Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2014., 12:26   #141
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Drago mi je da priznaješ da je riječ samo o predstavi.

Oh the irony!

Još jedan u nizu iluzija romantičarskog idealističkog uma. Bezuvjetnost ne postoji. Sve je uvjetovano na bezbroj razina. Bolje da ne počnem sad nabrajati jer ću napisat doktorski rad.
Moja poenta je druge prirode i ona važi za uobičajenu intelektualizaciju.

"Intelekt, mada nije daleko od praga (Voljenog), nije predodređen da uživa božansko prisustvo."


SPAVAJ

Oni koji ne osećaju ovu Ljubav
kako ih nosi poput reke,
oni koji zoru ne piju

kao da je čaša izvorske vode
i koji zalazak sunca ne večeraju,
oni koji se ne žele promeniti,

neka spavaju.

Ova Ljubav nadilazi izučavanje teologije,
te stare prevare i licemerja.
Želiš li tako razvijati svoj um,

spavaj dalje.

Ja sam od svog uma odustao.
Razderao sam odeću
i bacio je.

Ako još nisi sasvim go,
svoj lepi ogrtač od reči
omotaj oko sebe...

i spavaj.

~ Rumi
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 12:28   #142
Božanska Ljubav

"Božanska ljubav je suštastveno različita od ljudske ljubavi. Ljudska ljubav je za mnoge u Jednom, a božanska ljubav je za Jednog u mnogima. Ljudska ljubav vodi ka zamršenosti i zbrci; božanska ljubav je zajedništvo i sloboda. U božanskoj ljubavi lični i bezlični aspekti su uravnoteženi; a u ljudskoj ljubavi ta dva aspekta su u naizmeničnom usponu. Ljudska ljubav je u svojim ličnim i bezličnim aspektima ograničena; a božanska ljubav je stapanjem ličnih i bezličnih aspekata beskonačna u bivanju i ispoljavanju.

Čak i najuzvišenija ljudska ljubav podložna je ograničenjima individualne prirode; božanska ljubav se uzdiže po nestanku individualnog uma i oslobođena je okova individualne prirode. U ljudskoj ljubavi opstaje dvojnost ljubavnika i voljenog; a u božanskoj ljubavi ljubavnik i voljeni su jedno. Ljubavnik je iskliznuo iz područja dualnosti i postao jedno s Bogom; jer božanska ljubav jeste Bog.

Počnite da volite Boga tako što ćete voleti one koje ne možete da volite. Što se više sećate drugih sa blagošću i velikodušnošću, to više zaboravljate sebe, a kada sasvim zaboravite sebe, otkrivate Boga."
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 12:38   #143
Smile Rumi

Like the shadow of a Rose ...
I must live close to the Rose.

If I were separated from You,
I would turn entirely ... to thorn.
- nya - is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 16:11   #144
Mislila sam dal da ovo napišem ili ne, pa sam se ipak odlučila napisati. Doživljaj jest subjektivan, ali i tako je pojedincu nemoguće išta iskusiti drugačije nego osobno, obzirom da niti možemo proživljavati tuđe emocije, a niti misliti tuđe misli.

Dakle, dogodilo se to dosta davno, došla nam u posjetu rodbina- žešći pobornici kršćanske religije, dok mi nismo religiozni- i u jednom trenutku, nakon što smo se svi fino napapali i taman pili kavicu, počeli su nas napadati i vrijeđati, posebno rođak kojemu su usta puna "isusovog puta" ( iako je sam od njega udaljen svjetlosne godine- barem po načinu života), a kulminiralo je kad nam je, zapjenjen i iskolačenih očiju, urliknuo da smo sotone!!!

Muž je šutio valjda zato što su to bili njegovi rođaci, kćer je bila osupnuta, a ja- tada dosta mlađa i žešća na jeziku- preplavljena bijesom što si ovi dozvoljavaju govoriti nam i to u našoj kući, naglo sam ustala i krenula se unositi šogoru u lice ...kad me iznenada trenutačno preplavio takav nevjerojatno intenzivan osjećaj ljubavi prema njemu, da sam zbunjeno zastala u pol pokreta, sav bijes je netragom nestao i ne znam uopće kako riječima izraziti tu trenutnu spoznaju bliskosti- jer on i ja smo bili isto!- ... preplavio me potpuni mir i od tog trenutka sve se nekako promijenilo...shvatila sam da je u meni taj dubok, neupitan osjećaj koji anulira sve zlo, sve što doživljavam lošim, a jedino ga mogu nazvati Ljubavlju.

