Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2008., 22:52   #1
Fotografiranje ljudi na ulici

Pitanje: Kako fotkate nepoznate ljude po vani, a da vama/njima nije bad?
Raspišite situacije ukoliko vam se da, bit ću zahvalna ako mogu iskoristiti nešto tuđeg iskustva.

Ne, nije meni tlaka fotkat' namještene scene frendova, familije… Čak se uhvatim kako ih sama pozicioniram, tražim promijene izraza lica; k'o da radim modnu fotografiju; užas . Ali nije to to.

Ako hodam ulicom i ugledam neki prepredobar prizor (što je stalno), ubila bih se kad nemam fotić sa sobom. Al' koje koristi od toga da ga i imam, kad mi je neugodno nekad ga upotrijebiti? Previše brinem kako će "model" reagirati. Ja bih pop****la da me netko naškljocava bez dozvole u nekom za mene nezgodnom trenutku. Kako da to onda ja radim drugima?!? Znam, znam, nije problem u njima nego u meni.

Zato sam i danas predvečer propustila jednu prefenomenalnoizgledajuću scenu, kad je striček u poslovnom odijelu žvakao sendvičetinu sjedeći na klupici u parku, na travi… I veselo migao nožnim prstićima u krem čarapama, totalno zadubljen u hranjenje, dok su mu šuze, uredno složene, stajale po strani. Ma nema šanse da vam dočaram prizor; to je trebalo vidjeti. Ja sam bila u foto-pohodu, al' of skroz da sam samo prošla i niš.

Dosta mi je žive i nežive prirode, hoću malo trenirati na društvu… Help?
just Sandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 23:56   #2
Quote:
just Sandy kaže: Pogledaj post
Pitanje: Kako fotkate nepoznate ljude po vani, a da vama/njima nije bad?
..
..brzo.

..naime, ne bi trebao bit bed onom koji snima, to se relativno brzo utrenira. vjezbaj to klasicno..udji u autobus ili tramvaj i snimaj ljude. u zg ti preporucam dvojku ili jedanajsticu..vjeruj mi, imat ces dozivljaja za godinu dana pricat, ali ces neka stvari sama naucit, nema drugog nacina.

..a to da je njima bed, mislim da je to dobro samo ako se zeli vidjet da je to njima bed. uostalom, moze se vidjet na fotki i da je fotografu neugodno, zasto ne, dapace, ali..mislim da to vec spada u neka..recimo teze dostizna podrucja.
ostale savjete je jos nezahvalnije davat, a ima tu malo i osobnih tajni u pristupu i fotografiji i objektu i sebi. ne radi se tu o nekim velikim tajnama ili o nekoj upucenosti, o triku nekom u pristupu, o receptu..jednostavno, treba neke detalje sebi prilagoditi, procjenu situacije, onog sto i kako zelimo fotkom reci.
evo npr, kod takvih fotki uvijek mi je na pameti vjerovanje nekih kultura da fotografiranje krade dusu onom koga se fotografira. ..i po tome se ponasam. e, sad kakav je razvoj procesa i cime se jos vodim, ne bih sad. predugo je objasnjavat i dosadno nadasve.

..nego, ovaj motiv sto si htjela snimit, sto si htjela rec tom fotkom? uzet cu slobodu i reci cu, ako je bilo zaista nesto vazno, da se odigralo neko prepoznavanje, bez ikakvog ustrucavanja bi potegla. nisi slikala jer ti nesto nije stimalo, sori, ali eto.
..aj iskreno, da si napravila tu fotku i da joj zelis dat naslov..kako bi je nazvala? odmor ratnika?
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 00:18   #3
Quote:
..a unda kaže: Pogledaj post
..nego, ovaj motiv sto si htjela snimit, sto si htjela rec tom fotkom?
bzvz. što se svakom fotkom treba nešto reći? dosadno mi je što se stalno traže poruke i onda se svi klanjaju "dubini" te poruke. a zašto ne snimiti neki prizor koji nas nasmije, neobičan je, zabavan, iako ne želimo poručiti ništa.

inače, meni je isto problem slikati ljude bez njihovog pristanka, a s druge strane ne volim poziranje, rađe hvatanje spontanog trenutka. nije lakše ni sa slikanjem kuća, prozora. vrtova i seoske idile
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 01:22   #4
Imas vise metoda (ja ih upraznjavam sve, ovisno o situaciji i obicno u kombinaciji...prvo ih par okinem neprimjetno, a kasnije pridjem i pitam jel mogu slikat i malo procaskam).
Bez posebnog redoslijeda:

1) Koristi short ili long telezoom lecu. Tako mozes uhvatit razne situacije, a da sama ostanes neprimjetna/relativno neprimjetna. Dakle, slikanje s nekakve relativne distance.
2) Shooting from the hip. Podesi sve stavke na aparatu prije, okaci kameru oko vrata ili je drzi nisko u ruci i slikaj. Kompozicija ce bit vrlo hit and miss al nece nikom bit ocito da okidas fotke, a rezultati znaju bit vrlo zanimljivi.
3) Pridji covjeku, porazgovaraj, pitaj mozes li okinut par fotki...vecina ljudi ce rec da mozes. Ja bi jedino rekla...nemoj odma doc i instantno pitat mozes li sliku okinut, malo procaskaj prvo pa onda....

