihopate i ljudi koji su u psihozi nisu isto.
Ja tako nadjoh u svojim biljeskama sa predavanja.
 
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 03:23   #62
Quote:
čarolija :) kaže: Pogledaj post
Ja tako nadjoh u svojim biljeskama sa predavanja.
Laik sam, ali rekla bih ipak da se radi o grešci.

Neka me ispravi i nadopuni netko stručan, ovo je ono što znam iz literature:

Psihoza je stanje koje karakteriziraju halucinacije i zablude, osoba gubi doticaj s realitetom.
Toga kod psihopata nema, osim ako ne upadne u psihozu.

Kada se za nekog kaže da je psihopat misli se na osobu koja, između ostalog, nema sposobnost empatije, srama, kajanja ili grižnje savjesti zbog učinjenog. Nisam sigurna, ali mislim da sam naziv više nije u službenoj upotrebi, nego je najbliže tome antisocijalni poremećaj ličnosti.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 10:32   #63
Quote:
čarolija :) kaže: Pogledaj post
Psihoze su dusevna oboljenja koja su uzrokovana patogenim komponentama licnosti.

Psihopate cine 10 do 15% naseg drustva, dolaze iz svih socijalnih grupa i ne postoje adekvatni programi za resocijalizaciju. Oni cine najteza krivicna djela, ekstroveritrane su osobe, veoma nezadovoljne, svadjaju se, vrijedjaju i veoma su agresivne.

U psihoze ubrajamo progresivnu paralizu (dusevno oboljenje koje nastaje kao posljedica zahvacanja sifilisom nervnih struktura i kore velikog mozga), manicno depresivna psihoza (ocituje se u drasticnim promjenama ponasanja od melankonlije do manije; melankonija se manifestira tuznim raspolozenjem u kojem su usporene funkcije a manija se manifestira veselim raspolozenjem, naglasena je potreba za govorom i povisena je motorna aktivnost) i sizofreniju (ona je neizljevica, ove osobe rijetko cine krivicna djela, cesce nanose povrede sebi).
Pa gdje ti studiraš?!
Sve što Pringles kaže je točno...
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 15:32   #64
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Pa gdje ti studiraš?!
Sve što Pringles kaže je točno...
Nema potrebe za obracanje sa tolikom negativnoscu i cudjenjem gdje ja to studiram.. ljudski je grijesiti, mozda se profesor pogresno izrazio ili nesto
U svakom slucaju to je predmet koji sam ja polozila prije godinu i po i psihoze nisu nesto cime cu se ja u buducnosti baviti, tako da moj propust za mene kao pojedinca i za drustvenu sredinu u kojoj se krecem nije toliki.. imas pozdrav
 
Odgovori s citatom
Old 18.07.2011., 21:12   #65
Pozdrav svima. Pokušavam pronači temu na koju bih se nakačila, mislim da je ova najbliža problemu kojeg imam. Trebam savjet što napraviti. Naime prijatelj mog sina s kojim je ovaj odrastao i od vrtičke dobi su zajedno (sada im je 26 godina), u posljednje vrijeme ima dosta psihičkih problema, halucinira, gubi dodir sa stvarnošću.Problem je u tome što s roditeljima nema kontakte, mlađi brat s kojim živi nezna što da radi s njim, pa se obratio mom sinu za pomoć. Obzirom da nema iskustva s takvim bolestima ni sam nezna kako da se postavi. Bio je danas kod njega, ovaj priča o lebdenju, svijetu Matrixa, uvjeren da je to istina, ne dozvoljava si reči da je možda u krivu i da umišlja neke stvari. Prije 6 godina dok je još živio s roditeljima bio je hospitaliziran zbog sličnih simptoma u bolici u Jankomiru, ali se nakon toga zaposlio i nije bilo problema. Molim vas može li nam itko ako zna dati savjet kako se postaviti u toj situaciji, jer ja na njega gledam kao osobu koju znam kao dijete i stalo mi je da se izvuče iz te situacije.
kilbil is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2011., 22:52   #66
Quote:
kilbil kaže: Pogledaj post
Molim vas može li nam itko ako zna dati savjet kako se postaviti u toj situaciji, jer ja na njega gledam kao osobu koju znam kao dijete i stalo mi je da se izvuče iz te situacije.
Ako znate tko mu je liječnik, kontaktirajte dotičnog i obavijestite ga o ponovnom javljanju simptoma. Vjerojatno će vam se savjetovati da ga dovedete jer je očito ponovno u psihozi.

