Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2010., 15:33   #101
plin

mene isto zabrinjava potrošnja plina, ovako kuća je stara od 68 godine normalna fasada i pvc stolarija ima dva stana od cc 58 kvadrata, stan u prizemlju i na katu, u prizemlju je stalno netko doma, a na katu mene nema do 17 sati. Bojler imam u jednoj zasebnoj prostoriji u dvorištu, a prostorija nije vezana uz kuću već cijevi prolaze kod kotlovnicu pa van i tek onda u kuću. imamo dosta potrošnje cca 1300 kuna u 1, 2, mjesecu kada su najveće zime. Napominjem da cijevi u kotlovnici nisu nikako izoliranje. Na katu kod mene nikako da postignem normalnu temperaturu uvijek cca 19 stupnjeva, a u prizemlju je vrlo ugodno. Naveće oko 10 sati smanjim termostat, imam termostate na radiojatorima, i tako ostane do 17 sati, dakle u stanu je cca 15 stupnjeva do 17,00 sati. Zanima me da li imam velike gubitke to što nisu izolirane cijevi u kotlovnici.
malenavita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 16:48   #102
Quote:
malenavita kaže: Pogledaj post
Zanima me da li imam velike gubitke to što nisu izolirane cijevi u kotlovnici.
Nisam strucnjak, ali mislim da - da.
Osim toga, stan se tesko zagrijava jer je veci dio vremena dosta hladan...mozda ne bi bilo lose ostaviti termostat na koji stupanj vise i izolirati te cijevi..ako vec ne moze bojler biti u podrumu kuce.
Quote:
...cijevi prolaze kod kotlovnicu pa van
Pa nisu valjda vani vidljive? Idu kroz zemlju, ili?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 22:59   #103
Mislim da vas više košta neizolirani tavan iznad stana na katu,nego neizolirane cijevi.U prilog ovome ide i činjenica da je u stanu u prizemlju,koliko sam shvati ,situacija s grijanjem bolja nego na katu.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 11:59   #104
Quote:
Dolina mahuna kaže: Pogledaj post
Da malo oživimo...
Evo ovako...uselio sam u novu kuću i grijem 140m2.
Po danu je temp. 21°-23°, a po noći 20°.
Na plafonu je izolacija 20cm, a vanjske fasade još nemam.
Kroz dva dana sam potrošio 22kubika plina.
Na prvi pogled sam ostao paf koliko sam potrošio, a sad mi se čini i nekako realno s obzirom na kvadraturu,činjenicu da grijem 24sata i bez fasade.
A što vi kažete?
Potrošnja plina će vam pasti kada na kuću stavite termo fasadu (poželjno minimum 8 cm stiropora) i ako nemate obavezno ugradite pvc/alu prozore sa roletama.
Isto tako obratite pozornost na temperature u određenim prostorijama. Projektno dnevni boravak bi se trebao grijati na 22°C; kupaona na 24°C; kuhinja,hodnici, predosblje na 20°C; dok temp. u spavaćim sobama nebi smjela biti viša od 19°C (projektani u projektu traže 18°C). Sve te temp. možete podesiti na termostatskim ventilima na radijatorima. Nemojte zaboraviti obavezno spustiti rolete do kraja kada poćne padati mrak.
Sve ove gore navedene radnje smanjit će vam potrošnju plina i tako uštedjeti novac.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 12:11   #105
Quote:
malenavita kaže: Pogledaj post
mene isto zabrinjava potrošnja plina, ovako kuća je stara od 68 godine normalna fasada i pvc stolarija ima dva stana od cc 58 kvadrata, stan u prizemlju i na katu, u prizemlju je stalno netko doma, a na katu mene nema do 17 sati. Bojler imam u jednoj zasebnoj prostoriji u dvorištu, a prostorija nije vezana uz kuću već cijevi prolaze kod kotlovnicu pa van i tek onda u kuću. imamo dosta potrošnje cca 1300 kuna u 1, 2, mjesecu kada su najveće zime. Napominjem da cijevi u kotlovnici nisu nikako izoliranje. Na katu kod mene nikako da postignem normalnu temperaturu uvijek cca 19 stupnjeva, a u prizemlju je vrlo ugodno. Naveće oko 10 sati smanjim termostat, imam termostate na radiojatorima, i tako ostane do 17 sati, dakle u stanu je cca 15 stupnjeva do 17,00 sati. Zanima me da li imam velike gubitke to što nisu izolirane cijevi u kotlovnici.
Kod vas se prije svega radi o lošoj izolaciji zgrade (obratite pozornost na izolaciju krova/tavana). Preporučujem da povećete temp. u stano za koji stupanj dok vas nema jer bojler najviše troši plina kada pokušava postići željenu temp. u stanu, a pogotovo kada je razlika između željene i stavrene veća.
Cijevi u možete izolirati sa armaflex izolaciom ili nekim sličnim proizvodom.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 09:23   #106
Dobro jutro...
Neda meni vrag mira...opet imam nekih nedoumica!
Primjetio sam da mi se bojler pali svakih 20-30min neznam sad točno...možda nekad i više...
Termostat sam stavio na najnižu razinu u kući (Ispod ovih stepenica - zelena soba), a 4 metra od termostata mi je izlaz iz kuće koji se malo malo otvara!
Mislim da hladan zrak koji uđe u prostoriju potiče termostat i bojler da se pale jel vjerovatno brzo opadne temp.
Da je termostat smješten negdje drugdje da li bi rješio problem?
Ako termostat prebacim u gornju sobu (ljubičastu), da li ću moći ugrijati donju (zelenu) sobu preko termoventila?

Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 08:23   #107
Bilo bi mi jako bitno da netko odgovori!
Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 11:31   #108
Quote:
Dolina mahuna kaže: Pogledaj post
Bilo bi mi jako bitno da netko odgovori!
Nisam odgovarala, jer bi bilo dobro da ti odgovori neki majstor...a ne ja. neces se valjda rukovoditi time sto ti neki laik kaze na forumu. Nazovi neki servis pa pitaj.
Ali evo da ti bar netko odgovori, dok se ne jave pravi majstori. Moje je misljenje da je tocno da se bojler pali/gasi zbog blizine vrata tj. strujanja hladnog zraka i da ces premjestanjem termostata na gornji kat to sprijeciti odnosno smanjiti.
Ono sto ce se mozda promijeniti je...mislim:
- sada mozes termostat podignuti toliko da dolje bude toplo, a gore mozes ventilima smanjiti, ako je kojim slucajem pre vruce.
- kad bi termostat bio gore i podesio bi ga na onoliko koliko zelis, dolje bi najvjerojatnije bilo nesto hladije (kao sto je i sada, uostalom) i ne bi mogao podici tu temperaturu - iako to mozda i ne bi bio problem, jer si prije napisao da ti odgovara da je dolje hladnije. Mozda ti je najpametnije rjesenje kupiti bezicni termostat pa isprobati.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 16:16   #109
Kada se stavlja termostat, treba obratiti pozornost da bude postavljen na "neutralnu" poziciju. Dakle, ne blizu prozora, vrata, ne pored radijatora, ne prenisko ili previsoko. Ti imaš prostor povezan po visini, tako da mi se donja etaža ne čini idealnom, čak i bez vanjskih utjecaja koje navodiš.

Danas možeš kupiti bežični termostat koji je lako premjestiti.
NafNaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 16:25   #110
Što se potrošnje tiče, već sam napisao na jednom od threadova. Imamo stan cca. 140m2 unutar vanjskih zidova, visina stropa 3,15m, otvoreni smo sa tri strane, fasade ima cca. 150m2, od toga 25m2 prozora. Fasada je klasična kraj tridesetih/početak četrdesetih. Prozori su također klasični, većinom vezani, dvoja velika balkonska vrata su dupla. Položaj zgrade je JI/SZ. Godišnje skurimo oko 3000m3 plina, termostat je postavljen na 22,5C, noćna temperatura je obično 20C, trenutno 22C jer čuvam pupove na orhidejama. Temperatura se uvijek održava u navedenom opsegu, dakle nema gašenja grijanja ili smanjenja temperature.

