Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2012., 17:36   #481
Bok, ljudi!

Prije vise od 2 tjedna iz erste banke je na racun u pbz banci uplacena velika svota novca koja jos nije na tom racunu jer je onaj tko je uplacivao, napisao krivi broj racuna i novac je zavrsio na racunu neke trece osobe... Mene zanima zasto vracanje novca toliko traje?!? Sto moze biti problem? Koliko inace traje? U banci su mi rekli da su kontaktirali tu osobu i da im dam jos par dana ali to mi govore od pocetka... Ako mi netko moze dati savjet, bila bih zahvalna!
matuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 05:55   #482
Nije to stvar banke. Vlasnik računa mora pristati na vraćanje novca.
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 08:00   #483
Ako ne pristaje, tuzba
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 12:27   #484
Nadam se da ne bude doslo do tuzbe jer ce to dugo trajat a ja ne mogu toliko cekat... makar mi se cini da vodi k tome jer pre dugo traje... ocito da ta osoba nesto izvodi... a rekli su mi da rade na tome i nisu mi htjeli nista vise rec jer ne smiju odavat podatke... i stalno mi govore jos dva do tri dana... meni to nije normalno, ne razumijem zasto ne mogu rec u cemu je tocno problem pa da znam na cemu sam... znam samo da cu zatvorit racun u erste banci jer ne zelim imat vise veze s njima... frend je uzeo kredit kod njih prije mjesec dana i to je jos uvijek u postupku... tak da im za sve dugo treba...
matuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 14:04   #485
Problem je u tome što je sav problem u uplatitelju. Kad uplatitelj uprska uplatu (i.e. upiše krivi broj računa na koji uplata ode) ovisiš o dobroj volji primatelja uplate da tu uplatu vrati natrag. I banka se tu igra besplatnog medijatora, u biti čini ti uslugu. Primatelja se onda mora moljakati, soli mu se pamet o moralu, prijeti mu se tužbom za stjecanje bez osnove i to traje.

Da je uplatitelj upisao ispravan broj računa, ali je greškom službenika uplata zalutala na neki stoti račun, onda banka to smije stronirati jer je greška njezina. U takvom bi slučaju mogao biti nezadovoljan s brzinom banke.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 15:34   #486
A kako je uopće moguće uplatiti na krivi broj računa? Zar nemaju obični brojevi računa kontrolnu znamenku kao što ima IBAN?
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 15:52   #487
Imaju.
Mislim da se radilo o ispravnom broju računa, ali je vlasnik netko drugi a ne onaj koji je novce očekivao.
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 16:04   #488
Quote:
STIB kaže: Pogledaj post
Imaju.
Mislim da se radilo o ispravnom broju računa, ali je vlasnik netko drugi a ne onaj koji je novce očekivao.
Kontrolne znamenke upravo tome i služe, gotovo je nemoguće slučajnom greškom pogoditi točnu kombinaciju kontrolne i preostalih znamenki.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 16:05   #489
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Kontrolne znamenke upravo tome i služe, gotovo je nemoguće slučajnom greškom pogoditi točnu kombinaciju kontrolne i preostalih znamenki.
Dobro pitanje ...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 13:20   #490
Pozdrav svima!

Moja situacija je sljedeća. Prošle sam godine na zadnjoj godini faxa primao stipendiju od jedne strane tvrtke u većem mjesečnom iznosu kroz godinu dana. Ugovor je bio potpisan na godinu dana i zaključno sa srpnjem 2012. uplaćena mi je zadnja stipendija.
No prije koja 2 mjeseca primjetio sam da mi je opet sjela ista uplata na žiro račun! U međuvremenu su sjele još dvije! Pitao sam prijatelja koji je također primao stipendiju lani i njemu također ništa nije uplaćeno. Također, obadvojica više nismo studenti i ne radimo za firmu koja nas je stipendirala.
Uplata se odvijala preko našeg fakulteta, na način da je firma uplatila odmah cijeli iznos fakultetu, dok je fakultet nama uplaćivao na žiro putem mjesečnih uplata.
Koliko mi se čini mogući su sljedeći scenariji

1) Firma se zeznula i ponovno uplatila meni stipendiju, fax nije previše išao za time da više nisam student i da je više niti ne trebam dobivati pa mi uplaćuju (ovo mi se čini malo vjerojatno)

2) Firma ima viška para pa ajde da mu damo ...fax nije ništa skužio kao i pod 1)

3) Firma nije uplatila pare, a fax se zeznuo pa je umjesto nekom drugom stipendistu (ima ih još koji primaju stipendiju-mlađi studenti) uplatio meni. Ovo mi se čini nimalo vjerojatno jer bi se taj koji je trebao dobit žalio i otkrili bi grešku

4) Firma nije uplatila pare, fax je bio neoprezan i nije me maknuo sa liste onih kojima ne uplaćuju stipendiju, drugim riječima, fax je na taj način u gubitku i vjerojatno će jednog dana revizojom otkriti grešku, ne radi se o baš malom iznosu

Moja pitanja su sljedeća:

Mogu li ja trošit te pare, a poslije se eventualno napravit blesav da nisam išao za time ili se jednostavno ne moram nikome pravdat? Malo me strah to trošit

Jesam li dužan vratiti pare ukoliko otkriju grešku? Je li moguće da su se službenici faxa baš tako zajebali?

p.s. ukoliko je došlo do greške firme ili banke, nije mi ni na kraj pameti vratiti iznos. Ukoliko bi zbog greške mogla ispaštati službenica fakulteta ili neki drugi stipendist, spreman sam vratiti novac!
Zasad planiram šutiti i dalje primati uplate, samo me zanima vaše mišljenje oko podizanja iznosa sa ćiro računa

Hvala,

Loreno
Lovritt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 14:02   #491
Novce nemoj trošiti, nego ih oroči negdje. Nakon 5 godina, ako ti se nitko ne javi, tvoje je (prošao je opći zastarni rok).