Kasnije u životu sam još nekoliko puta osjetila bljeskove te Ljubavi, no to je toliko snažan osjećaj da mi je jasno kako se moje tijelo jednostavno ne bi dulje moglo nositi s tom njegovom jačinom- ali znam da postoji, da je tu i zato se toga nastojim prisjetiti svaki put kad dopustim da mi nešto digne tlak.

I da zaključim priču sa šogorom- nemam loših osjećaja prema njemu, razumijem ga i mislim da je zapravo dobar čovjek koji vodi neke svoje bitke, mirna sam u komunikaciji s njim i iskreno mu želim svu sreću u životu, iako si uzimam pravo ograničiti se samo na neophodna druženja s njim .
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 18:00   #145
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
...
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 18:42   #146
tko ne vjeruje u bezuvjetnu ljubav, taj ili nikad nije imao iskustvo -doista- ljubavi, ili ga je pak imao, ali jednostavno - nije ju nikad razumio razlučiti od drugog što je okružuje

ljubav jedino može biti bezuvjetna, i bezuvjetna ljubav je jedina koja postoji. a na stranu što sve mi možemo nazivati -ljubavlju-

vrlo je jednostavno shvatiti zašto je ovo gore točno. uvjeti jednostavno ne pripadaju u svijet ljubavi. uvjeti su mentalni konstrukti, ljubav nije nimalo mentalna. lako, zar ne?

onaj koji je promatrao svoje iskustvo ljubavi, mogao je spoznati da je ljubav - živa. što li to znači?
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 18:52   #147
Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
a na stranu što sve mi možemo nazivati -ljubavlju-
Pa tako i nazivate bezuvjetnom ljubavlju ono što nije u suštini bezuvjetno.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 18:59   #148
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post

SPAVAJ

Oni koji ne osećaju ovu Ljubav
kako ih nosi poput reke,
oni koji zoru ne piju

kao da je čaša izvorske vode
i koji zalazak sunca ne večeraju,
oni koji se ne žele promeniti,

neka spavaju.

Ova Ljubav nadilazi izučavanje teologije,
te stare prevare i licemerja.
Želiš li tako razvijati svoj um,

spavaj dalje.

Ja sam od svog uma odustao.
Razderao sam odeću
i bacio je.

Ako još nisi sasvim go,
svoj lepi ogrtač od reči
omotaj oko sebe...

i spavaj.

~ Rumi


Ovo je mmmmm... izvrsno!
Morala sam citirati
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 19:00   #149
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Pa tako i nazivate bezuvjetnom ljubavlju ono što nije u suštini bezuvjetno.
tebi neće biti stran pojam superpozicije, i on sve objašnjava. superponiraj na ljubav svoje osobne uvjete...i voila. jel su se ti uvjeti nekako fuzionirali s ljubavlju, ili se radi o miskoncepciji ljubavi, trpanjem pod nju i ono što ona nije? ja osobno ne dvojim, ljubav je ljubav, uvjeti su uvjeti
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 19:14   #150
Ja ti na to gledam ovako - u stvarnosti postoji samo kontinuum različitih stanja, fenomena i senzacija. To znači da nema, po definiciji, diskretnih stanja - gdje jedno postane drugo, neke granice između njih. Sve je tok u različitim oblicima. Ali mi baš moramo te granice napraviti i dati im različita imena. To su sve apstrakcije. Bezuvjetna ljubav je samo jedna od mnogih apstrakcija koje nemaju svoje zasebno i definirano postojanje, več je to jednostavno naziv za svakakva stanja koje je čovjek sposoban doživjeti.