Zadnje uređivanje NafNaf : 02.12.2010. at 16:36.
NafNaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 15:21   #111
grijanje

cijevi koje izlaze van su izolirane, ali nisu u kotlovnici, tavan nije izoliran i vrlo je tanka deka, tako da vjerojatno imam i tu gubitka, jer je stari krov od 68. godine. Dakle, morat ću na godinu kupiti kamin i počet se grijati na drva, jer kad sada poskupi plin bit će gadno...i još jedno pitanje nemam termostat spojen na bojler, da li to nešto znači, da li moj bojler trpi ako imam samo termostatske ventile na radijatorima. I da li mogu naknadno staviti bežični termostat i kako to funkcionira.
malenavita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 19:02   #112
Quote:
malenavita kaže: Pogledaj post
cijevi koje izlaze van su izolirane, ali nisu u kotlovnici, tavan nije izoliran i vrlo je tanka deka, tako da vjerojatno imam i tu gubitka, jer je stari krov od 68. godine. Dakle, morat ću na godinu kupiti kamin i počet se grijati na drva, jer kad sada poskupi plin bit će gadno...i još jedno pitanje nemam termostat spojen na bojler, da li to nešto znači, da li moj bojler trpi ako imam samo termostatske ventile na radijatorima. I da li mogu naknadno staviti bežični termostat i kako to funkcionira.
O da itekako trpi,a bežični termostat je malo skuplja zvjerka cca 1500 kuna.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 12:40   #113
Vidim da ovdje ima puno znalaca ..treba mi savijet kako uštediti na plinu?
Grijemo kuću od 200 m2 prizemlje 100m2+kat 100m2, nova kuća s termofasadom, pvc stolarija.
E sad zanima me kako da podesim termostat a kako termostatske glave na radijatorima a da to bude idealno?
Trenutno je situacija ovakva : termostat u prizemlju podešen na 23 stupnja , glave na radijatorima na br.3,3, u kupaoni na 4
Dok smo na poslu termostat je namješten na 20 stupnjeva kao i noću, a pali se ponovo na 23 stupnja pola sata prije nego trebam doći kući, s tim da ja na katu sve glave na radijatorima preko dana zavrnem na br.1
E sad nisam pametna šta s tim termostatskim glavama, da ih preko dana smanjim ili ne ...ma ustvari totalno me zbunjuju te glave
titirlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 13:33   #114
super da sam naletila na ovu temu.
moze mala pomoc? cimerica i ja se grijemo u stanu koji ima nekih 50ak kvadrata s tim da dvije male sobice ili ne grijemo ili slabije, to su one u kojima spavamo. nismo doma skoro cijeli dan.. palimo grijanje tek oko 18 h i ono je upaljeno do nekih 23 h. zanima me, znam da je bolje odrzavati stalno temperaturu, kao sto je i netko naveo.. ali me zanima jel se to isplati i u ovom slucaju? dakle par sati grijanja kad dodemo doma ili stalno odrzavanje temperature? i da, ne znam jel dobro napomenuti da smo u potkrovlju, a meni se cini da i izolacija nije bas neka jer se stan jako brzo ohladi cak i kad se ugrije. hvala na odgovorima
corinne is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 00:14   #115
Quote:
corinne kaže: Pogledaj post
super da sam naletila na ovu temu.
moze mala pomoc? cimerica i ja se grijemo u stanu koji ima nekih 50ak kvadrata s tim da dvije male sobice ili ne grijemo ili slabije, to su one u kojima spavamo. nismo doma skoro cijeli dan.. palimo grijanje tek oko 18 h i ono je upaljeno do nekih 23 h. zanima me, znam da je bolje odrzavati stalno temperaturu, kao sto je i netko naveo.. ali me zanima jel se to isplati i u ovom slucaju? dakle par sati grijanja kad dodemo doma ili stalno odrzavanje temperature? i da, ne znam jel dobro napomenuti da smo u potkrovlju, a meni se cini da i izolacija nije bas neka jer se stan jako brzo ohladi cak i kad se ugrije. hvala na odgovorima
Sve ovisi o vašim zahtijevima za toplinom.
Naime ako ugasite grijanje kad vas nema doma pri niskim vanjskim temp. teško da ćete zagrijati stan na željenu temp. jer su vam zidovi hladni i trebat će im dosta vremena da se zagriju.Dok se to ne desi nečete moći u stanu postići željenu temp. , pogotovo jer ste na zadnjoj etaži što ujedno znaći veće gubitke topline kroz gornju deku.
Ako želite uštedjeti na toplinskoj energiji i ujedno se grijati na nekih 22°C bilo bi poželjno da tu prostoriju dok vas nema doma grijete na 20°C.
Zlatno pravilo kod grijanja glasi da se spavaće sobe griju na 18-19°C, hodnici, kuhinja na 20°C, dn. boravak na 21-22°C dok bi se kupaona trebala grijati na 24°C. Sve te temp. možete postići ako imate ugrađene termostatske ventile.
I nemojte zaboraviti najveći faktor u očuvanju topline pa tako i potrošnje plina leži u dobroj izolaciji. Što kod vas iz navedenog nije slučaj.
U nauci o toplini znano je isto tako da za svaki stupanj više potrobno je utrošiti oko 6% energije više tj plina.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 00:17   #116
Još da se nadovezen na gornji post, obavezno kada vani počinje padati mrak spustite do kraja rolete jer to je jedan od bitnih faktora u štednji energije tj smanjenju gubitaka topline (konvekcijski gubici).
Sve sam to već detaljno objasnio u mojim prijašnjim postovima.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 00:21   #117
Quote:
titirlica kaže: Pogledaj post
Vidim da ovdje ima puno znalaca ..treba mi savijet kako uštediti na plinu?
Grijemo kuću od 200 m2 prizemlje 100m2+kat 100m2, nova kuća s termofasadom, pvc stolarija.
E sad zanima me kako da podesim termostat a kako termostatske glave na radijatorima a da to bude idealno?
Trenutno je situacija ovakva : termostat u prizemlju podešen na 23 stupnja , glave na radijatorima na br.3,3, u kupaoni na 4
Dok smo na poslu termostat je namješten na 20 stupnjeva kao i noću, a pali se ponovo na 23 stupnja pola sata prije nego trebam doći kući, s tim da ja na katu sve glave na radijatorima preko dana zavrnem na br.1
E sad nisam pametna šta s tim termostatskim glavama, da ih preko dana smanjim ili ne ...ma ustvari totalno me zbunjuju te glave
Sve u svezi štednje energije/plina a da ne gubite na konforu možete pročitati i naučiti iz mojih prijašnjih postova.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 12:02   #118
Toplinski gubici

