Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2012., 14:29   #21
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
I zašto mi ne odgovori glembaj na drugo pitanje?

onda bi bio red da odgovoriš, zar ne?
Možda ne znam točno kako bloger funkcionira,jer se nisam tolko bavio s njim kao ti,ali je jasno da ima određeni patern izbora dionica,a to definitivno nije patern baziran na skrivenim vrijednostima. mislim da je šef ubo točnu analizu. Drugo,opet trkeljaš u svezi NAVPS, da si kojim slučajem uporedio vrijednosti BVPS i NAVPS na nekoliko dionica,shvatio bi da brojke nisu iste. Nije dovoljno samo naći link na netu koji daje šturo objašnjenje,već malo i proučiti materiju. Očito si ovu lekciju preskočio,al shvaćam te,moraš se bavit glorifikacijom. A sad je zbilja trenutak da prestaneš zaspamavat, stavi nešto relevantno ili se aj svađat s blogerom,a ne sa mnom.

Primjeri koje sam na brzaka našo:

DLKV FI 1Y 2010: BVPS=269.70 /NAVPS=248.68
IGH 4Q 2012: BVPS=2928.90/NAVPS=2.444.29 (ovsdje izbijam manjinske interese,pa treba vidjeti i s njima)
ERNT 3Q 2011: BVPS=635.86/NAVPS=728.74

EDIT: Mislim da je logično što postoji razlika između ova dva parametra,ali šef je uglavnom objasnio ono bitno vezano za stavke FI. NAVPS je jednostavno neto vrijednost imovine koju firma ima,dakle ono što ostane kad se plate sve obveze. Drugim riječima,netko tko kupuje firmu debelo će promisliti vrijedi li je kupiti iznad iznosa neto imovine,da bi je platio preko toga firma mora imati odlično poslovanje i buduću perspektivu,a konkretno PTKM obzirom na cikličko kretanje vrijednosti gnojiva,te nepredvidive cijene glavnog energenta (energija,ne zaboravimo,postaje sve skuplja,ma što drugi govorili o tome) nije kompanija koju bi netko olako platio preko NAVPS,da ne spominjem generirane gubitke u zadnjih 5 godina.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini

Zadnje uređivanje glembaj : 22.03.2012. at 14:54.
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 15:11   #22
Ja zaspamavam temu? Čime? Time što ukazujem da ne znaš što je zapravo NAVPS?

I ti ideš otvarati temu "Mala škola investiranja"... Pa ti bi je trebao pohađati!

Ali evo ostavljam ti temu na miru kad ti već moderatori dopuštaju da je tako nazoveš, a iz prvog posta je vidljivo što ti je cilj, kao i to da puno toga ne znaš i ne razumiješ a nažalost misliš da znaš.

Dižem ruke od tebe. Pokušao sam ti na sve načine objasniti neke osnovne stvari, ali ti očito imaš veliki otpor prema bilo kakvom stjecanju novih znanja i korekciji svojih postojećih "znanja" (onog što misliš da znaš). Zato nema smisla dalje gubiti energiju.

Peace.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 15:14   #23
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
NAVPS je jednostavno neto vrijednost imovine koju firma ima,dakle ono što ostane kad se plate sve obveze.
Sad kad smo to razjasnili, jel možeš napisati što je knjigovodstvena vrijednost?
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 21:00   #24
Eto,sad se barem vidi i zna tko stoji iza koga ili čega,tko je u genitivu blogera, tko ne želi da se prozbori riječ protiv velikog vođe i njegovih tickera. To su štovani kolege Walter Bakić i Nenad House.

Što se mene tiče,neka moderator pobriše sve ono što bi uzrujavalo gospodu Boleka i Loleka,pa ćemo iz početka. Sve što bi moglo biti iritantno dotičnoj gospodi i poštovanom blogeru neka netragom nestane sa ovog topika,a ja ću nakon toga ponoviti post o NAVPS,pa da napokon krene normalna rasprava.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 09:44   #25
@glembaj
Na bilo kojoj temi da pišeš u zadnje vrijeme tvoja zvjezda vodilja je blačenje lika i djela određenog blogera (pa donekle i ljudi koji mu daju kakvu takvu podršku) pa tako i na temi koju si sam otvorio i koje se zove „MALA ŠKOLA INVESTIRANJA“ i odmah u prvom postu pola vremena posvetiš blačenju „lika i djela“ blogera. Izgleda da više neznaš napisati nijedan post da se ne dotakneš njega, isto kao i tvoj sljedbenik KuciloOro (ili si ti njegov). Predlažem vam da otvorite topik „Udri po blogeru“ i da vas dva uživate u pisanju do mile volje.
Traper is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 23:55   #26
Quote:
shef Sale kaže: Pogledaj post
House, razlika NAVPS i BVPS je ova:

NAV je - iz izvješća - "E) UKUPNA aktiva" - zbroj "kratkoročne + dugoročne obveze" iz PASIVE.

BV je stavka "A) Kapital i rezerve" iz PASIVE.

