Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2017., 12:58   #201
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
kako je moguce da dijete s ADHDom, izrazito agresivno prema vrsnjacima prodje ispod radara u vrticu?
nije li se s tim djetetom trebalo poceti raditi jos u predskolskoj dobi a ne cekati polazak u skolu?
u kojoj dobi se uopce postavlja dijagnoza?
Cest je problem sto roditelji ne prihvacaju stanje stvari kakvo je. Zatvaraju oci pred problemom i prave se da ga nema. (naravno, ne svi)
Svjedok sam nekoliko slucajeva gdje je dijete imalo problem i bez obzira sto im je receno (sto susjedski/prijateljski, sto od strane teta u vrticu), nisu poduzimali nista (ili skoro nista) do skole, jer su tada morali krenuti u skolu tj. ici na provjeru i ....tada ne mogu nista nego osvjestiti o cemu se radi i slusati (manje ili vise) sto im se kaze. Dok na savjete/upute/preporuke iz vrtica lako odmahnu rukom i ne cine nista.
Jedno od te djece je hiperaktivno. (druga dva su imala neke druge probleme) Kad je mali imao cca 2 godine, nekoliko nas je pokusalo ukazati roditeljima da mali ima problem, ali nije islo.
Taj mali je isto bio agresivan prema drugoj djeci (ne znam u kojoj mjeri, imala sam priliku samo tu i tamo biti svjedok), roditelji na njegove postupke nisu reagirali, sto je naravno posve pogresno ...jer bez obzira na problem dijete treba odgajati...usmjeravati, a ne zmiriti i pustiti ga da radi sto hoce, pa ce problem nestati sam od sebe jednog dana.
Kad je trebao krenuti u skolu, tek tada su se primili posla (bolje ikad nego nikad) i s vremenom su se stvari popravljale.

Quote:
trocadero kaže: Pogledaj post
Mislim da nije niti malo nevažno u sve ovakve priče, o svim ovim spomenutim problemima u školama (bilo ADHD, bilo nešto drugo), uvlačiti vrtić. Kad se dođe do škole možda i je kasno i možda je nevažno osvrtati se tada na ono što je bilo prije. A ne bi trebao biti nevažno, radi problema koji se ponavljaju iz godine u godinu, umjesto da se na vrijeme rješavaju.
Vrtić je ključan.
Slazem se. Ustvari, tocnije...trebao bi biti.
Quote:
Čisto sumnjam da im je bilo koji problem, koji, štoviše, kasnije ovako eskalira (bez obzira koja je dijagnoza) mogao promaknuti. Vrtić primjećuje, ali to je sve. On ne pruža terapiju, samo upućuje roditelje na institucije koje mogu pomoći. Ali tu - na volji roditelja da problem rješava ili ne rješava uz stručnu pomoć, priča staje.
Bas tako. I sada...naravno, dobar dio njih odmah krene u rjesavanje problema, ukljuce se, trude, pomazu, rade s djetetom...
A neki okrecu glavu ... "nije nista" i jednostavno ne slusaju sto im se govori.
Niti cine ono sto bi trebali.
Quote:
Zašto nema mehanizma da kad se problem primijeti, a primijeti se vrlo rano, da se stvari doista počnu rješavati, da se djetetu pomogne, uz educirane stručnjake, da se riješi problem koji se u ranijoj dobi može uspješnije prevladati. Uvjerena sam da do polovice ovakvih priča uopće ne bi došlo.
Tocno.
Zasto nema...tesko je roditelja natjerati na nesto. Prvi korak je da prihvati to da problem postoji, a taj korak (kod nekih) traje i traje.

Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
pitala sam za vrtic da vidim da li postoji sustav koji je dijete iz nekog razloga propustio detektirati
Tesko. Ako dijete ide 5-6 godina u jednu ustanovu tesko da se ne bi primjetilo da postoji problem. (ok, ne tvrdim da nije nemoguce)
Hoce li se sto poduzeti ovisi jasno o djelatnicima, ali prvenstveno o roditeljima jer iako ovi prvi odrade svoj dio "posla", ako roditelj ne suradjuje, nema nista od toga.
I umjesto da se svih tih godina s djetetom radi (bez obzira o kakvom se problemu radi), godine prolaze, problem postaje sve veci i kasnije se teze/sporije ide ka napretku.


Quote:
trocadero je lijepo napisala kako bi stvari trebale funkcionirati
Da.
Preduvjet da roditelj bude pozitivan i aktivan je da to zeli. Kad ga se na nesto tjera...nije to to, nije ucinkovito.
Trebalo bi se valjda vise pozabaviti time da se roditelju osvjesti problem, kad se to dogodi...onda je vec lakse dalje.
Steta je da se to (ponekad) dogodi tek na provjeri za skolu, a moglo je i trebalo puno prije.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 13:43   #202
Quote:
trocadero kaže: Pogledaj post
Vrtić je ključan. Čisto sumnjam da im je bilo koji problem, koji, štoviše, kasnije ovako eskalira (bez obzira koja je dijagnoza) mogao promaknuti. Vrtić primjećuje, ali to je sve. On ne pruža terapiju, samo upućuje roditelje na institucije koje mogu pomoći. Ali tu - na volji roditelja da problem rješava ili ne rješava uz stručnu pomoć, priča staje.
Zašto nema mehanizma da kad se problem primijeti, a primijeti se vrlo rano, da se stvari doista počnu rješavati, da se djetetu pomogne, uz educirane stručnjake, da se riješi problem koji se u ranijoj dobi može uspješnije prevladati. Uvjerena sam da do polovice ovakvih priča uopće ne bi došlo.
Zašto nema uspostavljene komunikacije od vrtića prema školama, školskim ambulantama, itd. itd. Da se zna što se radilo i što se još može napraviti. Ne da se etiketira dijete, već da mu se pomogne.
Ili je u cijeloj priči najbitnije da se nikoga ne etiketira.
A valjda takva situacija mnogima odgovara.
vrtic nije obavezan.
mnogi strucnjaci, i u vrticu i u skoli, ne vole talasati. jedni da se ne zamjere roditeljima, drugi da nemaju dodatnog posla.
jer upucivanje roditelja negdje (pa i vrtickom psihologu) zahtjeva dodatnu komunikaciju i dodatan rad. ukljucuje i dodatnu izlozenost, jer ce te tko zna tko i kada traziti da moras napisatineko misljenje, prvo czssu, pa mozda i sudu, pa mozda ici i na sud.
pa je lakse presutiti i gutati, povremeno savjetovati roditelja da dijete ostane doma.

jedan od cestih, jako cestih savjeta koje dobivaju "problematicna" djeca u vrticu, je da ostanu malo kod kuce.
to u skoli ne mozes dobiti. moras doci.

i zapravo, ne moras nista, dok s ene desi sranje.
onda moras svasta.

dalje, medju strucnjacima ima svega i svacega, pa od onih koji vole za sve zaljepiti ADHD, do onih koji dugo odmahuju rukom i ne vide nista, osim da je malo zivahniji i da se oni s njim znaju nositi (teta A ili teta Z ne bi znala ali teta M zna sa takvima)

