Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2012., 21:20   #41
Quote:
Wokot kaže: Pogledaj post
Ovo mi je uglavnom jasno sasvim, nije mi jasno gdje bi to bilo u sjeni?
Na Braču, ispod bora, piju macchiato

U "sjeni" - http://en.wikipedia.org/wiki/Shadow_biosphere
Quote:
They suggest searching for them in environments that are low in sulfur, environments that are spatially constrained (for example, minerals with pores smaller than one micrometre), or environments that cycle between extreme hot and cold.[2] ...
itd.
__________________
Comprehension would blow your mind!
r1chard is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 23:11   #42
Quote:
Wokot kaže: Pogledaj post
Ovo mi je uglavnom jasno sasvim, nije mi jasno gdje bi to bilo u sjeni?
Možda u kakvim bazenima tekuće vode duboko ispod leda na Antarktiku. Negdje gdje nisu u direktnom doticaju s "našim svijetom".
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 20:52   #43
Quote:
kernie kaže: Pogledaj post
Koju god vrstu komunikacije da koriste, neće biti brža od svjetlosti, znači ograničena je. Kao što je već neko napisao mi se oglašavamo tek 100 godina, znači ništa, sića. Samo naša galaksija je 100'000 svjetlosnih godina, znači i kad bi komunicirali sa nekim sa drugog kraja naše galaksije, trajalo bi 200'000 godina dok se naš pozdrav vrati. Ko bi na zemlju uopće znao da je pozdrav poslan? Bi li još koristili tu tehnologiju? Kontaktirati druge galaksije ili čak druge skupine galaksija nije moguće. Dok stigne odgovor, sunce će nas progutat
U biti su dva pitanja. Postoji li još život? Možemo li uspostaviti kontakt.
nas.
odakle ti ova tvrdnja?

kako ti znaš da nije moguće da nešto ide brže od svjetlosti? samo zatop jer mi to nismo uspjeli napraviti?? Pa imaš teorije da se Svemir širi brže od brzine svjetlosti a sa sobom sugirno vuče neke materije.

Teško ti je to razumjeti?
Evo, ajde ti razmisli kako bi objasnio nekom Rimskom generalu da će za 2000 godina postijati naprave pomoći kojih će se zvuk i slika moći poslati na drugi kraj (ondašnjeg) poznatog svijeta brže nego njegovi najbrži legionari pretrče krug oko Arene???
On će ti reći da je tako nešto nemoguće.

E pa nama izgleda nemogućer, ali šta ako postoji "podprostor", da ga nazovem kao u Star Treku, gdje se valovi šire brže od svjetlosti i do nekoliko puta???
Ima li onda logike da možemo "razgovarati" sa Andromedom gdje bi odgovor čekali, recimo 2,5 godina?? Dakle poruka putuje milijun puta brže od svjelosti.
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 14:07   #44
Quote:
Wokot kaže: Pogledaj post
Mene je fasciniralo ono skoro otkriće minijaturnih kameleona na Madagaskaru. Fascinantno kako funkcionalno identični a za red veličine manji. To znači da bi se slično moglo primijeniti i na mnoge druge vrste. Znači ne samo da mogu biti drugačiji, nego i isti ali u drugom mjerilu, pa onda vjerojatno i drugačiji u drugom mjerilu. Nije mi jasno zašto bi inteligentni život trebao biti sličan našemu u bilo kojem pogledu, a pogotovo da koristi EM valove za komunikaciju, baš svašta. To je stvarno minimalna vjerojatnost. Nije ni čudo da navodno nismo ništa otkrili kad se niti ne želi vidjeti i kad se vidi i snimi. Ne smije se o tome čak niti razgovarati.
Gle, ako je kameleon druge boje ili dimenzija, on nije znatno drukčiji od ostatka života, odnosno za njega važe isti zakoni fizike kao i za nas. Mislim da krivo shvaćaš tu izjavu da su za život neophodni neki osnovni uvjeti...
A koju vrstu komunikacije zamišljaš? Hoće li to biti brže od svjetlosti? Neće naravno.
__________________
Malo nas je al smo govna!
kernie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 14:20   #45
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
odakle ti ova tvrdnja?

kako ti znaš da nije moguće da nešto ide brže od svjetlosti? samo zatop jer mi to nismo uspjeli napraviti?? Pa imaš teorije da se Svemir širi brže od brzine svjetlosti a sa sobom sugirno vuče neke materije.