Ako nemate informaciju tko mu je liječnik onda ga odvedite na bilo koju hitnu psihijatriju gdje će ga uputiti na daljnje liječenje.

Odvesti ga liječniku je jedina ispravna stvar koja se može napraviti za njega.

EDIT: Vidim da je i na Preporukama slično odgovoreno.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...

Zadnje uređivanje Pringles : 18.07.2011. at 23:01.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2011., 23:47   #67
ovo je stvarno šokantno, da netko tko studira medicinu misli da su psihoza i psihopatija jedno te isto. prestrašno.
ludabluna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 18:41   #68
Quote:
Mrs. Pringles kaže: Pogledaj post
Ako znate tko mu je liječnik, kontaktirajte dotičnog i obavijestite ga o ponovnom javljanju simptoma. Vjerojatno će vam se savjetovati da ga dovedete jer je očito ponovno u psihozi.

Ako nemate informaciju tko mu je liječnik onda ga odvedite na bilo koju hitnu psihijatriju gdje će ga uputiti na daljnje liječenje.

Odvesti ga liječniku je jedina ispravna stvar koja se može napraviti za njega.

EDIT: Vidim da je i na Preporukama slično odgovoreno.
Hvala na isavjetu, ali on smatra da nije bolestan i neda se doktoru.
kilbil is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 19:06   #69
Quote:
kilbil kaže: Pogledaj post
Hvala na isavjetu, ali on smatra da nije bolestan i neda se doktoru.
Ako zivi sa bratom ,neka mu brat kontaktira njegovog dr opce prakse, poprica sa njime/njom te neka mu doktor da uputnice potrebne za prisilnu hospitalizaciju.
Zove se prvo murja pa hitna, covjek u tom stanju se moze klasificirati kao osoba koja moze nekome i/ili sebi nauditi te potencijalno opasna za sebe i okolinu.

Klinicko lijecenje moze puno pomoci, mozda je prestao uzimati terapije, moze biti dosta stvari, no pustiti ga tako da "zivi" nije pametno..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 20:21   #70
Quote:
kilbil kaže: Pogledaj post
Hvala na isavjetu, ali on smatra da nije bolestan i neda se doktoru.
Naravno da to smatra, to je tipično ponašanje.

Nisam mislila da ga netko uvjerava i moli da ode potražiti stručnu pomoć. Nego da ga 2-3 ljudi u koje ima povjerenja ili koga smatra autoritetom (brat, ti, sin, ...) jednostavno odvede. Bez pregovaranja. Doslovno tako. Zvuči neizvedivo, ali iz iskustva mogu reći da nije.

Drugo ništa nema smisla, a pogotovo nije fer prema njemu.
Ljudi u psihozi pate i treba im pomoći što prije jer mu može biti samo gore, a i da ne napravi neku glupost (ugrožavanje tuđeg ili vlastitog života).
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Ako zivi sa bratom ,neka mu brat kontaktira njegovog dr opce prakse, poprica sa njime/njom te neka mu doktor da uputnice potrebne za prisilnu hospitalizaciju.
Zove se prvo murja pa hitna, covjek u tom stanju se moze klasificirati kao osoba koja moze nekome i/ili sebi nauditi te potencijalno opasna za sebe i okolinu.
Koliko znam (a možda sam u krivu, jer pišem samo iz vlastitog iskustva) prisilna hospitalizacija ne ide baš tako jednostavno. Ne može se nekoga hospitalizirati na takav način zato što misli da živi u Matrixu.
Da bi se osobu hospitaliziralo na takav način mora doći do toga da je osoba ugrozila ili pokazala namjeru ugroziti svoj ili tuđi život.