Kao sto rekoh, najbolje je ove metode koristit u kombinaciji. Prvo okines jednu, dvi neprimjetno da "ulovis trenutak", kasnije s dopustenjem jos par...
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 09:20   #5
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
bzvz. što se svakom fotkom treba nešto reći? dosadno mi je što se stalno traže poruke i onda se svi klanjaju "dubini" te poruke. a zašto ne snimiti neki prizor koji nas nasmije, neobičan je, zabavan, iako ne želimo poručiti ništa.
..pa nekom je i big bradr takav. neobican, zabavan, nasmije i ne zeli poruciti nista, sto ne znaci da poruke nema.
samo sam htio reci da je sandy tu nesto privuklo, ali mozda ne dovoljno. mozda je htjela biti druga vrsta svjedoka, a ne upravitelj nadzorne kamere?
..ako sam dobro shvatio, slazem se dijelom da ne treba biti neke..duboke..poruke, kako ti kazes, ali neka poruka uvijek postoji. od autora zavisi sto zeli poruciti.
..za nekoga objekt jede travu jer je gladan, dok sam objekt bere sparoge jer mu se otvorio apetit kad ih je vidio. ono sto je nekom trava, drugom su sparoge. e, sad, poruka zavisi samo o tome u cijim je rukama fotoaparat.
uostalom, nista se ne mora, zar ne?
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 21:05   #6
evo mozda i ovo pomogne, meni je super :

http://www.jpgmag.com/stories/3359 10 tips how to shoot strangers.
Aurelié is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 22:57   #7
Quote:
Kiki kaže: Pogledaj post
Imas vise metoda (ja ih upraznjavam sve, ovisno o situaciji i obicno u kombinaciji...prvo ih par okinem neprimjetno, a kasnije pridjem i pitam jel mogu slikat i malo procaskam).
Bez posebnog redoslijeda:

1) Koristi short ili long telezoom lecu. Tako mozes uhvatit razne situacije, a da sama ostanes neprimjetna/relativno neprimjetna. Dakle, slikanje s nekakve relativne distance.
2) Shooting from the hip. Podesi sve stavke na aparatu prije, okaci kameru oko vrata ili je drzi nisko u ruci i slikaj. Kompozicija ce bit vrlo hit and miss al nece nikom bit ocito da okidas fotke, a rezultati znaju bit vrlo zanimljivi.
3) Pridji covjeku, porazgovaraj, pitaj mozes li okinut par fotki...vecina ljudi ce rec da mozes. Ja bi jedino rekla...nemoj odma doc i instantno pitat mozes li sliku okinut, malo procaskaj prvo pa onda....

Kao sto rekoh, najbolje je ove metode koristit u kombinaciji. Prvo okines jednu, dvi neprimjetno da "ulovis trenutak", kasnije s dopustenjem jos par...
Ja koristim prve dvije metode.
Cak mi je i s p&s vec'i gusht.
Treca mi je komplicirana. Jedino ako mi potpishu model release.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 23:05   #8
Quote:
Kiki kaže: Pogledaj post
Kao sto rekoh, najbolje je ove metode koristit u kombinaciji. Prvo okines jednu, dvi neprimjetno da "ulovis trenutak", kasnije s dopustenjem jos par...
Koja si ti... ccc
__________________
Cycling On And On ...
Toni_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 23:27   #9
Mene zapravo strah fotkat ljude, pa ih uglavnom okinem s leđa...

A ak baš bauljam po gradu s aparatom i fotkam, onda glumim ili izgubljenog turista ili fotoreportera...
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 23:58   #10
…a unda
Ništa nisam htjela reć. Da radim serije, ova bi išla u ciklus "neobično". Al ne radim. Idem, idem i slikam. Totalno i samo za gušt, bez grča. Mjuza u uši i isključim se, u transu sam. I onda mi negdje pogled zapne za čudnu scenu ili dobru sjenu ili neobične boje ili geometriju ili kontrast ili već nešto. Glavno da to nešto meni priča priču.

A kako bih je nazvala, tu propuštenu fotku… Ne znam, možda "Ljudski". Kao pridjev.

