Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera > Informacije o poslodavcima

Informacije o poslodavcima Misija: zaposlenje!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2011., 02:19   #1
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova - MVEP (bivše MVPEI)

Prije svega, ispričavam se ako ima tema
Ovako, poslala sam molbu za radno mjesto u ministarstvo vanjskih poslova i EU integracija, na mjesto vježbenika. Što se tiče testiranja ima HRPA toga. Prvi dio je Ustav RH, drugi dio zakoni o državnim službenicima i tome slično (hrpa zakona ), a treći dio je o EU, a tu nema čega nema. Sve sam to poskidala s neta i došla do nekih 500 str. fine literature s time da još ima nekih stvari, naime ostala sam bez papira za printanje
Eh sad da ne odugovlačim, da li ima netko iskustva s testiranjem u državnim službama, da čujem ko je uspio proć tu kalvariju Koliko zapravo prođe vremena od zaključene objave natječaja do samog testiranja? Jer ruku na srce, mislim da je mjesec dana naknap za to spremit onak bogovski
Mislim da za takvo radno mjesto treba biti kombinacije neke fine VEZE i jako dobre pripreme da bi to urodilo nečim. Vezu nemam, ali ne dam se
Molim sve dobre ljude da bace neko iskustvo ako imaju i isto tako neki savjet. Ja doslovno grcam u toj literaturi i ne znam gdje bi krenula
wulong5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 09:48   #2
Ja sam prosla testiranje u MVPEI 2005. godine. Nisam imala nikakvu vezu i uopce mi nije padalo na pamet da bi mi trebala, pa mislim da imas jako krivi stav vec u pocetku cijele price. Naravno da ce biti ljudi koji ce imati vezu i koji ce na taj nacin dobiti posao, ali to ne znaci da ce samo i iskljucivo takvi biti primljeni, stovise vjerojatno nece. Moras imati samopouzdanja i vjere u sebe.

Sto se testiranja tice, bilo je sveobuhvatno i ukljucivalo je test znanja (ovo sto ti opisujes), test opce kulture, testiranje poznavanja dva jezika od kojih je engleski bio obavezan, a drugi po izboru i testovi osobnosti i inteligencije. Pozvali su nas nekad mjesec dana nakon zakljucenja natjecaja ako se dobro sjecam.

Pripremala se nisam nista posebno jer sam smatrala da imam dovoljno predznanja (bila sam netom diplomirala faks u sklopu kojega sam imala i pravo EU i upravno pravo na zadnjoj godini tako da sam se s navedenim zakonima vec susrela i stovise jako ih dobro proucila). Stoga je tesko reci koliko je vremena potrebno da se spremis. To je jako individualno. Ali mjesec dana bi ti trebalo biti i vise nego dovoljno u svakom slucaju.

A na kraju samo da ti velim: vjerujem da ti imas neku viziju tog posla sad u glavi, glamur diplomacije i tome slicno. Zaboravi to odmah. U tom te ministarstvu ceka samo dosta posla, malo novaca, previse politike i puno puno frustracije.
Dandelion_seed is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 10:04   #3
Quote:
Dandelion_seed kaže: Pogledaj post
Ja sam prosla testiranje u MVPEI 2005. godine. Nisam imala nikakvu vezu i uopce mi nije padalo na pamet da bi mi trebala, pa mislim da imas jako krivi stav vec u pocetku cijele price. Naravno da ce biti ljudi koji ce imati vezu i koji ce na taj nacin dobiti posao, ali to ne znaci da ce samo i iskljucivo takvi biti primljeni, stovise vjerojatno nece. Moras imati samopouzdanja i vjere u sebe.

Sto se testiranja tice, bilo je sveobuhvatno i ukljucivalo je test znanja (ovo sto ti opisujes), test opce kulture, testiranje poznavanja dva jezika od kojih je engleski bio obavezan, a drugi po izboru i testovi osobnosti i inteligencije. Pozvali su nas nekad mjesec dana nakon zakljucenja natjecaja ako se dobro sjecam.

