Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2011., 00:04   #1
Glavobolja + visoki CRP

Sin (13 godina) mi ima u nazad par mjeseci česte glavobolje koje su do ponedjeljka bile povezane s temperaturom, proljevom ... Uglavnom, dr. rekla vizora/prehlada, ležanje, čaj, dijeta, lekadol

U ponedljeka navečer ponovo ga je zabolila glava (stražni dio, smetali mu zvukovi). Jučer zbog toga ranije došao iz škole, dala mu lupocet od 300, no to nije pomagalo; zvala dr. (naše nema već je dr na zamjeni) koja je rekla da danas dođemo izvaditi krv. Tako smo i napravili, s time da ga je ova vrlo detaljno pregledla (što inače nije slučaj kod stare) te dala uputnicu za malo veću analizu krvi + urin + CRP.
Naglašavam da ga danas NIŠTA nije boljelo i da se dobro osjećao.
Uglavnom nalaz je:
- leukociti 15,4
- sedimentacija 47
- kreatinin 93
- Fe 5,4
- TIBC 46,9
- CRP 82,7
- urin OK
Hitno nas je poslala u Kaićevu. DR ga je pregledala, njoj je on ovako OK i nije joj jasan nalaz. Konzultirala se s liječnicom koja je na odjelu neuropedijatrije te je zadržan u bolnici na promatranju.
S obzirom na njegovo sadašnje stanje, nije im jasan tako visok CRP a i nemaju ga s čime usporediti (znači neki nalaz od prije par dana) pa ne znaju da li su vrijednosti u opadanju ili rastu.

Ne moram vam koja bura i strah su u meni. On je užasan paničar i prvo se opirao ostanku u bolnici, ali mu dr s odjela nije dala izbor => ostaje i gotovo. Pred njim se s njom nisam mogla razgovarati kako tu paniku i strah ne bi prenijela na njega, tako da ništa ne znam do sutra kad idem kod dr. na razgovor.

Hrpa scenarija mi prolazi glavom.

Jel imao netko slično iskustvo?
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 10:02   #2
nitko ti ovako nemože dati dijagnozu nažalost

crp i sedimentacija su povišeni a oni su znakovi upale nekakve negdje u tijelu

pošto je u bolnici budi sigurna da će mu napraviti sve pretrage i da ćete saznati što je

sretno i javi što je na kraju bilo
__________________
Valnea 27.09.2007. Lorena 14.07.2010.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 11:37   #3
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
Sin (13 godina) mi ima u nazad par mjeseci česte glavobolje koje su do ponedjeljka bile povezane s temperaturom, proljevom ... Uglavnom, dr. rekla vizora/prehlada, ležanje, čaj, dijeta, lekadol

U ponedljeka navečer ponovo ga je zabolila glava (stražni dio, smetali mu zvukovi). Jučer zbog toga ranije došao iz škole, dala mu lupocet od 300, no to nije pomagalo; zvala dr. (naše nema već je dr na zamjeni) koja je rekla da danas dođemo izvaditi krv. Tako smo i napravili, s time da ga je ova vrlo detaljno pregledla (što inače nije slučaj kod stare) te dala uputnicu za malo veću analizu krvi + urin + CRP.
Naglašavam da ga danas NIŠTA nije boljelo i da se dobro osjećao.
Uglavnom nalaz je:
- leukociti 15,4
- sedimentacija 47
- kreatinin 93
- Fe 5,4
- TIBC 46,9
- CRP 82,7
- urin OK
Hitno nas je poslala u Kaićevu. DR ga je pregledala, njoj je on ovako OK i nije joj jasan nalaz. Konzultirala se s liječnicom koja je na odjelu neuropedijatrije te je zadržan u bolnici na promatranju.
S obzirom na njegovo sadašnje stanje, nije im jasan tako visok CRP a i nemaju ga s čime usporediti (znači neki nalaz od prije par dana) pa ne znaju da li su vrijednosti u opadanju ili rastu.

