Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2012., 00:28   #41
Ja sam uzeo stvarno sitno, za cca2.000kn ovaj TSDX po 78,50. Nešto zaradio taman na prodaji (KABA ) pa rekoh, da vidim i to. Ne pratim posljednju modu u odijevanju i obuvanju, al recimo da to spada u taj štih

Pokušavao sam malo po netu naći neke usporedbe s prijašnjim stanjima, ali ili nisam dovoljno guglao ili na Erste i nemaju baš prijašnje expired certifikate, pogotovo one u razdoblju 2007-2009 da čovjek može malo popratiti kako se to kreće.

U svakom slučaju za taj EGB-S-TSDX (turbo short dax) je matična stranica ovo:
https://hr.products.erstegroup.com/R...&ID_NOTATION=#

A poanta je sljedeća (koliko shvatih), za (turbo) short certifikat:
Vezan je (ovaj) za DAX - ako vrijednost DAX-a raste, cijena certifikata pada i obratno.
Ima Barrier (ne znam točno što je to - valjda granica iznad koje se ne primaju kupnje/prodaje?) na 8.250 DAX, a izvršenje (valdja expiration) ako DAX pređe 8.500 bodova.
DAX je zasad na 7.451.

Poluga na zadnjoj vrijednosti od 76,50 iznosi 7,11 što znači da pri kupnji na 76,50 mogućnost zarade u slučaju pada DAX-a iznosi 7,11puta.
Što bi valjda značilo, ako si kupio na 76,50 i ako dax padne 10% od zadnje vrijednosti, onda bi vrijednost certifikata trebala porasti 71,1% tj. valjda na 130,90.

U svakom slučaju mislim da je to jako pohvalno i da se krenulo s DAX-om - i na osnovni DAX index certifikat i na ova 2 turbo long i turbo short certifikat i da sad možemo za kune i pri našem običnom brokeru kupovati najznačajniji EU indeks kao i i tipovati na njegov rast/pad.

Pogotovo nama tehničarima će to dobro doći jer jamačno je da kupovinom Erste certifikata na HR burzi nećemo moći manipulirati DAX-om pa i da se njime trguje u milijunima kuna. Jednostavno smo premali za takvo što, dok se ovdje s dionicama iz indekasa može muljati kako god nekom paše

S obzirom na to da se negativne divergencije naziru i na duljim grafovima, ali također da je lako moguće da će još biti uspona i padova prije većeg pada, nekako mi se čini najpametnijom zasad opcijom kupovanje u malim iznosima prilikom "povoljne cijene" ovog TSDX-a i čekanje prilike. Dobar pokazatelj za to je i onaj pametnjaković koji je kupio 1.300 komada po 81,30 (ulupavši 105.000kn) i na kraju dana je već bio skoro 6% u minusu
Al glavno da je morao biti prva ozbiljna kupnja, nešto poput modnog mačka

Na ovim certifikatima bi naši "iskusni drukeri" s raznih INGR-a, DIOK-ija, VLDS-a i sličnih divota mogli polomiti zube ako će se tako ponašati, no svaka škola košta pa...
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.

Zadnje uređivanje shef Sale : 23.09.2012. at 00:40.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 13:08   #42
Quote:
Ja sam uzeo stvarno sitno, za cca2.000kn ovaj TSDX po 78,50. Nešto zaradio taman na prodaji (KABA ) pa rekoh, da vidim i to. Ne pratim posljednju modu u odijevanju i obuvanju, al recimo da to spada u taj štih
Možeš molim te napisat kolika je provizija (postotna ) tvoje kupnje? Na 2000 kn pretpostavljam u rasponu 5-8%.

Ne znam koliki pristup imaš, ali događa se da se odjednom ukloni i bid i ask od market makera, ali svejedno..pise im da samo 60 % vremena moraju kotirat znaci sve je u skladu s pravilima :-)
Pazi spread je kunu i pol a instrument vrijedi cca 78 pa ti vidi skoro 2 %.

Ovakvo trgovanje i k tome još preko RH brokera je samo za one sklone mazohizmu.
__________________
Na suprotnoj strani.

https://twitter.com/voltino_cro
Karlo Veliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 13:21   #43
Provizija?
Trgujem preko PBZ investora i provizija je standardna - 40kn, do vrijednosti transakcije od 8.000kn, a nadalje 0,5%, dakle došlo me oko 2%.
Bila je to minimalna transakcija, inače već dugo ne kupujem baš u svotama manjim od 8.000kn (osim nekih iznimaka, ali s obzirom na moj neobičan stil ulaganja to je ok ), a i ne trgujem baš previše zadnjih mjeseci.