a kad smo kod malo zivahnijih, jako je cesto da se zivahnu djecu, jos od najranijih dana, pokusava umiriti sjedenjem.
pa imas aktivnog i zdravog dvogodisnjaka, koji je hiperaktivan , koji bi stalno skakao i penjao se (jer je otkrio te vjestine i htio bi ih usavrsiti, uz to puca od zdravlja i energije), ali nema kad.u vrtic ga voze autom, onda u vrticu 3 sata sjedi i kreativno se izrazava, onda 3 sata spava i 3 sata se kreativno izrazava (ili gleda crtice). van ne moze ici jer je vani ispod nule. onda ga opet doma voze u autu, a po doma ne smije skakati jer se susjedi bune (pisu i na forumu hr o tome), pa ga roditelji umire crticima. i tako.
pristane na sjedacki nacin zivota, a u sebi kljuca.
od zdravog, motoricki spretnog klinca, u dva do tri tjedna, mozes stvoriti frustiranog adhdovca. o tome sto se dejtetu napravi kroz pet godina takva zivota, necu.
(ne pricam sada o djecjim bolestinama kada moraju mirovati)

nerjetko sam cula savejte roditeljima da se djecu mora "doma uciti mirno sjediti".
od strucnjaka, raznih titula.
i popi*dim na masu ucitelja, koji krivnju za nemir djece na nastavi krive, roditelje i tete u vrticu jer ih nisu naucili mirno sjediti
ja upravo suprotno, krivnju za sve vise pravih i krivih dg ADHD-a svaljujem na cjelokupno drustvo koje djeci ne omogucava dovoljno kretanja.
dijete ce mirno sjediti i biti koncentrirano, kada ce se umoriti kretanjem.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 14:18   #203
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

nerjetko sam cula savejte roditeljima da se djecu mora "doma uciti mirno sjediti".
od strucnjaka, raznih titula.
i popi*dim na masu ucitelja, koji krivnju za nemir djece na nastavi krive, roditelje i tete u vrticu jer ih nisu naucili mirno sjediti
ja upravo suprotno, krivnju za sve vise pravih i krivih dg ADHD-a svaljujem na cjelokupno drustvo koje djeci ne omogucava dovoljno kretanja.
dijete ce mirno sjediti i biti koncentrirano, kada ce se umoriti kretanjem.
MissAlgebra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 16:46   #204
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
krivnju za sve vise pravih i krivih dg ADHD-a svaljujem na cjelokupno drustvo koje djeci ne omogucava dovoljno kretanja.
dijete ce mirno sjediti i biti koncentrirano, kada ce se umoriti kretanjem.
A žalosno je što se to tako može jednostavno i brzo promijeniti, pa nije to rocket science. Bazeni s lopticama u jaslicama, vijače, lopte....
Žalosno je i što se dobra pojedinačna iskustva (za pojedine slučajeve osobno znam da postoje, a ima ih sigurno i više) u radu i s teškim slučajevima ADHD u nekim školama ne uspostave kao ogledni primjer i protokol za sve ostale, a da se odbace prakse koje samo štete.
Najžalosnije je i što ima roditelja koji svojom inertnošću i taštinom sabotiraju dobrobit svoje djece. Od takvih mi je najviše muka. Ako te je netko uputio gdje da rješavaš problem, a ti to odbijaš, ispiši iz vrtića i čuvaj i odgajaj doma. Najlakše je prebaciti teret na sve ostale.
trocadero is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 16:52   #205
Gledam svaki dan tu djecu kako loču prije škole i za vrijeme odmora tu pustu coca-colu i ostala gazirana pića, jedu čips i ostalo smeće. Kako će mirno sjediti s tolikom količinom šećera i ostalog smeća?
oposum is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 03:16   #206
Pozdrav..zanima me trebaju li razrednici upoznati ostale roditelje da u razred njihove djece ide djete s dijagnozom adhd-a?
dvogrbadeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 17:38   #207
Quote:
dvogrbadeva kaže: Pogledaj post
Pozdrav..zanima me trebaju li razrednici upoznati ostale roditelje da u razred njihove djece ide djete s dijagnozom adhd-a?
da sam ja roditelj djeteta sa nekom dg radi koje diejte ima asistenta u nastavi ili se s njim radi nesto posebno (za sto treba drugu djecu senzibilizirati), trazila bih razrednika, da skupa sa nekim od strucne sluzbe na nekom roditeljskom to izlozim sama, odn da upoznam druge roditelje sa cime se njihova djeca susrecu u razredu.