Ne moram vam koja bura i strah su u meni. On je užasan paničar i prvo se opirao ostanku u bolnici, ali mu dr s odjela nije dala izbor => ostaje i gotovo. Pred njim se s njom nisam mogla razgovarati kako tu paniku i strah ne bi prenijela na njega, tako da ništa ne znam do sutra kad idem kod dr. na razgovor.

Hrpa scenarija mi prolazi glavom.

Jel imao netko slično iskustvo?
Veoma je dobro da je ostao u Klaićevoj.
1.Nalazi govore u prilog upali i dehidraciji (kreatinin koji je za dob mrvicu povišen).
2.Je li imao mućninu,fotofobiju tj. dali mu je smetala svjetlost?
3.Imali u obitelji kakvih neuroloških bolesti?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 17:59   #4
On je ujutro bio OK, popodne mi je bio čudan, nekako umoran, ne znam kako da vam to opišem.

Nalaz krvi je u opadanju: CRP je danas 58 => što je još uvijek visoko, ali pada. Radili su mu EEG (nalaz ne znam), neurološki je OK. Sutra mu rade lipidogram te ponavljaju sve krvne pretrage + štitnjaču.
Dr kaže da mu zapravo nije jasno zbog čega je kod njeg napravljen hitan prijem na neuropedijatriju jer neurološki je potpuno OK. On sumnja na zadnji sunus, ali mora napraviti još pretraga kako bi eliminirao xy stvari da bi mogao zatražiti magnetnu kako bi bio siguran.

U bolnici ostaje do daljnjega.

Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Veoma je dobro da je ostao u Klaićevoj.
1.Nalazi govore u prilog upali i dehidraciji (kreatinin koji je za dob mrvicu povišen).
Dehidraciju mi nisu spominjali, mada on pije dosta tekućine. Za taj povišeni keratinin su mi u općoj praksi rekli da on upućuje na probleme s bubregom, ali mu je urin u redu pa im nije jasno.
Nema problema s mokrenjem.

Quote:
2.Je li imao mućninu,fotofobiju tj. dali mu je smetala svjetlost?
Mučnine ( + proljev+temperatura+glavobolja) imao je 3 puta od rujna, ali sada ne.

Dr opće prakse, a i u bolnici su ga pitali da li ima problema s vidom, da li mu smeta svjetlost, rekao je da ne.

Quote:
3.Imali u obitelji kakvih neuroloških bolesti?
Nema.

Dehidraciju mi nisu spominjali, mada on pije dosta tekućine.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 22:13   #5
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
On je ujutro bio OK, popodne mi je bio čudan, nekako umoran, ne znam kako da vam to opišem.

Nalaz krvi je u opadanju: CRP je danas 58 => što je još uvijek visoko, ali pada. Radili su mu EEG (nalaz ne znam), neurološki je OK. Sutra mu rade lipidogram te ponavljaju sve krvne pretrage + štitnjaču.
Dr kaže da mu zapravo nije jasno zbog čega je kod njeg napravljen hitan prijem na neuropedijatriju jer neurološki je potpuno OK. On sumnja na zadnji sunus, ali mora napraviti još pretraga kako bi eliminirao xy stvari da bi mogao zatražiti magnetnu kako bi bio siguran.

U bolnici ostaje do daljnjega.



Dehidraciju mi nisu spominjali, mada on pije dosta tekućine. Za taj povišeni keratinin su mi u općoj praksi rekli da on upućuje na probleme s bubregom, ali mu je urin u redu pa im nije jasno.
Nema problema s mokrenjem.



Mučnine ( + proljev+temperatura+glavobolja) imao je 3 puta od rujna, ali sada ne.

Dr opće prakse, a i u bolnici su ga pitali da li ima problema s vidom, da li mu smeta svjetlost, rekao je da ne.


Nema.

