Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2011., 22:54   #1
Zašto se Sunce ne uruši ?

Baš ne mogu shvatiti koji ga proces spriječava od urušavanja jer po nuklearnoj fuziji u njemu se proton-proton nizom stvara iz vodika helij pri čemu se otpušteni pozitroni i elektroni poništavaju otpuštajući fotone da nas griju.
ali to je zapravo vodikova bomba koja bi se pod utjecajem vlastite gravitacije trebala urušiti ali ona to ne ćini
Koji je razlog tome ?
__________________
circus comes to town, you play the lead clown
bufferor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 23:03   #2
Fotonski tlak.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 23:41   #3
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Fotonski tlak.
Ne kužim
__________________
circus comes to town, you play the lead clown
bufferor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 00:07   #4
Kad bi se počelo urušavati, koliko daleko bi to išlo? Dok se ne izjednače sile?

To se i dogodilo, tj. konstantno se događa.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 13:33   #5
Quote:
The_Equilibrist kaže: Pogledaj post
Kad bi se počelo urušavati, koliko daleko bi to išlo? Dok se ne izjednače sile?

To se i dogodilo, tj. konstantno se događa.
to mi je jasno al nije mi jasno koje su to sile i koji je razlog njihova postojanja,
zato mi nije jasan ni fotonski tlak, jer puno zvijezda malo fotona proizvodi pri čemu se opet ne uruše
npr, crveni div, smeđi patuljak
__________________
circus comes to town, you play the lead clown
bufferor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 14:11   #6
Pa i sam plin ima tlak. Na njega se samo dodaje fotonski tlak. Zagrijani plin se želi širiti, a Sunce je dosta toplo, naročito u unutrašnjosti...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 15:44   #7
Quote:
bufferor kaže: Pogledaj post
to mi je jasno al nije mi jasno koje su to sile i koji je razlog njihova postojanja,
zato mi nije jasan ni fotonski tlak, jer puno zvijezda malo fotona proizvodi pri čemu se opet ne uruše
npr, crveni div, smeđi patuljak
Sunce, kao i svaka druga zvijezda, ima neki svoj životni ciklus. Trenutno je u stabilnoj fazi u kojoj je tlak koji stvaraju nuklearne reakcije u jezgri Sunca u ravnoteži s tlakom uslijed gravitacije, i ta će faza potrajati još koju milijardu godina dok se količina vodika u jezgri Sunca smanji a helija poveća, dakle imaš jezgru u kojoj se gomila neaktivni helij, a u vanjskim ljuskama imaš vodik koji i dalje fuzionira i proizvodi tlak prema 'van' a sve manje 'mase' koja bi ga zadržavala gravitacijom, pa zvijezda počinje rasti i hladiti se (mijenja boju prema crvenom). Dalje su mogući različiti scenariji ovisno o ukupnoj masi zvijezde, a što se tiče Sunca, pretvorit će se u crvenog diva.
__________________
Kad nestane snage argumenta, ostaje argument snage...
Logičke pogreške u dokazivanju - pročitati bar jednom tjedno
betelac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 19:03   #8
kužim sad otprilike
hvala
__________________
circus comes to town, you play the lead clown
bufferor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 20:52   #9
Quote:
bufferor kaže: Pogledaj post
to mi je jasno al nije mi jasno koje su to sile i koji je razlog njihova postojanja,
zato mi nije jasan ni fotonski tlak, jer puno zvijezda malo fotona proizvodi pri čemu se opet ne uruše
npr, crveni div, smeđi patuljak
ne ovsno o broju fotona, zvijezde izbaciju ogromne količine radijacije i sve te čestice stvaraju pritisak prema vani. najveći postotak zvijezda se kad tad uruši u fazi kad ponestane goriva za termonuleranu rekaicju i nestane tlaka. neke to naprave nakon "boom", a neke u "tišini", ovisno o masi
cave troll is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 23:18   #10
Quote:
betelac kaže: Pogledaj post
Sunce, kao i svaka druga zvijezda, ima neki svoj životni ciklus. Trenutno je u stabilnoj fazi u kojoj je tlak koji stvaraju nuklearne reakcije u jezgri Sunca u ravnoteži s tlakom uslijed gravitacije, i ta će faza potrajati još koju milijardu godina dok se količina vodika u jezgri Sunca smanji a helija poveća, dakle imaš jezgru u kojoj se gomila neaktivni helij, a u vanjskim ljuskama imaš vodik koji i dalje fuzionira i proizvodi tlak prema 'van' a sve manje 'mase' koja bi ga zadržavala gravitacijom, pa zvijezda počinje rasti i hladiti se (mijenja boju prema crvenom). Dalje su mogući različiti scenariji ovisno o ukupnoj masi zvijezde, a što se tiče Sunca, pretvorit će se u crvenog diva.
Da odma odgovorim kada bi se otprilike naše sunce pretvorilo u crvenog diva aka the red giant: Za nekih 4-5 milijardi godina Samo je stvar u tome što Sunce će postati crveni div za 4.57 milijardi godina. Proračuni govore da će se ono dovoljno napuhati da proguta orbite Merkura, Venere i Zemlje. Kako će Sunce gubiti masu tako će planeti polagano pobjeći u udaljenije orbite pa je prema sadašnjim teorijama sigurno da će stradati samo Merkur.

