Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2013., 13:20   #1
Jaime/Brienne - kakav kraj predviđate?

Evo, da pokrenem temu o meni dva najdraža lika, koja mi je bio veliki gušt čitati

Dakle, što mislite, kakav kraj ih čeka u Martinovoj glavi?

Znamo svi da je teško išta unaprijed reći kad je Martin u pitanju. Tip je na trenutke sadist i tu se ništa ne može.

Ali, krenimo od ova dva lika, koja su među čitavom plejadom Martinovih likova u ASOIAF-u, jako dobro razrađena, a za Jaimiea bih se usudila konstatirati da je jedan od najbolje napisanih likova.

Dakle, na kraju Plesa, jasno je iz Jaimievog poglavlja da su se on i Brienne ponovo sreli, znamo što se dogodilo Brienne u Vranama, znamo da je živa i znamo da joj je posljednja riječ bila - mač. Dakle, na kraju Vrana, odabrala je, zbog Poda i Hylea izdati Jaimiea. Iz Cerseina poglavlja u Plesu znamo da Jaimiea nema već tjednima, da je nestao s Brienne negdje u Riverlandsu.

Dakle, Brienne je lagala Jaimieu (činjenica iz Plesa) i insinuirano je da ga je odvela BWB-u i lady Stoneheart. Za pretpostavit je da ga tamo čeka vješanje bez suđenja i bez mogućnosti opravdanja. (sjetimo se Merreta i Petyra Prištića) To bi bio nekakav logičan zaključak - Jaime umire, i Brienne skupa s njim, ili braneći njega (ironija na njene riječi - who wants to die defending a Lannister - iz serije).

e sad....

Brienne je obećala Stoneheart da će dovesti Jaimiea - no da li ona to stvarno namjerava napraviti s obzirom na situaciju između njih dvoje i odnosa koji su izgradili?

Martin je potrošio previše vremena (gotovo dvije knjige) i stranica izgrađujući odnos to dvoje likova, zapravo rekla bih da je to jedini odnos koji se izgradio iz ničega - zapravo iz potpunog prezira - do stvarne odanosti i prijateljstva. Može li sve završit s lady Stoneheart u par stranica?

Jaimijev lik i njegov razvoj još nisu dovršeni. Brienne je u Mačevima zapravo bila jedan od glavnih faktora njegove promjene (ne bježim od toga da je odsjecanje ruke imalo veliki utjecaj, ali i prije toga vidi se da se Jaime mijenja, spašava je od grupnog silovanja što nema razloga napraviti, mogao je odalamiti onim veslom i završit s njom dok su s Cleosom Freyem bježali ispred Tullyjeve potjere).

Na kraju Plesa, Jaime je još u procesu odvajanja od Cersei, još uvijek razmišlja o njoj ali na bitno drugačiji način, čini se da zapravo počinje vidjeti sestru u pravom svjetlu. Postaje mu jasno da treba Tommena odvojiti od nje ako hoće da od malog išta pristojno i normalno izraste, i zapravo odbija pomoći sestri kad ga ona to najusrdnije moli. S druge strane, očito je da razmišlja o Brienne više nego što želi, čak brani njenu čast što insinuira da na nekoj podsvjesnoj razini prema njoj gaji osjećaje, ako ništa drugo onda duboko poštovanje - jer čemu onda ona scena s Ronnetom Conningtonom?

Brienne zaboravlja Renlyja, očito je da je podsvjesno zatreskana u Jaimiea preko glave jer je Renlyja zamijenila njime u više navrata. Zbog Jaimiea ona je postala oathbreaker i mislim da je jedna dimenzija njihova odnosa upravo usmjerena na tu, nazovimo je moralnu razinu - kršenje/ispunjavanje zakletvi (Jaimie u Mačevima kaže da je nemoguće održati sve zkletve, i da što god napraviš uvijek zajebeš nešto i nekoga). Mislim da baš na toj razini ima još itekako mjesta za napredak oba lika ali i radnje, s obzirom da nigdje drugdje u knjigama se baš to pitanje apsolutne moralnosti zakletvi nije raspravilo. Budimo realni, Brienne nije lažljivica, loše laže i čisto sumnjam da bi mogla Jaimiea lagat danima dok ga ne dovuče do Stoneheart. Još ako se uzme u obzir činjenica da je svima osim njoj jasno što osjeća za njega - prije bih se kladila da će mu objasnit o čemu se radi i tražit da zajedno odu spasit Poda i Hylea nego da će ga tako naslijepo odvest u smrt.