da sam razrednik, svakak bih upoznala roditelje druge djece, jer bi mi bilo draze da ta komunikacije ide iz skole i izmedju odraslih, nego da djeca prenose prek djece roditeljima.
u prevodu, da izbjegnem traceraj i nagadjanja. sto prije, to bolje.

i da si nastavnici olaksaju sami sebi posao u razredu i dobiju suradnike/roditelje/ koji ce, osim nastavnika u skolu, ostalu djecu u razredu, tj kod kuce, senzibilizirati za dijete koje ima neke posebne potrebe i na koju nacin se te potrebe zadovljavaju
(mislim da to drugi roditelji cesto ne znaju, i zapravo niti moraju znati, pa bi i taj komad, senzibilizacije i edukacije drugi roditelja, trebala na sebe preuzet skola)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 16:54   #208
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
da sam ja roditelj djeteta sa nekom dg radi koje diejte ima asistenta u nastavi ili se s njim radi nesto posebno (za sto treba drugu djecu senzibilizirati), trazila bih razrednika, da skupa sa nekim od strucne sluzbe na nekom roditeljskom to izlozim sama, odn da upoznam druge roditelje sa cime se njihova djeca susrecu u razredu.

da sam razrednik, svakak bih upoznala roditelje druge djece, jer bi mi bilo draze da ta komunikacije ide iz skole i izmedju odraslih, nego da djeca prenose prek djece roditeljima.
u prevodu, da izbjegnem traceraj i nagadjanja. sto prije, to bolje.

