Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2016., 11:43   #1
Balistička raketa FROG 7 (LUNA R-65) u Domovinskom ratu

E pa ovako...
U nekoliko navrata ovde na portalu nailazio sam na to da su Lune koriscene u Domovinskom ratu od strane JNA i Srba.
Mozemo li u ovoj zasebnoj temi grupisati i prodiskutovati te dogadjaje?

Na nekoliko mesta sam nasao da su i rakete V-V Volhov i sistem, do duse nesto preradjene na V-Z koriscene u ratu, a sistem Orkan.
Tema je pokrenuta bas iz razloga da razgranicimo ta dogadjanja na terenu.

Pouzdano znam samo da su dve Lune pale na 30-40 km od Zagreba i da je sa njima gadjan Slavonski Brod.
Ima nekih indicija da su koriscene i kod Bihaca i drugde, ali mi je lakse da pitam sudionike tih dogadjaja umesto da kopam po internetu.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 14:38   #2
pala je jedna kod Novske u 9mj... ispaljena je iz bosne. srpski odgovor na našu akciju una. srećom promašila je i pala u šumoviti dio iznad novske .. jedina šteta su popucana stakla
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 16:08   #3
Ta nesretna Luna je divizona artiljerija, vrlo neprecizna.
U pocetku rata cini mi se da su sa njom nesto i pokusavali da pogode, kasnije je bila vise psiholosko-osvetnicko sredstvo.
Od 12 lansera, 6 je bilo u Banjaluci, ostali valjda u Beogradu.
Prema nekim informacijama samo ta jedinica iz Banjaluke je ispalila preko 100 komada raketa.
Pa gde je to sve padalo?
U Slavonskom Brodu i Orasju je bilo civilnih zrtava, koliko sam uspeo da nadjem.
Worm, ti pominjes Novsku koja je 95 km od Zagreba, i ta informacija mi je nova.
Cini mi se da je negde i blize Zagreba padalo...
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 19:34   #4
pale su na Jastrebarsko.
plinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 19:36   #5
da.. Novska.. nakon one zajebancije na Uni... samo jednu su ispalili..ne sjećam se gdje su još ispaljivali... nešto sl ili baš te rakete čini mi imeđu siska i gorice... nisam siguran . ustvari ne mogu 100 % tvrditi što je to i u novskoj zviznulo . ali krater je bio ogroman , nikad nisam čuo tako nešto ( dok je putovala) i definitivno jako velika raketa ...
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 22:12   #6
Navodno je jedna pala i na naselje Lekernik, nekih 40 km od Zagreba, dve u Brezovici na 30 km od Zagreba...
Jako komplikovan i slozen sistem sa uzasnim rasipanjem na cilju...tri su ispaljene na bihackom ratistu, jedna greskom na srpsku prvu liniju, a dve su pale malo blize kod Lickog Petrovog Sela i Kamenice.
Ovo su samo informacije do kojih dolazim posredno.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 20:38   #7
91/91 nisam sad siguran al početkom rata su odnekud (raketna baza Kerestinec?) gađali prema Samoboru i jedna raketa je fulala sve i pala na polja prema Savi dok je druga pala u Bestovje di je poginula žena prognana iz Vu
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 09:43   #8
13 ili 14 komada je palo na Slavonski brod.
KKK_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 15:50   #9
Quote:
plinski kaže: Pogledaj post
pale su na Jastrebarsko.
To je mislim bilo kad smo pokrenuli akciju Medački džep. Sjećam se da sam taj dan putovao iz Novske (počinjala je škola) u Zagreb i vlak je stao u Novoselcu i nema dalje, jer je opća opasnost za Zg i okolicu. Tako nešto je bilo...
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 16:08   #10
Quote:
