Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2017., 17:24   #21
Namjerno nisam ništa u PSu editirao, da mogu na originalu vidjeti sve greške.
Lokacija mi je bila malo problematična, ovo je najbolja pozicija gdje sam mogao doći, a da se obuhvati sve...
CBGB is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 21:02   #22
Sviđa mi se prva, osim ono malo mola lijevo, nekako mi je oku naj ugodnija kadar (ako je to pravilan izraz) i boje su mi odlične.
Shebica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 21:19   #23
@Shebica
znači pravilo trećine obavezno
i ovo što je pennelopa rekla - da se odmah na prvu vidi što je fokusu...
sljedeci korak bi bio proučiti osnove aparata? da znam ručno namjestiti postavke umjesto da aparat to sam radi?
CBGB is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 16:49   #24
Quote:
CBGB kaže: Pogledaj post
Evo ga.
http://oi64.tinypic.com/rus2g3.jpg
http://oi63.tinypic.com/2rww8zo.jpg
http://oi64.tinypic.com/34f1lz5.jpg

Znači 3 su fotografije, isti motiv. Odmah da se opravdam, tek sam kod uploadanja shvatio da je ostao jpeg umjesto RAW-a na aparatu
Nije editirano ništa naknadno, ovakvo je točno ispalo.
Kod prvog linka sam uhvatio dio šetnice u donjem lijevom kutu, na drugoj riva nije u ravnini sa fotografijom. Treća mi se čini najbolja od sve tri...
Nikonov D3300 - ostavio sam AUTO mode.
Nemojte prejaku paljbu
Prije svega savladaj LR i PS
__________________
https://www.instagram.com/dark_indigox
Staplen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 20:41   #25
Quote:
CBGB kaže: Pogledaj post
sljedeci korak bi bio proučiti osnove aparata? da znam ručno namjestiti postavke umjesto da aparat to sam radi?
Za početak ti je najbitnije shvatiti međusobni odnos brzine zatvarača, f-broja iliti otvora blende i ISO vrijednosti.

Da, dobro je znati kako ručno namjestiti sve postavke, iako ja recimo radim uvijek u A modu i najčešće mi ne fali što ne namještam ručno sve. Kad naučiš ove tri osnovne stvari koje sam gore navela, onda možeš raditi kako ti najviše odgovara, u M ili S ili A modu.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 22:33   #26
Iz prve serije fotkanja:

http://i66.tinypic.com/34sm8vs.jpg

Manualne postavke.
Raw format+lightroom.

Kak vam se čini?
Shebica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 23:11   #27
Quote:
Shebica kaže: Pogledaj post
Iz prve serije fotkanja:

http://i66.tinypic.com/34sm8vs.jpg

Manualne postavke.
Raw format+lightroom.

Kak vam se čini?
Neki 16:9 format bi bolje pasao, ovako previše nebitnoga u donjem dijelu fotografije...
__________________
https://www.instagram.com/dark_indigox
Staplen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 20:48   #28
Quote:
Staplen kaže: Pogledaj post
Prije svega savladaj LR i PS
Što je LR I PS?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 22:38   #29
LR = Lightroom
PS = Photoshop
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 10:07   #30
Quote:
Shebica kaže: Pogledaj post
Kak vam se čini?
Previše centrirano. Bezvezno svjetlo. Ali zanimljiv kadar Što se tiče formata, drži se klasičnog fotografskog 2:3, kasnije ćeš mijenjati format (k)ako ti bude odgovaralo.

Predlažem za početak uzeti neku temu i pucati po tome. Recimo ovdje u forumskim fotonatječajima ili na Gurushots ili si zadaj sama. Lakše je fotkati kad imaš neki cilj na koji se treba usredotočiti. Preporučam također da pročitaš legendarnu knjigu Milana Fizija "Fotografija" - iako je napisana šezdesetih i ima dosta o fotografiranju na film, puno je teksta o kardiranju i promišljanju o fotografiji. Imaš ju skeniranu na Scribdu, a toplo preporučam nabaviti ju negdje (možda netko od tvojih poznatih već ima). Ja sam si bio dao zadatak da napravim prijelom za digitalnu verziju ili printanje kod kuće, ali nisam još dovršio
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 08:23   #31
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Previše centrirano. Bezvezno svjetlo. Ali zanimljiv kadar Što se tiče formata, drži se klasičnog fotografskog 2:3, kasnije ćeš mijenjati format (k)ako ti bude odgovaralo.