Teško ti je to razumjeti?
Evo, ajde ti razmisli kako bi objasnio nekom Rimskom generalu da će za 2000 godina postijati naprave pomoći kojih će se zvuk i slika moći poslati na drugi kraj (ondašnjeg) poznatog svijeta brže nego njegovi najbrži legionari pretrče krug oko Arene???
On će ti reći da je tako nešto nemoguće.

E pa nama izgleda nemogućer, ali šta ako postoji "podprostor", da ga nazovem kao u Star Treku, gdje se valovi šire brže od svjetlosti i do nekoliko puta???
Ima li onda logike da možemo "razgovarati" sa Andromedom gdje bi odgovor čekali, recimo 2,5 godina?? Dakle poruka putuje milijun puta brže od svjelosti.
Od Einsteina.
Čuj, jedno su granice koje su nam postavljene prirodnim zakonima, zakonima fizike. Drugo je što mi možemo tehnički ostvariri unutar tih zakona.
__________________
Malo nas je al smo govna!
kernie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 10:33   #46
Quote:
kernie kaže: Pogledaj post
Od Einsteina.
Čuj, jedno su granice koje su nam postavljene prirodnim zakonima, zakonima fizike. Drugo je što mi možemo tehnički ostvariri unutar tih zakona.
Daleko su fizikalni zakoni od toga da "zabranjuju" nadsvjetlosnu komunikaciju. Ima nekoliko potencijalnih mehanizama koje nisu u suprotnosti sa našim sadašnjim poznavanjem fizike, a koji bi se mogli primjeniti u tu svrhu - tahioni, quantum entanglement, multidimenzionalni prostor...
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 19:06   #47
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
kako ti znaš da nije moguće da nešto ide brže od svjetlosti? samo zatop jer mi to nismo uspjeli napraviti?? Pa imaš teorije da se Svemir širi brže od brzine svjetlosti a sa sobom sugirno vuče neke materije.

Nisi ti to dobro shvatio..brzina svjetlosti je ograničenje za objekte koji se kreću kroz prostor.

To ograničenje ne vrijedi za sam prostor. On se može širiti bilo kojom brzinom..



Quote:
E pa nama izgleda nemogućer, ali šta ako postoji "podprostor", da ga nazovem kao u Star Treku, gdje se valovi šire brže od svjetlosti i do nekoliko puta???
Ima li onda logike da možemo "razgovarati" sa Andromedom gdje bi odgovor čekali, recimo 2,5 godina?? Dakle poruka putuje milijun puta brže od svjelosti
.

Ako se već pozivamo na Star trek, spomenimo da je fizičar Alcubierre davno napravio teoretski model warp pogona koji je u skladu s teorijom relativnosti:

http://en.wikipedia.org/wiki/Alcubierre_drive

Čak nemaš ni 'potprostor', niti taj 'pogon' ima gornju granicu 'brzine'.

Poteškoća je u tome što zahtijeva golemu (nezamislivo veliku) energiju i postojanje tzv. egzotične materije, koja bi imala negativnu gustoću energije.

Pogon radi tako da se sam brod nalazi u warp mjehuru i kreće se malom brzinom...Međutim manipulacijom prostor-vremenom oko broda postiže se to da brod prevali put brže nego što bi to učinila svjetlost...
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 20:59   #48
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nisi ti to dobro shvatio..brzina svjetlosti je ograničenje za objekte koji se kreću kroz prostor.

To ograničenje ne vrijedi za sam prostor. On se može širiti bilo kojom brzinom..

...
ne, mislio sam baš na to...
znastvanici nagađaju da se sad početni dio svemira već udaljava od nas brže nego ide svjetlost i unutar toga je i materija (galaktike) koja tom brzinom putuje.



