Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2014., 21:30   #1
Što je u središtu galaksije?

Možda je pitanje banalno - ali mislim da i nije... i tema - ali možda bi se o tome i moglo raspravljati - ili je to poznata činjenica koju ja ne znam
Znamo da je u središtu solarnog sustava - Sunce - koje svojom gravitacijom drži planete na okupu - koji zbog toga kruže oko njega.
Međutim, spiralne galaksije - ako se ne varam - kruže oko svog središta! A zašto bi kružile (zvijezde iz određene galaksije)? Što bi ih uopće držalo na okupu? Nedavno sam čuo da se jedna crna rupa nalazi negdje u blizini središta naše galaksije... A zar nije crna rupa baš u središtu? I po meni ona drži cijelu galaksiju na okupu, da se zvijezde ne razlete svugdje po svemiru
Ili nešto drugo?
Fritz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 11:56   #2
Zna se gdje je, no nitko ne zna što je

http://en.wikipedia.org/wiki/Galactic_Center

Quote:
A zar nije crna rupa baš u središtu? I po meni ona drži cijelu galaksiju na okupu, da se zvijezde ne razlete svugdje po svemiru
Ovo bi svakako bilo najlogičnije! Iako ne znamo postoji li singularitet u njoj i što on uopće jest.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 16:48   #3
Konačno se netko javio na ovu temu!
Vidim da se tema dosta otvarala - iako se općenito malo piše na ovom pdf-u...
Ja sam se nekad davno bavio astronomijom, u tom smislu da sam čitao ČiS i sličnu literaturu i što sam imao jedan reflektorski teleskop i malo promatrao zvjezdano nebo i objekte na njemu...
Znači nisam baš neki stručnjak za ovu temu - fizika, astronomija... ali imam nekog pojma o tome, o svemiru, zvijezdama, galaksijama...
Kažem, možda je to već poznata stvar - a ja za to nisam čuo? To mi je jednom palo na pamet, razmišljajući o tome da se zvijezde iz neke galaksije vrte oko središta te galaksije. A to znači da bi morao biti neki centar, nešto što bi sve zvijezde i svu masu galaksije držao na okupu. A kad razmislimo da tih zvijezda ima na stotine milijardi - možemo si zamisliti kakva je to sila i veličina tog objekta, odnosno crne rupe!?
Fritz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 16:52   #4
Quote:
Fritz kaže: Pogledaj post
Kažem, možda je to već poznata stvar - a ja za to nisam čuo? To mi je jednom palo na pamet, razmišljajući o tome da se zvijezde iz neke galaksije vrte oko središta te galaksije. A to znači da bi morao biti neki centar, nešto što bi sve zvijezde i svu masu galaksije držao na okupu. A kad razmislimo da tih zvijezda ima na stotine milijardi - možemo si zamisliti kakva je to sila i veličina tog objekta, odnosno crne rupe!?
Nećeš ni čuti ako ne pročitaš. Nije da se to priča baš po kafićima.

Evo, pročitaj:

http://en.wikipedia.org/wiki/Supermassive_black_hole

pa ako što nije jasno pitaj.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 17:34   #5
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nećeš ni čuti ako ne pročitaš. Nije da se to priča baš po kafićima.
svašta... stvarno, u kakve to kafiće zalaziš?

kod nas ako hočeš naručit crnu kavu, moraš znati bar nešto o crnim rupama
__________________
Dal želite da budete anonimni?
anonymus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 17:54   #6
Quote:
anonymus kaže: Pogledaj post
svašta... stvarno, u kakve to kafiće zalaziš?

kod nas ako hočeš naručit crnu kavu, moraš znati bar nešto o crnim rupama
Ja znam o crnim rupama, ali ionako pijem pivu..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 18:29   #7
Quote:
Fritz kaže: Pogledaj post
Kažem, možda je to već poznata stvar - a ja za to nisam čuo? To mi je jednom palo na pamet, razmišljajući o tome da se zvijezde iz neke galaksije vrte oko središta te galaksije.
Znaš gdje dolazimo do problema? Kada izađemo van naše glaksije u Lokalnu Galaktičku Grupu, pa onda izađemo iz nje, odnosno odzumiramo u Superklaster Djevice i nakon toga odzumiramo još na razinu Lokalnog superklastera, te nakon toga odzumiramo još jednom u dosad poznati i promatrački nam dostupan Svemir.

