Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2012., 23:17   #81
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
ma niš...petarda...čekam ja supernovu Betelguese...to će bit pravi vatromet na nebu

http://www.val-znanje.com/index.php/...mati-dva-sunca
To bi bilo super, nije bilo takvog prizora stotinama godina
Wow, kad samo pomislim da je Betelgeuse mozda explodirao prije nekih 400 godina, a mi samo cekamo da taj bljesak doputuje do nas. Playing the waiting game ^^
Lilith666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 05:53   #82
Povodom Dana muzeja i prigodnih akcija u sklopu Muzeja suvremene umjetnosti, ako to vremenske prilike budu dopustile, u petak 18. svibnja održat će se javno promatranje trenutno vidljivih planeta sa terase ispred muzeja.

Promatranje planeta uz pomoć teleskopa i članova astronomskog društva Beskraj i Astroforuma web portala Zvjezdarnica dočarat će nam istine i zablude "o planetima od vode" i "planetima bez vode".

Premda niste pali s Marsa, sigurno će vas zanimati što su "polarne kape" a što "kanali" na tom planetu, što su pak "prsteni od leda" uvijek intrigantnog Saturna. Saznajte iz prve ruke u razgovoru s našim astronomima.

U slučaju oblačnog vremena promatranje se otkazuje.

Početak u 21h! Možete se prijaviti i na Facebook eventu.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 08:03   #83
U srijedu, 6.6. biti će posljednji tranzit Venere! Mi iz AD Beskraj ćemo teleskope postaviti na nasip kod Jaruna pa se probudite na vrijeme i pridružite ovom spektaklu

Za novosti oko tranzita i promatranja istog prijavite se na Facebook event.

Zadnje uređivanje Astrobobo : 18.05.2012. at 12:13.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 14:21   #84
Nadam se da nisam previše off (ukoliko jesam, ispričavam se), ali želim pozvati sve zaljubljenike u astronomiju na Astrofest 2012 na Tićanu

http://www.astrofestival.com/
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 18:54   #85
Iako nije striktno astronomski, nije off jer ipak je doživljaj dočekati Sunce u najkraćoj noći u godini i biti svjestan izmjene godišnjih doba...hvala na infu, ja skroz zaboravio
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 21:57   #86
isto nije najava, al imam jedno pitanje (ako imate temu baš za takva pitanja onda sori, samo sam preletio podforum da ne zaboravim )...sinoć oko 3.40 sam iznad rijeke vidio jedan meteor koji je nekako neobično nisko proletio (i ostavio divan trag ) pa me zanima postoji li neki sajt na kojemu prate takve stvari i na kojem bi mogao naći više informacija o dotičnom metoru?

jer računam...ako je tako nisko prošao (a djelovalo je kao da će udarit u Učku ) onda je valjda i veći od prosječnih...pa ga je možda netko zamijetio i prije nego je ušao u atmosferu ili je možda bio neki satelit koji je upao natrag iz orbite

ako pomaže, prošao je negdje ~75° od južnog horizonta; smjer istok-zapad
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 22:46   #87
Postoji HMM - hrvatska meteorsky mreža koja prati meteore pa je možda neka od kamera snimila događaj. Googlaj i javi im na mail!

Inače meteori izgaraju na visinama od 100-30 km pa ako si vidio nešto tako nisko nad obzorom to je bilo bar 150km od tvoje lokacije...
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 00:07   #88
Eh, sad mi je žao što nisam zabilježio datum. Prije desetak dana vidio sam jedan meteor koji je projurio preko pola neba, nikad tako što nisam vidio.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 20:59   #89
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Eh, sad mi je žao što nisam zabilježio datum. Prije desetak dana vidio sam jedan meteor koji je projurio preko pola neba, nikad tako što nisam vidio.
Da šteta..iako kamere HMM pokrivaju velik dio neba, njje čudno da se sjajni meteori provuku pokraj vidnog polja..zato treba zabilježiti točno vrijeme događaja, po mogućnosti mjesto početka i kraja izgaranja, bilo u odnosu na zviježđa ("izgorio je 3 stupnja od Deneba", " prošao je kroz zenit"), a najbolje bi bilo vidjeti da li se na kraju raspao u nekoliko komada..to kamere teže zabilježe.

Enivej, mislim da je 16.6. bio jedan sjajan meteor, a isto tako i nešto ranije jedan mogući pad..
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 21:02   #90
Nego biti ću slobodan najaviti godišnji PGSP 14.-16. rujna pa ko hoće neka dođe!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 06:13   #91
Ovih dana na jutarnjem nebu opet možete vidjeti Jupiter i Veneru zajedno.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 12:16   #92
Za dva tjedna je astronomski kamp Letenka, kod Novog Sada. Ako ima zainteresiranih, mogu nam se pridružiti na putu..kamp je definitivno najkvalitetniji astronomski događaj u regiji. Puno zanimljivih predavanja, kvalitetnih teleskopa...preporučam!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 18:59   #93
Bok.
Nalazim se u Kini. Danas sam slučano pogledao prema suncu prilikom zalaska, imao polarizirane sunčane naočale i vidio veliku pjegu oko ekvatora na desnoj strani. Jel mi može netko reći iz Hrvatske jel se to vidi i kod nas. Baš me zanima.
Kao klinac sam bio amater astronom i uvijek bih pjege gledao nekim dalekozorom i filterom. Danas kad sam je vidio golim okom, baš sam se iznenadio i prisjetio svojih lijepih astronomskih dana. Pozdrav svima.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 19:56   #94
Nisam ju gledao, ali naravno da se vidi i od nas još kad bi opalila neku žešću eksploziju pa da gledamo polarnu svjetlost, uffff!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 20:30   #95
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Nisam ju gledao, ali naravno da se vidi i od nas još kad bi opalila neku žešću eksploziju pa da gledamo polarnu svjetlost, uffff!
Žešću eksploziju? Baš gledao neki dan ponovo

fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 07:29   #96
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Žešću eksploziju? Baš gledao neki dan ponovo

Ne kužim?
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 11:43   #97
Aurora alert!!!

X-FLARE! Big sunspot AR1520 unleashed an X1.4-class solar flare on July 12th. Because the sunspot is directly facing Earth, everything about the blast was geoeffective. For one thing, it hurled a coronal mass ejection (CME) directly toward our planet. According to a forecast track prepared by analysts at the Goddard Space Weather Lab, the CME will hit Earth on July 14th around 10:20 UT (+/- 7 hours) and could spark strong geomagnetic storms. Sky watchers should be alert for auroras this weekend.

Izvorpaceweather.com
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 17:49   #98
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ne kužim?
Superbaklja pokosi Zemlju (a sve to predvidi jedna klinka 50 godina prije).

http://en.wikipedia.org/wiki/Superflare
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 17:52   #99
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Superbaklja pokosi Zemlju (a sve to predvidi jedna klinka 50 godina prije).

http://en.wikipedia.org/wiki/Superflare
Aaa..i jel se isplati pogledati? Al stvarno imamo sreće što nam Sunce nije tako divlje
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 17:43   #100
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Aaa..i jel se isplati pogledati? Al stvarno imamo sreće što nam Sunce nije tako divlje
Ja ti nisam baš objektivan kod takvih filmova jer volim nadrpirodne, SF, horror filmove i oni su mi uvijek zabavni za pogledat.
Mislim da se isplati, makar na imdb-u nije baš briljirao.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:18.