Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2008., 14:00   #1
Doktorat u HR

Pozdrav svima,

Odlucila sam upisati doktorat na Filozofskom Fakultetu u Zagrebu, odjel za anglistiku. Magistrirala sam u Americi prije par godina na prestiznom privatnom fakultetu i odlucila sam se vratiti u HR.

Vec neko vrijeme pokusavam prikupiti informacije o tome sto mi sve treba da pokrenem proces. Da li itko zna? Koji dokumenti su potrebni? Treba li posebna ovjera jer su americki? Trebaju li preporuke? Kome se obratiti? Dosta toga sam vec skupila ali na njihovim Internet stranicama nema nikakvih informacija o detaljima. Cak sam i poslala pismo na par mjesta ali jos cekam odgovor.

Ja sam ozbiljni student sa visokim prosjekom, jakim preporukama i radnim iskustvom (trenutno radim kao knjizevni kriticar na jedan magazin). Za ovako nesto sam spremna sjesti na avion vec sutra ako je potreban interview ili slicno.

Ako mi netko moze reci vise, puno bi mi pomoglo. Nekako mi je svaki dan bitan i ne zelim propustiti sansu ako mogu krenuti vec na jesen.

Unaprijed zahvaljujem.
mirela888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 14:40   #2
posalji nekog na ff, u referadu ili tajnistvo i neka pita na licu mjesta.
dokumente ces vrlo vjerojatno morati prevesti na hr.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 17:26   #3
Hvala, vec sam jutros poslala email u tajnistvo. Nadam se samo da odgovaraju na te email-ove.

Ako je netko u slicnom procesu ili je bio (vratio se iz vana i nastavio sa postdiplomskim studijem u Zg.), voljela bi da podijeli iskustvo.

Ako netko ima bilo koji savjeti (osim onog da je velika birokracija, to znam), "I'm all ears."

Hvala!
mirela888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 17:43   #4
jedno je email, a jedno je otici osobno.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 19:54   #5
Prilicno sam sigurna da u HR nema full-time PhD studija kao takvog, ako na to ciljas
(znaci da te placaju da radis doktorat).
U Hrvatskoj se doktorati placaju.
Jedino ako te zaposle kao znanstvenog novaka na faksu, onda
ti je doktorat placen (a i to nije sigurno), uz obavezu drzanja vjezbi.

Uglavnom, sve sto sam rekla uzmi s rezervom
i razgovaraj s nekim tko je ti ovakve stvari moze sa sigurnoscu reci.
__________________
Endless Loop: n., see Loop, Endless.
Loop, Endless: n., see Endless Loop.
boba_jagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 21:13   #6
S obzirom da bi nastavila raditi honorarno, nemam neku posebnu zelju biti asistent. Zelim samo dobrog mentora i platiti koliko treba. Nakon toliko godina u Americi po privatnim koledzima, vjerujte da te cifre tamo nisu nista kad se usporede sa ovim ovdje.

Razumjem da moram ici tamo, ali zar ne postoji nekakav natjecaj ili slicno? Ili je to sve "tko koga zna." Mislim, koliko moze jedna osoba sa visokim prosjekom, preporukama, i bitnim iskustvom upasti u takav program da posteno plati i odradi skolu do kraja?

Dakle, sve sto zelim je studirati. Posao mi je sredjen. Da li se i za tako nesto moram osobno pojaviti. Ovjde u Americi ne. Na web stranici svake skole fino pise sto je potrebno poslati, i onda oni sve razmotre pa ti jave. A tamo?
mirela888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 23:50   #7
Preporučila bih ti, unatoč tome što nimalo ne razumijem zašto bi itko tko može doktorirati vani poželio doktorirati na FFZG-u, da kontaktiraš šefa katedre koja te zanima (amerikanistika ili engleska književnost). Ovdje http://www.ffzg.hr/anglist/members.htm imaš njihove email adrese pa bi to, vjerujem, bio dobar početak.
Ja studiram engleski na Filozofskom i budeš li trebala nekog da se ide raspitivati detaljnije, slobodno mi se javi.

pozdrav


edit: Mislim da trenutačno nema objavljenih natječaja za poslijediplomski iz književnosti jer se sve uvijek pojavi na stranicama, a tamo su sada samo natječaji za poslijediplomske prevoditeljske studije.
Čujem da su profesori na komparativnoj super pa, eventualno, razmisli i o doktorskom studiju na komparativnoj http://www.ffzg.hr/kompk/postdiplomski.html

