Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2017., 17:45   #1
Pravna praznina i indicij?

Pretpostavimo da netko smisli način kako da izigra zakon i ustav. Počini kazneno djelo stekne nezakonitu materijalnu dobit i ostane nekažnjen? Netko tko dobro poznaje zakone, ustav, rad državnih organa, državnog odvjetništva, policije i suda bi to vjerojatno mogao. Već i zbog toga što uvijek postoje pravne praznine kojima nije dovoljno regulirano pravo. Propisi o radu policije, suda i odvjetništva uvijek mogu biti nesavršeni. Pretpostavimo da su to pravne praznine.

Primjerice zamislimo da netko nađe stariju osobu koja je sama i nemočna da se zločicu fizički odupre. Dovoljno je steknete njegovo povjerenje. Dolazite kod njega da mu pomognete i pomažete mu. Ta starija osoba živi sama u svojoj nekretnini. počinili ste niz kaznenih djela prema toj osobi. Najbolje bi bilo da je ta osoba u materijalnim problemima a jedina njegova imovina su stvari u nekretnini i nekretnina. Nagovorite jadnika da proda nekretninu. Recimo da ima nekretninu koju bi trebalo i urediti. Vi obečate da ćete sve financirati. Ako se protivi vi ga samo nagovarate i dovedete mu Agenta za prodaju nekretnine. Agent dođe da će prodati nekretninu za sumu X ako se nekretnina uredi i isprazni od svih stvari. Kad jednom pristane obečate mu da ćete odvesti stvari u svoju nekretninu i urediti stan, a za kratko vrijeme oko 15 dana će biti u novom stanu sa prama. Onda mu ispaznite stan i pustite ga neko vrijeme u praznom stanu. Poslije dolazite, brinete se za njega i vodite ga u drugu agenciju. Nagovorite ga da potpiše punomoć. Ne vama jer bi ostao pisani trag nego agenciji. Prodate mu stan a njega smjestite u podstanarski stan. Novac je na njegovu računu vi plačate stan, ali nema ugovora o najmu. Nagovorite ga vama da novac na čuvanje.

naravno, vi niste budala brinete se za njega i držite ga u uvjerenju da mu tražite stan. stalno odgađate rok kupnje stana. Tako ga držite u zabludi dok ne prođe zastara ili veći dio zastare. Na kraju ga izbacite na ulicu. On postaje beskućnik.

Eto to je otprilike način kako možete iskorititi pravo da počinite savršen zločin. Odvjetništvo policija i sud će tu teško pomoći jadniku. Pitat će ga zašto nije prije došao. Ako se postavi pitanje stvari reći čete da je bilo smeće. Ako se postavi pitanje novca, on je stan prodao i novac potrošio. Tako je prema papirima.

Nema čvrstih dokaza, ali postoje indiciji. Pitanje je da li se pomoću indicija može dokazati prijevara i da li bi državni organi prihvatili takve dokaze.

Ljudi su vidjeli da se vi družite sa jadnikom. Družili ste se oko dvije godine. možda se mogu dokazati i drugi indiciji. Ali uvijek ostaje činjenica da je jadnik prodao nekretninu.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 18:02   #2
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Eto to je otprilike način kako možete iskorititi pravo da počinite savršen zločin.
Riiiiight!

Ovo ne samo da je totalno nepraktičan zločin kojem osnovne pretpostavke počivaju na wishful thinking, ne samo da ovisi o totalno random razvoju događaja koji se u stvarnosti sigurno ne bi tako odigrali, ne samo da sebe izlažeš golemom riziku, nego je je i s pravne strane nemoguće takvo odvijanje.

Zastara ti je 20 godina ako se ne varam. S time da nećeš počiniti samo prijevaru nego i još koje drugo kazneno djelo za koje zastara kaznenog progona može biti viša.

Najgore jest što ti je zločin totalno glup. Umjesto da riskiraš zatvor pametnije bi ti bilo pronaći stariju osobu s kojom možeš sklopiti ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju i tako steći nekretninu uz jednak ili manji trud za isto ili manje vrijeme nego ti treba za tvoju ideju.

I ovo nije savršen zločin kakav se opisuje u fikciji jer žrtva ti je živa i svi znaju tko si i što si napravio. Ovo je zapravo totalno suprotno.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 18:25   #3
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Riiiiight!

