Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2007., 20:45   #41
Quote:
agronom kaže: Pogledaj post
Sjetva ti je mačak u vreći
Šta si htio reći sa tim.Ne uspjeva ili šta.
Doma sam posadio paradajz i poriluk i lagano niču već.Mislim posaditi još i papriku.Kada budu sadnice idu u vrt
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 22:36   #42
Quote:
Ghostdog kaže: Pogledaj post
Šta si htio reći sa tim.Ne uspjeva ili šta.
Doma sam posadio paradajz i poriluk i lagano niču već.Mislim posaditi još i papriku.Kada budu sadnice idu u vrt
Uspijeva kako ne bi, ali pored današnje ponude sorti koju možeš kupit u rasdadnicima stvarno ti se ne isplati mučit sa sjetvom trećerazrednog sjemena. Možeš ekperimentirat sa više sorti i vidit koja ti paše okusom, rodnošću, uvijetima u kojim sadiš. Malo jabučar, malo šlivar, sa čišćenjem zaperaka, bez čišćenja, malo salate kristal malo puterica...izbalansiraš si potrebe. Ponuda je široka, cijene su i više nego pristupačne, a o kvaliteti da i ne govorimo. Montiraš si sistem kap na kap i prst u uho. Bolje ti je stavit agril nego pokrivat najlonom...
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 22:57   #43
Pa mislim da neke biljke ne mogu kupiti u rasadniku.Do sada sam uzimao paprike,paradjz,patlidžan i tikvice u rasadniku.Nešto sam sjemena uzeo čisto radi probe.Malo da se zabavljam.Pa ako uspije, uspije.
Znači ipak moram frezati.U vrtu je neka travčica nikla.Kao neke pokrivačice tla.Da to počupam ili da i to u zemlju ide?
Kada bi bilo najbolje za sijati?Da pričekam da se malo zemlja sasuši?Ja sam mislio već u subotu nešto posijati.
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 23:06   #44
Quote:
Ghostdog kaže: Pogledaj post
Pa mislim da neke biljke ne mogu kupiti u rasadniku.Do sada sam uzimao paprike,paradjz,patlidžan i tikvice u rasadniku.Nešto sam sjemena uzeo čisto radi probe.Malo da se zabavljam.Pa ako uspije, uspije.
Znači ipak moram frezati.U vrtu je neka travčica nikla.Kao neke pokrivačice tla.Da to počupam ili da i to u zemlju ide?
Kada bi bilo najbolje za sijati?Da pričekam da se malo zemlja sasuši?Ja sam mislio već u subotu nešto posijati.
Prije sjetve i oranja obavezno aplikacija zemljišnim herbicidom ako se ne misliš tlačit s korovima i imati stabilan prinos. Posij u subotu, malo navlaži zemlju prije oranja.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 23:07   #45
ako bude suha, ne znam di si...ako je vlažna i podatna za obradu sij
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 23:48   #46
Quote:
agronom kaže: Pogledaj post
Prije sjetve i oranja obavezno aplikacija zemljišnim herbicidom ako se ne misliš tlačit s korovima i imati stabilan prinos. Posij u subotu, malo navlaži zemlju prije oranja.
Zašto, pa očito je da radi povrtnjak za svoju potrošnju. Ako će herbicidom, pa onda insekticidima pa malo fungicida kasnije. Još kad krenu puževi onda najbolje da napravi tenisko igralište i kupuje povrće na placu.

I da, ne slažem se sa idejom kupnje svih flanci. Mrkva, peršin, salate, paradajz, tikve, blitva, cikla, lučice su jednostavni i nema nikakve potrebe da kupuje flance. Vjerojatno će s vremenom otkrit da neke ne može baš uspješno sam uzgojit, ali vrećica sjemenja 3,5 kn i prozorska daska, flanca 0,5 kn/kom i nikad nisi siguran koliko dugo ih prodaju i šta će iz njih niknut, a vrlo često budu tako osjetljive da se njihova puna vrijednost u obiteljskom povrtnjaku ni ne vidi nikad.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 00:01   #47
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Zašto, pa očito je da radi povrtnjak za svoju potrošnju. Ako će herbicidom, pa onda insekticidima pa malo fungicida kasnije. Još kad krenu puževi onda najbolje da napravi tenisko igralište i kupuje povrće na placu.

