Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2008., 17:03   #81
Quote:
florentis kaže: Pogledaj post
Hmm.. A ja sam plaćala do sada svaki mjesec ratu za struju od 375 kn, da bi mi sada došla razlika od 1000 kn, i šest novih uplatnica na 224kn ?? Ne kužim, kako su mi sad smanjili ratu, a imam razliku od 1000 kn ??
Zato jer je to akontacija. To mjesečno plaćanje je njihovo predviđanje koliko ćeš ti potrošiti u narednih x mjeseci. Ako potrošiš manje, smanjena ti je i akontacijska rata. Isto tako, njihovo predviđanje se odnosi na tvoju prethodnu potrošnju za isto razdoblje (zima/zima, ljeto/ljeto). Pred zimu uvijek povećaju akontacijske rate, slijedi period gdje trošiš više struje. Pred ljeto smanje. Ionako ti se sve izjednači obračunom i tada možeš točno vidjeti što si potrošio. Otraga, na obračunu, imaš sve tako lijepo napisano da si možeš izračunati potrošnju bez problema.

Provela sam ja prije 6 mjeseci večer na HEP-ovim stranicama i na Stanovanju, kad sam dobila obračun od 1.680,00 kuna i uplatnice na nove rate od 475 kuna.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.

Zadnje uređivanje Smart_bitch : 06.06.2008. at 19:32.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 18:10   #82
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
A i lokalne elektre već godinama nemaju monopol, no izgleda da nema interesa drugih da se pojave na tržištu.
Nema monopola, ali dok cijenu struje diktira Partija ne moze biti niti slobodnog trzista, odnosno konkurencije.
Neznadar is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 18:33   #83
Quote:
darudela kaže: Pogledaj post
Imam savjet za sve one koji plačaju račune za potrošak struje (mislim na domaćinstva). Konkretno, ja svakog 10-og u mjesecu očitam stanje na brojilu i to za visoku i nisku tarifu i onda napravim obračun. Oduzmem očitano stanje od stanja prethodnog mjeseca i to pomnožim po cijeni 1 kW/h (nemojte me napadat ako mi mjerna jedinica nije točna) , a to je nekih 0,32 kn za nisku tarifu i 0,61 kn za visoku + mjesečni paušal cca 15,75 kn + po novom još nekakva naknada za obnovljive izvore energije ( a i to izračunam prema broju potrošene struje koju pomnožim sa iznosom koji je ne znam točno ali ima i taj Pravilnik negdi u NN- ako kome triba poslat ću mu link-sad neman vremena). Na tu konačnu cifru lupam 22% PDV i eto toliko platim, a kad mi oni pošalju šestomjesečni obračun uvijek nam se poklapa (u biti budem pinku u pretplati jer postoje odstupanja ovisno od toga kad je neki njihov djelatnik bio i očitao moje mjerilo).Eto, nadam se da nisam sve zakomplicirala!

dobra ideja! Da znaš da ću i ja tako,naravno ako je veći iznos od slijedećih akontacija,da opet ne padnem na guzicu dok stigne obračun.
adi-k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 19:42   #84
Slažem se da stvarno treba osobno kontrolirati potrošnju!No ima još jedna mogućnost!
Neispravno brojilo!
Na provjeru istog ima svaki potrošač pravo!
Kontrolirati brojilo može svatko!Ako se iskjluče sve sklopke(za sve prostorije i strojeve)pa ako se brojilo i dalje kreće..znači nije ispravno!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 21:17   #85
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
...Ako se iskjluče sve sklopke(za sve prostorije i strojeve)pa ako se brojilo i dalje kreće..znači nije ispravno!
Ili ti se prikačio susjed!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 21:54   #86
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ili ti se prikačio susjed!
ha,ima svega danas,nebi me ni to čudilo,vjeruj mi!! Daj mi reci kaj je to moguće,kak se može susjed prištekati na tvoju struju,ili bilo tko drugi,ne kužim? Da se ja prištekam drugom ili vratim ovome????

adi-k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 22:06   #87
kak vi svi imate tak velike rate ..moja rata je bila 200 kn, dakle za 6 mj. smo uplatili 1000 kn...nakon obračuna su nam smanjili ratu na 135 kn, a ispalo je i da smo uplatili više nego što smo potrošili...u 6 mj. smo od tih 1000 uplaćenih kn potrošili 550 kn...imali smo pravo na povrat 450 kn, ali sam to pustila nek se uračuna u iduće razdoblje, ionako će struja poskupiti...btw. nas je 3 u stanu od 80 m2...