werdas kaže: Pogledaj post
91/91 nisam sad siguran al početkom rata su odnekud (raketna baza Kerestinec?) gađali prema Samoboru i jedna raketa je fulala sve i pala na polja prema Savi dok je druga pala u Bestovje di je poginula žena prognana iz Vu
Nemre bit kerestinec..mislim da su tamo bile SAM 2/3 a sigurno ne lune. Nisam siguran da je luna uopće bilo u granicama RH za vrijeme juge. To bi osim toga bio prekratak put za lunu..... Kaj nije jedna ili dve ruknula kod gorice kad je bila oluja? Inače mislim da su ruska "tochka" a nakon nje i iskander nasljednici lune.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 10:04   #11
Koristene u Gradaccu, tri koliko se sjecam...
Niko nije stradao, mozda neka stoka a ispaljivane su iz Podnovlja i (ili) Seslija tokom 1993. godine.
Jedna fulala skroz pala u sumu zapadno od grada, druga pogodila farmu u Kerepu (ne znam sta su gadjali ali vjerovatno su znali da je gore logistika) treca na Varos u gradu jedna kuca gdje je lupila sravnjena do prve ploce a bila je spratnica, okolne ostecene ali opet nista strasno koliko je cudo kad pogledas. Jedino sta se sjecam je strasan udarni val ali ni to nije bilo strasno jer je dotad vec sve bilo polupano ali tu u blizini ukljucujuci i mene ko god je imo dobro zatgnute najlone prozori su se izotvarali od detonacije.
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 18:43   #12
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Nemre bit kerestinec..mislim da su tamo bile SAM 2/3 a sigurno ne lune.
Bio sam klinac onda tak da po sjećanju pišem...znam da je se treslo ko da je 2-3 rihtera potres kad su eksplodirale
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 08:33   #13
Iz Kerestinca sigurno nije ništa ispaljeno jer tamo nije bilo lansera nego samo središte za tehničko održavanja raketa zemlja-zrak S-75 Volhov / SA-2 Guideline. Baterije su bile u Stubičkoj Slatini, Žažini, šumi Štrekavac kod Karlovca i na aerodromu u Cerkljama i sa njih tkođer nije ništa ispaljeno prije povlačenja JNA. VRSK je povremeno ispaljivala Volhove i Lune prema Zagrebu ali su najdalje došle do Brezovice, ništa osim Orkana nije imalo domet do centra.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 16:00   #14
Hvala dragom Bogu da nista nije imalo domet do centra...inace bi Zagreb prosao kao Sarajevo...
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 16:19   #15
itekako je luna imala domet do centra, pa maximalni domet je skoro 70km, a s obzirom da je pala u Kerestinec, probaj malo na karti pogledat moze li do centra ili ne
theD is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 16:43   #16
Teoretski da, prakticno, pukom srecom.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 11:15   #17
Quote:
theD kaže: Pogledaj post
itekako je luna imala domet do centra, pa maximalni domet je skoro 70km, a s obzirom da je pala u Kerestinec, probaj malo na karti pogledat moze li do centra ili ne
Upravo na to mislim kad tvrdim da se rasprave na ovom podforumu uglavnom svode na: 1) slijepo vjerovanje TTK iz proizvođačkih prospekta pa se misli da se zna nešto o tehnologiji 2) uzimanje političarskih priča kao pouzdanog izvora pa se misli da se zna nešto o povijesti 3) ekstazu kad tako straaaaašnooo oružje dobijemo"mi", širenje panike kad ga dobiju "oni" 4) aktivno i totalno zanemarivanje logistike, tehničke potpore, školovanja, inženjerije, brige za ljude i ostalih djelatnosti bez koje prave, funkcionalne vojske nema.