Predlažem za početak uzeti neku temu i pucati po tome. Recimo ovdje u forumskim fotonatječajima ili na Gurushots ili si zadaj sama. Lakše je fotkati kad imaš neki cilj na koji se treba usredotočiti. Preporučam također da pročitaš legendarnu knjigu Milana Fizija "Fotografija" - iako je napisana šezdesetih i ima dosta o fotografiranju na film, puno je teksta o kardiranju i promišljanju o fotografiji. Imaš ju skeniranu na Scribdu, a toplo preporučam nabaviti ju negdje (možda netko od tvojih poznatih već ima). Ja sam si bio dao zadatak da napravim prijelom za digitalnu verziju ili printanje kod kuće, ali nisam još dovršio
Hvala na savjetima

Poslano sa mog HTC Desire 628 dual sim koristeći Tapatalk
Shebica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 10:34   #32
Quote:
CBGB kaže: Pogledaj post
@Shebica
znači pravilo trećine obavezno
i ovo što je pennelopa rekla - da se odmah na prvu vidi što je fokusu...
sljedeci korak bi bio proučiti osnove aparata? da znam ručno namjestiti postavke umjesto da aparat to sam radi?
Neobavezno...
__________________
https://www.instagram.com/dark_indigox
Staplen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 15:20   #33
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
LR = Lightroom
PS = Photoshop
Pomislila sam da bi to moglo biti to, ali nisam znala ima li i u postavkama aparata nesto s tim slovima...
Nemam ni jedno ni drugo , ali znam da sluzi za obradu fotografija. (moze li se/gdje nabaviti besplatno?)
Ali, pitam se ...zar je bas potrebno imati te programe (ili slicne) za obradu fotografije...i zar je potrebno znati ih koristiti i prije nego li znas koristiti aparat i bar neke od postavki koje nudi.
Zar ne bi prvo trebalo upoznati aparati i neke njegove osnovne (pa kasnije i druge) mogucnosti, pa tek kad nastanu neke fotke, uciti i obradu istih. (ako netko misli da treba)

Quote:
Pennelopa kaže: Pogledaj post
Za početak ti je najbitnije shvatiti međusobni odnos brzine zatvarača, f-broja iliti otvora blende i ISO vrijednosti.

Da, dobro je znati kako ručno namjestiti sve postavke, iako ja recimo radim uvijek u A modu i najčešće mi ne fali što ne namještam ručno sve. Kad naučiš ove tri osnovne stvari koje sam gore navela, onda možeš raditi kako ti najviše odgovara, u M ili S ili A modu.
Na to sam mislila, prvo pohvatati neke osnove.
M je manualno, A automatki, a S? Scene? Na mom ima A i M, ali nema "S" kao takvo.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 16:32   #34
Gimp isto služi za obradu fotki i besplatan je. Nisam probala. Affinity photo jesam i jako je dobar, a puno jeftiniji od Photoshopa, mislim da oko 50 dolara, tak nekaj.

M = manual, A = aperture priority (prioritet blende), S = shutter priority (prioritet zatvarača). Na to sam mislila, nisam razmišljala da bi na različitim fotićima moglo biti drukčije.

Poslano sa mog HUAWEI CAN-L11 koristeći Tapatalk
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 17:26   #35
Quote:
Pennelopa kaže: Pogledaj post
M = manual, A = aperture priority (prioritet blende), S = shutter priority (prioritet zatvarača). Na to sam mislila, nisam razmišljala da bi na različitim fotićima moglo biti drukčije.
Da, drugacije je, upute kazu:
M (manual) --> M
S (shutter prority) --> Tv
A (aperture priority) --> Av

i jos, osim AUTO i SCN:
P - program automatic exposure
Sv - sensitive priority
TAv - shuter and aperture priority
B - bulb exposure

Za koju godinu cu valjda zapamtiti
A za jos koju znati upotrijebiti.
Sto se tice programa za obradu, za sada necu o tome razmisljati, ali zapisat cu si ...pa mozda jednog dana. (dobila sam i uz fotic nesto, kad dodjem do te tocke, posluzit ce)
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 13:40   #36
Mozda bolje ovdje pitati...
(sorry na dupliciranju)

Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
S-AF mod također se koristi za rekompoziciju. Npr. želiš neki motiv u fokusu ali ne u sredini kadra. Pritiskom do pola fokusiraš na motivu, zatim promijeniš kadar i okineš. Motiv ostaje u fokusu iako je izvan fokusne točke.
Zanima me kako to funkcionira na K-70, isto?
To kako se namjestanjem blende moze dobiti dubinska ostrina tako da mi objekt bude ostar, a ono iza (ili ispred) bude mutno, to donekle razumijem.
Ali zanima me kako to uskladiti s pravilom trecine, tj. dobiti da mi objekt (npr. cvjet) bude recimo u prvoj lijevoj trecini i da ostane ostar, a pozadina da bude mutna? Kako da ostane ostar? (ima samo 11 tocaka fokusa)
Tako kako je napisano? Izostrim ga tako da pritisnem do pola i onda pomaknem fotic da mi cvijet nije vise u centru nego sastrane?

Uputstva na hrvatskom nisam dobila (imam za k-50), ali ima toga puno, tesko se pocetniku snaci u gomili uputa, izbora, kratica, pa ako moze savjet kako i gdje to odabrati.