Quote:
kernie kaže: Pogledaj post
Od Einsteina.
Čuj, jedno su granice koje su nam postavljene prirodnim zakonima, zakonima fizike. Drugo je što mi možemo tehnički ostvariri unutar tih zakona.
ha, Einstein je bio "ograničen" tadašnjim saznanjima o zakonima fizike i svemira, iako je on bio dovoljno pametan da izračunima dođe do mnogih objašnjenja i rješenja ipak nije mogao objasniti crnu rupu - odn. razjasniti razloge da bi tako nešto moglo i postojati, a crnew rupe su tek kasnije dokazane i pronađene u stvarnosti.
Zato mislim i na prijenos informacija (fotona, elektromag. valova) unutar nekog drugog "polja" ili dimenzije...to još nismo istražili i dokazali. tako da ima potencijala - samo je pitanje KADA ćemo to otkriti.
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 13:38   #49
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
...
ha, Einstein je bio "ograničen" tadašnjim saznanjima o zakonima fizike i svemira, iako je on bio dovoljno pametan da izračunima dođe do mnogih objašnjenja i rješenja ipak nije mogao objasniti crnu rupu - odn. razjasniti razloge da bi tako nešto moglo i postojati, a crnew rupe su tek kasnije dokazane i pronađene u stvarnosti.
Zato mislim i na prijenos informacija (fotona, elektromag. valova) unutar nekog drugog "polja" ili dimenzije...to još nismo istražili i dokazali. tako da ima potencijala - samo je pitanje KADA ćemo to otkriti.
... po meni je znanstveno/logički/filozoski/štagod ispravnije pitanje AKO...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 14:02   #50
Možda će nedavno Cameronovo spuštanje na dno Marjanske brazde donijeti korisne informacije vezane i za život u svemiru.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 14:43   #51
Kako?
I ono malo uzoraka sto je pokupio, nesrećom, rasulo se.
__________________
Sin valor.
moment is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 14:51   #52
Zar nije ništa pokupio? Znam da je imao kvar kod skupljanja ali misli osam da je bar nešto prošlo.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 15:00   #53
U startu je mehanizam za skupljanje bio u kvaru ali nesto malo jeste uspio skupiti.
E, to nesto malo mu se rasulo u blizini povrsine pri izronu.
Mislim da se cak i vidi taj trenutak na snimci izrona. Veliki oblak prasine.
__________________
Sin valor.
moment is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 22:21   #54
Just remember that you're standing on a planet thats evolving and
Revolving 900 miles an hour.
It's orbiting 19 miles a second so it's reckoned, a Sun that is the source of all our power.
the Sun and you and me and all the stars that we can see are moving at a 1.000.000 miles a day in an outer spiral orb at 40000 miles an hour of the galaxy we call The Milky Way.
Our galaxy itself contains 100,000,000,000 stars its a 100 000 light years side to side!
It bulges in the middle, 16000 light years thick but out by us, it's just 3000 light years wide
We're 30000 light years from galactic central point, we go round every 200,000,000 years, and our galaxy is only one of millions and billions in this amazing and expanding universe.
Our universe itself keeps on expanding and expanding in all of directions it can whiz, as fast as it can go, the speed of light you know 12,000,000 miles a minute and that's the fastest speed there is...So remember when you're feeling very small and insecure how amazingly unlikely is your birth and pray that there's intelligent life somewhere up in space 'cause i am afraid that we've been cheated here on Earth!
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 00:39   #55
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
odakle ti ova tvrdnja?

kako ti znaš da nije moguće da nešto ide brže od svjetlosti? samo zatop jer mi to nismo uspjeli napraviti?? Pa imaš teorije da se Svemir širi brže od brzine svjetlosti a sa sobom sugirno vuče neke materije.

Teško ti je to razumjeti?
Evo, ajde ti razmisli kako bi objasnio nekom Rimskom generalu da će za 2000 godina postijati naprave pomoći kojih će se zvuk i slika moći poslati na drugi kraj (ondašnjeg) poznatog svijeta brže nego njegovi najbrži legionari pretrče krug oko Arene???
On će ti reći da je tako nešto nemoguće.