70 km nije praktički domet a kako je Luna slabo pokretna a Volhov nepokretan, oba sistem su morala biti razmještena izvan dometa hrvatske artiljerije, koje je uz Kupu bilo mnogo. Jedino čime je HV mogla doseći Lune je bio MiG-21 i na jednoj takvoj misiji je izgubljen Osvetnik Vukovara te je poginuo Miroslav Peris.

Namjerno koristim termin "artiljerija" umjesto novohrvatskog "topništvo" jer tu lingvističku bravuru smatram jednako idiotskom kao kad bi umjesto "aeronautika" počeli koristiti "helikopterstvo".
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 01:06   #18
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Upravo na to mislim kad tvrdim da se rasprave na ovom podforumu uglavnom svode na: 1) slijepo vjerovanje TTK iz proizvođačkih prospekta pa se misli da se zna nešto o tehnologiji 2) uzimanje političarskih priča kao pouzdanog izvora pa se misli da se zna nešto o povijesti 3) ekstazu kad tako straaaaašnooo oružje dobijemo"mi", širenje panike kad ga dobiju "oni" 4) aktivno i totalno zanemarivanje logistike, tehničke potpore, školovanja, inženjerije, brige za ljude i ostalih djelatnosti bez koje prave, funkcionalne vojske nema.

70 km nije praktički domet a kako je Luna slabo pokretna a Volhov nepokretan, oba sistem su morala biti razmještena izvan dometa hrvatske artiljerije, koje je uz Kupu bilo mnogo. Jedino čime je HV mogla doseći Lune je bio MiG-21 i na jednoj takvoj misiji je izgubljen Osvetnik Vukovara te je poginuo Miroslav Peris.

Namjerno koristim termin "artiljerija" umjesto novohrvatskog "topništvo" jer tu lingvističku bravuru smatram jednako idiotskom kao kad bi umjesto "aeronautika" počeli koristiti "helikopterstvo".
Edit :

5) Osobna "stručna" tumačenja trolova poput vas. Koji misla da ako imaju "B" kategoriju zanju sve o Formuli 1.A pojima nemaju.
............................................

Post je inače pun bedastoća i ne bi ga ni trebalo komentirati ,ali pošto ima mlađih čitaoca da ne ostane na trolanju :

- Teoretski dometi topničkih oruđa ne moraju se/ rijetko se poklope sa stvarnim, doista. Ovi potonji ovise o nizu faktora, npr. onih objektivne naravi kao što su meteo uvijeti, pa do subjektivnih npr. uvježbanost posada,stanje streljiva ( baruta ponajviše) i sl.

- HV nije imala toliko "mnogo" topničkih oruđa ,a još manje raketnih, duž Kupe ili fronta općenito ,za vrijeme DR. S vremenom se brojnost povečavala da, no neprijatelj je gotovo uvijek imao jedna i pol do tri puta više.Ovisi. Kako topničkih tako i raketnih cijevi. Drugo je pitanje raspoloživog ljudstva.

- Dometi topništva (svih kalibara) HV nisu u realnim uvjetima prelazili 24 kamoli 30km. Bar koliko je meni poznato. I to sam dobro "navukao".

- Sustav "Luna" 9K52 ili "FROG" po NATO nomenklaturi, spada u kraće do srednje domentne raketne taktičke sustave KoV. Doduše prediviđen je bio za razne kombinacije, od taktičke nuklearne /kemijske ili konvencionalne uporabe.

- JNA je posjedovala ovaj sustav i on je slijedom događanja 90./91. završio u cijelosti na srpskoj strani.Tijekom DR je nekoliko puta upotrijebljen ,ponajviše kao sredstvo "odsudne odmazde" , u pravilu, nakon uspješnijih akcija HVa kao nekakav valjda "moral buster".

- Ne stoji konstatacija da je sustav "slabo pokretan" .Itakako je pokretan i po težem terenu, zahvaljujući teškašu MAZ 135 na koji je montiran i koji ima potrebnu stabilizaciju/nivelaciju dijelom automatiziranu. A u svakom slućaju, pokretniji od bilo kog vučenog topničkog oruđa.

- Sustva "Luna" je moguće upotrebljavati ( i tako je zamišljno u bivšoj JNA ) u iznenadnim napadima na veće koncentracije protivničkih snaga ( također u nekim razmišljanjima - ne naravno službenim - i brzim protu-udarima biološko-kemijskim raketama na neprijatelja). Ovo naravno da je "bajka", jel je u Hercegovini JNA sagradila podzemne labaratorije i tvornicu čokolade. A o kemijskom oružju i primjeni istog edukaciju davala na nastavnim sredstvima ili ilustracijama iz strane literature...Osim za "odabrane".