Ako ti se jave, onda ćeš morati vratiti.
penava is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 14:29   #492
thanks!

A znači ipak ću ih morat vratit iako je njihova greška? Razumijem moralnu stranu svega toga, ne radi se o mom novcu ipak pa bi bilo pošteno
ALI (jer uvijek postoji ali) pitanje je što zakon kaže o tome, s moralne strane sve je jasno
Ako ih budem morao vratit to ću i učinit, nema problema, ako ne, onda ću razmislit, ovisno o situaciji.
Meni najbitnije da me ne mogu kazneno gonit i da im poslije ne bi slučajno palo na pamet još mi kamatu zaračunat!
Lovritt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 14:59   #493
Ako te zatraže da vratiš, moraš vratiti. Ako se sjete za više od 5 godina, onda ne moraš vratiti, jer je nastupila opća zastara potraživanja. To ti sve govorim sa pravne strane, moralnu prepuštam samo tebi
penava is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 19:09   #494
povrat poreza mi sjeo na tuđi račun, poveći iznos povrata poreza mi je sjeo na broj mog računa ali u zagrebačkoj banci a moja banka je kreditna banka zagreb vjerojatno je ovaj knjigovođa što mi je pisao povrat poreza jer sam ga zamolio da to uradi za mene krivo napisao ime banke ili sam mu mozda i ja mahinalno rekao krivo ime slična su imena više se ne sjećam ali znači moja je greška ne ovih sa porezne... radnica u banci je stupila u kontakt sa osobnom bankaricom osobe na čiji je račun uplaćen novac , novac je još na računu ovaj ga nije digao ... malo je glupo da za povrat poreza ne provjere ime osobe shvaćam da to rade serijski ali ovakvih grešaka imaju stalno kako su mi rekli na poreznoj, nekad su i oni krivi, sad boga pitaj šta ja mogu ako imam posla sa nekim likom koji neće da vrati novac , do njegovo imena ću doći jer imam već neke veze u banci tako da ču pričekati da banka sam riješi to u roku dan dva ako ne ja ću da ga nazovem .... ima li tko kakav savjet
S0nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 22:48   #495
Ovaj slučaj je jedan od važnih razloga zašto se uvodi IBAN. S njime se tako nešto ne može dogoditi.
Quote:
malo je glupo da za povrat poreza ne provjere ime osobe
Nema načina da se to provjeri!
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 23:09   #496
Quote:
STIB kaže: Pogledaj post
Ovaj slučaj je jedan od važnih razloga zašto se uvodi IBAN. S njime se tako nešto ne može dogoditi.
Nema načina da se to provjeri!

zvala me ova iz poslovnice da je osobna bankarica stupila u kontakt sa osobom i da je on potpisao da se lova vrati, dosta brzo s obzirom da sam se žalio u 16h u 20h me ona zvala da je čovjek potpisao, lova će biti vraćena poreznoj upravi a dalje ću ja lako, sa njima sam danas pričao
S0nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 13:47   #497
Uplatila sam ljetovanje zeni u hr,i ja sam u hr,ona mi je dala br deviznog u zabi ono s ibanom ja joj uplatim dogovoreni iznos putem internet bankarstva sa svog tekuceg-ja sam pbz, al na net bankarstvu samo uzmem koja je banka i br racuna nigdje ni ne upisujem taj iban sad umjesto da njoj sjedne lova,drugi dan meni se ista vrati,pise mi povrat xx kn na zahtjev,bla bla,platitelj Zagrebacka banka. Moze mi netko objasnit zasto povrat????? Sve je tocno upisano jel ima veze sto je devizni rac? Dosad sam samo na tekuce uplacivala. Ne kuzim heeelp!
__________________
The day after tomorrow is the third day of the rest of your life.
xx..viva..xx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 15:05   #498
Ne možeš ti uplaćivati na tuđi devizni. Mogu samo vlasnik i opunomoćenici.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 15:06   #499
Pa otkud znam, zena je trazila da uplatim akontaciju i ok, dajte mi br racuna i ona mi da taj koji daje svim turistima.
Vjerojatno jer sam uplatila u kunama, to joj je bit ce za strane turiste. Sad sam ju trazila br TEKUCEG valjda ce sad biti ok.
__________________
The day after tomorrow is the third day of the rest of your life.
xx..viva..xx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 19:21   #500
pozdrav.
mene zanima stvar sa naknadama prilikom uplate. znači, uplaćujem ja novac s jedne banke u drugu, ali nisu iste, npr. iz erste u raiffeisen. i sad meni žena na šalteru iz erste upozorava kao ako namjeravam uplatiti novac ovdje onda ću morati platiti naknadu od 8 kn. kaže ona bolje da otiđem u raiffeisen jer tamo neću plaćati naknadu jer prebacujem tj. uplaćujem novac iz iste banku u istu, a osim toga momentalno odmah novac sjeda na račun gdje uplaćujem. ja otiđem u raiffeisen međutim na kraju žena kaže 8 kn naknade. hahaha! pa mi nije jasno? što je to? nisam ništa pitao zašto moram plaćati naknadu, ali jeli istina ako uplaćuješ novac iz banke (erste) u banku (erste) da se naknada uopće ne mora platit?
ista stvar mi se dogodila i danas, kada sam iz banke otp u banku otp jer je račun iz te, uplaćivao novac gdje sam morao platiti naknadu?
Frankenstein. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:53.