Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2010., 12:21   #121
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Koji si ti fax?

I trebali bi izjednačavati obje vrste studija, 300 ECTS-a je 300 ECTS-a. Samo što je to najčešće na papiru, u praksi je to totalno drugačije.
Ali opet su u praksi postavljena ograničenja što može raditi stručni, a što sveučilišni, nažalost sveučilišni može doći brže do nečeg.
Nažalost, ne znam kako je vani, imaš neka konkretna iskustva?
Ja sam na TVZ-u. Ma sve je to još novo i trebat će vremena da to sve dođe na svoje mjesto. Imam familije vani i koliko sam upoznat ramo su prvostupnici prilično cjenjeni i rijetko tko ide na još one dvije dodatne, tj sasvim solidan posao se nađe sa prvostupanjskom, i cjenjeno je to obrazovanje a ne kao kod nas predmet ismijavanja. Pogotovo što se tiče stručnih studija. Prvostupanjska na sveučilištu mi baš i nema smisla budući da je jako malo stručnih predmeta tokom te tri godine. Vani uglavnom ljudi idu na stručne studije.
kiklop0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 12:31   #122
Quote:
kiklop0 kaže: Pogledaj post
Prvostupanjska na sveučilištu mi baš i nema smisla budući da je jako malo stručnih predmeta tokom te tri godine.
To i nije baš točno, već ovisi od fakulteta do fakulteta.
__________________
Ča je život vengo fantažija
Disperadun. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 17:42   #123
Quote:
kiklop0 kaže: Pogledaj post
Ja sam na TVZ-u. Ma sve je to još novo i trebat će vremena da to sve dođe na svoje mjesto. Imam familije vani i koliko sam upoznat ramo su prvostupnici prilično cjenjeni i rijetko tko ide na još one dvije dodatne, tj sasvim solidan posao se nađe sa prvostupanjskom, i cjenjeno je to obrazovanje a ne kao kod nas predmet ismijavanja. Pogotovo što se tiče stručnih studija. Prvostupanjska na sveučilištu mi baš i nema smisla budući da je jako malo stručnih predmeta tokom te tri godine. Vani uglavnom ljudi idu na stručne studije.
Dok prvostupnički studiji prestanu biti predmet ismijavanja, gomila ljudi će skupljati staž na birou.
Daljnji nastavak školovanja na stručnom studiju je destimuliran, prvo ga nema svugdje, a ako ga ima skupo je, a ako želiš nastaviti dvije diplomskog, moraš polagati razno-razne razlikovne godine koje služe samo za otimanje para.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 14:15   #124
Quote:
zelenooka7 kaže: Pogledaj post
Pa onda si diplomirani stručnjak te svoje struke. Koliko ja znam sad ne postoji klasični magisterij kao prije. Sad si nakon 3 godine prvostupnik, a nakon 5 si diplomirao. Prije je nakon 3 isto bio prvostupnik, nakon 4 su diplomirali, a nakon 5 magistrirali. Mislim da po novom nakon 5 god., odnosno nakon diplomiranja, možeš ići dalje na doktorat. Ispravite me ak griješim.
nažalost nakon diplomskog specijalističkog stručnog studija ne možes na doktorat, evo link: http://www.azvo.hr/Default.aspx?sec=220 i vidi shemu studija u RH. Što se tiče stručnih studija specijalistički diplomski stručni ti je najviša razina do koje možeš ići..ako sam ja dobro shvatila. A i uvijek će postojati razlika u opsegu poslova koje mogu obavljati mr. struke(sveučilišni dipl.studij) i spec.struke(specijalistički dip.stručni), npr.u pravu. Sa završenim sveučilišnim studijem možeš postat odvjetnik, naravno nakon vježbeničkog, pravosudnog i sl., dok sa specijalističkim diplomskim stručnim pravne struke nikad recimo ne možeš radit kao odvjetnik, javni bilježnik, znači konkretno u pravosuđu.. Naravno neka me netko ispravi ako griješim, dapače..

