Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2013., 17:09   #221
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Da li zene koje radaju imaju najvise potreba za doniranom krvi?
U kojem smislu?
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 17:38   #222
Quote:
Bat Kol kaže: Pogledaj post
U kojem smislu?
Pa da najvise donirane krvi ode rodiljama. Negdje sam to cula, ali nije potvrdeno.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 18:35   #223
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Pa da najvise donirane krvi ode rodiljama. Negdje sam to cula, ali nije potvrdeno.
Nije baš da se svaku rodilju trpa krvlju.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 20:00   #224
Quote:
elly_00 kaže: Pogledaj post
Ej ljudi, ajd mi odgovorite, baš me zanima. Ja sam B+, a moj muž A+, koja krvna grupa bi nam moglo biti dijete?
Mama mi je A tata B krvna grupa,ne znam dal - ili +... ja sam AB , ali ne znam pozitivno il negativo,mislim da je bilo + ....

edit: našla sam papir... AB+

Zadnje uređivanje Free M. : 29.03.2013. at 20:08.
Free M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 23:03   #225
Za boga miloga, pa jel teško upisat u google "blood type diet scam" prije nego se upustiš u rizičan poduhvat postanja ovako nečeg na Prirodnim Znanostima?
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 23:09   #226
Frogi, zanima me samo da li postoji mogućnost da zbog određene krvne grupe majka ne može na svijet donijeti muško dijete već samo kćeri?!
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 23:17   #227
Nisam tu stručnjak, stvarno ne bih znao
No koliko znam krvne grupe nisu gender-specific. Postoje situacije da majčina antitijela reagiraju na krvnu grupu djeteta, ali ne znam da bi to moglo imat veze sa spolom djeteta. Ali nemam ti ja pojma o tome, pitaj Bat Kola ili aqualunga.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 23:21   #228
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Nisam tu stručnjak, stvarno ne bih znao
No koliko znam krvne grupe nisu gender-specific. Postoje situacije da majčina antitijela reagiraju na krvnu grupu djeteta, ali ne znam da bi to moglo imat veze sa spolom djeteta. Ali nemam ti ja pojma o tome, ptaj bat Kola ili aqualunga.
Aha, to je ono kad je mama negativna a rodi "pozitivno" dijete?!

Pitam, jer su mami prije dosta godina rekli da ne može donijeti na svijet živo muško dijete, a zaboravila je točno o čemu se radi tj. što su joj rekli.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 23:28   #229
Je to je to. Ali ne znam detaljnije, zašto bi muško dijete bilo u opasnosti, a žensko ne.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 23:37   #230
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Je to je to. Ali ne znam detaljnije, zašto bi muško dijete bilo u opasnosti, a žensko ne.
Aha, to se mojoj mamici 3 puta dogodilo, ona AB negativna a mi sve tri pozitivne.

Ne znam, vjerojatno kako i sam kažeš nema veze s krvnom grupom, ja bezveze pitam. Znam da je nosila muško jednom ili dvaput i imala je spontani.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 23:45   #231
Ma demistificirat ćemo to kad naiđu stručnjaci
Wow, tri sestre, to mora bit veselo
Jedna moja frendica je jedna od 4 sestre u prilično, kako da kažem, patrijarhalnoj familiji. Jadan njihov stari sa pet ženskih u kući, svi ga zezaju na selu. Stalno se očekivalo muško dite, a kad se moja frendica rodila, treća po redu, svi su pobijesnili i njeno rođenje se nazdravljalo vodom umjesto vinom
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 23:56   #232
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Ma demistificirat ćemo to kad naiđu stručnjaci
Wow, tri sestre, to mora bit veselo
Jedna moja frendica je jedna od 4 sestre u prilično, kako da kažem, patrijarhalnoj familiji. Jadan njihov stari sa pet ženskih u kući, svi ga zezaju na selu. Stalno se očekivalo muško dite, a kad se moja frendica rodila, treća po redu, svi su pobijesnili i njeno rođenje se nazdravljalo vodom umjesto vinom

Veselo je, dabome. No moj tata je znao da ništa od sina, sva njegova braća imaju samo kćeri, neće muško u kuću pa neće.
Ajde da ne budemo off topic, čekat ćemo stručnjake.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 00:04   #233
Iskreno, nemam pojma.
Mislim da krvna grupa nema veze sa spolom djeteta.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 00:06   #234
Quote:
Bat Kol kaže: Pogledaj post
Iskreno, nemam pojma.
Mislim da krvna grupa nema veze sa spolom djeteta.
Ma ok, pitam tek tako, sigurno je stvar u nečemu drugom.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 12:15   #235
Quote:
Bat Kol kaže: Pogledaj post
Iskreno, nemam pojma.
Mislim da krvna grupa nema veze sa spolom djeteta.
To da majčina krvna grupa ili antitijela u njoj ne odgovaraju djetetovoj je druga priča i nije usko povezano sa spolom.