Zbog postepenog zagrijavanja Sunca i njegovog širenja Zemlja će već za 1.5 milijardi godina postati nepogodna za život. Prvo će ispariti oceani što će uzrokovati efekt staklenika kakav danas proživljava Venera. Atmosfera će polako ispariti u Svemir a nakon toga će se površinske stijene rastopiti. Zemlja, a i Venera, tada će svoj kraj doživjeti kao spaljeni planeti u orbiti oko bijelog patuljka.
__________________
"And Darkness and Decay and the Red Death held illimitable dominion over all..."
Todd The Wraith is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 17:35   #11
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
ne ovsno o broju fotona, zvijezde izbaciju ogromne količine radijacije i sve te čestice stvaraju pritisak prema vani. najveći postotak zvijezda se kad tad uruši u fazi kad ponestane goriva za termonuleranu rekaicju i nestane tlaka. neke to naprave nakon "boom", a neke u "tišini", ovisno o masi
A šta je radijacija ako ne fotoni?
EDIT: Ok, postoji više vrsta zračenja, no ono glavno, gama zračenje, su ipak fotoni.
Data is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 13:36   #12
Quote:
Todd The Wraith kaže: Pogledaj post
Prvo će ispariti oceani što će uzrokovati efekt staklenika kakav danas proživljava Venera.
Totalni sam laik, ali moram pitati. Je li Venera tijekom svoje povijest mogla biti planet s uvjetima za život, kad je nazivaju Zemljinom sestrom, ali je te uvjete izgubila uslijed jačanja sunca?
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 18:31   #13
hi

kolko je meni poznato sunce ce zavrsiti kao bijeli patuljak.... ništ ne tvrdim al mislim da sam tak pročital .... sad mi se neda tražit u knjizi
__________________
:-)
broderick is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 18:46   #14
hi

ipak nisam mogel odoljeti i potražil sam....
evo link
http://www.adkoprivnica.hr/astro_skola/4_zvijezde.htm

poglavlje 4.3. zadnji odlomal
__________________
:-)
broderick is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2020., 11:11   #15
pajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2020., 15:37   #16
Kažu Sunce umire..Istina ili ne ?
__________________
Svako vrijeme kaže prava čovjeka...A rđava ćeš poznat i za jedan dan. - Kreont Dan kada je Barbarossa
Nausimah Efoah is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2020., 16:11   #17
Quote:
bufferor kaže: Pogledaj post
Zašto se Sunce ne uruši ?
a zašto, zašto?
zašto je trava zelena?
zašto je nebo plavo?
zašto, zašto?
zašto nam mjesec ne padne na glavu?

zato što je to tako kako je!
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 23.03.2020., 17:27   #18
Quote:
bufferor kaže: Pogledaj post
Baš ne mogu shvatiti koji ga proces spriječava od urušavanja jer po nuklearnoj fuziji u njemu se proton-proton nizom stvara iz vodika helij pri čemu se otpušteni pozitroni i elektroni poništavaju otpuštajući fotone da nas griju.
ali to je zapravo vodikova bomba koja bi se pod utjecajem vlastite gravitacije trebala urušiti ali ona to ne ćini Koji je razlog tome ?
Betelac ti je uglavnom ugrubo o bjasnio "nebesku mehaniku".
Quote:
betelac kaže:
Sunce, kao i svaka druga zvijezda, ima neki svoj životni ciklus. Trenutno je u stabilnoj fazi u kojoj je tlak koji stvaraju nuklearne reakcije u jezgri Sunca u ravnoteži s tlakom uslijed gravitacije, i ta će faza potrajati još koju milijardu godina dok se količina vodika u jezgri Sunca smanji a helija poveća, dakle imaš jezgru u kojoj se gomila neaktivni helij, a u vanjskim ljuskama imaš vodik koji i dalje fuzionira i proizvodi tlak prema 'van' a sve manje 'mase' koja bi ga zadržavala gravitacijom, pa zvijezda počinje rasti i hladiti se (mijenja boju prema crvenom). Dalje su mogući različiti scenariji ovisno o ukupnoj masi zvijezde, a što se tiče Sunca, pretvorit će se u crvenog diva.
Tome jos mozda treba dodati da je to bilo pojednostavljeno objasnjenje za "nase" sunce.
Inace, zvijezde (sunca) se klasificiraju uglavnom u tri kategorije, zavisno o njihovoj masi.
Tako da sve zvijezde (sunca) ne zavrsavaju na isti nacin, neke postanu crveni divovi, neke bijeli patuljci, neki pak eksplodiraju u (super)nove.
Materija je veoma opsirna i veoma zanimljiva.
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.