Zadnje uređivanje anchy1 : 26.09.2010. at 14:20.
anchy1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 15:40   #125
Quote:
anchy1 kaže: Pogledaj post
nažalost nakon diplomskog specijalističkog stručnog studija ne možes na doktorat, evo link: http://www.azvo.hr/Default.aspx?sec=220 i vidi shemu studija u RH. Što se tiče stručnih studija specijalistički diplomski stručni ti je najviša razina do koje možeš ići..ako sam ja dobro shvatila. A i uvijek će postojati razlika u opsegu poslova koje mogu obavljati mr. struke(sveučilišni dipl.studij) i spec.struke(specijalistički dip.stručni), npr.u pravu. Sa završenim sveučilišnim studijem možeš postat odvjetnik, naravno nakon vježbeničkog, pravosudnog i sl., dok sa specijalističkim diplomskim stručnim pravne struke nikad recimo ne možeš radit kao odvjetnik, javni bilježnik, znači konkretno u pravosuđu.. Naravno neka me netko ispravi ako griješim, dapače..
Griješite,
Pravni fakultet nema nikakve te "bolonjske" podjele 3+2+335839 nego konkretno pravni studij na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu traje 5 godina (dakle, nakon 3.godine dolazi 4.g.,ništa drugo). Nakon tih 5 godina dobiva se naslov mr.prava, što je navodno ekvivalent onom bivšem dipl.iur. Osoba je tada pravnik, odvjetnik postaje nakon što položi Pravosudni koji smije polagat nakon što poslije faksa 2 godine(u odvjetništvu i sudstvu) ili 5 godina(u privredi) odrađuje vježbenički staž, ne prije. Pravnik i odvjetnik su jedako kvalificirani i mogu raditi jednake poslove ali odvjetnik (jer ima Pravosudni) može biti nosioc prava( može "imati" odvj.ured)i te predstavnik pred tijelim državne uprave, pravni predstavnik neke tvrtke itd. Dakle na pravu i u pravu nema specijalistickog studija niti titule.
monday's rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 20:06   #126
i prvostupnici su nešto i imaju VŠS, stvarno ne razumijem ljude koji govore da si apsolutno ništa nakog toga za 3 godine možeš naučiti puno toga ako se potrudiš, a to što su naši razvukli fakultet na 5 godina je katastrofa..... uz koju parcijalu i pad ti se fino razvuče na finih 7 godina ....
__________________
nema više naše birtije....
Loknica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 20:09   #127
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Dok prvostupnički studiji prestanu biti predmet ismijavanja, gomila ljudi će skupljati staž na birou.
Daljnji nastavak školovanja na stručnom studiju je destimuliran, prvo ga nema svugdje, a ako ga ima skupo je, a ako želiš nastaviti dvije diplomskog, moraš polagati razno-razne razlikovne godine koje služe samo za otimanje para.
Za usporedbu, na feru cijena diplomskog studija za studente koji sve poloze u roku je 1500 Kn po semestru, odnosno trebala je biti da drzava nije iskesirala. S obzirom na promjenu dekana, ne mogu garantirati da ce cijena ostati ista kad drzava prestane kesirati.
M. Mersault is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 20:35   #128
Quote:
M. Mersault kaže: Pogledaj post
Za usporedbu, na feru cijena diplomskog studija za studente koji sve poloze u roku je 1500 Kn po semestru, odnosno trebala je biti da drzava nije iskesirala. S obzirom na promjenu dekana, ne mogu garantirati da ce cijena ostati ista kad drzava prestane kesirati.
Kako uspiju funkcionirati s toliko para? Na ETF-u u Osijeku je godina redovnog studija uz potporu bila 7370.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 21:18   #129
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Kako uspiju funkcionirati s toliko para? Na ETF-u u Osijeku je godina redovnog studija uz potporu bila 7370.
To nije sve, za studente na preddiplomskom sve godine poslije prve su besplatne ako redovito daju predmete. Kad se uzme u obzir da su materijali vecinom dostupni na internetu, FER je daleko najjeftiniji fakultet u drzavi (ako dajes redovno).

Kako si to fer moze priustiti? Prvo godisnja potrosnja jednog studenta je daleko veca od tih 7-8 tisuca kn. Fer se ionako velikim dijelom financira iz suradnje s gospodarstvom, mislim da fakultet sebi uzima postotak od svakog projekta koji osoblje razvije u komercijalne svrhe. Otprilike 50% proracuna se napuni iz suradnje s gospodarstvom (izvor mi je blog Zvone Radikalnog, koji je bio asistent na fer-u). Ostatak se puni od subvencije drzave i skolarina.

Drugo, za svaki predmet koji se sluša drugi (ili treći put) cijena ogromno raste. Konkretno na 250 kn po ects bodu, pa tako student koji primjerice je pao kompletnu prvu godinu, mora iskeširati 15k Kn za cijelu godinu (ali ako tu godinu počisti, onda mu je druga opet besplatna).