Dehidraciju mi nisu spominjali, mada on pije dosta tekućine.
1.Nalaz kreatinina je najvjerojatnije slučajan,inače onako usput probelmi s bubregom se nemoraju uopće očitovati u nalazu urina,te poremečaja mokrenja. Siguran sam da će ga u Klaićevoj ponoviti zajedno s urejom.

Zsada i odavdje nevidim neku neurološku bolest,niti bilo šta osim neke upale u organizmu,ali naravno to će dr. u Klaićevoj razriješiti.
Javite rezultate nalaza.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 22:29   #6
Sutra mu ponavljaju sve nalaze.
Sad ga zovem, ponovo ga boli glava i ima proljev. Nije kaže jako, ali ono. No sad je na pravom mjestu. Istina ja ludim, ali nema veze, samo da nađu o čemu se radi.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 22:39   #7
Laik sam, al meni ovo vuće na nekog parazita koje ti dijete navlači već neko vrijeme.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 22:46   #8
To je i meni danas prošlo glavom (mislim, meni svašta sada prolazi glavom). S njim u sobi su klinci njegove dobi sa sličnim simptomima. I jednom od njih su radili to neko testiranje na parazite (nalaz mu je bio negativan).
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 22:52   #9
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
To je i meni danas prošlo glavom (milim, meni svašta sada prolazi glavom). S njim u sobi su klinci njegove dobi sa sličnim simptomima. I jednom od njih su radili to neko testiranje na parazite (nalaz mu je bio negativan).
Trebali bi mu napraviti stolicu na parazite i lamblije.
A ako bi se temperatura javljala ne bilo loše učiniti i hemokulturu.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 12:24   #10
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Trebali bi mu napraviti stolicu na parazite i lamblije.
A ako bi se temperatura javljala ne bilo loše učiniti i hemokulturu.
Pa zar to ne bi trebali raditi po difoltu kad ti dođe netko a da se ne može ovako išta definirati?
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 17:48   #11
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Pa zar to ne bi trebali raditi po difoltu kad ti dođe netko a da se ne može ovako išta definirati?
Nisam baš najbolje shvatio.
No razumio sam da u vrijeme prijema nije bio febrilan,već je vodeći uzrok hospitalizacije bila ta glavobolja. Ako sam dobro shvatio.
A ovo za proljev mi je promaklo,skužio sam kad ste vi istaknuli (izgleda da sam se kao vj. ovi u Klaićevoj fokusirao na glavobolju.)
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 18:29   #12
U srijedu kad je zaprimljen, zaprimljen je zbog glavobolje i visokog CRP-a (nije imao temepreturu i nije imao proljev).
Jučer ga je navečer boljela glavi i imao je proljev. Danas je OK. Pere ga depra što zbog bolnice, što zbog brige, što zbog škole.
Ponovo su mu vadili krv, slikao je sinuse i bio kod otorinca. Dr. nisam uspjela uloviti jer kako mi je rekla sestra: Petak je! Tak da ništa ne znam do ponedjeljka.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2011., 13:00   #13
Marlea, kak je dijete?
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 21:55   #14
Evo me.
Izašao je nakon 10 dnevnog boravka. Uzrok tako visokog CRP-a nisu uspjeli naći. Ipak ga nisu poslali na magnetnu (koliko sam informirana iz struke, kraj godine je i nema se novaca, a ona je dosta skupa). Izašao je srednom prosinca, a otpusno pismo još uvijek nismo dobili.
Dobio je nekakav papir na kojem je dijagnoza povišeni tlak i masnoće (koje i koliko ne znam, ne piše). Doktora sam doslovno lovila po hodnicima i nisam ga uspjela uloviti. Sestra mi je rekla da je EEG u redu, EKG i UZV srca u redu, stolica u redu, masnoće povišene + tlak. Zajedno smo bili na UZV abdomena, on je u redu jedino je jetra malo "promjenjena" zbog masnoća ( i to sam doslovno uzvlačila iz dr koja mu je radila UZV jer sam čula da je nešto promrmljala o jetri i kad je završila zamolila sam ju da mi pojasni to s jetrom, a ona da će sve pisati na nalazu, pa ja, mislim, tu sam pa vas molim da mi to sad i kažete, čemu da čekam nalaz kad sma ovdje. I tako smo se natezali i na kraju mi je rekla. )