Pripremala se nisam nista posebno jer sam smatrala da imam dovoljno predznanja (bila sam netom diplomirala faks u sklopu kojega sam imala i pravo EU i upravno pravo na zadnjoj godini tako da sam se s navedenim zakonima vec susrela i stovise jako ih dobro proucila). Stoga je tesko reci koliko je vremena potrebno da se spremis. To je jako individualno. Ali mjesec dana bi ti trebalo biti i vise nego dovoljno u svakom slucaju.

A na kraju samo da ti velim: vjerujem da ti imas neku viziju tog posla sad u glavi, glamur diplomacije i tome slicno. Zaboravi to odmah. U tom te ministarstvu ceka samo dosta posla, malo novaca, previse politike i puno puno frustracije.
Hvala na odgovoru. Prije svega, nisam pravnik po struci, zato mislim da mi treba nekih mjesec dana da to naučim (iako sam daaavno imala par ispita koje ti spominješ) jer sam inače teški ziheraš Nemam viziju glamura, daleko od toga, osobito zato jer je u pitanju mjesto vježbenika.
Daj mi samo još molim te reci (ako dođem do tog dijela), kak izgleda intervju ?
wulong5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 10:55   #4
Quote:
wulong5 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Prije svega, nisam pravnik po struci, zato mislim da mi treba nekih mjesec dana da to naučim (iako sam daaavno imala par ispita koje ti spominješ) jer sam inače teški ziheraš Nemam viziju glamura, daleko od toga, osobito zato jer je u pitanju mjesto vježbenika.
Daj mi samo još molim te reci (ako dođem do tog dijela), kak izgleda intervju ?

Hej,

dobro je da si realna. I ja sam isto mislila da jesam, pa sam se gorko razocarala Ali sve u svemu bilo je to vrijedno iskustvo, tako da bi definitivno ponovila sve iznova.

Na intervju sam pozvana mjesec dana nakon testiranja i to je bilo bezveze. Glavni vjezbenicki mentor i jos neka zena su me prvo trazili da se predstavim i kazem nesto o sebi (sto je ukljucivali ono klasicno pitanje da nabrojim mane i vrline), a zatim pitali malo o motivaciji za zaposljavanje i o tome kako zamisljam svoju buducu karijeru. Provjerili su znam li koliko je vjezbenicka placa i zatim me pitali koliko mislim da je placen mladji diplomat-attache pa se slatko nasmijali kad sam naivno rekla Ne manje od 6.000 kuna? Kasnije, kad mi je s postavljenjem u attache-a placa sa strucnosuradnickih 3.800 skocila na vrtoglavih 4.500 shvatila sam sto im je bilo smijesno.

Eto, uglavnom, te su godine u mvpei imali sustav rotacije vjezbenika i bilo je predvidjeno da svaki od nas prodje cim je vise moguce uprava i odjela, i mogu ti reci da mi je taj EU dio u koji sad primaju ostavio najlosije utiske.

Sretno u svakom slucaju i javi kako je bilo!
Dandelion_seed is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 14:33   #5
to nije lose, mjesec dana je sasvim dovoljno. i ja sam se prijavila, i bojala sam se da ce testiranje bit i prije
cula sam da treba sve to naucit, al da je najbitnije znat SVE o EU!( sta je i normalno s obziron na posao ) to je to, bit ce hrpa ljudi, i mislim da veze ne igraju neku veliku ulogu jer im sve mora bit prema planu i programu, tako da sumnjam.Ali nadam se da nece bit puno tesko ako neko zna jos nesto, neka slobodno kaze

Zadnje uređivanje djambulat85 : 19.07.2011. at 14:39.
djambulat85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 15:00   #6
Quote:
djambulat85 kaže: Pogledaj post
to nije lose, mjesec dana je sasvim dovoljno. i ja sam se prijavila, i bojala sam se da ce testiranje bit i prije
cula sam da treba sve to naucit, al da je najbitnije znat SVE o EU!( sta je i normalno s obziron na posao ) to je to, bit ce hrpa ljudi, i mislim da veze ne igraju neku veliku ulogu jer im sve mora bit prema planu i programu, tako da sumnjam.Ali nadam se da nece bit puno tesko ako neko zna jos nesto, neka slobodno kaze
ozbiljno?
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 15:21   #7
Talking

