Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2015., 11:57   #41
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatio iz članka, da si mladi bubnjarski jazz genij uzima tog tipa za uzora otprilike bi bilo isto kao da si mladi komičarski stand-up genij za uzora uzima Jeya Lena. Right?
pa i ne baš. kao što sam u gornjem postu rekao, buddy definitivno nije nevažan cat. pričamo o jednom od najutjecajnijih bubnjara svih vremena. degradirati njegov rad i utjecaj može biti samo kompleks jazz snobova.
za simboliku priče, sasvim je logično da baš on bude prikazan kao bog (makar se paralele u dijalozima ipak više vuku s charlie parkerom).

Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Trenutak u kojem je meni film jako počeo smrdjeti je upravo obiteljska večera na kojoj se protagonist sukobljava s bratićima sportašima, jer oni u krugu obitelji dobijaju više pažnje od njega. Tako da, točno, ovo je definitivno film o sportskoj disciplini, a ne o glazbi.
totalno neopravdano preskočena scena u rasčlambi ovog filma. pogotovo lajna di mu sportista spusti o subjektivnosti umjetnosti naspram konkretnosti sportskih dostignuća. daljnje matematiziranje glazbe kao što je i prikazana u filmu je predmet rasprave koja nema pobjednika. osobno bih očekivao da je takav pristup na neki način iskritiziran u konačnici. ako stvarno i jest, ja to nisam primjetio. nedostatak te komponente u radnju je veliki propust za mene.
Fireglory is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 12:06   #42
Quote:
Fireglory kaže: Pogledaj post
pa i ne baš. kao što sam u gornjem postu rekao, buddy definitivno nije nevažan cat. pričamo o jednom od najutjecajnijih bubnjara svih vremena.
Pa i Leno je jedan od najutjecajnijih stand-up komičara.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 12:50   #43
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Pa i Leno je jedan od najutjecajnijih stand-up komičara.
mislim da ga velika većina zna kao TV lice, odnosno isključivo ko voditelja the tonight showa, a ne stand-up komičara.

buddy je možda dovoljno rano shvatio da ne želi prolazit rutinu gladujućeg umjetnika pa je prihvaćao gaže na telki. sigurno je zaslužan za populariziranje jazza među srednjostrujaškom publikom, a svakako je jedan od prvih koji je stavio bubanj pod reflektore toj istoj publici. ikona instrumenta, bez sumnje. bez ikakvog formalnog glazbenog obrazovanja, čisti sirovi talent kojem je malo trebalo da napreduje nevjerojatnom brzinom.

ono što je upitno je njegov autorski obol koji nije ravan katalogu i umjetničkoj vrijednosti milesa davisa, johna coltranea, duke ellingtona... da ne nabrajam dalje. then again, gorespomenuti su autori svirači melodijskih instrumenata. simultano, bubnjari istih ansambala priznatiji su u jazz svijetu. zaključno, tip je bio standout, a ne team player. a tako je i andrew portretiran u filmu - štreberski driler koji misli da će biti najveći samo ako dovoljno vježba mehaniku. ponavljam, ovo je mogao biti film i o američkom nogometu.
Fireglory is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 14:58   #44
Uopće ne viidm poseban problem u odabiru Richa kao uzora glavnom liku, s obzirom da se uklapa u cijelu priču, od prgavog karaktera, želje za madijskom pažnjom do tehnički besprijekornog sviranja bubnja.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 15:32   #45
Quote:
Fireglory kaže: Pogledaj post

ponavljam, ovo je mogao biti film i o američkom nogometu.
Ironija je u tome što je centar fokusa i poruka svakog filma o američkom nogometu to da nije najbitnija mehanika (trening), nego je na kraju bolja ona momčad čiji trener u svlačionici neočekivano i kao asa iz rukava recitira Shakespearea (to igrače strašno motivira) i čiji Quarterback prije odlučujuće utakmice ima najviše egzistencijalnih problema i najemotivnije prosvjetljenje o životu i svemiru. Ovi koji čitav film samo treniraju portretirani su kao tupoglavi idioti koji na kraju zato spuše.

Tako da je ovo teško mogao biti film o američkom nogometu.