Ideja je stimulirati studente da daju redovito ispite, ali ovakva politika bi se mogla promijeniti s dolaskom novog dekana. Ja se nadam da nece, ne zbog mene, ja sam ionako još malo pa gotov, samo mislim da je dobra politika. Jedna od rijetkih dobrih stvari koje je Mornar uveo u svom mandatu.
M. Mersault is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 20:41   #130
Quote:
***marty kaže: Pogledaj post
nažalost potpisujem
Nazalost, iz iskustva isto potpisujem :-(
ivka12345678 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 10:33   #131
Da dignem malo temu..kakva je danas situacija sa diplomama i priznavanjem prvostupnika na trzistu rada?

Konkretno, zanima me
1. koju titulu dobivam sa zavrsenim sveucilisnim preddiplomskim četverogodišnjim studijem(240ects)?

2. Koja je razlika između onog koji završi 3 godine(180ects) i 4 godine(240ects)?

Ja sam prva generacija bolonje i mislim da su nas sa sistemom 4+1 najvise degradirali. Znači sa 4 godine studija diploma vrijedi kao VŠS, ali eto kad završimo još 1 godinu, vec smo magistri.
tokyobynight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 20:44   #132
Pa onda zavrsi tu jednu godinu.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 11:45   #133
Quote:
tokyobynight kaže: Pogledaj post
Da dignem malo temu..kakva je danas situacija sa diplomama i priznavanjem prvostupnika na trzistu rada?

Konkretno, zanima me
1. koju titulu dobivam sa zavrsenim sveucilisnim preddiplomskim četverogodišnjim studijem(240ects)?

2. Koja je razlika između onog koji završi 3 godine(180ects) i 4 godine(240ects)?

Ja sam prva generacija bolonje i mislim da su nas sa sistemom 4+1 najvise degradirali. Znači sa 4 godine studija diploma vrijedi kao VŠS, ali eto kad završimo još 1 godinu, vec smo magistri.
Ni ja ne vidim u ovome baš neki problem.

A da odgovorim da li išta vrijedi prvostupanjska diploma-reka bi da vrijedi u traženju posla vani. Nećete obično samo radi nje dobit posao (toga nema više i neće nikad više tako biti), ali je i ona dovoljna ulaznica....i to ne mislim na čišećnje WC-a u Irskoj.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2016., 12:44   #134
Bez prvostupničke ne možete dobiti diplomu diplomskog studija, eto toliko, kratko i jasno.
Drugim riječima, vrijedi jako puno.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2016., 17:46   #135
Quote:
tokyobynight kaže: Pogledaj post
Da dignem malo temu..kakva je danas situacija sa diplomama i priznavanjem prvostupnika na trzistu rada?

Konkretno, zanima me
1. koju titulu dobivam sa zavrsenim sveucilisnim preddiplomskim četverogodišnjim studijem(240ects)?

2. Koja je razlika između onog koji završi 3 godine(180ects) i 4 godine(240ects)?

Ja sam prva generacija bolonje i mislim da su nas sa sistemom 4+1 najvise degradirali. Znači sa 4 godine studija diploma vrijedi kao VŠS, ali eto kad završimo još 1 godinu, vec smo magistri.
Ovisi koje, ako se radi o nečemu nalik ekonomiji ne nadaj se puno. Ako se radi o tehničkim znanostima(inžinjerstvo) onda svakako.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2016., 09:55   #136
U mojoj struci (psiholog) je prvostupnička diploma običan komad papira i nikad mi neće biti jasno zašto studij nije organiziran kao 5+0. Ne da te nitko s njom neće zaposliti, nego NE SMIJEŠ po zakonu raditi išta što spada u posao psihologa ako nisi magistar.
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2016., 12:23   #137
Quote:
Querencia kaže: Pogledaj post
U mojoj struci (psiholog) je prvostupnička diploma običan komad papira i nikad mi neće biti jasno zašto studij nije organiziran kao 5+0. Ne da te nitko s njom neće zaposliti, nego NE SMIJEŠ po zakonu raditi išta što spada u posao psihologa ako nisi magistar.
Onda je to stvar vašeg fakulteta; oni su trebali faks prebaciti u integrirani kao sto je to napravila Medicina i jos nekoliko fakseva.
Drugi je par rukava kaj su nezainteresirani ili tko zna kaj.
Valjda znaju iscitati zakone
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:08.