Pogledaj: http://upload.wikimedia.org/wikipedi...%28JPEG%29.jpg

Ako je tako, da crna rupa drži našu čitavu galaksiju na okupu, što drži naše galaksije u Lokalnoj Galaktičkoj Grupi, te LGG u Superklasteru Djevice, itd...??? Na okupu, a opet i na distanci!

Quote:
A to znači da bi morao biti neki centar, nešto što bi sve zvijezde i svu masu galaksije držao na okupu. A kad razmislimo da tih zvijezda ima na stotine milijardi - možemo si zamisliti kakva je to sila i veličina tog objekta, odnosno crne rupe!?
Nezamisliva. Preporučam ti da pročitaš ovaj tekst: https://www.forum.hr/showpost.php?p=52065331&postcount=2

Vjerojatno nikada nećemo saznati što se nalazi u njoj, a možda već 'znamo'!



OFFTOPIC: i onda kad mi netko kaže da smo sami...

Zadnje uređivanje okapoaN : 08.12.2014. at 18:41. Reason: OFFTOPIC
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 19:11   #8
mili moji,
čuda...

ne treba firewall, addblock,... pa da sad ne duljin i dalje...
djuro buha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 19:53   #9
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nećeš ni čuti ako ne pročitaš. Nije da se to priča baš po kafićima.
Ha, ha! Pa nisam mislio doslovno 'čuo' - nego u smislu - saznao, pročitao...

A opet - može se to čuti i u kafićima - ako se krećemo među astronomima, fizičarima

Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Znaš gdje dolazimo do problema? Kada izađemo van naše glaksije u Lokalnu Galaktičku Grupu, pa onda izađemo iz nje, odnosno odzumiramo u Superklaster Djevice i nakon toga odzumiramo još na razinu Lokalnog superklastera, te nakon toga odzumiramo još jednom u dosad poznati i promatrački nam dostupan Svemir.

Pogledaj: http://upload.wikimedia.org/wikipedi...%28JPEG%29.jpg

Ako je tako, da crna rupa drži našu čitavu galaksiju na okupu, što drži naše galaksije u Lokalnoj Galaktičkoj Grupi, te LGG u Superklasteru Djevice, itd...??? Na okupu, a opet i na distanci!
Da, pamet staje, kad se to sve uzme u obzir...
Kao što sam već rekao davno prije sam se bavio i interesirao astronomijom, svemirom itd. ali nisam bio svjestan veličine galaksija. Npr. znao sam da u našoj galaksiji ima na milijarde zvijezda, ali nisam znao da ih ima na stotine milijardi!!!
Pa onda galaktička jata, klasteri... I da: što ih drži na okupu!!???

I da - što si mislio ovim:
Quote:
Vjerojatno nikada nećemo saznati što se nalazi u njoj, a možda već 'znamo'!
Da možda već znamo!?

Quote:
djuro buha kaže: Pogledaj post
mili moji,
čuda...

ne treba firewall, addblock,... pa da sad ne duljin i dalje...
Ovo mi se čini kao nešto off-topic...

Zadnje uređivanje Fritz : 08.12.2014. at 20:04.
Fritz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 20:03   #10
Quote:
Fritz kaže: Pogledaj post
Npr. znao sam da u našoj galaksiji ima na milijarde zvijezda, ali nisam znao da ih ima na stotine milijardi!!![
Da..


Quote:
Pa onda galaktička jata, klasteri... I da: što ih drži na okupu!!???

Gravitacija.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 20:09   #11
Quote:
Fritz kaže: Pogledaj post
I da - što si mislio ovim:


Da možda već znamo!?
Nisi pročitao tekst pod drugim linkom ----> https://www.forum.hr/showpost.php?p=52065331&postcount=2

Pretpostavlja se da je u crnoj rupi singularitet. Neizmjerno gusta i neizmjerno teška i nezamislivo malena sabijena točka. Iako je to čista spekulacija, moguće je da - želiš li stvoriti svemir - najprije uzmeš hrpu materije iz postojećeg, sabiti je i izolirati. Poznato? Napokon znamo što se dogodilo s bar jednim singularitetom. Naš svemir nastao je prije 13,8 milijardi godina u strahovito velikom prasku. Trenutak prije svega bilo je zbijeno sve u beskonačno malenu, nevjerojatno gustu točku-singularitet.


Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Gravitacija.
Naravno da je gravitacija, po našim saznanjima. Ali..pogledaj galaksije. Znamo da se svemir širi, ako se svemir širi - galaksije se udaljuju jedna od druge, a imamo kntradiktorni izračun koji kaže da će se MW sudariti s Andromedom. Kako, zašto i zbog čega. Očito je da postoji nešto jače od gravitacije.

I vjerojatno je riječ o tamnoj energiji.

Zadnje uređivanje okapoaN : 08.12.2014. at 20:17.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 23:30   #12
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Nisi pročitao tekst pod drugim linkom ----> https://www.forum.hr/showpost.php?p=52065331&postcount=2





Naravno da je gravitacija, po našim saznanjima. Ali..pogledaj galaksije. Znamo da se svemir širi, ako se svemir širi - galaksije se udaljuju jedna od druge, a imamo kntradiktorni izračun koji kaže da će se MW sudariti s Andromedom. Kako, zašto i zbog čega. Očito je da postoji nešto jače od gravitacije.

I vjerojatno je riječ o tamnoj energiji.
Širenje svemira se događa tek na razini klastera i više, u samome klasteru ne. Ne "bježe" dakle galaksije jedna od druge, nego klasteri, osim naravno onih galaksija koje nisu u klasteru.
waterbird is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 23:41   #13
Quote:
waterbird kaže: Pogledaj post
Širenje svemira se događa tek na razini klastera i više, u samome klasteru ne. Ne "bježe" dakle galaksije jedna od druge, nego klasteri, osim naravno onih galaksija koje nisu u klasteru.
Nisi u pravu.
Quote:

Ako se sve galaktike udaljuju od nas, znači li to da se nalazimo u središtu svemira? Ne! Budući da se svemir širi, svi se dijelovi udaljuju od svih ostalih, kao krhotine nakon eksplozije, pa bi hipotetski stanovnici drugih galaktika također primijetili da se cijeli svemir razmiče od njih. Važno je napomenuti da se ova usporedba s eksplozijom ne shvaća previše doslovno jer se svemir nema u čemu širiti - on je sve što jest.

Da bismo odredili Hubbleovu konstantu potrebno je za što veći broj galaktika odrediti njihove brzine udaljavanja i udaljenosti. Brzine udaljavanja se računaju preko spektra galaktike - uvrštavanjem pomaka valnih duljina nekih spektralnih linija u jednadžbe Dopplerovog efekta.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Hubbleov_zakon
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 23:43   #14
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nećeš ni čuti ako ne pročitaš. Nije da se to priča baš po kafićima.

Evo, pročitaj:

http://en.wikipedia.org/wiki/Supermassive_black_hole

pa ako što nije jasno pitaj.
I još nešto: http://novaarena.net/vijesti/555-sup...j-je-pripadala
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 01:14   #15
u središtu je crna rupa
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 01:15   #16
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
u središtu je crna rupa
Šta stvarno?
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 01:23   #17
tak sam čitao negdje
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 01:25   #18
Možda na ovoj temi?
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 01:41   #19
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Nisi u pravu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Metric_expansion_of_space

Metric expansion is a key feature of Big Bang cosmology, is modeled mathematically with the FLRW metric, and is a generic property of the universe we inhabit. However, the model is valid only on large scales (roughly the scale of galaxy clusters and above). At smaller scales matter has become bound together under the influence of gravitational attraction and such things do not expand at the metric expansion rate as the universe ages. As such, the only galaxies receding from one another as a result of metric expansion are those separated by cosmologically relevant scales larger than the length scales associated with the gravitational collapse that are possible in the age of the Universe given the matter density and average expansion rate.
waterbird is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 01:46   #20
Većina mase naše galaktike sadržana je izvan vidljivog ruba diska, u tamnoj materiji. Nije supermasivna crna rupa u centru to što drži galaktiku na okupu.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:43.