E pa nama izgleda nemogućer, ali šta ako postoji "podprostor", da ga nazovem kao u Star Treku, gdje se valovi šire brže od svjetlosti i do nekoliko puta???
Ima li onda logike da možemo "razgovarati" sa Andromedom gdje bi odgovor čekali, recimo 2,5 godina?? Dakle poruka putuje milijun puta brže od svjelosti.
Nema tu usporedbe, jer se radi o, s jedne strane, pogrešnom vjerovanju koje nema utemeljenja osim u - vjerovanju , a s druge strane fizikalnoj teoriji potvrđenoj u bezbroj eksperimenata. Iako TR ne postavlja prepreku putovanju >c, ona postavlja prepreku ubrzanja s <c na >c, i ama baš nitko dosad nije dokučio nekakav sistem koji uzima u obzir nadsvjetlosnu brzinu a da kauzalnost ne pukne kao grančica. Možda je moguće, ali uopće se ne čini da jest. Mora postojati konačna brzina da bi Svemir bio smislen. Što znači beskonačna brzina, iliti beskrajna promjena u nultom trenutku vremena? Kaos, valjda. Ne ide.
Rainalcar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 21:10   #56
Quote:
Rainalcar kaže: Pogledaj post
Nema tu usporedbe, jer se radi o, s jedne strane, pogrešnom vjerovanju koje nema utemeljenja osim u - vjerovanju , a s druge strane fizikalnoj teoriji potvrđenoj u bezbroj eksperimenata. Iako TR ne postavlja prepreku putovanju >c, ona postavlja prepreku ubrzanja s <c na >c, i ama baš nitko dosad nije dokučio nekakav sistem koji uzima u obzir nadsvjetlosnu brzinu a da kauzalnost ne pukne kao grančica. Možda je moguće, ali uopće se ne čini da jest. Mora postojati konačna brzina da bi Svemir bio smislen. Što znači beskonačna brzina, iliti beskrajna promjena u nultom trenutku vremena?
a odakle ideja i tvrdnja o beskonačnom Svemiru - koliko mi znamo, Svemir JE beskonačan, niti smo vidjeli njegov kraj niti smo bili tamo...

tako i o brzini većoj od svjetlosne...

ponovno se vraćam na svoju priču o starim narodima i izjavi da postoje radio valovi koji "trenutno" stižu u svaki kutak ondašnjeg Svijeta...za njih to je nešto što je van svake pameti - jer oni nisu dovoljno "sazrijeli" (čitaj pametni, inteligentni) da to shvate - baš kao i mi o nekom prostoru gdje je moguće putovati brže od tih "čarobnih" 300 000 km/s, makar i radio valovima (ili kako bi se već zvao taj fenomen širenja kroz "podprostor")
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 17:25   #57
Tko kaže da mi znamo da je beskonačan? Sve što znamo da je zakrivljenost onoga što možemo vidjeti otprilike ravna, a nemamo pojma koliko toga postoji van obzora događaja. Koliko mi znamo, svemir može biti uvijen u sebe kao lopta, a mi vidimo tako jedan maleni dio da nam izgleda ravan. Međutim, na stranu to, izotropija i homogenost nam daju dobre naznake da je Einstein u pravu.

Kad ti govoriš o podprostoru i širenju bržem od c, bit je da smatraš da na taj način možeš skratiti put u ovom Svemiru. Ako je to i moguće, nema načina da sačuvaš kauzalnost. Teško je uspoređivati davnu prošlosti i današnjicu, danas imamo podlogu pomoću koje možemo u načelu sve proučavati, a tada je nije bilo.
Rainalcar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 09:01   #58
Quote:
Rainalcar kaže: Pogledaj post
Tko kaže da mi znamo da je beskonačan? Sve što znamo da je zakrivljenost onoga što možemo vidjeti otprilike ravna, a nemamo pojma koliko toga postoji van obzora događaja. Koliko mi znamo, svemir može biti uvijen u sebe kao lopta, a mi vidimo tako jedan maleni dio da nam izgleda ravan. Međutim, na stranu to, izotropija i homogenost nam daju dobre naznake da je Einstein u pravu.
Evo rezultata novih mjerenja koja to (opet) potvrđuju.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 16:30   #59
Gle, to ne govori ništa. Kako sam i ja rekao, vidljivi Svemir čini se ravan. Što ne govori ništa o nedostupnom dijelu. Osim toga, postoje geometrijska rješenja gdje je Svemir konačan čak i ako je ravan.
Rainalcar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 13:35   #60
Quote:
Rainalcar kaže: Pogledaj post
Gle, to ne govori ništa. Kako sam i ja rekao, vidljivi Svemir čini se ravan. Što ne govori ništa o nedostupnom dijelu. Osim toga, postoje geometrijska rješenja gdje je Svemir konačan čak i ako je ravan.
Ja ništa ne tvrdim, samo sam poslao link sa novim mjerenjima/istraživanjima
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:21.