Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2016., 20:51   #21
nakon smrti mame ostao je neki dug (po karticama); sestra mi nije prijavila da su išle čak četiri opomene iz banke, slučajno sam išla provjerit situaciju par godina poslije mamine smrti (samo s osobnom, jer nisam imala njene kartice)..ispalo je da je nekih cca 14 soma kuna duga (s kamatama)...

nakon toga (a prošlo je cca 5 godina) od banke ništa (referentica koja mi je pogledala taj mamin račun rekla se javit kad sve izlista, itd.) i ništa.

ja sam u međuvremenu selila i svašta nešto i zaboravila na to.

pitanje: jel moguće da je i banka 'zaboravila'...i.e. jel ima neki rok zastare za dug? i ako da, koji?
IQ0007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 21:04   #22
Quote:
Slanac kaže: Pogledaj post
Sve pročitah i ne nađoh pravi odgovor.
Iza naglo umrle osobe koje je živjela kao samac ostali su računi ?
100% da je imao bar jedan tekući za prijem mirovine.
U kojoj banci?
Broj računa? ( iznos mi momentalno nije bitan)

Da li to itko u HR može zatražiti po OIB broju - službenim putem?

pa nije valjda da moram pješice od banke do banke?
Da...u banci NE DAJU podatke o klijentima - čak niti uz priložen smtrni list.
Kažu donesite s ostavinske da sete ovlašteni za njegove račune.
Pa koje račune - bog te dal - kad ne znam niti banke niti brojeve.::?

Isto sam zainteresiran mogu li se ti računi, ako ih ima, blokirati do ostavinske.?
Stan je zapečačen, pok. je u trenutku smrti bio s "prijateljima"...
Tada je osobna i. pronađena, ali kartica tekućeg ne..
To bi Sud trebalo da odradi po sluzbenoj duznosti.
Poslje dopis svim bankama da se izjasne da li je pokojnik bio njihov klijent, i ako jeste, da li je imao racune ili zaduzenja u njihovoj banci.
Racuni bi trebalo da budu blokirani sve dok se ne zavrsi ostavinska rasprava, i niko nema uvid u njih niti moze sa njih podici novac, osim ukoliko neko ima karticu za ATM i zna PIN, pa da moze da podigne novac sa racuna.
Inace, na salteru banke niko osim vlasnika ili ovlascenog lica, ne moze podici novac, pogotovo ako je banka dobila saznanje da je klijent preminuo.

Inace, ni jedna banka vam nece reci niti dati informaciju, osim sluzbenim putem Sudu.
MiSterium is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 14:56   #23
Hvala na odgovoru.
Novac mi nije prioritet. Pokušao sam ( radi ne pronađene kartice) provjeriti u bankama da li ima otvoren račun i izvršiti blokadu istih , ali ne ide...
A valjda će sudac to moći istražiti i blokirati.
Makar...možeš s karticom kupovati do 100 kn i bez pina, a ne bih želio da nađemo friško napravljene minuse .
Budemo pričekali , do ostavinske, još 20 dana pa šta bude..
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 18:44   #24
Quote:
Slanac kaže: Pogledaj post
Da...u banci NE DAJU podatke o klijentima - čak niti uz priložen smtrni list.
Kažu donesite s ostavinske da sete ovlašteni za njegove račune.
Pa koje račune - bog te dal - kad ne znam niti banke niti brojeve.::?
To je posao bilježnika, da pošalje zahtjev FINA-i da se očituje o svim postojećim računima na OIB pokojnika.
Doduše, ja sam prošle godine imala takvu koja to nije znala, pa sam joj ja diktirala upute, tako da kad dobiješ poziv na ostavinsku, odmah pošalji imenovanom JB pismenu zamolbu da zatraži info.

Quote:
IQ0007 kaže: Pogledaj post
pitanje: jel moguće da je i banka 'zaboravila'...i.e. jel ima neki rok zastare za dug? i ako da, koji?
A moguće da leži negdje u nekoj ladici. Rok.. čega? Duga? nije pokrenuta ovrha, ni ništa?

