Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2009., 22:06   #1441
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
/\ /\ /\

Kakva recesija? Cijene ne dižu, istina, ni plaće. Jedino je nezaposlenost rasla (6,9% => 9,8%). Prosječan čovjek ne osjeća recesiju, samo psihološki, na sreću, i forint se lijepo oporavi u odnosu na euro (316 => 270). Manjak proračuna nikad manji (samo 3,9%). Devizne rezerve Mađ. narodne banke na rekordnoj razini (27 milijarda eura). Nitko više ne govori o bankrotu. Najteža faza recesije iza nas.

Još samo malo strpljenja i počinjem opet pisati. Vjerujete ili ne, ali još uvijek nisam kupio novi digitalni aparat, umjesto toga kupio sam novi kompjuter. Plus jedan stroj za izradu tjestenine.
Večeras ja po treći put, dva puta sam napisala i poslala i ne mogu naći jeste to dobili. Svakako Vas molim da mi bar mailate(ponovo kažem možda i bolje netko od Vaših ženskih doma) a ko nikako drukčije onda je moj website na www.handmade-golden-embroidery.com pa je tamo i moja adresa. E pa stvarno sam "traljava", ako i ovo ne budem nigdje mogla pronaći odustajem. Svako dobro i pozdrav iz grada na 4 rijeke
Štrudl od treša is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 14:41   #1442
/\ /\ /\

E-mail, PM, post?
Da budem iskren, jednostavno ne razumijem.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 16:57   #1443
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
/\ /\ /\

E-mail, PM, post?
Da budem iskren, jednostavno ne razumijem.
Mislim da sam sada ovo savladala. Dakle, nakon što sam od veljače do sada pregledala sve recepte i slike mogu se samo priključiti pohvalama. Cijeli veliki komentar sam napisala i poslala tko zna kuda jučer, ali ovako se malo mogu pridružiti. Svako Vaše jelo je odlično (bar ono što sam po Vašim savjetima radila) i vrlo slično našoj kuhinji. Samo ima pre malo kolača. Ali dobro, to je prema ukusu onoga koji piše.
Ja sam Vas htjela zamoliti za pomoć pri traženju nekih drugih stvari koje ja radim a kao poveznica u Mađarskoj. Zato sam Vam poslala moj website i zato sam mislila da je možda za one informacije koje mene zanimaju bolje da stupim u kontakt (ako je moguće) s nekom od ženskih osoba iz vaše blizine. One bolje znaju to što mene zanima tj.kultura vezenja u Mađarskoj. Vezenje mislim "embroidery" ili "needlework" ne znam kako Vam prevesti. Pa ako je moguće molim da me povežete s nekom od Vaših poznanica iz Mađarske kaja bi mi mogla dati više informacija. Ako ne - isto dobro.
A sada još jedno pitanje. Kako mašina za tijesto i koja ste sve jela do sada s njom napravili? Bilo bi mi drago da nastavite s receptima (iako znam da je teško održavati onaj tempo, ali...) Pozdrav i ugodno ljeto
Štrudl od treša is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 09:59   #1444
/\ /\ /\

Nemam nikoga u obitelji koja se bavi vezenjem. Ja sam zadnji put se bavio vezenjem u osnovnoj školi (79-80) na satovima politehnike. Uvijek sam ga mrzio jer sam bio relativno nespretno djete bar što se ručne vještine tiče.

vezenje = hímzés

- evo, hrpa linkova o vezenju: http://himzes.lap.hu
- ili google search ’hímzés’: http://www.google.hu/search?hl=hu&q=...z%C3%A9s&meta=

---------------------

samo tjestenine: domaći rezanci za juhu (tanki - 2mm, ekstra tanki - 1mm), velike kocke ili „lebbencs”, široki rezanci itd.

Uvijek radim ih po klasičnoj recepturi: 20 dag brašna + 2 jaja.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 11:02   #1445
Puno hvala za ove linkove, imam cijeli vikend što pregledavati. Znate, mađarski je jezik na koji ne možete računati da ćete slučajno nešto upisati na netu i da ćeš vidjeti što želiš. Stvarno je teško. Ako se opet nešto dosjetite samo mi napišite bit će mi korisno. Još jednom hvala.
Jedna moja prijateljica udana za Talijana je rekla da je otkrila zašto oni tako rado imaju tjesteninu. Kod tijesta nema ostavljanja kad se počne s izradom. I tu se uključe svi iz familije. Jer se tijesto osuši i ne možeš zalijepiti nadjev. I kad svi rade (sve one njihove vrste s punjenjima) onda naravno da kod jela svi i uživaju i još se nadmeću čije je bolje napravljeno. Dobar razlog za uživanje, zar ne?
Štrudl od treša is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 02:07   #1446
Thumbs up