No, kako rekoh, ovo je mini eksperiment i ni izdaleka se ne mislim zalijetati u to (kao onaj gorespomenuti ), već upoznati s vremenom kako stvar diše kod nas. Uostalom, prije nekih "ozbiljnijih transakcija" po tom pitanju, treba i izaći iz nekih postojećih ulaganja
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 17:28   #44
Daj zdravohrvatski napisite , omoguceno je trgovanje na index njemacke burze DAX, te isto tako turbo shortanje, za posebne spekulante.
Nemoze se trgovati njemackim dionicama posebno, nego samo tak na index cijeli ?
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 15:02   #45
Bilo bi dobro da veliki bjelosvjecki trejderi objasne nama,balkanskim seljačinama kako se trguje certifikatima. Priča se o nekakvim polugama 5,6,7...bla..bla..,a ja sam čuo da je poluga svega 2. Osim toga,ak sam dobro shvatio,poluga je vezana samo ak kupiš certifikat i ostaviš ga da gnoji do zadanog vremenskog roka (nemam pojma kojeg točno,pretpostavljam do isteka,dakle u 09/2013). Ak kupiš i prodaš za dva dana nema poluge, dobijaš ili gubiš na razlici cijene u omjeru 1:1 ko i kod dionice. Provizija pri kupnji je narafski vezana za brokera,
kolko broker šiba proviziju na dionice tolko šiba i na certifikate. Eto,ja toliko, sad čekam velikane da nas počaste svojim znanjem. Kucilo?

P.S. Ja još ne bih šorto DAX, čini mi se da nije vrijeme za long ulazak. S druge strane, ak se trejda na dnevnoj bazi veliki je problem što od 16:00 nemoš ništa napravit,a DAX masu puta okrene za amerima.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 16:05   #46
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
Bilo bi dobro da veliki bjelosvjecki trejderi objasne nama,balkanskim seljačinama kako se trguje certifikatima. Priča se o nekakvim polugama 5,6,7...bla..bla..,a ja sam čuo da je poluga svega 2. Osim toga,ak sam dobro shvatio,poluga je vezana samo ak kupiš certifikat i ostaviš ga da gnoji do zadanog vremenskog roka (nemam pojma kojeg točno,pretpostavljam do isteka,dakle u 09/2013). Ak kupiš i prodaš za dva dana nema poluge, dobijaš ili gubiš na razlici cijene u omjeru 1:1 ko i kod dionice. Provizija pri kupnji je narafski vezana za brokera,
kolko broker šiba proviziju na dionice tolko šiba i na certifikate. Eto,ja toliko, sad čekam velikane da nas počaste svojim znanjem. Kucilo?

P.S. Ja još ne bih šorto DAX, čini mi se da nije vrijeme za long ulazak. S druge strane, ak se trejda na dnevnoj bazi veliki je problem što od 16:00 nemoš ništa napravit,a DAX masu puta okrene za amerima.
Trejdati DAX-om i ostalim indeksima uz polugu možeš pomoću CFD-a. Kod njih nema tih problema sa polugom. Ako uzmeš polugu 1:50, uvijek je ista.

Većina forex brokera nudi trgovanje CFDima na indekse.
__________________
Zamjenim eure za dolare, dolare za funte, funte za eure i zaradim više nego ti u tjedan dana
Diler na Forexu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 14:26   #47
Ajd bar su kolegijalni pa bar ima stop loss na ovim certifikatima. Ocito skuzili da ne valja da narod odma popusi bas sve pare
Vede is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 10:36   #48
Evo glembaj, imaš sve objašnjeno s primjerima. http://www.zse.hr/default.aspx?id=42373
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 13:28   #49
Imam pitanje trebam odgovor. Ne znam bas puno o dionicama (jasno mi je kak stvari stoje kad fizicka osoba hoce kupiti dionice). Zanima me da li su "pravila" ista kad dionice kupuje firma ili je to drugi par cipela? Da li mozete postati neki link di je sve skupa lijepo sroceno i objasnjeno. tnx.
mizzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 19:47   #50
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Evo glembaj, imaš sve objašnjeno s primjerima. http://www.zse.hr/default.aspx?id=42373
Thanks, jedino što sam zakasnio kupit turbo šort,a sve zbog nedostatka vremena i nedovoljne zainteresiranosti za tržište. Mada, reklo bi se da ima još fore za kupnju,ali je maksimalno u krcu to što se ne može kupovat/prodavat u 17-17:30.

P.S. Saletu dobronamjerno savjetujem,pardon izlažem mišljenje, da proda turbo short na DAX 7000 bodova i neka se sjeti Morganove: "Obogatio sam se prerano kapitalizirajući dobit."
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini

Zadnje uređivanje glembaj : 26.09.2012. at 19:52.
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:19.