Što je sad točno i kako se mogu desiti takve razlike?



Humana dolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 14:05   #119
Proučavam ove postove cijelo jutro i sat tek niš ne kužim
Totalno se pogubim u svim tim informacijama, bojleri, termostati, termostatske glave, izolacije, stanovi, kuće, podrumi ....uffff
Ajde ako se nekome da nek mi po seljački objasni kako da sve to uskladim-namjestim jer sam izgleda
titirlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 15:28   #120
Quote:
titirlica kaže: Pogledaj post
Proučavam ove postove cijelo jutro i sat tek niš ne kužim
Ajde ako se nekome da nek mi po seljački objasni kako da sve to uskladim-namjestim jer sam izgleda
Mozda da ti proba objasniti netko tko ne zna puno...
Evo:
Ako je grijanje napravljeno kako spada onda bi trebalo u svim prostorijama biti ona temperatura koja je podesena na termostatu...no to najcesce nije tako pa pomazu termostatski ventili.
Pitanje je kakavu temperaturu zelis u kojoj prostoriji?
Ako zivite na doljnem katu, a gore su prostorije koje ne trebaju nikada biti jako tople - na termostatu podesis zeljenu temperaturu (koja ce onda biti tamo gdje je termostat i gdje boravite), a termostatkim ventilima ju smanjis u tim nekim prostorijama (spavace sobe, stubiste, hodnik)
Na samom bojleru podesis temperaturu vode u sistemu...sto manje to bolje. Naravno s 50° ces tesko zagrijati kucu na 23°, pa treba podesiti onu temperaturu s kojom ces to moci...npr. 65° (ako nije dovoljno, ili ako padne vani na -10 trebat ce visa temperatura)
Ako je situacija takva da je (kad su svi ventili sasvim otvoreni) gore hladnije nego dole, a zelis da bude toplije, onda termostat gubi svoju funkciju...pa moze ili bez njega ili ga stavis na (naj)vecu temperaturu...dovoljnu da gore bude dovoljno toplo, a dolje pritvoris ventile da ti ne bude pre vruce.
Kada vas nema doma...hm, meni se cini da je mozda 20° previse...iako bolje i tako nego da pustite da se kuca rashladi. Mozda bi dovoljno bilo i 18°-19°.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:05.