Na dnevnoj bazi vidim ljude na ulici ili tramvaju koji pričaju s Bogom, vanzemaljcima, Titom, melju na sav glas o raznim urotama... žive u nekom svom svijetu, ali slobodno šeću okolo jer nikoga ne ugrožavaju time.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 12:19   #71
psihoza

Quote:
kilbil kaže: Pogledaj post
Hvala na isavjetu, ali on smatra da nije bolestan i neda se doktoru.
Psihoza je veoma složena.
Psihoze su teški psihički poremećaji, a za neke od se može reći i da su “prave” mentalne bolesti u medicinskom (zvanično shvatanje) smislu tog pojma. U pitanju su duboka oštećenja ličnosti koja se manifestuju kvalitativno izmenjenim odnosom prema sopstvenom „ja", i/ili prema objektima spoljnjeg sveta. Za razliku od neuroza ovde su kvalitativno promenjena osnovna obeležja ličnosti (njeno jedinstvo, njena jedinstvenost i njena integrisanost) i/ili doživljaji komunikacije i razmene takve ličnosti sa njenom socijalnom sredinom.
U nekim slučajevima izraženo je i povlačenje iz relanog sveta i prekid kontakta s njim. Objektivna realnost se često falsifikuje bolesnim (sumanutim) idejama i čulnim obmanama u vidu halucinacija. Kod povlačenja iz realnog sveta u sopstveni imaginarni svet (autizam), bolesnik razvija tzv. „autističko" mišljenje koje ne vodi računa o činjenicama i zakonitostima koje vladaju u realnom svetu. Mišljenje se odvija u skladu sa željama, odnosno strahovanjima autistične osobe. Zbog iskrivljenog doživljavanja sopstvenog „ja" i objektivne realnosti kao i zbog povlačenja iz nje bolesnik se neobično i neadekvatno ponaša, pa je po tome često upadljiv čak i laicima.

Ne mogu vam dati bilo kakav savet, osim da pokušate uz pomoć drugih osoba "prisiliti" njega da ode do Ustanove. U psihozama je upravo karakteristično da osoba sa psihozom, nema realno shvatanje događaja, oko njega ili sa njom. Ne možete mu jednostavno objasniti istinu, jer iako vam u jednom trenutku može reći da shvata, već u sledećem može promeniti mišljenje. To je još jedna od karakteristika, nepostojano mišljenje.
Uz to morate znati da on verovatno ima deluzije (pogrešno tumačenje stvarnosti, Poremećaji mišljenja po sadržaju: sumanute ideje odnosa, interpretacije, proganjanja i drugo.) i halucinacije koje ga ubeđuju da nije bolestan, i da NE SME kod doktora, što samo otežava saradnju sa njim.
Oliver Utopia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 14:33   #72
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Ako zivi sa bratom ,neka mu brat kontaktira njegovog dr opce prakse, poprica sa njime/njom te neka mu doktor da uputnice potrebne za prisilnu hospitalizaciju.
Zove se prvo murja pa hitna, covjek u tom stanju se moze klasificirati kao osoba koja moze nekome i/ili sebi nauditi te potencijalno opasna za sebe i okolinu.

Klinicko lijecenje moze puno pomoci, mozda je prestao uzimati terapije, moze biti dosta stvari, no pustiti ga tako da "zivi" nije pametno..
Prisilno se može hospitalizirati psihički bolesna osoba koja svojim ponašanjem ugrožava sebe, druge ili čini neku težu materijalnu štetu. To što on misli da je baterija robotima ne ulazi niti u jednu od navedenih kategorija. Drugi je par rukavica da mu je evidentno potrebno liječenje.
Upss, vidim da me Pringles pretekla.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 23:19   #73
PSIHOZA pomoć i podrška