On je na oko u redu, osim što ga šiba pubertet, no ne možemo ići na daljnju obradu zbog tlaka jer nije dobio otpusno pismo.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 22:09   #15
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
Evo me.
Izašao je nakon 10 dnevnog boravka. Uzrok tako visokog CRP-a nisu uspjeli naći. Ipak ga nisu poslali na magnetnu (koliko sam informirana iz struke, kraj godine je i nema se novaca, a ona je dosta skupa). Izašao je srednom prosinca, a otpusno pismo još uvijek nismo dobili.
Dobio je nekakav papir na kojem je dijagnoza povišeni tlak i masnoće (koje i koliko ne znam, ne piše). Doktora sam doslovno lovila po hodnicima i nisam ga uspjela uloviti. Sestra mi je rekla da je EEG u redu, EKG i UZV srca u redu, stolica u redu, masnoće povišene + tlak. Zajedno smo bili na UZV abdomena, on je u redu jedino je jetra malo "promjenjena" zbog masnoća ( i to sam doslovno uzvlačila iz dr koja mu je radila UZV jer sam čula da je nešto promrmljala o jetri i kad je završila zamolila sam ju da mi pojasni to s jetrom, a ona da će sve pisati na nalazu, pa ja, mislim, tu sam pa vas molim da mi to sad i kažete, čemu da čekam nalaz kad sma ovdje. I tako smo se natezali i na kraju mi je rekla. )

On je na oko u redu, osim što ga šiba pubertet, no ne možemo ići na daljnju obradu zbog tlaka jer nije dobio otpusno pismo.
Dali je pretio?
Dali na otpusnici stoji dg. Hypertensio art.
Hyperlipidaemia?
Dali vam je savjetovano da se obratite ped. endokrinologu?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 23:44   #16
Da, ima viška kila, no na tome uspješno radimo zadnjih godinu dana. Ono što je mene oko tih njegovih kila izluđivalo je: ja kuham, eventualno ( i to ako) jednom mjesečno odemo u MC, ne kupujemo smokije, čispe, i ine, sokove samo kad nam netko dolazi, kolu isto tako, kruh obično bacim. Kolače i slatkiše, inače nismo ljubitelji. Znam koliko pojede i što jede. Ne kuham masno. Iza 19 sati nema jela, osim kada je u školi popodne. On bi najrađe živio na naglo pečenoj piletini i puretini. JA pojedem duplo više od njega, a kilaža mi je u skladu s visinom. No porast kila smo zaustavili, prije xy mjeseci. Godinama je išao na plivanje, do jeseni je trenirao rukomet. No naravno da mi doktori ne vjeruju jer nije se zdebljao od zraka. No ja bih voljela da me netko shvatio ozbiljno ( mislim, zbog čega bi lagala ) i naprave iskorak od hrane. Samoinicijativno sam po net-u proučavala prehranu za tlak i masnoće i zapravo shvatila da mi to i jedemo. Ne 100% ali recimo 90%. Njemu sam dodatno kupila integralnu tjesteninu i lan. Pije dosta mlijeka i jogurta, sad to isto kupujem s najmanje masnoće.

Na otpusnici piše Hypertensio i.o.