I da, ne slažem se sa idejom kupnje svih flanci. Mrkva, peršin, salate, paradajz, tikve, blitva, cikla, lučice su jednostavni i nema nikakve potrebe da kupuje flance. Vjerojatno će s vremenom otkrit da neke ne može baš uspješno sam uzgojit, ali vrećica sjemenja 3,5 kn i prozorska daska, flanca 0,5 kn/kom i nikad nisi siguran koliko dugo ih prodaju i šta će iz njih niknut, a vrlo često budu tako osjetljive da se njihova puna vrijednost u obiteljskom povrtnjaku ni ne vidi nikad.
Šta bi moglo niknuti osim ljudskih predrasuda?! Jednog dana ako budeš nedaj bože trebao doktora ti ostani kod kuće. Ove djelatne tvari koje se danas koriste nemaju nikakav štetni učinak na ljudsko zdravlje ako se koriste prema prepisanim konc i poštuje se karenca. Više ti slobodnih radikala uneseš udisanjem gradskog smoga u jednom svom danu na poslu nego da pojedeš 100 kg tretiranog povrća. Uz to nisam govorio o tretiranju povrća nego zemlje.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 09:42   #48
Quote:
agronom kaže: Pogledaj post
Šta bi moglo niknuti osim ljudskih predrasuda?! Jednog dana ako budeš nedaj bože trebao doktora ti ostani kod kuće. Ove djelatne tvari koje se danas koriste nemaju nikakav štetni učinak na ljudsko zdravlje ako se koriste prema prepisanim konc i poštuje se karenca. Više ti slobodnih radikala uneseš udisanjem gradskog smoga u jednom svom danu na poslu nego da pojedeš 100 kg tretiranog povrća. Uz to nisam govorio o tretiranju povrća nego zemlje.
Pa znaš da i u tome ima istine, koliko klince nakljukaju antibioticima bolje je ponekad i ostat doma.

Apropo savjeta o korištenju kemikalija, nije zgorega pogledati po zakonima koje da a koje ne ili sav taj trud nema ni malo smisla jer će ukupna cijena povrća biti veća nego kod kupovine gotovog a kvaliteta upitna (a iz mojih iskustava sa seljacima i gora).

Evo da malo proširim temu: ovdje je recimo herbosov dosta dobar preglednik zaštitnih sredstava, pa sad kad pogledaš koja sredstva nude među herbicidima onda ćeš doć do zaključka da ti trebaju barem 2 ili 3 vrste, svi su otrovni za ptice, ribe, pčele i svi imaju poprilične karence, neki od njih i posebne zahtjeve na temperaturu tla u vrijeme korištenja i dubinu unošenja. Obično se prodaju u pakovanjima od litre, odmah s doziranjem će biti problem a nije zanimariva ni cijena svih zaštitnih sredstava ako pogledate kroz kulturu.