Uglavnom, bio u pitanju američki nogomet ili bubnjevi, hvala nebesima na jednom filmu bez toga. Na čvrstom fokusu na jedan aspekt, bez melodramatičnih vrludanja.
kaya714 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 17:01   #46
SPOILER

Super film! Odličan mi je Simmons, baš djeluje kao pravi dirigent A također mi je super na kraju kada njegovo oduševljenje nesuđenim učenikom prevlada mržnju prema istom, budući da ga je ovaj bio prijavio. Simmons nema potpuno negativnu ulogu, dapače, iz učenika kakav je Teller, izvlači najbolje. Pašu kao lonac i poklopac
Hatice is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 03:30   #47
Quote:
kaya714 kaže: Pogledaj post
Ironija je u tome što je centar fokusa i poruka svakog filma o američkom nogometu to da nije najbitnija mehanika (trening), nego je na kraju bolja ona momčad čiji trener u svlačionici neočekivano i kao asa iz rukava recitira Shakespearea (to igrače strašno motivira) i čiji Quarterback prije odlučujuće utakmice ima najviše egzistencijalnih problema i najemotivnije prosvjetljenje o životu i svemiru. Ovi koji čitav film samo treniraju portretirani su kao tupoglavi idioti koji na kraju zato spuše.



Tako da je ovo teško mogao biti film o američkom nogometu.



Uglavnom, bio u pitanju američki nogomet ili bubnjevi, hvala nebesima na jednom filmu bez toga. Na čvrstom fokusu na jedan aspekt, bez melodramatičnih vrludanja.

bez melodramatičnih vrludanja ili, u toj komponenti film podbacuje. vrlo nerealan, do granice iritacije.

generalno dobro izabrana tematika kao i inter-igra dva glavna lika, ali egzegucija u kontekstu i detaljima loša.
Fireglory is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 23:45   #48
Nisam mogao ne spomenuti, a povezano s filmom, da je naš poznati pop pjevač Jasmin Stavros svojevremeno bio najtraženiji bubnjar na prostorima bivše Jugoslavije te koliko mi je poznato stigao i završiti prestižnu privatnu jazz akademiju u NewYorku - Stanley Spector i to kao najbolji student u svojoj generaciji za što je posebno nagrađen.

Tko zna kakva su mu iskustva od tamo i je li pogledao ovaj film...

__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 02:16   #49
Simmons ponovno je perfektno odglumio "bullya"
Odusevio me film.

Preko tapa
__________________
iiii]:)
dujeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 02:24   #50
Vrlo dobar film, ali ne toliko kao što se piše.
Ovakvi likovi kao ovaj što ga Simmons tumači su za mene dno dna. Koji umisle sebi da će neko uspjeti jedino ako ga gaziš maksimalno. Možeš mislit.

8/10
__________________
Curb
Pajkic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 22:33   #51
Nakon svih panegirika koje sam čitao, malo sam razočaran - Whiplash je dobar, ali očekivao sam da će biti bolji.
Moglo je i bez te jeftine blood,sweat & tears simbolike.
A to pretjerano Fletcherovo preseravanje i papci koji dopuštaju da ih neki šupak tako gazi - jao ,da sam na mjestu nekog od njih vjerojatno bih obrisao pod sa profesorom i sjebo si jazz karijeru.
Sve u svemu , što bi rekao Fletcher : "Not quite my tempo".
chemical brother is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 12:42   #52
meni čak nije ni dobar. zanatski vešt na svim nivoima, to stoji. ali potpuno promašena tema ili svesna zamena teza. zapravo me ne iznenađuje taj uspeh. film je formuličan i ta formula je isfurana kako treba, ma koliko formula bila pogrešna za temu. jasno mi je kako se film može nekom svideti. rađen je da postigne efekat i uspeva u tome. problem je što se ispod svega toga krije ili kompletni bullshit ili svesna manipulacija i propaganda opasnih ideja. mogao bi biti o ragbiju, o vojsci, o takmičenju iz matematike, ali, dovraga, nije.
jedno od većih razočaranja godine.