Ovo ne samo da je totalno nepraktičan zločin kojem osnovne pretpostavke počivaju na wishful thinking, ne samo da ovisi o totalno random razvoju događaja koji se u stvarnosti sigurno ne bi tako odigrali, ne samo da sebe izlažeš golemom riziku, nego je je i s pravne strane nemoguće takvo odvijanje.

Zastara ti je 20 godina ako se ne varam. S time da nećeš počiniti samo prijevaru nego i još koje drugo kazneno djelo za koje zastara kaznenog progona može biti viša.

Najgore jest što ti je zločin totalno glup. Umjesto da riskiraš zatvor pametnije bi ti bilo pronaći stariju osobu s kojom možeš sklopiti ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju i tako steći nekretninu uz jednak ili manji trud za isto ili manje vrijeme nego ti treba za tvoju ideju.

I ovo nije savršen zločin kakav se opisuje u fikciji jer žrtva ti je živa i svi znaju tko si i što si napravio. Ovo je zapravo totalno suprotno.
Slažem se sa tobom. Nisam u kratko vrijeme mogao sve razraditi. Ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju je dobra ideja koju bih dodao kao mamac. Ali nebih išao na potpisivanje takvog ugovora jer bih tako ostavio pisani trag.

Ako sam mu uzeo stvari i novac onda je dvije godine dovoljno da mu plačam stanarinu. Zapravo mogu ga izbaciti na ulicu i prije. Kad bude na ulici i dalje ću se brinuti za njega.

Ne slažem se sa tobom po pitanju da mi je žrtva živa. što to znači. ne želim privlačiti pažnju. Ubojstvo bi uništilo moju odbranu. Sjetimo se on je prodao stan a ja sam mu izmamio novac sa računa. Ako ljudi i znaju da smo se družili oko dvije godine jer sam morao uništiti sve tragove. To ništa ne znači. Ja sam jadniku pomagao. Čak sam mu davao novac. Plačao sam stanarinu. Recimo 2.000 kuna mjesečno. Ili 1000 kuna mjesečno. Ugovora o stanarskom odnosu nema.

Još sam se nečega sjetio. Ne moram niti plačati stanarinu. Vlasnika stana sam prevario i nagovorio da jadnika primi bez ugovora. Na početku ću plačati onda ču mu reći da će biti kažnjen jer nije sklopio ugovor o podstanrstvu kad ga prijavim. Sjetimo se da sam mu ukrao sve stvari. najljepše je što on misli da sam mu prijatelj. Nije ni svjestan da stvari više nema. Ali ima dokumente. Ima sve dokumente o prodaji stana. Kad mu prestanem plačati stanarinu gazda će ga izbaciti na ulicu. Ja ću ga pokupiti i sve dokumente odvesti u svoju kuću.

neću klošara skitnicu i beskučnika držati kod sebe. Šta će mi. Platit ću mu drugi stan 1.000 kuna. Kad na kraju izbacim na ulicu više neće imati ni dokumente o prodaji stana. ni nikakve dokumente.

Ali moram vas pitati nešto. Ne postoje čvrsti dokazi. Ali postoje indiciji. da li on mene može tužiti. Hoću li završiti u zatvoru?
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 21:19   #4
Mislim da bi u ovu priču trebalo uvesti i saučesnike. Jedan saučesnik bi mogao biti moj prijatelj. Drugi je već naveden i to je agent za prodaju nekretnina.

Trebalo bi naći stariju osobu sa nekretninom. Dobro bi bilo da takva osoba ima neki porok. Na primjer kocka. Kocka je dobar porok jer možemo posijati sumnju da je žrtva prokockala nekretninu. Ali od prvobitnog plana ne odustajemo.

Tri osobe čine zločinačku organizaciju. Da bih spriječio optužbu organizatora zločinačke organizacije. Zato odlazim sam sa Agentom za prodaju nekretnina kod žrtve. Dogovorio sam da će agent tražiti od Žrtve da isprazni stan od svih stvari. Agent će te riječi izgovoriti predamnom a jaću se nesebišno ponuditi kao onaj koji će sve to: Iseljenje stvari, prijevoz, uređenje nekretnine obaviti sam i o svom trošku. Pretpostavimo da žrtvi prijeti ovrha. A ja mu nesebično objavljujem i da ću sklopiti ugovor o Doživotnom ili Dosmrtnom uzdržavanju, a dajem i obečanja da ču se o o žrtvi brinuti kao i o cijeloj prodaji stana. Žrtva je tu nebitna jer se ja dogovaram sa Agentom o prodaji stana.