'Ljubav' je apstrakcija kojom opisujemo različite patterne ponašanja, razmišljanja, i osjećaja. Vrag nastaje ako počnemo misliti da nekakva stvar poput 'ljubavi' (bilo koje vrste (!), zaista postoji negdje. Ne postoji.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 19:25   #151
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
M
Kasnije u životu sam još nekoliko puta osjetila bljeskove te Ljubavi,
Šogi ti je otvorio sve čakre i univerzalna ljubav te preplavila.
Nije mi se jednom to dogodilo. Zadnji put toliko intenzivno da sam skoro poletjela; na Plitivicama podno jednog slapa...obuzeo me taj osjećaj no doživljaj prožimanja je bio i tekstualno pojačan. Pred spavanje znam ležati i razmišljati pa
mi se taj osjećaj Ljubavi i povezanosti sa svime javi...onda lakše zaspim
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 19:35   #152
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Ovo je mmmmm... izvrsno!
Morala sam citirati
Slažem se! Hvala i Arni na podjeljenom iskustvu, i Nemruth isto, jako lijepo!
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 19:38   #153
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
ako počnemo misliti da nekakva stvar poput 'ljubavi' (bilo koje vrste (!), zaista postoji negdje. Ne postoji.
Kažu da ljubav nema objekta, šta je i čudno jer se na kraju i odražava prema objektu.
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 20:32   #154
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Šogi ti je otvorio sve čakre i univerzalna ljubav te preplavila.
Nije mi se jednom to dogodilo. Zadnji put toliko intenzivno da sam skoro poletjela; na Plitivicama podno jednog slapa...obuzeo me taj osjećaj no doživljaj prožimanja je bio i tekstualno pojačan. Pred spavanje znam ležati i razmišljati pa
mi se taj osjećaj Ljubavi i povezanosti sa svime javi...onda lakše zaspim
Kako misliš tekstualno pojačan...ono, posvemašnja vibracija zvuka- u tebi, oko tebe, sveprožimajuće- nešto kao "božji glas"?..jer to sam par puta doživjela, čovječe, kako močno!

Nego, primjetila sam da stalno moram biti u kontaktu s "duhovnom tematikom", bilo čitanjem, razgovorom ili razmišljanjem o tome, koji put mi i neki filmić dobro sjedne- npr. zadnje Čovjek sa Zemlje, u protivnom kao da se nekako prizemljujem, kao da me fizičko preuzima, a onda počnu oscilacije raspoloženja- mental se nadmeće za primat!
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 23:27   #155
Quote:
yeeeah kaže: Pogledaj post
Kažu da ljubav nema objekta, šta je i čudno jer se na kraju i odražava prema objektu.
prema objektu ili prema subjektu?
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 09:41   #156
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Kako misliš tekstualno pojačan...ono, posvemašnja vibracija zvuka- u tebi, oko tebe, sveprožimajuće- nešto kao "božji glas"?..jer to sam par puta doživjela, čovječe, kako močno!

Nego, primjetila sam da stalno moram biti u kontaktu s "duhovnom tematikom", bilo čitanjem, razgovorom ili razmišljanjem o tome, koji put mi i neki filmić dobro sjedne- npr. zadnje Čovjek sa Zemlje, u protivnom kao da se nekako prizemljujem, kao da me fizičko preuzima, a onda počnu oscilacije raspoloženja- mental se nadmeće za primat!
Glas i tekst....ne moćno nego posve šokirajuće.

U zadnje vrijeme izbjegavam sve duhovno, valjda su se kotačići premorili.
Trebam odmaka.
__________________
Čarolija... Svratište

Zadnje uređivanje Nemruth Dagi : 19.12.2014. at 10:12.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 10:38   #157
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Mislim da čovjek može raditi da se približi tom idealu, ali ga nikad neće doseći.
Kao limes što teži beskonačnosti, ali je zapravo nikad ne doseže. To ne znači nužno da nije vrijedno težiti idealu, naprotiv, to je možda jedino vrijedno življenja, ali na tom putu dobro je biti svjestan vlastitih ograničenja...

Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post

"Intelekt, mada nije daleko od praga (Voljenog), nije predodređen da uživa božansko prisustvo."


SPAVAJ

Oni koji ne osećaju ovu Ljubav
kako ih nosi poput reke,
oni koji zoru ne piju

kao da je čaša izvorske vode
i koji zalazak sunca ne večeraju,
oni koji se ne žele promeniti,

neka spavaju.
...

~ Rumi
Rumi u svojoj poeziji koristi sufijske simbole i njegova poezija ne može se tumačiti doslovno. On govori o ljubavi prema Bogu i neposrednoj spoznaji da Bog (apsolut) postoji.
Najbliže ovome što on opisuje je agape, ali ne treba zaboraviti da je to ideal, koji je u stvarnosti nemoguće ostvariti, jer bi podrazumijevao jednaku ljubav prema svim bićima i prema Bogu. Ne znam postoji li čovjek na ovoj planeti koji sa sigurnošću može tvrditi da osjeća i doživljava takvu ljubav.