I dalje mislim da ti je savjet
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 15:25   #49
Pa ne trebaju ti dvije tri vrste, pošto su korovi već nikli neki kontaktni herbicid će riješiti problem. Za što bi savijet bio upitan?! Pa to je jedna od sugestija, svatko zna gulit.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 17:20   #50
Ne bih htio tretirati nikakvom kemijom.Vrt je više za relaksaciju a ne za ne znam kakve bajne prinose.Što god da naraste super.Znam da je to moje i čime sam tretirao a to neće biti kemija (ma koliko ne štetno bilo).
Htio sam danas uzeti gnoj pa mi je tip ponudio humus.Kaže da je tp bolje.Vreća od 70l je 25kn.Kaže da za vrt od nekih 250 m2 treba 15 vreća.Koliko bi mi gnoja trebalo i što je bolje
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 17:50   #51
Paradajz i poriluk koje sam sijao doma (u kartonima od jaja) su počeli nicati.U plastičnu bocu sam nakupio kišnice te ih zalijevao.Umotavao sam ih u crnu vreću za smeće ali i puštao otvorene kada je sunčano (inače su pored staklene zidne stijene na južnoj strani tako da imaju dosta Sunca).Kada ih mogu presaditi u veću posudu (npr. plastične čaše od 2dcl)?Pošto sam sijao više sjemenki u jednu rupu sada je i niknulo više biljčica iz iste rupe. Da napravim selekciju?
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 19:30   #52
Rađe sa stajnjakom (provjereni proizvođač-deklaracija), ne znam koja ti je kvaliteta zemlje, možeš inkorporirati 5-10 vreća uz plitku inkorporaciju.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 19:32   #53
Ako želiš humus vidi o kojemu s radi, mađarski je izvanredan ali ima visoke soli, ruski je nešto siromašniji ali ima bolji pH.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 19:41   #54
Sve je to iz oglasnika tj. domaća proizvodnja.Zato je moguće da u gnojivu ima više sijena nego gnojiva.Možda da kombiniram stajnjak (5 vreća) + humus (5 vreća)?
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 17:14   #55
Koji gnoj je najpogodniji:kravlji, ovčiji, konjski ili kokošiji?
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 18:19   #56
Quote:
Ghostdog kaže: Pogledaj post
Koji gnoj je najpogodniji:kravlji, ovčiji, konjski ili kokošiji?
Najpogodniji je kozji, da po mogućnosti ima deklaraciju. Stajnjak se inkorporira jednom u tri godine i služi kao rezerva hranjiva koja se postepeno oslobađa u oblik pristupačan biljci. U prosjeku 2-4kg/m2.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 00:56   #57
Quote:
Ghostdog kaže: Pogledaj post
Paradajz i poriluk koje sam sijao doma (u kartonima od jaja) su počeli nicati.U plastičnu bocu sam nakupio kišnice te ih zalijevao.Umotavao sam ih u crnu vreću za smeće ali i puštao otvorene kada je sunčano (inače su pored staklene zidne stijene na južnoj strani tako da imaju dosta Sunca).Kada ih mogu presaditi u veću posudu (npr. plastične čaše od 2dcl)?Pošto sam sijao više sjemenki u jednu rupu sada je i niknulo više biljčica iz iste rupe. Da napravim selekciju?
Kad imaju jedn do dva prava lista (ne oni prvi - klotoide). Ako je pregusto možeš sa škaricama za nokte porezat višak (nemoj čupar u toj prvoj fazi jer ćeš uništit i one koje želiš zadržat) - sad će @agronom dat savjet za špricanje protiv poljeganja (dobrodošao, ako ima nešto kratke karence).

Potražit ću ti ove izvore za gnojnice negdje to imam zapisano, u svakom slučaju kupnja gnoja je bitno jeftinija od ovih humusa i glistala.

Nemoj kombinirat širom, po cijeloj parceli. Nego radi prema kulturama ako hoćeš malo zašparat. Povrće se dijeli u tri grupe prema potrošnji hranjivih tvari:
1. najviše (kupusi, poriluk, tikve... - 1 godina zaoravanja stajnjaka)
2. srednje (paradajzi, paprike, salate, lukovi... - 2 godina)
3. najmanje, a možda i bez (mrkve, peršin, radić, matovilac... - 3 godina)
pa probaj proučit podjelu vrta i dodavanje gnojiva na trećinama obradive površine - progoglaj to malo ima hrpa tabela po internetu.

Ove skupe glistale možeš apliciat i direktno pod biljku, na pr. iskopaš veću rupu i prvo naspeš fine zemlje u koju posadiš papriku onda nagrneš sa okolnom zemljom - to isto funkcionira kao mjera štednje - opreza (jer mrkva u jako gnojnoj zemlji će se razračvat u dva tri korjena i riskiraš napade štetoćina i brzo truljenje jer je mekana)
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 01:24   #58
Uf neću ovo citirati jer je stvarno dugo. Pa neću davati savjet za poljeganje rasada kad je gospodin rekao da ne želi prskati s ničim. Sviđa mi se ovaj plodored. Ako gnojiš recimo sa stajnjakom prve godine ti se oslobađa 50% hranjiva, druge 30%, treće 20%. Dobro je da salata nije u prvoj sezoni jer se dušik gomila u njoj što može dovesti do zdravstvenih problema. Ili ako sadiš salatu gnoji sa 1kg/m2
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 01:44   #59
Naručio sam kravlji gnoj.Imam i komposta pa ću i toga malo nabaciti.O plodoredu sam čitao i već sam si podijelio vrt. Vrt mi je u dolcu tako da ima dosta vlage.Još ću nešto napraviti da imam kišnice u bačvama.
Da li tko zna kako odrediti kojem tipu tla pripada vrt?Pomoću nekoh biljaka ili preko Ph
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 13:20   #60
Misliš li na kiselost ili na vrstu (pijeskovito, kamenito, ilovasto...)?
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:52.