Kiki, ti si već maherica. Imaš li koji primjer za priložiti? Od tih "ukradenih" fotki. Nema veze ako nisi zadovoljna postignutim.

A moj naslov ti se nije svidio; vidim da si ga promijenila? Vjerujem u dobroj namjeri, da bi na prvo čitanje bio razumljiv sadržaj, ali onaj je odražavao moj način razmišljanja o tome i čini mi se da je bio sasvim razumljiv. Motiv: ljudi. Problem neautoriziranih nepoznatih modela. Zar nije presladak?

Enivejz, nemam ništa protiv da ostane ovaj tvoj, samo pls makni velika slova iz svih riječi osim početne.

Aurelie, fala na linku. (Model s najveće, prve fotke uopće mi ne djeluje nenamješteno; zamisli da curki netko samo tako slučajno uđe u sobu dok ona ne znam kaj radi odjevena i obuvena na krevetu i onda onaj pogled… )
just Sandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 00:05   #11
Quote:
Toco1980 kaže: Pogledaj post
glumim izgubljenog turista
i ja otprilike. pretvaram se da me interesira neki objekt ili oblak, pa naciljam u tom pravcu, pa kao nisam zadovoljan, tražim kut, dok mi se "slučajno" ljudi ne nađu u kadru, nakon toga ispucam još par snimaka bez ljudi da sve zamaskiram
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 00:44   #12
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
i ja otprilike. pretvaram se da me interesira neki objekt ili oblak, pa naciljam u tom pravcu, pa kao nisam zadovoljan, tražim kut, dok mi se "slučajno" ljudi ne nađu u kadru, nakon toga ispucam još par snimaka bez ljudi da sve zamaskiram
I ja....
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 07:32   #13
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
Treca mi je komplicirana. Jedino ako mi potpishu model release.
Model release ti ne treba uvijek. Recimo, kad ja slikam modele u studiju i ide za prodaju, potpisuju release. Ako ide samo meni i njima u portfolio ili meni i njima za vlastitu reklamu i promociju, onda ti ne treba.

Ako slikas ljude na ulici, pa iz kasnije zelis tutnut na neku reklamu ili nesto, trebat ce ti, no ako ces ih tutnut kao neku dokumentarnu reportazu u novine ili digod, ne treba ti. To je onda fotozurnalizam, nema veze sto su tebe platili za te fotke.

No, da budes siguran provjeri jos u hrvatskim zakonima. Manje vise je to sve isto/slicno, al uvijek ima nekakvih varijacija od zemlje do zemlje.


Ovo je za UK:
If you take a picture of a person in a public place then you are legally entitled to sell that picture.

The picture can be used for editorial purposes, i.e. newspapers, education, etc. without a model release being needed.

If the image is to be used for commercial purposes, i.e. to sell a service or a product, then a Model Release form does need to be signed and ‘consideration’ given to the model, i.e. money ( can be 50P if agreeable ), or copies of the photograph for example, in exchange for the model’s rights to the photograph being waived. If you take the photo the copyright belongs to you anyway. It is up to the buyer of the picture to know whether they will need a Model Release Form for it depending on how they want to use the picture.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 07:43   #14
Quote:
just Sandy kaže: Pogledaj post
Imaš li koji primjer za priložiti? Od tih "ukradenih" fotki. Nema veze ako nisi zadovoljna postignutim.
Iman...evo, ovo je shooting from the hip



Ukradeno



Pozirano (vis da i pozirano more bit dobro...bar je meni dobro, stajaznam)



Quote:
A moj naslov ti se nije svidio; vidim da si ga promijenila? Vjerujem u dobroj namjeri, da bi na prvo čitanje bio razumljiv sadržaj, ali onaj je odražavao moj način razmišljanja o tome i čini mi se da je bio sasvim razumljiv. Motiv: ljudi. Problem neautoriziranih nepoznatih modela. Zar nije presladak?
Svidio mi se, dapace, bio je dobar, al zbog lakseg nalazenja tematike te uklapanja u postojece teme (jer sam ovu temu arhivirala u popis tema) stavila sam joj drugi naslov.

Quote:
Enivejz, nemam ništa protiv da ostane ovaj tvoj, samo pls makni velika slova iz svih riječi osim početne.
Nemoj me to pitat, ako Boga znades, pokvarices mi cijeli koncept i estetiku pedeefa.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 07:45   #15
hehe, to, to......
Mrs Ana J is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 10:03   #16
Jaaao, Kiki, pa dobro ispada to iznenadno ukradeno, šta sad jedno stopalo više-manje... ;-)

Sve kontam di da nađem solere ili manje a zanimljive grupice za vježbanje. Nemrem samo banut dok hodam okolo; ako je 1 osoba, ubrat će mi namjere samo tako. (Mislim, fotić ko da mi fluorescentno blješti, ja ne znam, i kad ga ne nosim oko vrata nego onako diskretno spustim ruku niz bok, škvadra ga napikira. ) Možda da zasjednem na neki trg. Bar kod nas to ne bi trebalo biti čudno; kafića k'o dreka, pa glumim da chillam a ono...