PS je naravno jasno

Inače, imamo tu još i onaj slavni NCAVPS koji je samo "C) KRATKOTRAJNA IMOVINA" - KO+DO.

"UKUPNA aktiva" - zbroj ("kratkoročne + dugoročne obveze") = Kapital i rezerve
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 09:39   #27
hebemu, sad bi svi trebali čeprkati po knjigicama i čitati formule ?

što ste se zakačili toliko? formula ko formula
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 12:21   #28
Ja se držim DCM metode......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 23:34   #29
glembaje, mislim da ćeš u ponedjeljak morati osvježiti grafikon. I to ne onaj od KOEI.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 11:03   #30
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
glembaje, mislim da ćeš u ponedjeljak morati osvježiti grafikon. I to ne onaj od KOEI.
kaj......ide nova navlakuša.......

moram dojaviti PPoPu da koji put spomene preuzimanje Viadukta, žalosno da im je prvi dioničar firma u stečaju
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 11:12   #31
alloo..
a di je ti Andre Kostolany i B. Graham?

uh jebote al padate u živi pjesak....ko svi brokeri..
dečki trebate razmišljati strateški..
in po mogućnosti zaboraviti teme iz ekonomije...
plemenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 19:52   #32
Vidim tenzije su visoke ......sutra bi se dalo napraviti malo arbitraže..........dok ulagače drži iracionalni zanos.......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 13:43   #33
Jel moramo svaku temu pretvorit u peškariju,a?

Nemam vremena svima odgovarat i komentirat pa ću samo reć da je moje pisanje kontraindikacija na zadnja događanja po pdfu.

Ali ajmo nešto konstruktivno...

DUG/KAPITAL:

Omjer duga i kapitala otprilike kaže vako. One kompanije koje imaju velik omjer duga i kapitala moguće je da agresivno financiraju svoje buduće poslovanje,nove investicije i sl. Kad se ima visok omjer duga i kapitala onda se to mora odrazit na Cash Flowu,odnosno Novčanom toku. Sad pogledajmo dva grafa,prvi je omjer Dug/Kapital za 4 kompanije:



Kako vidimo PTKM ima jako loš omjer duga kapitala,jer primjerice jedna Yara je na 0.12 što je genijalno. I ostale dvje kompanije imaju odličan omjer,KOEI vrlo solidno,KOSN super izvanredno.

A sad pogledajmo Novčani tijek, nisam imao vremena staviti sve 4 kompanije,no za priču je dovoljno i ovo dvoje:



Iz priloženog se vidi da PTKM unatoč lošem omjeru duga i kapitala nije generirala jaki novčani tijek,rezultat od 9 mil. Kn plusa je više nego jadan.Dakle, ne radi se o investicijama već je kompanija generalno u krcu. KOEI s druge strane uz vrlo solidan omjer duga i kapitala ima i dobar Cash Flow. Pa sad vi plaćajte PTKM po 250.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 16:15   #34
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
glembaje, mislim da ćeš u ponedjeljak morati osvježiti grafikon. I to ne onaj od KOEI.
glembić, pa daj taj grafikon osvježi, jeboga patak. Ne moraš brisati suze s njega, samo ga postavi...
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 20:14   #35
Obrisah suze,papir je čist...
Upravo radim na izračunu na bazi debt equity algoritma te fibonaccijevog niza u specifičnom vremenskom intervalu,da bih mogao staviti relevantnu brojku. Površnim pogledom na formulu koju sam primijenio,usuđujem se reći da će PTKM otprilike u kolovozu 2012. dostići više nego solidan debt-equity ratio. Pri izračunu osim spomenute formule koristim kako kvantitativnu tako i kvalitativnu analizu,uz mjerenje povezanosti između varijabli.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 21:31   #36
hm, jel' "glembaj" bakićev alter ego ?

dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 22:46   #37
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
Obrisah suze,papir je čist...
Upravo radim na izračunu na bazi debt equity algoritma te fibonaccijevog niza u specifičnom vremenskom intervalu,da bih mogao staviti relevantnu brojku. Površnim pogledom na formulu koju sam primijenio,usuđujem se reći da će PTKM otprilike u kolovozu 2012. dostići više nego solidan debt-equity ratio. Pri izračunu osim spomenute formule koristim kako kvantitativnu tako i kvalitativnu analizu,uz mjerenje povezanosti između varijabli.
u jebote zvučiš ko milanović
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 14:33   #38
KOEI je nužno diskontirati. Tzv. "Darinko Bago" diskontom.
Allahu_Akbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 19:50   #39
Čovjek usporedio dvije dionice po P/B i stavio naslov mala škola investiranja
ConOBrien is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 11:56   #40
Quote:
ConOBrien kaže: Pogledaj post
Čovjek usporedio dvije dionice po P/B i stavio naslov mala škola investiranja
Nikad nije kasno za edukaciju........
Evo i tebi bi dobro došla edukacija po pitanju ulaganja a da nisi proučio karakter većinskog vlasnika Francka, meni bi isto bilo bolje da sam proučio američki i njemački sustav subvencija solarne nergije, ne bih sad bio u minusu sa JA Solarom....
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:17.