Quote:
wulong5 kaže: Pogledaj post
Prije svega, ispričavam se ako ima tema
Ovako, poslala sam molbu za radno mjesto u ministarstvo vanjskih poslova i EU integracija, na mjesto vježbenika. Što se tiče testiranja ima HRPA toga. Prvi dio je Ustav RH, drugi dio zakoni o državnim službenicima i tome slično (hrpa zakona ), a treći dio je o EU, a tu nema čega nema. Sve sam to poskidala s neta i došla do nekih 500 str. fine literature s time da još ima nekih stvari, naime ostala sam bez papira za printanje
Eh sad da ne odugovlačim, da li ima netko iskustva s testiranjem u državnim službama, da čujem ko je uspio proć tu kalvariju Koliko zapravo prođe vremena od zaključene objave natječaja do samog testiranja? Jer ruku na srce, mislim da je mjesec dana naknap za to spremit onak bogovski
Mislim da za takvo radno mjesto treba biti kombinacije neke fine VEZE i jako dobre pripreme da bi to urodilo nečim. Vezu nemam, ali ne dam se
Molim sve dobre ljude da bace neko iskustvo ako imaju i isto tako neki savjet. Ja doslovno grcam u toj literaturi i ne znam gdje bi krenula

Bok!
Evo i ja sam se prijavila na natječaj(kao još milijun ljudi )
Taman moram na pravosudni, pa ionako je učenje u điru...zaposlena za sada jesam- pa budemo vidjeli. Zaista bi htjela vidjeti kako izgledaju testiranja a u sam uspjeh imam vrlo malo nade(ali, you never know). Jezici u kombinaciji s pravom je upravo posao snova za mene usprkos maloj plaći i stresu(na kojeg sam btw navikla). Nego, mene zanima koliko bi otprilike vremena moglo proći od testiranja, preko objave rezultata pa sve do zapošljavanja....) Naime, kao što rekoh, pravosudni je u điru a svakako bi ga željela prije položiti... pa ovisno o tome da znam koliko truda gdje uložiti...ipak malo nade ne škodi;-)
Tnx i SRETNO SVIMA!!!
Lunaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 15:27   #8
ja mislin da bi to trebalo sve bit gotovo negdi sredinon 9. mjeseca, s pocetkom rada u 10.mjesec, al ne znam jel to sigurno, ako saznam sta, javim pretpostavljam da je tako, iako se njihova testiranja znaju oduzit
djambulat85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 09:18   #9
Quote:
Lunaaa kaže: Pogledaj post
Bok!
Jezici u kombinaciji s pravom je upravo posao snova za mene usprkos maloj plaći i stresu(na kojeg sam btw navikla). Nego, mene zanima koliko bi otprilike vremena moglo proći od testiranja, preko objave rezultata pa sve do zapošljavanja....) Naime, kao što rekoh, pravosudni je u điru a svakako bi ga željela prije položiti... pa ovisno o tome da znam koliko truda gdje uložiti...ipak malo nade ne škodi;-)
Tnx i SRETNO SVIMA!!!
Od 30 vjezbenika pravnika koliko su zaposlili u mvpei 2005., mislim da ih je trenutno ostalo raditi 3. Toliko o jezicima, pravu, diplomaciji i poslu iz snova. Mislila sam i ja da mi je to dream job, pa je ispalo da i nije bas tako. Ali da ima svojih prednosti -ima. Ne smijem grijesit dusu - bila je to vazna i logicna stepenica u izgradnji moje karijere.

A sto se tice vremenskog okvira: na mom natjecaju je to bilo ovako: prijave na natjecaj do 15.10., testiranja oko 15.11., intervju oko 15.12., pocetak rada 1.3. 2006. I mislim da je to realno za ocekivati i sada jer natjecaji toliko stvarno i traju. Znaci, za predvidjeti je da bi uspjesni kandidati poceli s radom nekad iza nove godine.