Jao, prije koji tjedan kad sam jezdila po Trnju :TrnjedoTokija: (prepredivan kvart za svašta uhvatit objektivom, samo trebaš volit to što vidiš; ljubim ) i prvo su me neki mladići pratili pa sam se pobojala za svoju imovinu , a onda me pratila neka ženskica. Onak, loše, nije gledala dovoljno filmova valjda. :-D Ja zgasila mjuzu da mogu jezdit dalje i pravit se ko da ne kužim, al da mi sluh pomogne, da ne nitko ne zaskoči. Al nije bilo potrebno, na kraju se odvažila, pristupila mi i pitala jel će brzo rušenje. Reko, nisam vam ja od onih, ja ću plakat kad ove kučićice zruše. Veli ona, joooj, nemojte, ne znate kako je nama, sve truli, vlaga, nemoš to održavat... Reko, a onda vam želim da vas brzo zruše i presele, kaj sad...

Sori na digresiji. :emo:

Samo oću reć kak ljudi nanjuše da im oćeš ukrast dušu, pa im se to svidi ili ne.

Quote:
Kiki kaže: Pogledaj post
Nemoj me to pitat, ako Boga znades, pokvarices mi cijeli koncept i estetiku pedeefa.
Oukej.
just Sandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 13:12   #17
kako je meni i priji jednom mladic uletija, mi sidimo, a on lipo nonšalantno digne aparat u zrak, bulji isprid sebe, a aparat diga sa desne strane i okine sliku za ne falit sa blicon a mi se uvatile smijat, a on ka produzija ono nije njegov posa.
Aurelié is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 13:20   #18
hm, okej, potpuni laik, netko tko NE slika, netko tko pojma nema, samo sam zalutala na ovu temu kad je tek bila otvorena i eto sad danas opet.

Zašto prvo ne šutnete ljude, pa ih nakon toga pitate? Mislim, sendi, tip na travici i prstići, uslikaš ga, napraviš to tako da te ne skuži (jer ak te skuži, sjebat će ti Heisenberg sliku definitivno) i onda postaneš očita, tako da on skuži. I jednostavno mu priđeš nakon toga "gutntag, ja sam vas uslikala jer, eto, svidijo mi se vaš sendvič, jel imate kaj protiv, ako imate, obrisat ću sliku "

Mislim, možda mu se neće svidjet, možda će stvarno poželjet da obrišeš, možda će bit bezobrazan - ali, on the other hand, još je veća vjerojatnost da će bit bezobrazan ako te skuži, a ti mu NEMAŠ namjeru reć da ga slikaš
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 15:28   #19
Quote:
Kiki kaže: Pogledaj post
Ovo je za UK:
If you take a picture of a person in a public place then you are legally entitled to sell that picture.

The picture can be used for editorial purposes, i.e. newspapers, education, etc. without a model release being needed.

If the image is to be used for commercial purposes, i.e. to sell a service or a product, then a Model Release form does need to be signed and ‘consideration’ given to the model, i.e. money ( can be 50P if agreeable ), or copies of the photograph for example, in exchange for the model’s rights to the photograph being waived. If you take the photo the copyright belongs to you anyway. It is up to the buyer of the picture to know whether they will need a Model Release Form for it depending on how they want to use the picture.
hvala na ovoj informaciji, Kikij...

imao bih jedno off-topic pitaje... da li mozda znas neli link na netu gdje bi se mogle procitati osnove kako upravljati studijskim bljeskalicama (basically, dodjes sa svojom fotografskom opremom u studio koji je opremljen s bljeskalicama koje podrzavaju toj model fotoaparata, kako upravljati istima)...
__________________
RJ
robertj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 15:49   #20
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
i ja otprilike. pretvaram se da me interesira neki objekt ili oblak, pa naciljam u tom pravcu, pa kao nisam zadovoljan, tražim kut, dok mi se "slučajno" ljudi ne nađu u kadru, nakon toga ispucam još par snimaka bez ljudi da sve zamaskiram
Ajmee...totalno se pronalazim u ovoj priči.

Ne znam..neki ljudi su jako čudni. Čim vide aparat bježe ko vrag od tamjana. A neki drugi te samo pogledaju ka da si pa s Marsa...

Najbolje rješenje za slikanje ljudi je tele-objektiv. Bar 300mm, pa nadalje...
__________________
<Moje slije>
Ballota is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.