Poznata je stvar da su neke obitelji specifične jer prave djecu jednog spola, dok je rođenje drugog spola ko dobitak na lutriji.

To je posljedica određenih letalnih recesivnih gena. Drugim riječima omjer "napravljene" muške i ženske djece je približno (1:1), ali zbog određenih gena zna se desiti da odmah nakon oplodnje zigote jednog spola "resorbiraju" u majčino tijelo pa ne dolazi do rođenja, dok se zigote drugog spola neometano razvijaju i dolazi do porođaja.
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 13:39   #236
Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
To da majčina krvna grupa ili antitijela u njoj ne odgovaraju djetetovoj je druga priča i nije usko povezano sa spolom.

Poznata je stvar da su neke obitelji specifične jer prave djecu jednog spola, dok je rođenje drugog spola ko dobitak na lutriji.

To je posljedica određenih letalnih recesivnih gena. Drugim riječima omjer "napravljene" muške i ženske djece je približno (1:1), ali zbog određenih gena zna se desiti da odmah nakon oplodnje zigote jednog spola "resorbiraju" u majčino tijelo pa ne dolazi do rođenja, dok se zigote drugog spola neometano razvijaju i dolazi do porođaja.
Da, to sam primijetio, u daljoj familiji ima grana koja ima 5:0 za djevojčice, kod mame je bilo 2:0, a kod bake 6:1/2 (ubrzo nakon poroda je dječak umro).

Vjerojatnost za to je cca jedna od 10000 familija. Mislim, može se dogoditi, na 1 000 000 familija za očekivati je 100 takvih.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 19:57   #237
Evo mogu ja nesto nadodati.

Samom cinjenicom da pricamo o spolu koji je bioloski definiran, logicno je da genetika ima veliku komponentu u tome.
Tema koju ste dotakli nije nepoznat pojam, naime postoji odredjen broj svojstava, tj gena koji su na sex X kromosomu, samim time muski kariotip ukoliko hemizigot te ako nositelj recesivnog letalnog gena uzrokuje zigotu muskog spola koja ne moze prezivjeti, dok zigota zenskog spola moze kompezirati nedostatak drugim X kromosomom od oca. Upravno, tj donekle, kako je i ajduk objasnio.

No vise sam se zelio nadovezati kako je pocetna namjera bila to linkati sa krvnim grupama, tj postoje ako se na varam dva antigena koja su upravo kodirana na X kromosomu, sto bi ponovo musko dijete cinilo hemizigotom, tj mogo bi biti nekompatibilno sa majkom, no to je samo teorijski, jer jedan od njih je npr Xg antigen koji je minimalno imunogen, time ne uzorkuje imunolosku reakciju te ne moze izazvati komplikacije.
Bias u spolu sigurno postoji te genetski je definiram vjerojatno drugim tipom veza sa spolnim kromosomima nego sto bi bili krvni antigeni.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.

Zadnje uređivanje aqualung : 30.03.2013. at 21:06. Reason: izbacivanje engleskog
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 20:41   #238
aqualung, pisi hrvatski, jedva te razumijem. Sorry na off-u.










Ni ja nisam vjerovala da je to povezano s krvnom grupom.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 20:51   #239
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
aqualung, pisi hrvatski, jedva te razumijem. Sorry na off-u.
Ni ja nisam vjerovala da je to povezano s krvnom grupom.
Naravno, moje poznavanje hrvatskih termina je nazalost slabo, no imao sam svega dvije rijeci na engleskom koje su bile po mojoj procijeni jasne, ispricavam se ukoliko nije bilo tako.
Ja cu vrlo rado bilo sto ponovo objasniti.

Sto se tice povezanosti sa krvnom grupom, slazem se, skoro pa nemoguce je nesto tako, posebno danas.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 08:45   #240
Koje su prednosti/nedostaci nekih krvnih grupa?
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:48.