I moj savjet ti je da polozis pravosudni svakako, to nek ti bude prioritet. Meni je zao da nisam javnobiljeznicki uspjela polozit, ali nisam jos odustala od te ideje skroz
Dandelion_seed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 11:51   #10
Može li itko tko je prošao testiranje 2005. godine reći kakav je bio test iz engleskog i što je sadržavao? Hvala!
zvjercoba is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 12:40   #11
Quote:
zvjercoba kaže: Pogledaj post
Može li itko tko je prošao testiranje 2005. godine reći kakav je bio test iz engleskog i što je sadržavao? Hvala!

Test je bio lagan, samo pisana provjera poznavanja jezika. Imali smo neki tekst i onda pitanja za provjeru razumijevanja istog, te nakon toga gramaticke zadatke.
Nis posebno.

Detalja se stvarno ne sjecam, davno je to bilo..
Dandelion_seed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 14:30   #12
Pozdrav,

može li još jedna informacija vezano uz pitanja - jesu li ponudđeni odgovori pa treba zaokružiti točan / netočan ili su pitanja otvorenog tipa?

p.s: Mogu li osobe koje imaju radnog iskustva ali ne u državnoj službi biti pozvane na ovo testiranje za vježbenika?

Hvala puno!
Rose26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 16:08   #13
Quote:
Dandelion_seed kaže: Pogledaj post
Od 30 vjezbenika pravnika koliko su zaposlili u mvpei 2005., mislim da ih je trenutno ostalo raditi 3. Toliko o jezicima, pravu, diplomaciji i poslu iz snova. Mislila sam i ja da mi je to dream job, pa je ispalo da i nije bas tako. Ali da ima svojih prednosti -ima. Ne smijem grijesit dusu - bila je to vazna i logicna stepenica u izgradnji moje karijere.

A sto se tice vremenskog okvira: na mom natjecaju je to bilo ovako: prijave na natjecaj do 15.10., testiranja oko 15.11., intervju oko 15.12., pocetak rada 1.3. 2006. I mislim da je to realno za ocekivati i sada jer natjecaji toliko stvarno i traju. Znaci, za predvidjeti je da bi uspjesni kandidati poceli s radom nekad iza nove godine.

I moj savjet ti je da polozis pravosudni svakako, to nek ti bude prioritet. Meni je zao da nisam javnobiljeznicki uspjela polozit, ali nisam jos odustala od te ideje skroz
Hvala ti! Evo, niti ja ne razmišljam o ovome kao o nečem dugoročnom- ali svakako, kao što si ti sama najboljim mogućim riječima opisala: predstavlja "važnu i logičnu stepenicu u izgradnji karijere" ako imaš ljubavi i afiniteta prema pravu i jezicima u kombinaciji- koja kasnije(naravno uz daljnji trud i rad), može otvoriti mnoga vrata- ipak je Ministarstvo.....Ministarstvo

Kada bi procedura išla kako si sama opisala-dakle kada bi se sve zajedno toliko razvuklo-meni bi savršeno odgovaralo. Stigla bi odradit vježbenički do isteka ugovora (uvjet već imam nekoliko mjeseci)i ako ima sreće i Boga položit pravosudni. Misliš da činjenica da si i sudski tumač za neki strani jezik može ići u prilog ili je sasvim svejedno(ja sam traženoj dokumentaciji ipak priložila i Rješene o imenovanju..pa mi se svakakve misli motaju po glavi- da ne bi još odbacili molbu radi toga)

Uffff...
Lunaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 16:12   #14
Quote:
Rose26 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

može li još jedna informacija vezano uz pitanja - jesu li ponudđeni odgovori pa treba zaokružiti točan / netočan ili su pitanja otvorenog tipa?

p.s: Mogu li osobe koje imaju radnog iskustva ali ne u državnoj službi biti pozvane na ovo testiranje za vježbenika?