Svaki savjet dobrodošao.
I preporuka za knjigu na hrvatskom. (nasla sam nesto pdf tekstova, ali mozda bi i knjiga dobro dosla)
Ne zanima me stvaranje umjetnicke fotke, za sada tek upoznajem gumbice, osnove, modove...pooolakoo...
Kako napraviti lijepu fotku cu uciti putem...za sada bih rado pohvatala tehnicke osnove/mogucnosti aparata.
(bar dio...obzirom da ih ima pregrst)
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 20:20   #37
Quote:
kajpa kaže: Pogledaj post
Ali zanima me kako to uskladiti s pravilom trecine, tj. dobiti da mi objekt (npr. cvjet) bude recimo u prvoj lijevoj trecini i da ostane ostar, a pozadina da bude mutna? Kako da ostane ostar? (ima samo 11 tocaka fokusa)
Tako kako je napisano? Izostrim ga tako da pritisnem do pola i onda pomaknem fotic da mi cvijet nije vise u centru nego sastrane?
Za K-70 ne znam, ali to je na mom prvom digitalnom fotiću tako funkcioniralo a onda i na svim ostalima kasnije, pa bih rekla da to na svim fotićima radi jednako. Staviš fokusovu kockicu na cvijet, pritisneš do pola, čuješ bip, ne mičeš prst, pomakneš kadar, okineš. Na nekim fotićima možeš i pomaknuti kockicu od fokusa da ne bude u sredini. Ali i ovako je skroz OK ako slikaš iz ruke. Sve u svemu ti je najbolje isprobati pa ćeš vidjeti i sama.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 07:23   #38
Evo napokon sam dovršio PDF prilagođen za printanje na A4 ili čitanje na mobu: Milan Fizi - Fotografija. Znači, nije običan sken već novi prijelom knjige da bude kako spada Knjiga je napisana šezdesetih godina, ali sve što unutra piše o fotografiranju i kadridanju i dalje vrijedi! Preporučam svima!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 10:20   #39
Quote:
kajpa kaže: Pogledaj post
o
Ali zanima me kako to uskladiti s pravilom trecine, tj. dobiti da mi objekt (npr. cvjet) bude recimo u prvoj lijevoj trecini i da ostane ostar, a pozadina da bude mutna? Kako da ostane ostar? (ima samo 11 tocaka fokusa)
Tako kako je napisano? Izostrim ga tako da pritisnem do pola i onda pomaknem fotic da mi cvijet nije vise u centru nego sastrane?
Ako oces fokusirat pa rekadrirati onda ti je najbolje koristit AF, AE-L dugmic na aparatu osim ako nisi u M modu. Jel ako samo pritisnes do pola i pomeris kadar onda ti je samo fokus "zakljucen" dok vrijeme ekspozicije se moze promenit, ako si recimo u A modu. Dok sa AF,AE-L zakljucis fokus i ekspoziciju tad kad si pritisno do pola okidac.
Pritisni okidac do pola, onda zadrzis AF,AE-L, i dok je AF,AE-L pristinuto mozes i pustit okidac da rekadriras pa onda kad imas kadar kako zelis onda pritisnes okidac do kraja.
__________________
| Flickr | Insta | LomoWall
ds03 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 12:30   #40
Quote:
Pennelopa kaže: Pogledaj post
Staviš fokusovu kockicu na cvijet, pritisneš do pola, čuješ bip, ne mičeš prst, pomakneš kadar, okineš. Na nekim fotićima možeš i pomaknuti kockicu od fokusa da ne bude u sredini. Ali i ovako je skroz OK ako slikaš iz ruke. Sve u svemu ti je najbolje isprobati pa ćeš vidjeti i sama.
Budem naravno, no malo dodatnih uputa dobro dodje.

Quote:
ds03 kaže: Pogledaj post
Ako oces fokusirat pa rekadrirati onda ti je najbolje koristit AF, AE-L dugmic na aparatu osim ako nisi u M modu.
Znaci moze na oba nacina, ovako kako je Pennelopa napisala i uz pomoc gumba?
Quote:
Jel ako samo pritisnes do pola i pomeris kadar onda ti je samo fokus "zakljucen" dok vrijeme ekspozicije se moze promenit, ako si recimo u A modu.
Ako se samo malo pomakne kadar ...da objekt ne bude u sredini, onda niti nema razloga za mijenjanjem ekspozicije? Ili?
Ili...stavim u Av ili TAv, ako zelim/trebam mijenjati ekspoziciju?

Quote:
Dok sa AF,AE-L zakljucis fokus i ekspoziciju tad kad si pritisno do pola okidac.
Pritisni okidac do pola, onda zadrzis AF,AE-L, i dok je AF,AE-L pristinuto mozes i pustit okidac da rekadriras pa onda kad imas kadar kako zelis onda pritisnes okidac do kraja.
Mislim da shvacam. Valjda.
Koliko vidim u uputstvima to je gumb kojem se bira funkcija. Pise da je default postavka - enable AF1 (autofocus is performed when AF/AE-L is pressed)
Ako zelim da funkcionira ovako kako si napisao, trebam li onda prebaciti na AE Lock opciju? (Locks the exposure setting)

@Astrobobo hvala na knjizi, svakako cu pogledati
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:26.