Quote:
MiSterium kaže: Pogledaj post
...osim ukoliko neko ima karticu za ATM i zna PIN, pa da moze da podigne novac sa racuna.
Nije istina. Niti to. Računi se zamrzavaju.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 21:12   #25
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Nije istina. Niti to. Računi se zamrzavaju.
Da, ali dok se racun ne zamrzne, odnosno, dok banka ne dobije informaciju da je klijent preminuo, sredstva su slobodna na racunu.
MiSterium is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 23:52   #26
To je vrlo malo vremena. Koji dan i to ako koji dan, dok se ne upiše pokojnik.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 00:00   #27
Quote:
Slanac kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.
Novac mi nije prioritet. Pokušao sam ( radi ne pronađene kartice) provjeriti u bankama da li ima otvoren račun i izvršiti blokadu istih , ali ne ide...
A valjda će sudac to moći istražiti i blokirati.
Makar...možeš s karticom kupovati do 100 kn i bez pina, a ne bih želio da nađemo friško napravljene minuse .
Budemo pričekali , do ostavinske, još 20 dana pa šta bude..
Kao što je Kiss odgovorila, sud će odrediti javnog bilježnika koji će provesti ostavinu te pritom putem fine ili izravno od banke zatražiti izvješće o svim računima. I ta usluga javnog bilježnika će nasljednike koštati cca. 3800kn ako je stan pokojnikov jer to znači da je imao vrijedniju imovinu.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 08:07   #28
Da još malo produžim temu....: kao što ste rekli , do sada:
Ne znam da li je i koliko računa imao pokojni pa ću to zatražiti od JB neka sazna.

Majka pokojnog umrla je u proljeće ove godine.
Sve režije i dalje glase na nju (pokojni ih nije prenesao na sebe.
Mogu li JB zatražiti da istraži i aktivnost OIB-a za pok. majku ?

Stan je posebna prića .... stan su gradili u nekakvom ortakluku prije 50 godina. kuća-zgrada završena je 1968 godine i ima građevinsku dozvolu.
Kuća ima 7 stanova , svi (osim spomenutih pokojnih) su upisani u katastar i ZK.
Pokojni nisu napravili ugovor o kupnji s takođe sada pokojnim "ortakom" koji je i dalje u katastru vlasnik parcele ( u dijelu za taj stan). A i taj ortak ima nasljednike...(otvoreno je pitanje da li će oni tražiti udio u stanu ili isplatu)

Ako kažem da je stan vanknjižno vlasništvo - da li sam dobro rekao?

Znači - moram još organizirati i odvjetnika da to počisti.
Kolika bi bila naknada odvjetniku za "čišćenje" stana ?
10% vrijednosti stana? ili cca 5000€ - bi bilo OK za očekivati?

Najrađe bih odustao od nasljedstva i tih zavrzlama, ali po prirodi sam legalist i ide mi na živce kada vidim neuredne papire...i samo to me još drži zainteresiranog.
Sad...da vam misli ne odu na milion €..stan je u kući iz 1968 godine, 50m2 , za adaptaciju, bez papira, kuća/stan nije etažirana, , nasljednika 6 ...tako da je realno očekivati da će svaki , nakon sređivanja papira ( 5 godina, ako ne i više), nasljedni udio vrijediti oko 3-5000€. (nakon odbitka svih mogućih troškova i ev."ucjene" nasljednika od vlasnika zemljišta).
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 11:10   #29
Pa onda se odrekni svega i prst u uho...za 5000 eura koje bi mogao možda dobiti za 10 godina se fakat ne isplati.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 12:45   #30
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
I ta usluga javnog bilježnika će nasljednike koštati cca. 3800kn ako je stan pokojnikov jer to znači da je imao vrijedniju imovinu.
Kako si ti došao do te cifre?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 15:12   #31
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
To je posao bilježnika, da pošalje zahtjev FINA-i da se očituje o svim postojećim računima na OIB pokojnika.
Doduše, ja sam prošle godine imala takvu koja to nije znala, pa sam joj ja diktirala upute, tako da kad dobiješ poziv na ostavinsku, odmah pošalji imenovanom JB pismenu zamolbu da zatraži info.



A moguće da leži negdje u nekoj ladici. Rok.. čega? Duga? nije pokrenuta ovrha, ni ništa?



Nije istina. Niti to. Računi se zamrzavaju.
ne, nema nikakve ovrhe, tak da mi fakat nije jasno. a ne usudim se ić' u banku, kontam si, tek onda bi možda reaktivirala cijelu priču...tak da nisam pametna što napravit?
IQ0007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 22:05   #32
Moj ti je savjet - ne diraj, jer bi fakat mogla "aktivirati". Sasvim je realna mogućnost da se predmet malo "zagubio"
Samo vidi od kada je točno dugovanje, mora pisati u tim opomenama kad je nastalo. Tako se može procjeniti je l nastala zastara.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 20:40   #33
IQ ... da li ste imali ostavinsku iza majke?
Ako DA - taj račun niste prijavili?
jer ipak : dug je dug ...banka čeka da se netko javi, a kamate za minus sigurno idu..

A ono: prst u uvo ....ne mogu.... krv mi je to...
Kakav god "nespretan" život vodio ..grob se mora urediti...ne bih mirno spavao...
Sve što je za života imao "NJEGOVO JE" i PRVO se mora on uredno pokopati (što jest) i grob spomenikom urediti , a onda što ostane -ostane ..
Takvoga sam mišljenja.
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:01.