Otvorila sam novu temu vezano za psihozu molila bih sve koji nešto mogu reći o toj bolesti da se jave, naročito žene (iako pretpostavljam da ih je vrlo malo) ako im je dijagnosticirana kao meni nakon poroda.
OD postavljanja dijagnoze prošlo je više od godinu i pol dana...sada sam momentalno u fazi "skidanja" sa lijekova. Pila sam Xanax, Akineton i Moditen. Liječnik mi je dijagnosticirao akutnu psihozu, a kaže da sam sada u remisiji bolesti. No, ono što mene brine je da se zapravo osjećam jako loše u zadnje vrijeme...nadam se da je samo epizoda. Dakle, u lošim sam zategnutim odnosima s majkom i ocem, srećom ne živim s njima, jako se trudim biti dobra mama, mislim da uspijevam u tome, no povremeno se osjećam loše...primjerice danas pa onda imam i manje strpljenja kao mama umjesto da uživam u zdravom i živom dvogodišnjaku.
Govoreći o bolesti detaljnije, doživjela sam tzv psihički "progon" i od kojeg sam "pukla" i dan danas ne znam što je zapravo bila istina, a što moja poremećena percepcija. Molim javite se i recite što mislite. Bojim se da se radi o nekoj kroničnoj stvari, jer ako sam u remisiji, zašto se loše osjećam? Zašto ne znam što je realnost, a što poremećaj percepcije? Inače, radim normalno uz nešto slabiju volju u zadnje vrijeme i tako...jako se bojim
pupolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 11:38   #74
Quote:
pupolina kaže: Pogledaj post
Otvorila sam novu temu vezano za psihozu molila bih sve koji nešto mogu reći o toj bolesti da se jave, naročito žene (iako pretpostavljam da ih je vrlo malo) ako im je dijagnosticirana kao meni nakon poroda.
OD postavljanja dijagnoze prošlo je više od godinu i pol dana...sada sam momentalno u fazi "skidanja" sa lijekova. Pila sam Xanax, Akineton i Moditen. Liječnik mi je dijagnosticirao akutnu psihozu, a kaže da sam sada u remisiji bolesti. No, ono što mene brine je da se zapravo osjećam jako loše u zadnje vrijeme...nadam se da je samo epizoda. Dakle, u lošim sam zategnutim odnosima s majkom i ocem, srećom ne živim s njima, jako se trudim biti dobra mama, mislim da uspijevam u tome, no povremeno se osjećam loše...primjerice danas pa onda imam i manje strpljenja kao mama umjesto da uživam u zdravom i živom dvogodišnjaku.
Govoreći o bolesti detaljnije, doživjela sam tzv psihički "progon" i od kojeg sam "pukla" i dan danas ne znam što je zapravo bila istina, a što moja poremećena percepcija. Molim javite se i recite što mislite. Bojim se da se radi o nekoj kroničnoj stvari, jer ako sam u remisiji, zašto se loše osjećam? Zašto ne znam što je realnost, a što poremećaj percepcije? Inače, radim normalno uz nešto slabiju volju u zadnje vrijeme i tako...jako se bojim
Očito da još nije došlo vrijeme da te se skine s psihofarmaka. . Po navedenom mi se čini da se psihoza opet rasplamsava. Odi odmah na hitnu psihijatrijsku ambulantu da ti uštimaju lijekove. I nemoj biti sama. Neka je netko stakno s tobom.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 23:18   #75
Quote:
Oliver Utopia kaže: Pogledaj post
Psihoza je veoma složena.
Psihoze su teški psihički poremećaji, a za neke od se može reći i da su “prave” mentalne bolesti u medicinskom (zvanično shvatanje) smislu tog pojma. U pitanju su duboka oštećenja ličnosti koja se manifestuju kvalitativno izmenjenim odnosom prema sopstvenom „ja", i/ili prema objektima spoljnjeg sveta. Za razliku od neuroza ovde su kvalitativno promenjena osnovna obeležja ličnosti (njeno jedinstvo, njena jedinstvenost i njena integrisanost) i/ili doživljaji komunikacije i razmene takve ličnosti sa njenom socijalnom sredinom.
U nekim slučajevima izraženo je i povlačenje iz relanog sveta i prekid kontakta s njim. Objektivna realnost se često falsifikuje bolesnim (sumanutim) idejama i čulnim obmanama u vidu halucinacija. Kod povlačenja iz realnog sveta u sopstveni imaginarni svet (autizam), bolesnik razvija tzv. „autističko" mišljenje koje ne vodi računa o činjenicama i zakonitostima koje vladaju u realnom svetu. Mišljenje se odvija u skladu sa željama, odnosno strahovanjima autistične osobe. Zbog iskrivljenog doživljavanja sopstvenog „ja" i objektivne realnosti kao i zbog povlačenja iz nje bolesnik se neobično i neadekvatno ponaša, pa je po tome često upadljiv čak i laicima.

