Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2007., 14:35   #61
Quote:
kikca kaže: Pogledaj post
Misliš li na kiselost ili na vrstu (pijeskovito, kamenito, ilovasto...)?
Mislim na vrstu tla.Da li i sa tim ide određena kiselost/alkalnost tla ili ne?
Imam knjigu u kojoj se tip tla određuje prema nekim biljkama koje rastu na tom tlu.
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 16:21   #62
Tip tla se određuje na načina da iskopaš rupu dubine 0,5-2 m na način da napraviš okomiti presjek tla i ne narušiš horizonte. Međutim kako je to ozbiljan zhvat i zahtijeva znanje najbolje ti je da se poslužiš pedološkom kartom I provjeriš koji tip tla imaš ukoliko se radi o autohtonoj zemlji gdje nije ništa naveženo niti odveženo. Uz tip tla u literaturi definirani su svi parametri: od okvirnog pH, zasićenosti bazama, teksture i struktue, % humusa i sl.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 19:11   #63
Ako sumnjaš na više tipova tla i nisi siguran koje bi moglo biti napravi ovako: kupi 10%-tnu otopinu HCl. Uzmi uzorak zemlje sa dubine 10-30 cm, te kapaljkom nanesi par kapi otopine na uzorak. Ako se pojave mjehurići onda je supstrat karbonatan, ako ne onda nije. To će ti uvelike suziti popis.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 19:52   #64
Koje su boljke dobre za zelenu gnojidbu?
Pročitao sam da su dobre i mahunarke (grašak,mahune..) jer vežu dušične bakterije na korijenu (ispravite me ako griješim) zatim pšenica,raž(?) te djetelina.
Ima li još šta te da li nakon ovih biljaka treba koristiti gnojivo?
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 20:07   #65
Quote:
Ghostdog kaže: Pogledaj post
Koje su boljke dobre za zelenu gnojidbu?
Pročitao sam da su dobre i mahunarke (grašak,mahune..) jer vežu dušične bakterije na korijenu (ispravite me ako griješim) zatim pšenica,raž(?) te djetelina.
Ima li još šta te da li nakon ovih biljaka treba koristiti gnojivo?
Pa ima još još biljnih vrsta koje se mogu koristiti. Nakon zaoravanja mahunarki u tlo uneseš otprilike 100 kg/ha dušika. Da li je potrebna gnojidba ovisi o kulturama koje sadiš i njihoviim pottrebama.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 21:12   #66
Pa sijat ću svačega i čitao sam o podjeli biljaka ovisno o zahtjevima biljaka (zahtjevne,srednje zahtjevne i nezahtjevne biljke).
Vjerovatno ću napraviti četvoropoljni plodored.Mislio sam nakon toga staviti neku zelenu gnojidbu jer mislim da je sada vrć kasno.
Kupio sam i djetelinu koju ću sijati između kultura te će mi ona poslužiti za malčiranje ali i za gnojidbu (da li je dobro djetelinu oko voćaka saditi?).Uzeo sam i sjeme dragoljuba jer sam i za njega čuo da je dosta dobar kao pokrivač tla a i za gnojidbu (kada istrune).
Da li se stajsko gnojivo mora stavljati svake godine (moji susjedi stavljaju svake godine)?
Bliži se sezona vrtlarstva pa imam puno pitanja
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 21:26   #67
Može djetelina oko voćaka zašto ne. 1-2 kg/m2 ako misliš gnojiti svake god. Ili 2-4 kg/m2 ako gnojiš svake 3-4 god.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 22:18   #68
Hvala.
Ajde još mi odgovori za Japansku trešnju pa ću ti platiti virtualnu cugu
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 19:01   #69
Danas mi je susjeda pokazala neki briketirani gnoj.Kaže na da je konjski i kravlji zajedno te da treba šaka na 1m2.
Da li tko zna šta o tome?
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 00:29   #70
kakva zemlja?