Inače, s bolonjskim procesom, promijenio se i način studiranja na svim razinama studiranja, tako da mislim da nije točno ono što gore piše, da nema full-time doktorskog studija. A i program doktorskog studija s Odsjeka za komparativnu književnost to potvrđuje.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 01:38   #8
dreamer of dreams, hvala na informacijama

da li to znaci da se natjecaj objavi jednom godisnje? sto znaci da trenutno nema natjecaj? da li je to "written in stone" ili se moze naci nacin da se updane bilo kad u toku godine.

naime, ja se zelim vratiti u hr za par mjeseci ali samo pod uvjetom da krenem sa studijem. financije mi nisu problem i kao sto sam rekla, imam tu srecu da nastavim raditi freelance.

a to zasto bi netko ovo sve napustio i vratio se doma, e, to je jako tesko objasniti nekome ko nije studirao vani. eto, ja sam imala srecu i studirati i izgraditi karijeru o kakvoj mnogi mogu samo sanjati pa nakon svega toga opet zudim da se vratim doma. ukratko: "the grass isn't greener on the other side"

da ne duljim, puno hvala na svim informacijama, ako ti je usput kad si na faksu, i ako mozes nesto vise saznati, molim te javi mi. cini mi se kao da vec desetak dana supkam na mjestu. toliko sam ljudi kontaktirala, toliko pisama poslala, i jos nista.

thanks a million! M.
mirela888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 02:07   #9
a jesi slala mailove šefovima katedri ili pročelniku odsjeka (knežević - profesor na književnosti)?? imaš tamo navedene i telefonske brojeve i vrijeme kada su konzultacije pa možeš i nazvati.

aj pošalji mailove ako nisi, pa ak ti ne odgovore ili ti odgovore, a ti još uvijek budeš trebala informacije, otići ću ti ja pitati, nema problema.

što se tiče natječaja... ja otkako sam na faksu nisam vidjela natječaj za doktorski studij književnosti (ali isti mora postojati jer nam osim profesora predaju i asistenti, a oni pohađaju taj studij)...

i uzmi u obzir i komparativnu
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 09:22   #10
Quote:
dreamer~of~dreams kaže: Pogledaj post
Inače, s bolonjskim procesom, promijenio se i način studiranja na svim razinama studiranja, tako da mislim da nije točno ono što gore piše, da nema full-time doktorskog studija. A i program doktorskog studija s Odsjeka za komparativnu književnost to potvrđuje.
Nebitno za diskusiju no full-time PhD studentu se placa da radi doktorat (znaci posao ti je da radis doktorat), a ovo je kopirano iz linkanog programa:

Quote:
4.9. Procjena troškova izvedbe doktorskog programa i trošak studija po studentu

8.500,00 – 10.500,00 kuna po semestru.

Obrazloženje:
Izračun na bazi 25 studenata, 1 voditelja studija i 2 voditelja usmjerenja (književnost i kultura, izvedbene umjetnosti i film), uz ove parametre:
- cijena 1 sata predavanja/seminara (3 norma sata): 570,00 kuna
- cijena 1 sata individualne nastave/mentorskog rada (1,5 norma sat): 275,00 kuna
- honorar voditelja studija (godišnje): 15.000,00 kuna
- honorar voditelja usmjerenja (godišnje): 8.000,00 kuna
- nabavka stručne literature, DVD-a, fotokopiranje i sl. (godišnje): 17.500,00 kuna
- administrativni troškovi: +20%.
Izvedba predviđenoga programa u punom opsegu i punom radnom vremenu predstavljala bi ovakvo pojedinačno financijsko opterećenje studenata:
A. 8 puta po 15 sati nastave u kolegijima s prosječno 8 polaznika: 8.550,00 kuna
B. 2 puta po 15 sati nastave u kolegijima s prosječno 4 polaznika: 4.275,00 kuna
C. 50 sati individualne nastave i mentorske nastave u I. i II. god.: 13.750,00 kuna
D. 36 sati mentorskoga rada (2 sata za pripremu seminarskih radova, 4 sata za pripremu za znanstvene skupove, 30 sati za konzultacije tijekom rada na disertaciji): 9.900,00 kuna
E. Nabavka stručne literature, DVD-a, fotokopiranje i sl.: 2.100,00 kuna
F. Honorar voditelja studija: 1.800,00 kuna
G. Honorari dvojice voditelja usmjerenja: 1.920,00 kuna
H. Administrativni troškovi: 10.673,75 kuna
Ukupno: A + B + C + D + E + F + G + H = 53.368,75 kuna
Podijeljeno na 6 semestara (zaokruženo): 8.900,00 kuna
Napomena:
Cijena studija ne uključuje cijenu 1 semestra provedenog na drugom doktorskom studiju.
Ukupna cijena studija s dodatnih 30 sati individualne nastave za studente koji ne bi proveli 1 semestar na drugom doktorskom studiju iznosila bi 63.681,75 kuna, odnosno (zaokruženo) 10.600,00 kuna po semestru.
Dakle, nitko te nece financirati ako imas jako dobru ideju za doktorat
(osim ako nisi u sustavu znanosti, ili ti npr. firma placa doktorat)
Nego lijepo platis i radis .
__________________
Endless Loop: n., see Loop, Endless.
Loop, Endless: n., see Endless Loop.
boba_jagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 11:55   #11
ta je cijena još i super, prevoditeljski (i neki drugi studiji) koštaju oko 20 000 kn po semestru na FFZG.