Magor, svaka čast na kuharskom umijeću!
Sve izgleda jako ukusno, a neke recepte cu sigurno isprobati.
Ja sam podrijetlom iz Bačke, pa mi je dosta ovih jela poznato, jer su vojvodjani velikim dijelom preuzeli madjarske specijalitete.
Samo naprijed, radujem se novim slicicama i receptima!
__________________
Molitva za divlje u srcu, zatvorene kao u kavezu...
jelena9831 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 15:08   #1447
Magor imam jedno pitanje. Radila sam krastavce koji se kisele na suncu (kovászos uborka). Zanima me jel oni ostaju u onoj vodi u kojoj su se kisali ili ih treba staviti u cistu?. Meni je ta voda jako mutna. Jel tako i treba biti ili sam u necemu pogrijesila? Pozdrav
timi178 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 08:24   #1448
/\ /\ /\

Nisi pogriješila. Naravno, voda je mutna. Riječ je o vrenju.

Krastavce staviš u drugu staklenku i naliješ originalnim vodom (preko cjedila). Ali nije tragedija da krastavci ostanu u originalnoj staklenki. Treba ih držati u hladnjaku. Rok trajanja: 2-3 tjedna. Prije jedenja oprati krastavce, jede se hladno.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 11:02   #1449
Magor
Ova tema je pravo otkriće.... isprintala sam brdo recepata i polako krećem u isprobavanje.
U subotu sam radila ono pile iz 942 posta i bilo je prefino.
Svaka čast, majstore... pratim te i dalje
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 22:29   #1450
Magor, iz jedne revije "Pekar" u članku o slasticama iz Mađarske piše: "Dunajvaroš, siv i pust grad, krije nešto što se ni po čemu ne može naslutiti prođe li se samo njime. No, ako poželite popiti kavu i svratite pritom u slastičarnicu - sigurno ćete se opet vratiti.....Potreba za ranojutarnjom kavom dovela me do jedne od dvije prometne ulice u tom sivom gradu gdje sam našla ono što tražim.
Nakon što je miris svježega kruha izmamio osmijeh na moje lice i ispunio me osjećajem domaćeg ugođaja, pogled mi je pobjegao (i neko vrijeme tamo ostao) prema vitrini iz koje me pozdravljalo pravo bogatstvo kolača. Od silnih oblika i šara zaboljele su me oči, svaki komad zove i moli da se baš njega proba prvoga.
Kolači punjeni kremama (kremšnite, voćne torte, schwartzwald torte) natječu se sa suhim remek-djelima u obliku kotača, brodića, rafaello kuglica... Zanimljiv je bio komentar mojega društva koji su se počastili kriškom voćne torte od jagode... Nakon prvog zalogaja, širom su im se otvorile oči i u čudu su zaključili kako je krema domaća, a jagode prave...
Možda nam možete reći nešto o tim mađarskim kolačima tj. kao štoste mi dali par linkova o vezenju (hvala) možda i o baš mađarskim slasticam. Molim da uzmete u obzir da puno nas nije na granici s Mađarskom niti imamo obitelj kod vas i jako teško se služimo svim što je vezano na mađarski jezik, a vrlo rado bi se malo bolje upoznali s vašim slasticama (jer ste nam i pre dobro objasnili slana jela). Je li u Mađarskoj većina pekarnica ima ovako dobre kolači ili to moraju biti slastičarnice (kao kod nas). Hvala
Štrudl od treša is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 00:46   #1451
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
/\ /\ /\

Nisi pogriješila. Naravno, voda je mutna. Riječ je o vrenju.

Krastavce staviš u drugu staklenku i naliješ originalnim vodom (preko cjedila). Ali nije tragedija da krastavci ostanu u originalnoj staklenki. Treba ih držati u hladnjaku. Rok trajanja: 2-3 tjedna. Prije jedenja oprati krastavce, jede se hladno.
2-3 tjedna ili dana? mi ih nakon par dana bacimo jer počinju vreti
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 10:51   #1452
Quote:
Štrudl od treša kaže: Pogledaj post
Možda nam možete reći nešto o tim mađarskim kolačima
Quote:
Štrudl od treša kaže: Pogledaj post
Je li u Mađarskoj većina pekarnica ima ovako dobre kolači ili to moraju biti slastičarnice (kao kod nas). Hvala
Većina nema. Postoje pekarnice (pékség / pekšeg) i slastičarnice (cukrászda / cukrasda).