Ne mogu vam dati bilo kakav savet, osim da pokušate uz pomoć drugih osoba "prisiliti" njega da ode do Ustanove. U psihozama je upravo karakteristično da osoba sa psihozom, nema realno shvatanje događaja, oko njega ili sa njom. Ne možete mu jednostavno objasniti istinu, jer iako vam u jednom trenutku može reći da shvata, već u sledećem može promeniti mišljenje. To je još jedna od karakteristika, nepostojano mišljenje.
Uz to morate znati da on verovatno ima deluzije (pogrešno tumačenje stvarnosti, Poremećaji mišljenja po sadržaju: sumanute ideje odnosa, interpretacije, proganjanja i drugo.) i halucinacije koje ga ubeđuju da nije bolestan, i da NE SME kod doktora, što samo otežava saradnju sa njim.
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Prisilno se može hospitalizirati psihički bolesna osoba koja svojim ponašanjem ugrožava sebe, druge ili čini neku težu materijalnu štetu. To što on misli da je baterija robotima ne ulazi niti u jednu od navedenih kategorija. Drugi je par rukavica da mu je evidentno potrebno liječenje.
Upss, vidim da me Pringles pretekla.
Malo sam zakasnila sa odgovorom no..
Ja sam pred 2 godine prisilno hospitalizirala majku.
Nije bila agresivna prema sebi ili ostalima, "samo" je ležala danima u krevetu opijajući se. Tako da je moguće...
To je za dobro osobe koju treba hospitalizirati.. Neka nazove dr opce prakse i neka se sa njime konzultira sto je najpametnije napraviti..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 02:39   #76
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Nije bila agresivna prema sebi ili ostalima, "samo" je ležala danima u krevetu opijajući se. Tako da je moguće...
Pa danonoćno opijanje valjda spada u kategoriju ponašanja kod kojeg osoba ugrožava sebe.

Ideja da se živi u Matrixu to ipak nije. Ako se radi samo o tome, naravno.

Liječnik obiteljske medicine zaista može tražiti prisilnu hospitalizaciju odn. izdati uputnicu za liječenje, samo ako je tu osobu osobno pregledao i potpisao dokumentaciju o tom pregledu. Tako stoji u Zakonu o zaštiti osoba s duševnim smetanjama.
Ako je u slučaju tvoje majke bilo drugačje pa je uputnica napisana samo na temelju tvoje izjave tada je to bilo mimo zakonske regulative.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 10:27   #77
Quote:
Ako je u slučaju tvoje majke bilo drugačje pa je uputnica napisana samo na temelju tvoje izjave tada je to bilo mimo zakonske regulative.
Što misliš kako je hospitalizirana homoseksualka koju su spomenule novine pred gay pride? Ja se još čudim kako je ravnateljica umobolnice izbjegla titulu najhomofoba.
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 12:00   #78
Ja imam akutni psihotični poremećaj, dr. mi je rekla da mi je to nije najveći problem već i borderline koji isto imam.
Ja nisam imala puno halucinacija jedino što sam htjela pobjeći od doma, starci su me zaustavili pa se uplela i policija itd.
To je bilo prije 2. mj i začudo s ejako dobro osjećam, skoro ko nova osoba.
Vjerojatno mi je dobro pogođena terapija.
Inače psihoza se meni manifestirala kao povremeni napadaji da od svega odustanem i jako mi je zapravo na neki način i dosadno jer mi se stalno misli ponavljaju i tako.
NAvodno je ovo što ja imam izlječivo, a dobila sam od marihuane.
DarjaG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 13:01   #79
Samo kratko. Može li se psihoza dijagnosticirati, ako je samo realnost iskrivljena? Može li se prekinuti terapija ako je nakon 10 godina terapije sve u redu? Ako je osoba nervozna, posvađa se s bratom, pa ga malo lupne? Onako, ne nasilno, samo po ramenu, bratski?
Tommygun is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 15:19   #80
Naravno da ne, pa svi se tu i tamo posvađamo, pogotovo sa braćom i sestrama
DarjaG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:38.