Hvala puno!
Pa ja nisam kao uvjet prijave vidjela navedeno radno iskustvo(uopće, a ne samo u državnoj upravi)....ipak traže vježbenika..ili sam nešto propustila??
Doduše ja sam se zadnju sek. prijavila jer sam slučajno naišla na natječaj..
Lunaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 18:00   #15
vježbenici su osobe koje nemaju radno iskustvo u struci za koju su se školovali. sama riječ to govori. dakle ako si završila pravo, a radila si kao hostesa, prodavačica ili ne znam što a to nije tvoja struka, nema problema. međutim, ako si završila pravo i počela raditi u struci negdje drugdje, ne možeš biti vježbenik. sam zakon o državnim službenicima navodi da su vježbenici osobe bez radnog iskustva. dakle bez radnog iskustva u toj struci, a ne bez radnog iskustva u državnoj službi.

postoji i mišljenje državnog tajnika koji je upravo to objašnjavao jednom prilikom: "Smisao navedene odredbe, odnosno smisao vježbeničkog staža, jest da se u svojstvu vježbenika primi osoba koja je završila obrazovanje određene stručne spreme i struke, a koja nema radno iskustvo na poslovima za koje se traži ista struka i stručna sprema..".

dakle, nije mi jasno kako se kolegica koja ima staž u struci, vidim da priprema pravosudni, može javiti na natječaj na kojemu traže i pravnu struku i to vježbenika...
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 18:02   #16
barem je tako uvijek bilo...nisam čula da se to promijenilo
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 18:57   #17
Ja sam ekonomist po struci... I nisam još uspjela razlučiti znači li vježbenik to što si naveo / la ili ipak vježbenici mogu biti i osobe koje imaju iskustvo u struci , sa završeim fakultetom ali ne u državnoj službi i na tim poslovima... Volila bi to konačno znati jednom za sva vremena pa pravnici help Hvala unaprijed, pozdrav
Rose26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 19:15   #18
[QUOTE=Rose26;34930487]Ja sam ekonomist po struci... I nisam još uspjela razlučiti znači li vježbenik to što si naveo / la ili ipak vježbenici mogu biti i osobe koje imaju iskustvo u struci , sa završeim fakultetom ali ne u državnoj službi i na tim poslovima... Volila bi to konačno znati jednom za sva vremena pa pravnici help Hvala unaprijed, pozdrav[/QUOTE

kao što rekoh, vježbenici su osobe bez iskustva u struci koja se traži vezano uz vježbeničko mjesto, a ne bez iskustva u državnoj službi.

kada bi se u državnu službu primalo samo ako nemaš, ili imaš, radno iskustvo ostvareno u državnoj službi, onda kada bi se, primjerice, raspisivali natječaji za radna mjesta u državnoj službi za koja je potrebno radno iskustvo, ne bi se mogao javiti nitko izvan državne službe. naravno da to nije tako u stvarnosti. primjer: ako se raspiše natječaj za pravnika s najmanje godinu dana staža, na taj natječaj mogu se javiti svi koji su pravnici i imaju najmanje godinu dana staža, bez obzira jesu li ga stekli na pravnim poslovima u gospodarstvu, odvjetništvu, pravosuđu, lokalnim tijelima, javnoj ili državnoj službi.

inače, jesam pravnica i jesam radila u državnoj službi. koliko znam, odredba o vježbenicima i iskustvu nije se promijenila, a niti tumačenje iste. tako mi kažu kolege koji i dalje rade u istoj toj državnoj službi.
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 00:37   #19
Mene su 2006. na razgovoru pitali što mislim kad će Hrvatska ući u EU; rekla sam da neće prije 2011. sigurno. Ispitivač je promrmljao sebi u bradu "Neće ni tad, hnje nje".

I sjećam se da je na pismenom dijelu bilo pitanje "Kako se zove naš glavni pregovarač", pa sam napisala da se ne mogu sjetiti imena ali da je riječ o simpatičnom gospodinu koji ne zna reći "r".
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 00:50   #20
und? jel ih puno čekalo u redu za upasti?
đizs is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:56.