i da si nastavnici olaksaju sami sebi posao u razredu i dobiju suradnike/roditelje/ koji ce, osim nastavnika u skolu, ostalu djecu u razredu, tj kod kuce, senzibilizirati za dijete koje ima neke posebne potrebe i na koju nacin se te potrebe zadovljavaju
(mislim da to drugi roditelji cesto ne znaju, i zapravo niti moraju znati, pa bi i taj komad, senzibilizacije i edukacije drugi roditelja, trebala na sebe preuzet skola)
Ovo je super i rado bih da sam imala takvo iskustvo no..
Djete ide u razred s nekoliko njih koji imaju dijagnozu ADHDa.
Dobili su asistenticu (jednu) i nju smo upoznati na rodiljeskom no tom prilikom nam nije objašnjeno zašto je žena tamo, zbog kojih učenika te što nam je očekivati. Na moj upit na informacijama učiteljica mi je rekla da mi ona to ne smije reći. Znači ništa, niti o kome se radi niti imaju li dijagnoze niti kakvi su roditelji. To sam ja pokušala izvući ne bi li znala s kime mi djete ide u razred. Pa se pitam ne bi li svi mi roditelji trebali znati te informacije. Saznala sam da su neka od te djece izrazito agresivna i da zapravo ta asistentica pazi da oni nekog ne ozljede. Strašno mi je to da mi kao roditelji nismo upoznati sa situacijom u razredu i pitam se temeljem čega učiteljica ne želi reći točno o kome i čemu se radi.
dvogrbadeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 18:02   #209
ni meni nije jasno zakaj vam ne želi reći kad ostali klinci ionak sami mogu skužiti i reći roditeljima.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 18:28   #210
Quote:
dvogrbadeva kaže: Pogledaj post
Strašno mi je to da mi kao roditelji nismo upoznati sa situacijom u razredu i pitam se temeljem čega učiteljica ne želi reći točno o kome i čemu se radi.
temeljem toga da su roditelji te djece izricito trazili da se to ne kaze jer ne zele da im djeca budu etiketirana i stigmatizirana.
dijagnoze su povjerljiva stvar i roditelji doticne djece uglavnom se na to i pozivaju.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 19:21   #211
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
temeljem toga da su roditelji te djece izricito trazili da se to ne kaze jer ne zele da im djeca budu etiketirana i stigmatizirana.
dijagnoze su povjerljiva stvar i roditelji doticne djece uglavnom se na to i pozivaju.
Da.To stoji.No djete provodi xy vremena u kolektivu, bude agresivno i ometa nastavu do mjere da ga se mora udaljiti.I dijagnoze su dobili nedugo,nakon sto je uciteljica pa ostatak skolske ekipe digao na noge.Mi roditelji imamo pravo to znati.
dvogrbadeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 20:03   #212
Quote:
dvogrbadeva kaže: Pogledaj post
Da.To stoji.No djete provodi xy vremena u kolektivu, bude agresivno i ometa nastavu do mjere da ga se mora udaljiti.I dijagnoze su dobili nedugo,nakon sto je uciteljica pa ostatak skolske ekipe digao na noge.Mi roditelji imamo pravo to znati.
da, imate pravo znati.
isto tako roditelji doticne djece imaju pravo traziti da se njihova imena ne spominju.
uciteljica je u vrlo nezavidnoj poziciji. trazite da na roditeljski dodje netko od strucnih suradnika (pedagog/psiholog/defektolog) pa njega pitajte sve sto vas zanima. oni ionako prvi (a cesto i jedini) imaju uvid u kompletnu dokumentaciju.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 20:45   #213
Quote:
dvogrbadeva kaže: Pogledaj post
Da.To stoji.No djete provodi xy vremena u kolektivu, bude agresivno i ometa nastavu do mjere da ga se mora udaljiti.
Ono što je najbitnije za vas i vašu djecu jest da se iz agresije ne izrode loše posljedice (a asistent "zaštitar" to neće moći (uvijek) spriječiti), te u kojoj mjeri se nastava ometa, odn. koliko je nastava kvalitetna i koliko od nastave djeca izgube (nepovratno, odnosno svaki na satu neodrađeni ili neutvrđeni dio gradiva trebate nadoknađivati zajedno s djetetom doma, nakon što vam je dijete već provelo 8-9 sati u školi, gdje je sve to trebalo biti odrađeno i obrađeno).
Ničija imena doista se niti ne moraju spominjati i to je potpuno nebitno, ali neprihvatljiva ponašanja da. Kao roditelji trebate inzistirati na zaštiti prava na uredno školovanje i dobrobit i vaše i sve djece, ne samo one čije se pravo na zaštitu povjerljivosti dijagnoze štiti.
trocadero is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 21:02   #214
Quote:
dvogrbadeva kaže: Pogledaj post
Ovo je super i rado bih da sam imala takvo iskustvo no..
Djete ide u razred s nekoliko njih koji imaju dijagnozu ADHDa.
Dobili su asistenticu (jednu) i nju smo upoznati na rodiljeskom no tom prilikom nam nije objašnjeno zašto je žena tamo, zbog kojih učenika te što nam je očekivati. Na moj upit na informacijama učiteljica mi je rekla da mi ona to ne smije reći. Znači ništa, niti o kome se radi niti imaju li dijagnoze niti kakvi su roditelji. To sam ja pokušala izvući ne bi li znala s kime mi djete ide u razred. Pa se pitam ne bi li svi mi roditelji trebali znati te informacije. Saznala sam da su neka od te djece izrazito agresivna i da zapravo ta asistentica pazi da oni nekog ne ozljede. Strašno mi je to da mi kao roditelji nismo upoznati sa situacijom u razredu i pitam se temeljem čega učiteljica ne želi reći točno o kome i čemu se radi.
Quote:
dvogrbadeva kaže: Pogledaj post
Da.To stoji.No djete provodi xy vremena u kolektivu, bude agresivno i ometa nastavu do mjere da ga se mora udaljiti.I dijagnoze su dobili nedugo,nakon sto je uciteljica pa ostatak skolske ekipe digao na noge.Mi roditelji imamo pravo to znati.
pa ako se dijete udalji sa nastave, onda znate koje je dijete
i ocito znate, neke dijagnoze...