Evo, najpoznatiji klasični mađarski deserti/kolači, svi su izumljeni u Mađarskoj:
(linkovi na engleskom)
- Doboš torta (Dobos torta)
- Rigo Janči (Rigó Jancsi)
- Esterhazi torta (Eszterházy torta)
- Indijaner (Indiáner)
- Rakoci turoš (Rákóczi túrós)
- Šomloi galuška (Somlói galuska)
- Žerbo (Zserbó, Gerbeaud)
- Gundel palačinke (Gundel palacsinta)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 10:52   #1453
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
2-3 tjedna ili dana? mi ih nakon par dana bacimo jer počinju vreti
U hladnjaku vrenje uspori, skoro se prekine. Tako krastavci mogu se jesti do 10-15 dana. Naravno, okus krastavaca se uvijek mijenja zbog sporog vrenja. Najbolje ih je jesti u prvim danima.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 20:19   #1454
Hvala i ako može napišite mi (na Mađarskom) kako se reče za:
slana jela
slatka jela
sitni (suhi) kolači
kruh i pecivo
tjestenine
ukrašavanje
pržene slastice
recepti (kuhanje) s mesom
recepti (kuhanje) s povrćem
kolači s kremom
zimnica (slana i slatka)
dizano tijesto
stara jela (tradicionalni recepti)
salate
Ako Vi trebate bilo kakvu kuharsku informaciju iz Hrvatske, recite, bit' će mi drago iskupiti se za dosađivanje.Hvala
Štrudl od treša is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 10:23   #1455
Quote:
Štrudl od treša kaže: Pogledaj post
Hvala i ako može napišite mi (na Mađarskom) kako se reče za:
slana jela
slatka jela
sitni (suhi) kolači
kruh i pecivo
tjestenine
ukrašavanje
pržene slastice
recepti (kuhanje) s mesom
recepti (kuhanje) s povrćem
kolači s kremom
zimnica (slana i slatka)
dizano tijesto
stara jela (tradicionalni recepti)
salate
slana jela - sós ételek (šoš etelek)
slatka jela - édességek (edešegek)
sitni (suhi) kolači - aprósütemények (aprošütemenjek)
kruh i pecivo - kenyér (kenjer) i péksütemény (pekšütemenj)
tjestenine - tészták (testak)
ukrašavanje - diszítés (disiteš)
pržene slastice - sült tészták (šült testak)
recepti (kuhanje) s mesom - húsos receptek (hušoš receptek)
recepti (kuhanje) s povrćem - zöldséges receptek (zöldšegeš receptek)
kolači s kremom - krémes sütemények (kremeš šütemenjek)
zimnica (slana i slatka) - slana: savanyúság (šavanjušag), slatka: befőtt
dizano tijesto - kelt tészta (kelt testa)
stara jela (tradicionalni recepti) - stara: régi ételek, tradicionalni: hagyományos receptek (hađomanjoš receptek)
salate - saláták (šalatak)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 15:00   #1456
Hvala za prijevode, sada Vas neću smetati, ali kroz neko vrijeme ću zamoliti ovako poneku riječ za prevesti.
Ukoliko Vas nešto zanima slobodno nas pitajte, uvijek doma netko nešto zna.
Štrudl od treša is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 20:11   #1457
Ma ne zove se tunel, ali izgleda kao tunel. Ili dimnjak. Kao da je namotano, u navojima, oko nekakvog kalupa pa se skine kada se speče, valjda.

Ukoliko se ne varam, radi se o dizanom tjestu, u sredini je rupa, visoko je 20ak cm i slatkastog okusa, posuto šećerom. Ima varijacija na temu tipa orah, lješnjak, kokos...

Pada li ti štogod na pamet? Nešto? Bilo što?
Walpurgas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 01:29   #1458
Quote:
Walpurgas kaže: Pogledaj post
Ma ne zove se tunel, ali izgleda kao tunel. Ili dimnjak. Kao da je namotano, u navojima, oko nekakvog kalupa pa se skine kada se speče, valjda.
kürtőskalács

__________________
...wir standen ständig auf dem Schulhof in der Ecke und wir tauschten tief enttäuschte Blicke aus
miss l on the road is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2009., 08:05   #1459
Da, kürtőskalács (kürtöš-kalač).
Ovaj kolač danas živi svoju renesansu. Kürtőskalács je mađarski specijalitet iz Erdelja, tamo u Erdelju on je najpopularniji kolač među Mađarima.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 22:19   #1460
Ako znate neku od verzija podijelite je s nama
Štrudl od treša is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.