kritika na:
http://film-na-dan.blogspot.com/2015/01/whiplash.html
Nadopuna prehrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 13:57   #53
Najbolji film o glazbi i stvaralaštvu iste, ikad. Jednostavno ne postoji bolji.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 14:00   #54
Quote:
Nadopuna prehrani kaže: Pogledaj post
meni čak nije ni dobar. zanatski vešt na svim nivoima, to stoji. ali potpuno promašena tema ili svesna zamena teza. zapravo me ne iznenađuje taj uspeh. film je formuličan i ta formula je isfurana kako treba, ma koliko formula bila pogrešna za temu. jasno mi je kako se film može nekom svideti. rađen je da postigne efekat i uspeva u tome. problem je što se ispod svega toga krije ili kompletni bullshit ili svesna manipulacija i propaganda opasnih ideja. mogao bi biti o ragbiju, o vojsci, o takmičenju iz matematike, ali, dovraga, nije.
jedno od većih razočaranja godine.

kritika na:
http://film-na-dan.blogspot.com/2015/01/whiplash.html
Ti si isto promašio. Chazelle ne odobrava Fletcherove metode, nego je protiv njih.
Pablo is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 14:15   #55
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Najbolji film o glazbi i stvaralaštvu iste, ikad. Jednostavno ne postoji bolji.
Nitko u ovom filmu ne stvara glazbu, nego je izvodi. Da je i stvara, reći da je najbolji uz živog Formanovog "Amadeusa" malkice ne pije vodu.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 14:29   #56
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Nitko u ovom filmu ne stvara glazbu, nego je izvodi. Da je i stvara, reći da je najbolji uz živog Formanovog "Amadeusa" malkice ne pije vodu.
Nebvjerojatno koliko si tvrd. Ti misliš da do procesa stvaranja dolazi samo tako; ti si amater i drkaš po gitari..da, stvaraš. Ne misliš da je ipak glazbeno obrazovanje potrebno, baš kao i mentorstvo? Mislim..zapeo si u tim nekim svojim uvjerenjima koja smatram apsolutno krivim, jer dobro znaš da je zadnja scena čisto stvaralaštvo - ono iznutra.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 14:36   #57
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Nebvjerojatno koliko si tvrd.
That's what she said.

Quote:
okapoan kaže:
Ti misliš da do procesa stvaranja dolazi samo tako; ti si amater i drkaš po gitari..da, stvaraš.
Ne znam kako si to uspio zaključiti iz mog navođenja "Amadeusa" kao filma superiornog ovom.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 14:43   #58
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
That's what she said.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 15:09   #59
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Nitko u ovom filmu ne stvara glazbu, nego je izvodi. Da je i stvara, reći da je najbolji uz živog Formanovog "Amadeusa" malkice ne pije vodu.
Slažem se, ipak je Amadeus nešto posebno, makar mi je Whiplash odličan.
__________________
"I hate listening to people’s dreams. It’s like flipping through a stack of photographs. If I’m not in any of them and nobody’s having sex, I just don’t care." D.R.
mah11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 17:51   #60
Quote:
Nadopuna prehrani kaže: Pogledaj post
rađen je da postigne efekat i uspeva u tome. problem je što se ispod svega toga krije ili kompletni bullshit ili svesna manipulacija i propaganda opasnih ideja. mogao bi biti o ragbiju, o vojsci, o takmičenju iz matematike, ali, dovraga, nije.
jedno od većih razočaranja godine.
Da, nije film s jazzom ili glazbom uopće u centru, već o sadomazohističnom odnosu mentora i učenika, tako da se moglo raditi i o sportu ili nekoj drugoj grani ljudske djelatnosti.

S druge strane, baš zbog tog odnosa koji je u svojoj osnovi pomalo zao, da se radilo o bilo kojoj drugoj djelatnosti uvijek bi se netko mogao pobuniti da to nije ispravan način na koji se ona svladava i prikazuje, bilo da je riječ o sportu, znanosti, matematici (hajde, tu se možda nitko ne bi bunio ). Tako da redatelj nije imao puno izbora s obzirom da je nešto morao odabrati. Jazz nije loša odluka jer se radi o tehnički zahtjevnom glazbenom pravcu, dakle uz emociju, dušu i sve što ide, ima tu i jako puno drilla.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:38.