Inače, razdvajanje na "srce" i "um" zapravo je besmisleno, jer bez uma ne bismo ništa ni mogli spoznati. Ono čemu sufiije teže suočavanje je s vlastitim egom i rušenjem slike koju imamo sami o sebi. Za mene je "rušenje" te slike zapravo priznavanje samom sebi svoga nesavršenstva i svojih mana, a jedno od naših "nesavršenstava" je i nesposobnost za bezuvjetnu ljubav.
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
'Ljubav' je apstrakcija kojom opisujemo različite patterne ponašanja, razmišljanja, i osjećaja. Vrag nastaje ako počnemo misliti da nekakva stvar poput 'ljubavi' (bilo koje vrste (!), zaista postoji negdje. Ne postoji.
Upravo to, ljubav je koncept, naziv za sve ono što je poprilično subjektivan i ponekad neizreciv doživljaj.
__________________
.

Zadnje uređivanje Soul sister : 19.12.2014. at 10:46.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 12:07   #158
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post

Rumi u svojoj poeziji koristi sufijske simbole i njegova poezija ne može se tumačiti doslovno. On govori o ljubavi prema Bogu i neposrednoj spoznaji da Bog (apsolut) postoji.
Najbliže ovome što on opisuje je agape, ali ne treba zaboraviti da je to ideal, koji je u stvarnosti nemoguće ostvariti, jer bi podrazumijevao jednaku ljubav prema svim bićima i prema Bogu. Ne znam postoji li čovjek na ovoj planeti koji sa sigurnošću može tvrditi da osjeća i doživljava takvu ljubav.

Inače, razdvajanje na "srce" i "um" zapravo je besmisleno, jer bez uma ne bismo ništa ni mogli spoznati. Ono čemu sufiije teže suočavanje je s vlastitim egom i rušenjem slike koju imamo sami o sebi. Za mene je "rušenje" te slike zapravo priznavanje samom sebi svoga nesavršenstva i svojih mana, a jedno od naših "nesavršenstava" je i nesposobnost za bezuvjetnu ljubav.
Ja ovde i govorim samo o božanskoj Ljubavi, zato sam citirao određene stvari. Ljudska ljubav je ograničena u svakom smislu upravo što proizilazi iz ego-uma.

Samo kada se "um" poništi može se spoznati Stvarnost, dok postoji "um" čovek je još u domenu Iluzije (ili na duhovnom Putu koji je takođe nestvaran) i ne može spoznati Istinu (Stvarnost ili Boga) kakva ona u celini jeste, poništenje "uma" predstavlja pravo i jedino Oslobođenje (Mukti, Fana-Fillah, Nirvikalpa). Um predstavlja stožer impresija (uz to i stvaranje istih, stoga podleže karmičkom uslovljenošću).
Nema razdvajanja u nekom "fizičkom smislu" - jer "um" se nalazi u "Srcu", i nije "um" (ego-um) problem već su problem neprirodne impresije koje su deo njega i koje čovečanstvu stvaraju najveće probleme poput "duple iluzije".

Božanskoj ljubavi se teži, sposobnost takve Ljubavi se razvija, noo se oslobađa na višim nivoima sve više, ali ona je suštinska prirodu duše, na kraju je čovek i ostvaruje.

Ego nije taj koji je nestvaran, ego je uvek stvaran samo pod uslovljenošću uma svest sebe doživljava ograničeno (ego je nosilac svesti).
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 12:22   #159
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Božanskoj ljubavi se teži, sposobnost takve Ljubavi se razvija, noo se oslobađa na višim nivoima sve više, ali ona je suštinska prirodu duše, na kraju je čovek i ostvaruje.
Razlika je u tome što ja mislim da čovjek ne može dosegnuti ideal ljubavi. Na kraju krajeva, u čemu je tačno razlika između "ljudske" i "božanske" ljubavi? Svi možemo voljeti samo ljudski, jer smo ljudi, a obje vrste ljubavi (ako se uopće mogu razlikovati na ovakav način), koncepti su u našem umu.

Kad je riječ o ostalom što si ovdje napisao, ne bih da se uvlačim u diskusiju, jer se javljaju mnoga pitanja, kao npr. šta su to stvarnost i istina, a upitno je i poistovjećivanje uma i ega (pogrešnog korištenja terminologije). Sve ovo što si napisao za mene je suštinski ponavljanje nekih fraza bez dubljeg promišljanja.
__________________
.

Zadnje uređivanje Soul sister : 19.12.2014. at 12:27.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 12:29   #160
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
problem već su problem neprirodne impresije koje su deo njega i koje čovečanstvu stvaraju najveće probleme poput "duple iluzije".
Da li možeš na primjeru navest neprirodnu impresiju ili duplu iluziju? Kako bi ja tj. moj um shvatio jednu takvu?
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:52.