mislim, nije mi bas sasvim jasno sto te zanima i sto bi ti da ti uciteljica pojasni. mene zaista ne bi zanimalo kak se dijete zove i tko su mu roditelji, nego kako nastavnici preveniraju i rjesavaju djetetovo ometanje na nastavi.
ocekivala bih da i meni ko roditelju da uputu kako da ohrabrim svoje diejte kad je na nastavi koju drugi ometaju, podrzim uciteljicina ponasanja kada neko od djece radi sranja
ak njoj to nije u interesu, onda jbg.


inace, postavljas joj kriva pitanja.
ona ti zaista ne mora reci ime i prezime djeteta.
niti dijagnozu. jer ionak neces nista od toga dobiti (a i svremenom ces kroz traceraj saznati od svog djeteta ime i prezime djeteta, pa mozes i roditelje guglat, no najbitnije je da ti ona nije rekla i nesto odala )

ona ti treba reci kako se ona sa time nosi na satu i sto ocekuje da vi ko roditelji napravite da svom djetetu olaksate nastavu, druzenje sa tom djecom itd.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 14:43   #215
Quote:
dvogrbadeva kaže: Pogledaj post
Ovo je super i rado bih da sam imala takvo iskustvo no..
Djete ide u razred s nekoliko njih koji imaju dijagnozu ADHDa.
Dobili su asistenticu (jednu) i nju smo upoznati na rodiljeskom no tom prilikom nam nije objašnjeno zašto je žena tamo, zbog kojih učenika te što nam je očekivati. Na moj upit na informacijama učiteljica mi je rekla da mi ona to ne smije reći. Znači ništa, niti o kome se radi niti imaju li dijagnoze niti kakvi su roditelji. To sam ja pokušala izvući ne bi li znala s kime mi djete ide u razred. Pa se pitam ne bi li svi mi roditelji trebali znati te informacije. Saznala sam da su neka od te djece izrazito agresivna i da zapravo ta asistentica pazi da oni nekog ne ozlijeđivala. Strašno mi je to da mi kao roditelji nismo upoznati sa situacijom u razredu i pitam se temeljem čega učiteljica ne želi reći točno o kome i čemu se radi.
Ja te u potpunosti shvaćam da si zabrinuta u kakvomo kruženju boravi tvoje dijete, koje su opasnosti i kako se postaviti.


Ali moram rasčlaniti par navoda.

1. To da ti dijete ide sa nekom djecom koja navodno imaju ADHD su INDICIJE sa primjesama nepovjerenja, netrpeljivosti i etiketiranja ADHD-ovaca.

2. Dobivena je asistentica, znači poduzeti su SVI koraci kako bi se osigurao red i uredna razredna atmosfera zbog SVE djece u razredu. Pohvala školi i učiteljici.

3. Ovdje iznosiš da nemaš nikakvu ideju o kakvim dijagnozama se radi, ADHD-u ili SDP-u i HDZ-u. Od tebe JAKO diskriminirajuće po pitanju SVE bolesne djece.

4. Saznala si, čula, načula, skužila, rekla kazala kako su neka djeca agresivna. Jeli tvoje dijete ugroženo?
Jeli tvoje dijete dolazi kući i kaže "mama Žarko/Marko/Tarko me tukao, povlačio za kosu, kidao bilježnice ili nešto sl".? Ili su to samo INDICIJE?

Jesu li i INDICIJE da je asistentica tamo da se ne bi djeca ozlijeđivala ili da pomaže kod UČENJA GRADIVA DJECI S POTREBAMA?


Problematika STIGME i ETIKETIRANJA SVE DJECE S POSEBNIM POTREBAMA kreće od ovakvih roditelja kao što si ti.