btw. nisam sigurna jesam najbolje razumjela, ali ti si uplatila za 6 mj. 1000 kn i onda ti je stiglo da uz to moraš još nadoplatiti dodatnih 3000 kn što na kraju dođe 4000 kn za 6 mj???
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 23:08   #88
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
..moja rata je bila 200 kn, dakle za 6 mj. smo uplatili 1000 kn...
200 x 6 = 1200

btw. uključiš li ti ikad struju za tako malu potrošnju
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 00:11   #89
btw. nisam sigurna jesam najbolje razumjela, ali ti si uplatila za 6 mj. 1000 kn i onda ti je stiglo da uz to moraš još nadoplatiti dodatnih 3000 kn što na kraju dođe 4000 kn za 6 mj??? [/QUOTE]


da-
adi-k is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 15:41   #90
Quote:
adi-k kaže: Pogledaj post
btw. nisam sigurna jesam najbolje razumjela, ali ti si uplatila za 6 mj. 1000 kn i onda ti je stiglo da uz to moraš još nadoplatiti dodatnih 3000 kn što na kraju dođe 4000 kn za 6 mj???

da-[/QUOTE]

Kada sam ponovno pročitala koje kućne strojeve si navela,a u mom kućanstvu ih ima više i to pravih žderača,a potrošila sam u 6 mj manje od 3 tisuće,onda mi stvarno nešto nije jasno,odkuda ti tako velika razlika?
Jesi li bila u Hepu?

Što je ispalo?
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 22:22   #91
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
200 x 6 = 1200

btw. uključiš li ti ikad struju za tako malu potrošnju
yes, 1200 kn..meni je uvijek tih 1000 kn jer sam ovu prvu ratu platila posebno, a ostalo sve odjednom....

normalno koristim struju: pećnica, toster, aparat za kavu, 2 laptopa, router i modem, tv, linija, perilica, frižider, žarulje, usisavač --> to su potrošači struje kod mene...al nismo stalno doma preko dana, većinom predvečer (osim vikendom), pa je to vjerojatno razlog niske potrošnje, a perilicu ionako uključim tek navečer kad je jeftiinja struja...

Quote:
adi-k kaže:
da-
4200 kn je stvarno previše za 6 mj ...jesi išla s tim u HEP, jel neka greška ili točan račun?
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 23:15   #92
Prvo - prebacivanje VT/NT: nije dovoljno čuti da brojilo klikne, treba provjeriti da li je stvarno prebacilo. Vidi se o maloj strelici i po tome koji brojčanik radi. Koji je približno omjer VT/NT?

Drugo - kada je brojilo baždareno odnosno zamijenjeno? Sumnjam da to može izazvati veliku razliku, ali može dobro poslužiti kao formalni argument za reklamaciju. Podaci o baždarenju brojila vidljivi su na obavijesti koju potrošač dobije pri zamjeni brojila.

Treće - postoji li mogućnost krađe?

Četvrto - jesu li akontacijske uplate i prethodni saldo uredno evidentirani u obračunu? Greške se događaju, možda su uplate krivo otišle.

U Elektrino provjeravanje nakon što bi brojilo ili preklopni sat, ako je zasebno, bili demontirani ne bih imao previše povjerenja.

Osobno za 4-člano domaćinstvo, svi vani u toku dana (zaposleni/đaci) u oko 100 kvadrata na dvije etaže trošim vrlo stabilno 2700-2800 kWh godišnje odnosno oko 1900,00 kuna godišnje, s time da je priprema tople vode, grijanje i kuhanje na plin, ostali potrošači uobičajeni. Omjer VT/NT mi je otprilike 2/1. Kad dodam i troškove plina oko 3000 kuna godišnje, to je 5000 kuna. Električna energija je skuplja od plinske, ali 4000 kuna za 6 mjeseci u usporedbi s tim mi se čini jako puno.
Trilobit is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 09:35   #93
da bi se objekt prikljućio na infrastrukutu mora
biti legalan dokaz da je objekat legalan je građevinska dozvola
ili lokacijska dozvola s projektom (po novom) , ako je objekat već prije ucrtan u katastar ima tamo napomena na temelju čega je upisan ali to nije dokaz da je legalan.
Po novom nema upisa u katastar i zem.knjige bez uporabne dozvole.
tigar_c2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 16:52   #94
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Imaš i model sa samonaplatnim brojilom: http://www.hep.hr/ods/kupci/pitanja.aspx?pg=3

A i lokalne elektre već godinama nemaju monopol, no izgleda da nema interesa drugih da se pojave na tržištu.
bash sam vidjela na ovoj stranici sto si dao link ovo:
"Zašto kupci kategorije kućanstvo plaćaju električnu energiju mjesečnim novčanim obvezama – „akontacijskim ratama“?