ja sam full-time studiranje shvatila kao studiranje gdje ti redovito odlaziš na predavanja i mentorske konsultacije i sl. nisam ni znala da se ikada plaćalo nekome za doktorat, samo da te faks može zaposliti u svojstvu znanstvenog novaka/asistenta i da ti plaća doktorat. ili si na to i mislila?
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 14:05   #12
Quote:
dreamer~of~dreams kaže: Pogledaj post
nisam ni znala da se ikada plaćalo nekome za doktorat
Ni ja dok nisam otisla iz Hrvatske.
Sasvim je uobicajeno da PhD student dobiva stipendiju ili slicno (ne veliku, ali dovoljnu - u Europskoj uniji kako gdje, no oko 1000€ mjesecno) za rad na doktoratu.
Ako si na nekom fakultetu, a ne na institutu, ponekad ugovor sadrzi i obavezu drzanja vjezbi, ali uglavnom se ocekuje objavljivanje clanaka i naravno rad na doktoratu.
__________________
Endless Loop: n., see Loop, Endless.
Loop, Endless: n., see Endless Loop.
boba_jagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 16:43   #13
sto se tiče plaćanja, mozes za svoj znanstveni rad dobivati novce na meni 2 poznata načina:

a) zaposlen si na nekoj znanstvenoj instituciji. ne znam kako je u svijetu, ali ovdje ako nisi u nekoj intituciji, to je tvoja stvar pišeš li doktorat.

b) prijavi se za drzavnu stipendiju, postoji kategorija tipa nadomjestak dijela školarine i troškoa studentima postdiplomskih studija.

Filozofski u ZG ima posebnu referadu za postdiplomske studije, mozes nazvati na (01) 6120-024 pa sve pitaj.
__________________
Uostalom, mislim da Kartagu treba razoriti!
Hella Good is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 16:50   #14
budem budem. vec dva jutra se dizem u pet i zovem zg (zbog razlike u vremenu i njihovog radnog vremena). vec sam dosta napravila. pisma koja sam slala profesorima nitko nije odgovorio, ali to me ne iznenadjue. javim sto napravim. puno hvala svima!
mirela888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 17:06   #15
e pa, sad pocinjem gubiti nadu. toliko emaila. toliko poziva. toliko krivih informacija. stvarno ne kuzim da netko sa svim mogucim kvalifikacijama ne moze saznati sto mu treba da upise doktorat na filo faxu u zagrebu. i to netko tko zeli upisati i platiti bez ikakvih drugih prohtjeva. nista ne trazim od njih nego informacije. da mi kazu: treba A B C i D.

Bloody hell! Taman kad sam napokon skupila hrabrosti da se vratim doma, di se god okrenem prepreka.

Anyway...

Ako mi netko moze javiti od vas (vec sam stavila "post" i na par drugih forum tema), bila bi Vam zahvalna. Ako ne, nikom nista. Ne mogu vise glavom kroz zid.

Bas sam se umorila! Onda cu pokusati osobno kad dodjem u Zg. za koji mjesec. A steta, jer sam stvarno htjela pokrenuti proces sto prije.

This sucks!
mirela888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2011., 16:15   #16
Upisati doktorat

Ekipa bok, imam jedno pitanje vezano uz upis doktorata. Nedugo sam zavrsio diplomski studij po bolonji - magistar informatike i zanima me, dali se isplati upisati doktorat.
Radim u svojoj struci 8 sati dnevno od Pon - petka i subote i nedjelje sam free. Sumnjam da bi mi doktorat u struci donio neke značajnije promjene, te osim osobnog zadovoljstva i zelje ne vidim drugi razlog za upis navedenog.

Molim Vas da prokomentirate.
Tnx.
nikmodrus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2022., 14:47   #17
Pozdrav svima,

ima li ovdje ikoga tko je zadnjih godina upisivao doktorski studij Znanosti o književnosti, teatrologije i dramatologije, filmologije, muzikologije i studija kulture na FFZG-u?
Bila bih zahvalna, imam samo jedno pitanje vezano za upis
Asbury Park is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:29.