-Sustav "Luna" može djelovati i noću , iznenada i brzo. Po unaprijed predviđenom planu. Nema tog HRZ MIG-a koji bi noću mogao detektirati položaj lansera "Lune".
Nema ga ni po danu! Tj. ima ako ima debelo unaprijed obavještajnu dojavu o položaju "LUNE" ili ga se izviđanjem iz zraka npr. BL / ili a zemlje ranije otkrije.
Djelovanje po lansiranju rakete na lanser-položaj, moglo se samo ako bi MIG letio baš taj čas negdje u blizini. U svakom drugom slućaju - piši kući.
(sl. kao što je JNAVazduhoplovstvo djelovalo po hrvatskim "bojler bombašima" npr. u Slavoniji ).

- Hrvatski MIG oboren ,koji se spominje: postoje nekoliko tumačenja na kojem je zadatku bio. Jedno od tih je "izviđanje" položaja "Luna", pa "Orkana" , pa skladišta i djelovanje po svemu tome u sl. otkrivanja...kako god bilo, nijednu "LUNU" HRZ uništilo nije, a ispaljeno ih je nekoliko. Sl. kao i M-87 "ORKAN". Na žalost , ali je tako.

- Sustav "LUNA" kojim su srpske snage raspolagale u teoriji je mogao dosegnuti do 70km, što je više no duplo od bilo kojeg topničkog sustava HV.
Mogao je dakle teoretski , npr. noću, bez problema i nekih večih bojazni , te na manjem dometu od teoretskog, nasumično djelovati po užem području i samog ZG-a. To je moglo biti pojedinačno djelovanje ili sa više lansera.Kako su isti na mobilnim platformama , vrlo su brzo mogli zamaknuti kontrabaraži u predviđena skloništa/maskiražom.

- E sad, problema je bilo sa "LUNAMA" od teh. ispravnosti lansera, raketa do obučenosti posada. Najveća mana i vjerojatni razlog što se ovo oruđe koristilo kao "odmazda" iz očaja /bijesa jest njegova nepreciznost.
Jel pogoditi točkasti cilj ili neki rel. manji vojni objekt bila bi majstorija u kategoriji sreće. Sustav nije ni zamišlje za takvo što.
Nasumično ispaljivati rakete po hr gradovima u dometu - u situaciji kada se pobjeda srpske strane ili "zacementiranost" situacije na terenu činila vrlo izglednom ( po dolasku UNPROFOR-a posebno ) bilo bi političko i vojno samoubojstvo. Naravno , kako se odnos snaga mijenjao i HV postao sve "hrabriji" u cijepanju srpskih paradržava - proradio je očaj pogonjen rakijom. Rezultati su poznati više manje.

- Sustav "Volhov" je PZO sustav čiji je paljbeni položaj statičan. Teoretski se (po sovjetskoj vojnoj doktrini ) može svaki sovjetski PZO raketni sustav skoro, upotrijebiti u nuždi i kao zemlja- zemlja ,ali sa rezultatima više u dometu sreće nego nekakvog preciznog djelovanja po cilju.

- Topništvo nije novohrvatska bravura več se koristilo i u kraljevskom hrvatsko- ugarskom domobranstvu u 1. svj. ratu. I dio je hrv. vojne tradiciji s te strane. Artiljerija je u orginalu/korjenu dio francuske vojne terminologije, a koji je pak večim dijelom usvojila ex kraljevsko jugoslavenska (sprska ) vojska,prije a nakon 2. svj. rata - i JNA.
Istina, artiljerija se koristi i u nekim zapadnim NATO vojskama, npr.britanskoj.
Također, Britanci koriste često i riječ "Sapper" za inženjerca. I ne misle da je to idiotski. OSRH danas koriste pak riječ "inženjerac" - inženjerija ,a ne ipak predloženu riječ "opkopar - opkoparstvo". Mada ista ne bi bila ni novovijeka ni netočna sa povijesnog stanovišta stvari.

Ako vas sve ove riječne zavrzlame zbunjuju - ha koristite jednostavno vazduhoplovstvo, artiljeriju, komandu i sl. Razumijemo se več, bar mi stariji.
__________________
Vojni kapelan prve klase

Zadnje uređivanje điđimiđi : 04.05.2017. at 01:18.
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:07.