Nitko nam ništa nije savjetovao. Rekli mm-u da će sve pisati u otpusnom pismu koje nikako ne stiže.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2012., 18:27   #17
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
Da, ima viška kila, no na tome uspješno radimo zadnjih godinu dana. Ono što je mene oko tih njegovih kila izluđivalo je: ja kuham, eventualno ( i to ako) jednom mjesečno odemo u MC, ne kupujemo smokije, čispe, i ine, sokove samo kad nam netko dolazi, kolu isto tako, kruh obično bacim. Kolače i slatkiše, inače nismo ljubitelji. Znam koliko pojede i što jede. Ne kuham masno. Iza 19 sati nema jela, osim kada je u školi popodne. On bi najrađe živio na naglo pečenoj piletini i puretini. JA pojedem duplo više od njega, a kilaža mi je u skladu s visinom. No porast kila smo zaustavili, prije xy mjeseci. Godinama je išao na plivanje, do jeseni je trenirao rukomet. No naravno da mi doktori ne vjeruju jer nije se zdebljao od zraka. No ja bih voljela da me netko shvatio ozbiljno ( mislim, zbog čega bi lagala ) i naprave iskorak od hrane. Samoinicijativno sam po net-u proučavala prehranu za tlak i masnoće i zapravo shvatila da mi to i jedemo. Ne 100% ali recimo 90%. Njemu sam dodatno kupila integralnu tjesteninu i lan. Pije dosta mlijeka i jogurta, sad to isto kupujem s najmanje masnoće.

Na otpusnici piše Hypertensio i.o.

Nitko nam ništa nije savjetovao. Rekli mm-u da će sve pisati u otpusnom pismu koje nikako ne stiže.
Potrebno je istražiti situaciju. Trebali bi se javiti ped. endokrinologu npr. KBC Rebro.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2012., 23:30   #18
Ja bi zaista voljela da netko pogleda cijelu sliku, da me poslušaju i čuju što govorim. Svi smo mi jedinstveni i svako ima nešto svoje, a "trpa" nas se u iste "kutije".

Ne mogu ništa dok ne dođe otpisno pismo (tako mi rekla dr. opće prakse).
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 10:16   #19
zovi bolnicu i dosađuj dok ne dobiješ pismo
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 00:04   #20
Danas stiglo otpusno pismo na 3 A4 stranice.

Između hrpe nalaza (koje ja kao laik ništa ne razumijem tj ne znam što znače) isčitala sam da su:
Kolesterol: 5,56 mmol/L
Trigliceridi: 1,76 mmol/L
HDL kolesterol: 0,87 mmol/L
LDL kolesterol - računski: 3,89 mmol/L

Koliko sam isčitala po netu nekako me, naravno, najviše brine taj LDL.

Za UZV abdomena => pokazje normaalno smještenu jetru koaj je glatkih kontura i urednih dimenzija, u cijelosti hiperehogene inhomogene strkture perenhima što upućuje na njegovu infultraciju

Preporuke su:
1) otorinac => to s otorincem meni ništa nije bilo rečeno a kao preporuča se bris nosa i grla s nalazima po završetku liječenja mi smo s njim trebali na kontrolu => niti mi je tko to rekao niti mu je rađen bris; njemu je s 3 godine dijagnosticirana alergija na ambroziju (liječen na Srebrnjaku kod dr. Raosa); alerija na ambroziju godinama je polako nestala (nema potrebe za lijekovima) a javila se alergija na bresu, ljesku i crni pelin (za to ne uzima lijekove).

2) pregled kod endokrinologa
3) redukcija tjelesne mase
4) kontinurano mjerenje tlaka
5) kontrola neuropedijatra po potrebi

Ono što mi je presmiješno je da je npr nefrolog tražio dopunu anamneze (osobne i obiteljske), a kada sam to nudila (samo inicijativno i to nekoliko puta) nisu me doživljavali. On je naime bio neurorizično dijete i to sam nekoliko puta spominjala i dr. na hitnoj, i dr. na odjelu i sestrama jer sam smatrala da je to ipak važan podatak. Moja mama ima visoki tlak nekih 30 godina, ja imam niski => no to nikoga nije interesiralo.
Isto tako nefrolog je napisao: Auskultatornom metodom tlak? Pitanje je primjereno velike orukvice? => što to znači?
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.