imam frendicu koja je nedavno maznula nešto zemlje iz mog vrta i dala ju ispitati u nekom laboratoriju, nebitno,
ali uglavnom ispada da mi je zemlja u vrtu vrlo lužnata-veli ona oko 7,8 što god to značilo
znam samo da sam bila uvjerenja da će biti kisela jer sam rušila stablo oraha godinu i pol ranije (imala sam dobar razlog-blizina kuće)
e sad, mene ždere što da radim s tom informacijom?
radim generalku vrta i pokušavam od njega napraviti malu "đunglu"
krenula sam od toga da sam ga cijelog prekopala, ali što sad?
da se brinem, mjenjam zemlju ili je lužnatost moga vrta sasvim u redu?
unaprijed hvala
point76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 00:58   #71
Ako uzmemo u obzir da je pH 7 neutralno, a lužnato područje je od 7-14, onda ja mislim da je zemlja u tvom vrtu blago alkalna (manje od 8).
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 01:01   #72
dobro, kaj to znači?? jel ta zemlja valja ili ne?
point76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 13:48   #73
Quote:
point76 kaže: Pogledaj post
imam frendicu koja je nedavno maznula nešto zemlje iz mog vrta i dala ju ispitati u nekom laboratoriju
Zanima me gdje se može u Zagrebu dati zemlja na analizu?
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 14:38   #74
Quote:
point76 kaže: Pogledaj post
dobro, kaj to znači?? jel ta zemlja valja ili ne?
Valja,valja.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 14:43   #75
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Zanima me gdje se može u Zagrebu dati zemlja na analizu?
zabrinili smo se Pas...!
Pas..... ne brigaj ! ne igra ulogu samo (Ph) u pitanju je još i tvrdoća (d) nadalje omjeri minerala itd.
Tih gore navedenih Ph 7,5 ili 7,8 je ok medjutim taj orah je pokupio sve što je valjalo u toj zemlji i što je njemu služilo pa se pojavio nesklad (lišće meteno i čišćeno il ga vjetar odnosio) pa nije bilo normalne izmjene hranjiva. orah kao drvo je neutralan (pri piljenju smrdi na svinski izmet), (Lupam napamet oko 6,7, dok bi šliva bila 6 a pri raspadanju je oboje jednako kiselo!!) dakle nije sve u brojevima ako podješ tako nećeš nikad na zelenu granu. a odnosi se mjenjaju nestankom minerala pa i svega (primjera radi puno kalija odnosu na sastav tla zakišeljava itd.
Gore pomenutu zemlju valja dotjerati, obogatiti je humusom, starim staljnakom a kasnje i malo pokemijati sastav pa za 2 godine mjeriti!
Postoje atitivi za zakišeljavanje i ( ne prosipati kiseli kupus) u dućanu se posavjetovati (pitati našeg agronoma on to zna- pa i vepra on radi na tom poslu pripreme zamlje). Pa obvezno i dodati željeza-elate itd.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 14:46   #76
Ne pitam ja za sebe nego sam dobila zadatak da doznam kamo da ljudi odnesu. Moja je zemlja kisela, al me to baš puno ne muči
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 16:21   #77
analiza

Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Zanima me gdje se može u Zagrebu dati zemlja na analizu?
Agronomski fakultet
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 18:18   #78
kažu da pomaže i kućni test. Žlicu vlažne zemlje stavi se u čašu vode i doda se žličica sode bikarbone. Ako zapjeni tlo je kiselo, ako ne doda se žličica octa i ako sad zapjeni tlo je lužnato.
Pa sad, možda i pomogne.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 18:52   #79
E, hvala! Informirat ću poznanike
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 19:22   #80
PH je kratica od latinski potentia hydrogeni, što znači težina vodika. Vrijednosti pH kreču se na ljestvici od 1 do 14. što je broj niži to je tlo kiselije a viši broj to je tlo lužnatije, dok pH-vrijednost 7 uzimamo kao neutralnu vrijednost.

Dok većni biljaka najbolje odgovara tlo od 6pH do vrijednosti od 7pH. Kisela tla su često lagan tla sa dobrom strukturom ali s malim udjelom hranjivih tvari zbog malog udjela ilovače u njemu.Više o tome i detaljnije, ovdje...
__________________
moj blog
vragolast is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:29.