Dakle, susret Jaimea i Brienne ima za cilj što?
- daljnji razvoj moralne rasprave zakletvi i njihova kršenja
- prostor da se oboje suoče s svojim osjećajima koje imaju jedno za drugo (što bi dovelo do konačnog prekida sa svime što Jaimie osjeća za sestru i na taj način dovršilo njegovu preobrazbu na emotivnoj razini, s druge strane više ušlo u definiciju "ženske" strane Brienne i toga što biti žena za nju zapravo znači)

Ako su već prošli tjedni od njihovog nestanka, a Brienne je rekla Jaimieu da je Sandor na dan jahanja od njih, zar se ne bi pročulo da su BWB i Stoneheart stvarno ubili Jaimiea ili Brienne?

je, svašta sam ja tu nadrobila, nisam spomenula Hylea i njegove uloge u razvoju Brienninog lika, mogućnosti da je uveden samo kako bi izazvao ljubomoru kod Jaimiea (šta ću, romantik sam teški kad su njih dvoje u pitanju )

ne usudim se predviđat nikakav kraj za njih dvoje, ali rekla bi da je moguće da će preživjet Vjetrove - Brienne je mogla do sada umrijet sto puta pa nije, mislim da je njena uloga u životu Jaimiea daleko od kraja.

pa, što vi mislite?
__________________
Unbowed, Unbent, Unbroken
Garfieldica 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 13:26   #2
Kako god bilo, mislim da oni imaju zajednički kraj. Jamie bi mogao umrijeti zato jer je Lannister, a Brienne jer ga brani... Na poslu sam pa ne stignem razraditi ideju
__________________
Čitajte naš blog Bunch of Girls! Imamo i Facebook!
doriana gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 13:47   #3
Nekako bi bilo bezveze da njih dvoje samo tako umru, ne vjerujem da će rasplet biti tako jednostavan da ga Brienne dovede do Cat i da on tu umre. I očekujem neku romansu između njih dvoje mora se to jednom desiti. Ako i prežive Vjetrove (a mogli bi ako Cersei umre od Jaimejeve ruke pred kraj Vjetrova), ne znam što bi dalje moglo biti s njih dvoje.
Elzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 13:49   #4
Napisao u jednom postu nedavno na susjednom topicu kako vidin njihov kraj, garfield ce biti odusevljena Prica izmedju ovo dvoje likova je dobro razradjena i koliko god se Jaime preobrazio kao covjek sustic ce ga cin iz proslosti, a Brienne posto je uz njega dozivjet ce istu sudbinu - smrt.
Hildegard is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 13:51   #5
Dead. And dead. Ako ne već u TWOW, onda u ADOS.
Bez ikakve romantične veze, jednostavno mi to nema baš neku podlogu, koliko god da su mi oni dragi likovi.
Ajvz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 14:14   #6
Koliko god ne volio Brienne, ona nije zaslužila smrt, osim ako dosadni POV smatrate dovoljnom kaznom.

Jaime isto, nema šanse da će umrijeti, e sada, hoći li završiti zajendo- neće
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 15:15   #7
Quote:
Hildegard kaže: Pogledaj post
Napisao u jednom postu nedavno na susjednom topicu kako vidin njihov kraj, garfield ce biti odusevljena Prica izmedju ovo dvoje likova je dobro razradjena i koliko god se Jaime preobrazio kao covjek sustic ce ga cin iz proslosti, a Brienne posto je uz njega dozivjet ce istu sudbinu - smrt.
pa nije mi tvoja ideja toliko ni odbojna, smrt mi je za njih dvoje itekako prihvatljiva opcija (koliko god bi htjela da se to ne dogodi, ali razum mi govori da drugačije ne može) samo bi htjela da to ne bude neka bezvezna i beznačajna smrt - bilo bi stvarno glupo da toliko vremena i truda utroši na stvaranje kompleksnog i slojevitog lika kao što je Jaime i onda ga ubije bezveze, a da nije dovršio njegov lik i djelo (koje god to djelo bilo). Još pogotovo ako se njegovom ili Brienninom smrti u knjizi ništa ne bi rješilo i doprinjelo radnji, to bi tek bio totalni debakl u spisateljskom smislu - a mislim da su likovi Jaimiea i Brienne zaslužili nekakvu meaningful death. (ako već moraju bit pokojni)
__________________
Unbowed, Unbent, Unbroken
Garfieldica 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 15:42   #8
Jamie umire herojskom smrcu jedina smrt na koju pristajem.

ionako ne smatram da je zasluzio smrt, ubijanje ludog kralja je za ne zločin.
Eric Delko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 16:27   #9
Quote:
Ajvz kaže: Pogledaj post
Dead. And dead. Ako ne već u TWOW, onda u ADOS.
Bez ikakve romantične veze, jednostavno mi to nema baš neku podlogu, koliko god da su mi oni dragi likovi.
Potpisujem. Martin ionako ne voli pretjeranu romantiku. Eventualno može proć kao Yggrite i to je max.
Quote:
Eric Delko kaže: Pogledaj post
Jamie umire herojskom smrcu jedina smrt na koju pristajem.
ionako ne smatram da je zasluzio smrt, ubijanje ludog kralja je za ne zločin.
Likovi kod Martina ne umiru radi zasluga.
Jaimie je prekršio masu pravila tog svijeta, i po meni je tek ludom srećom ostao živ.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 16:53   #10
ja sam bio uvjeren da će jaime preživjeti bar gledajući po nekom pravilu u fikciji bilo u literaturi bilo na filmu/tv-u. jer kao platio je kaznu time što je ostao bez ruke i cijeli život će morati tako živjeti. ali sad nakon vaših komentara mogu zamisliti da oboje umru na kraju, herojskom smrću spašavajući nekoga ili nešto.