U Hrvatskoj ima skoro dva milijuna kupaca? električne energije kategorije kućanstvo. Mjesečno ili dvomjesečno očitavanje brojila svim kućanstvima izazvalo bi velike dodatne troškove operatoru mreže, a time bi utjecalo i na ukupnu cijenu električne energije.
"

I to je cista laz. Zasto? Jer kad idemo placati po obracunu sami ocitamo brojilo jednom mjesecno i odemo u elektroprivredu da nam naprave racun koji odmah platimo. A oni dodju svakih 6 mjeseci ocitati brojilo da kontroliraju da li smo sami tocno ocitavali svih 6 mjeseci. A to rade i sad sa predracunima tako d ane vidim koji su tu dodatni troskovi.

Lazu
trendseterica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 23:05   #95
Quote:
trendseterica kaže:
A oni dodju svakih 6 mjeseci ocitati brojilo da kontroliraju da li smo sami tocno ocitavali svih 6 mjeseci
Ne svih 6 mjeseci, nego samo zadnje očitanje koje treba biti u nekakvim okvirima (plus-minus tvoje očitane potrošnje).

Moram priznati da ne razumijem tu logiku ... što to "rade sad s predračunima"? Obaveza je očitati kućanstvo svakih šest mjeseci (Opći uvjeti, čl. 85 st. 3 kao i čl. 89 st. 1). Jeftinije je poslati čovjeka jednom u 6 mjeseci nego 6 puta u 6 mjeseci. Nije li?

Osim toga, na koga se odnosi tvoja zadnja konstatacija ("lažu")? Opće uvjete donijela je Vlada Republike Hrvatske.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 18:53   #96
za ovu gospođu s početka priče,

možda nije provjerila dug od prijašnjeg vlasnika.
mislim to je osnovno sa prodavateljem pod ruku i lijepo u elektru, vodovod, stambeno itd provjeriti ima li kakvih "tereta" na nekretnini.

inače mene muči opomena od hep-a na kojoj piše uplatili ste xxx.xx kn a bili ste dužni uplatiti xxx.xx kn. naime nisam bio dva mjeseca doma i platim samo nekih 100 kn radi reda a oni mi odmah šalju opomenu kao da nisam platio dva mj. ratu.

imaju li mi pravo poslati opomenu za predpostavljenu potrošnju ili moraju izračunati (očitati) stvaran dug pa tek onda poslati opomenu (račun).

mislim da to rade samo da izvuku dodatnih 20 kn koliko naplaćuju opomenu
lovac luka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 22:38   #97
I mi i ti i ja skupa sa mnom smo KUPCI električne energije. Ono što kupimo, moramo platiti. Obaveza Elektre je da tvoje brojilo očita jednom u 6 mjeseci; unutar tog razdoblja, akontacije su izračunate na temelju potrošnje u odgovarajućem prethodnom razdoblju.

Članak 94. Općih uvjeta, između ostalog kaže
Quote:
Tarifnom kupcu koji ne plati dospjelu novčanu obvezu u roku dospijeća, opskrbljivač može ispostaviti opomenu u pisanom obliku uz obračun prouzročenih troškova.
Tvoja je novčana obaveza iskazana putem akontacijskih uplatnica. Ako smatraš da su neadekvatne, očitaj brojilo, idi na Elektrin šalter i zatraži korekciju prema stvarnoj potrošnji.

Ako ti se ne sviđa takav način obračuna/plaćanja, možeš zatražiti ugradnju tzv. samonaplatnog brojila (narančasti tarifni model) (radi na principu sličnom Simpa ili Vip me prepaid tarifnih modela u mobilnoj telefoniji); kupiš "bon", ubaciš novčiće u brojilo i trošiš onoliko koliko vrijedi taj bon. Potroše se novčići, ostaneš u mraku. Ali barem ne dobijaš opomenu.

Nadalje, možeš s Elektrom sklopiti ugovor o samoočitanju, pri čemu si ti dužan brojilo očitavati svaki mjesec i očitanje dostaviti u Elektru, a oni su ti dužni ispostaviti račun. Naravno, podložan si i kontroli pri čemu potrošnja očitana prilikom kontrole ne smije značajnije odstupati od tvog očitanja (inače, opet dobiješ po prstima).
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 13:16   #98
HEPovo brojilo ne valja, ja plaćam

Pozdrav i isprika ako je već bilo, nisam uspio naći.