- Ne razumije uzrok problema.
- Ne razumije stanje osobe koja ima problem.
- Etiketira, generalizira i stigmatizira sve koji su različiti od njene "malenkosti".
- Ne razumije konsekvence na osobu s problemom
- Ne razumije konsekvence na okolinu (ostalu djecu)
- Ne usmjerava svoje djete kako da se nosi sa stečenom okolinom već negoduje zbog stečene okoline, a time ne gradi kvalitetan stav kod svog djeteta, već mu pokazuje da su drugi koji su drugačiji lošiji od njega.



I jedno pitanje moderatoru grupe. Kakve ovo veze ima sa ADHD-om?
Osim da se daju krive konotacije ponašanja djece s ADHD-om.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 14:48   #216
I da, učiteljica NE MORA svakome objašnjavati kakve dijagnoze i probleme ima pojedino dijete.

Ako vaše dijete ima "problema" u odnosu s dotičnim djetetom, onda odavno znate o kome se radi i kakvi su problemi.

Sve ostalo su samo tračanja i hajke. Moglo bi biti, a i nebi...

Radije se pozabavite učenjem vlastitog djeteta kako se snaći u datoj situaciji nego ići u "lov na vještice".
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 09:21   #217
samo ću se osvrnuti na točku 1. - pa nije navodna dijagnoza ako su dobili asistenta, asistent se ne dobiva baš lako
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 09:36   #218
a ja cu se osvrnuti na informiranje roditelja.
ja zelim da mi kazu da dijete ima problema, ne zelim misliti da je dijete neodgojeno i zlocesto. ne znam gdje je tu problem, nije to nesto sto se moze (a i treba) skrivati.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 09:52   #219
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a ja cu se osvrnuti na informiranje roditelja.
ja zelim da mi kazu da dijete ima problema, ne zelim misliti da je dijete neodgojeno i zlocesto. ne znam gdje je tu problem, nije to nesto sto se moze (a i treba) skrivati.
nije to nesto sto zeli skrivati uciteljica.
najvise sto ces uglavnom dobiti od informacija je da " netko ima odredjenih poteskoca". niti je ona duzna detaljno iznositi tudje dijagnoze javno na roditeljskom niti to doticni roditelji zele i dozvoljavaju.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 10:02   #220
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a ja cu se osvrnuti na informiranje roditelja.
ja zelim da mi kazu da dijete ima problema, ne zelim misliti da je dijete neodgojeno i zlocesto. ne znam gdje je tu problem, nije to nesto sto se moze (a i treba) skrivati.
iz tog razloga bih ja kao roditelj drugim roditeljima rekla o cemu se radi.
ali...
ali...
imas strucnjake koji "ohrabre" roditelja da nije duzan drugima reci dg djeteta , od strucnih suradnika i nastavnika po skoli, do djelatnika koji su tu dg negdje van skole postavili.
i onda ljudi ne kazu, jer su taj savjet dobili od strucnijih ljudi od ekipe s foruma.

onaj dio koji razumijem (ne podrzavam skrivanje, samo razumijem) da je ADHD po nekima izmisljena dg, po nekima se daje za svaki drek (ima slucajeva, nekad me strah da ima sve vise), i da ovisi i o odgoju odn postupcima odraslih u okolini (nemaju svi roditelji kapaciteta odhendlati zahtjevno dijete, i njihovi (ne)postupci zapravo pogorsavaju dijagnozu), pa onda ljudi i imaju potrebu skrivati jer se boje da ce biti osudjivani, etiketirani, prozvani da lazu, da se skrivaju iza "lazne" dijagnoze, da se izgovaraju za svoje lose postupke.....
i onda je lakse presutiti.
nazalost, u praksi je bilo i krivih dg, i prikrivanja kojecega sa dijagnozama, i ovih koji, sa pravom dg nisu znali kako sa djetetom, pa je dijete, uslijed krivih roditeljskih postupaka, postajalo sve gore i gore.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:59.