siguran sam da brienne neće tek tako predati jaimea stoneheart. ili će se uncat smilovati ili će umrijeti ovaj put stvarno.
__________________
NASA ICON AWARD 2023. WINNER
RutherFord7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 16:54   #11
Quote:
RutherFord7 kaže: Pogledaj post
siguran sam da brienne neće tek tako predati jaimea stoneheart. ili će se uncat smilovati ili će umrijeti ovaj put stvarno.
Sumnjam...
__________________
Čitajte naš blog Bunch of Girls! Imamo i Facebook!
doriana gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 17:02   #12
Quote:
doriana gray kaže: Pogledaj post
Sumnjam...
isto.....ako pak dospiju do uncat, moguće je da ona izvuče deblji kraj - iako mislim da neće prije nego što pobere još par desetaka Freyevih. Što ostavlja slobodnom opciju da njih dvoje bezveze lutaju cijelu knjigu po Riverlandsu tražeći Sandora (mislim da je Brienne spojila dva i dva i skužila da je on onaj lik što kopa grob kod septona) i onda skončaju na neki glup način.
__________________
Unbowed, Unbent, Unbroken
Garfieldica 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 17:04   #13
Quote:
doriana gray kaže: Pogledaj post
Sumnjam...
u pravu si, ali možda sazna da su bran, rickon, sansa i arya živi. teško, znam. svi su na različitim stranama svijeta i u zarobljenim situacijama. kako će reagirati kad joj jaime kaže da je sansa pobjegla. iako to više nije catelyn kakvo smo poznavali. jedine emocije koje ima su one koje je osjetila kad je robb ubijen. nakon što dobije svoju osvetu ne vidim koju bi ulogu imala osim da fakat umre.
__________________
NASA ICON AWARD 2023. WINNER
RutherFord7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 19:18   #14
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post

Likovi kod Martina ne umiru radi zasluga.
Jaimie je prekršio masu pravila tog svijeta, i po meni je tek ludom srećom ostao živ.
Istina. Ali ne umiru ni dobri ni losi. Umiru nasumice

Prekrsio je dva pravila - ubio je svoga kralja (ali to je na kraju dobro djelo, jebiga) i pokuzsao ubiti Brana.

Ne znam, u zadnjim knjigama Jamie se sve vise iskupljuje, ako umre mislim da ce to biti "sa svrhom"; mozda zrtvovanje za nekoga.
Eric Delko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 19:23   #15
Nemam pojma što bi moglo biti s njima. Samo mi se čini bezveze da odmah umru. Ono, zombi Cat je poštedila Brienne da bi je ubila skupa s Jamieom, bio bih razočaran takvim razvojem situacije. Očekujem da će pobjeći, a dalje što bude.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 19:44   #16
UnCat ubija Brienne jer ova ne predaje Jaimea.
Jaime ju osvećuje i ubija UnCat.
Jaime sudjeluje u završnoj bitci i zarađuje poštovanje budućeg kralja/kraljice koji ga nakon bitke šalje u nights watch.
Tamo postaje 1000. Lord Commander.
nonik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 20:20   #17
Quote:
Eric Delko kaže: Pogledaj post
Istina. Ali ne umiru ni dobri ni losi. Umiru nasumice
Prekrsio je dva pravila - ubio je svoga kralja (ali to je na kraju dobro djelo, jebiga) i pokuzsao ubiti Brana.
Ne znam, u zadnjim knjigama Jamie se sve vise iskupljuje, ako umre mislim da ce to biti "sa svrhom"; mozda zrtvovanje za nekoga.
Nema veze, dobar, zao, prekršiš pravila i cut
Ja se isto nadam smrti sa svrhom.
Nešto u njegovom karakteru.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 21:22   #18
a opet to je dobra prilika martinu da ubije 2 lika i malo se rastereti iako ne vjerujem da će ih ubiti, jaime triba zadavit cersei, a brienne triba bit ružna žena s povom u knjizi
dunyo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 21:33   #19
Quote:
dunyo kaže: Pogledaj post
a opet to je dobra prilika martinu da ubije 2 lika i malo se rastereti iako ne vjerujem da će ih ubiti, jaime triba zadavit cersei, a brienne triba bit ružna žena s povom u knjizi
A opet, ako njih ubije ima mjesta za barem još 15 likova za koje nas nijebriga i s kojima neće znat što će

Dileme, dileme
__________________
Čitajte naš blog Bunch of Girls! Imamo i Facebook!
doriana gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 22:29   #20
ja im predviđam neki jebeni kraj
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:19.