Agent više neće dolaziti u nekretninu i neće dovesti nijednog kupca. Ne očekujem da će Žrtva odmah pristati jer sam već isplanirao da ću ja zajedno sa svojim Prijateljem dolaziti. Žrtvi i nagovoriti ga da mi prepusti stvari na čuvanje.

Naravno da se žrtva može usprotiviti i sve će propasti. Zato ja planiram da ću pokušati dovesti prijevaru do kraja pa dok ide , ide.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 21:24   #5
Ti fakat ne vidis prednost u doživotnoj skrbi s ugovorom, gdje si čist kao suza nakon svega?
Lakše ti se čini uplesti 10 ljudi u to, izbjegavati papire u valjda najbirokratskijoj državi u Europi itd?
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 10:36   #6
Ne čeka se njemu tako dugo - vlasnik nekretnine može živjeti još deset - petnaest godina.
On bi da uzme (ukrade) a ne mora čekati i ne mora ubiti jer ipak ima zrnce moralnosti i poštenja u sebi.
JOHABI is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 15:44   #7
I Moment torzije i JOHABI su u pravu. Ali u stvarnosti se uvijek ne događaju stvari savršeno. Možda je prevarant pogriješio što nije sklopio ugovor, a možda će ovako dobiti novac prije i bez komplikacija.

Što je dobio sa Stvarima iz nekretnine. To vjerojatno nema veliku materijalnu vrijednost. Ali postoji emocionalna vrijednost, uspomene, stvari ali i dokumenti, fotografije i tome slično. Ali žrtva će oko mjesec dana živjeti u praznoj nekretnini. Bez namještaja je, bez uređaja poput peći ili frižidera. Spava na podu. Mjesc dana će jedva čekati da Agent kupi drugi stan. I u datom trenutku će ga lako biti istjerati iz stana.

Osim toga prevarant čuva stvari i koristi ih kao sredstvo prisile i ucjene. Agent se više ne pojavljuje, ali Prevarant i Prijatelj su svakodnevno sa žrtvom kojoj ispiru mozak lažnim obečanjima i lažnim podacima.

Jednog dana odluće se za akciju. Odvedu žrtvu koja ništa ne sluti u neki kafić. Nagovore ga da odu u drugu agenciju jer od ovog Agenta nema ništa. Oni su već sve dogovorili i tamo ga ćeka kupac sa gotovim parama u đepu.

Ide se korak po korak. Ali ako žrtva pristane onda je prevarant korak bliže ka cilju.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 16:06   #8
Ovo je ključni moment prevare. Jadnik je došao da vidi kupca sa parama, a vi ste sa vlasnikom agencije dogovorili prijevaru kojom će jadnik potpisati punomoć.

Zapravo je već i ovo do sada nevjerovatno. Čovjek je prevarantu kojeg poznaje površno iz kazina prepustio brigu o svim njegovim stvarima iz nekretnine. Nema nikakvog pisanog traga. Postoje samo susjedi koji su mogli vidjeti da se nešto događa. Stvari izlaze van. I zamislite samo mjesec dana prije nego što je kupljen drugi stan u koji bi stvari bile useljene. Recimo da stvari ne iseljuju samo prevarant i Prijatelj. Tu je i nekakav dečko sa ulice. Pa onda nekakvi prijevoznici sa prijevoznim sredstvom. Onda tu je i nekakav kupac koji nešto otkupljuje. Ali stvari su iseljene i sve na riječ.

Jadnik je došao u agenciju sa dvojicom kriminalaca. Vlasnik agencije se već dogovorio sa prevarantima o prijevari. Vlasnik agencije podmeće svog agenta kao lažnog kupca. U prijevaru je možda umiješan i treći član užeg kruga bande varalica, koji će se pojaviti kasnije.

Pitanje iz naslova ostaje: Dali je moguće dokazivati ovakvu prijevaru bez čvrstih dokaza kad postoje jedino indiciji?
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:03.