Naime, riknuo mi je limitator u firmi i zvao sam HEP da ga dođe promijeniti što su danas i napravili. I to je sve ok, kad majstor primjeti da mi je brojilo na jeftinoj struji i skuži da ne radi onaj uklopni sat. I veli da mora mijenjat, ja reko - mijenjaj! Ali on veli da bude sad došla razlika za platiti jer sam već dugo samo na jeftinoj (on to valjda vidi po stanju, kajaznam). Kao plaćao sam sve po jeftinoj koju godinu. E sad, pošto nisam smatrao da su mi računi baš mali (200-300 kn/mj za kompjutere i rasvjetu) a i ne očitavam ja brojilo nego oni (na cesti je) ja nikako nisam mogao znati da tu nešto ne valja a na kraju krajeva taj ormarić i sve šta je u njemu je HEPovo. To znam jer smo ga mi morali napraviti i sve i onda "pokloniti" njima. I ne prođem pored njega po par mjeseci a kamoli da gledam da li je skupa ili jeftina struja.
Sad se bojim da bi ta razlika mogla biti ogromna i pitanje je kako stvari stoje pravno ako dođemo do spora? Moram li ja plaćati štetu nastalu zbog njihovog pokvarenog brojila ili imam šansu?
a1zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 19:01   #99
Ako je potrošnja bila samo po jednoj tarifi "godinama" (kao što piše), onda - tipujući na "krivca" - biram neriješeno; Elektra je kriva jer prilikom obračuna nisu obraćali pažnju na potrošače koji imaju dvotarifno brojilo a vrti im se samo jedna tarifa, a ti si kriv jer godinama trošiš po jeftinijoj tarifi i ne obraćaš pažnju na ono što piše na računu. (A opet, možda i znaš, ali se praviš Englez; ne bi bio ni prvi, a definitivno ni zadnji. Ko ih fućka, zašto ne paze na svoje uređaje, ja nisam ništa kriv, uredno plaćam i baš me briga. Ne tvrdim da je tako, tek kažem da postoji i takva mogućnost).

Nu, što sad? Trebalo bi otići na šalter, obavezno donijeti stanje brojila i objasniti o čemu se radi. U takvim slučajevima (baš kao i kad se nekome okreće samo viša tarifa), radi se PROCJENA potrošnje po višoj i nižoj tarifi prema omjeru VT:NT kakav je bio "zadnji ispravan" (vidi se pretraživanjem arhive računa, pregledom godišnje potrošnje, energetske kartice, ...). Ako nema "zadnjeg ispravnog", tada će se - vjerojatno - omjer odrediti kao 65% VT : 35% NT. Budući da se "godinama" tako trošilo, ne trebaš očekivati rješenje "odmah"; najvjerojatnije će korekcija, uključujući i nove akontacijske uplatnice, stići poštom za koji dan.

Doduše, možda se ništa neće desiti; u kojem si tarifnom modelu (piše na računu)? Ako je "plavi", on označava jednotarifnu potrošnju. Ona je moguća i na dvotarifnim brojilima, tj. blokiran je jedan od brojača (a taj podatak je upisan prilikom parametriranja brojila). To znači da je sve OK, odn. da Elektrin radnik nije obratio pažnju na ovaj podatak.

U svakom slučaju, šalter, doza strpljenja i pristojnosti (teta na šalteru gotovo 100% nije kriva, što god da se s brojilom dešava), i sve će biti OK.

Naravno, rješenje se može potražiti i sudskim putem, no to će znati objasniti netko od pravnika.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 20:43   #100
Nisam pravnik, ali koliko znam takva dugovanja imaju zastaru i ako se to dogadja veci broj godina u najgorem slucaju si duzan platiti razliku za zadnje dvije godine (mislim da nakon dvije godine potrazivanja za rezije idu u zastaru).

Logicno mi je da platis razliku unazad 2 godine, jer si struju realno i potrosio.
A opet ne bi bilo fino da se nakon 50 godina elektra sjeti da ti nesto nije dobro naplacivala, pa ti posalje razliku u cijeni za pola stoljeca - i ti bankrotiras, prodas sve sto imas, plus bubreg i jedno oko da bi namirio racun. Mislim da je zato i napravljen taj rok nakon koga takva potrazivanja zastarjevaju.
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.