Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2013., 19:13   #101
Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post
Pa ima puno članaka o tome.To je još jedna izmišljotina farmaceuta u suradnji sa liječnicima da izmuzu brdo novaca. Ljudi , pa molim vas.
Prije su se takva djeca zvala..da se fino izrazim...pomalo neodgojena. Sada odjednom - poremećaj pažnje, hiperaktivnost i slično. Ha. ha..tu treba samo malo discipline i ništa drugo.
nije izmisljotina, al ono sto je tocno da se puno cesce i ja bih se cak usudila reci, preolako dijagnosticira. i da, u pozadini ADHD-a, uz organske poteskoce mogu biti i odgojni stilovi roditelja, uvjeti odrastanja i svasta nesto.

i ono meni najtuznije, puno puta se desi da roditelju izostane podrska i adekvatni odgojni savjeti od strucnjaka koji problem dijagnosticira, a da ne spominjem da je jako mali broj djece zaista ukljucen u (adekvatan) tretman.

sto se tice ljekova, vjerujem da jedan dio moze pomoci hendlanju problema, no uzasno je vazna adekvatna psihosocijalna podrska, sto obitelji, skole, okoline i naravno, strucnjaka koji diejte vodi.
A uz to, ima jako primjera gdje je uz adekvatan tretman, ADHD odrzavan pod kontrolom bez farmaceuta.



kako je ovo PDF roditelji i djeca, molila bih da se na ovoj temi fokusirate na iskustva roditelja sa djecom sa tim problemom, ucitelja/nastavnika i njihove suradnje sa roditeljima i djecom sa ADHDom te, pisete o pozivitnim i negativnim iskustvima, savjetima, trazenju/dobivanju podrske itd.

o terijama zavjere i psihofarmacima molim vas da nastavite na nekom drugom pdf-u
hvala.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 14:58   #102
To nije teorija zavjere - to je istina.Mislim da treba biti informiran.
Kod mene ima jedna mala za koju kažu da ima taj poremećaj....Promatram njene roditelje kako se ponašaju prema njoj i što joj sve dopuštaju. Prestrašno.
Kada joj se čovjek obrati normalno i ona normalno odgovara. Tom djetetu ne trbaju lijekovi nego disciplina i normalnost.
__________________
All I wanna say is that they don"t really care about us.
lovely_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 15:28   #103
Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post
To nije teorija zavjere - to je istina.Mislim da treba biti informiran.
Kod mene ima jedna mala za koju kažu da ima taj poremećaj....Promatram njene roditelje kako se ponašaju prema njoj i što joj sve dopuštaju. Prestrašno.
Kada joj se čovjek obrati normalno i ona normalno odgovara. Tom djetetu ne trbaju lijekovi nego disciplina i normalnost.
ap i rekla sam da se olako dijagnosticira.
i mislim da je tu uaszno vazna suradnja svih koji na bilo koji nacin sudjeluju u odgoju djeteta.
djetetu treba normalnost i struktura (ne volim rijec disciplina) i ako ima ADHD i ako nema.
i davanje samo lijekova nece drzati problem pod kontrolom ako nema adekvatnu psihosocijalnu podrsku.

al ne mozes reci da dijagnoza ne postoji
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 15:54   #104
ja baš volim riječ disciplina jer je ona jednostavno potrebna.Pa ne možeš odgojiti dijete bez discipline.
da, dijagnoza postoji ali to ništa ne znači. Ja osobno ne vjerujem u to uopće...a mogu reći da je nekim roditeljima to možda lakše - nakljukati dijete tabletama nego provoditi odgoj.
I moja sestrična ( koju sam već spominjala ) je vodila svoju kćer prvo kod psihijatra pa kada joj je on rekao da joj nije ništa, onda je ona sama zaključila da ima indigo-dijete. Moj bože.....
A vidjela sam , mala je jednostvno - razmažena do boga.Tako dakle...to kod mene ne prolazi. I moja mala je imala "ADHD" kad bi bila na čuvanju kod babe, hahha.Zanimljivo.
Čudno mi je da dijete ne može čitati i pisati 30 minuta a može sjediti pred kompom i po nekoliko sati. Onda odjednom poremećaj pažnje nestane.Ma kako da ne.
__________________
All I wanna say is that they don"t really care about us.
lovely_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 16:07   #105
Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post
ja baš volim riječ disciplina jer je ona jednostavno potrebna.Pa ne možeš odgojiti dijete bez discipline.
da, dijagnoza postoji ali to ništa ne znači. Ja osobno ne vjerujem u to uopće...a mogu reći da je nekim roditeljima to možda lakše - nakljukati dijete tabletama nego provoditi odgoj.
I moja sestrična ( koju sam već spominjala ) je vodila svoju kćer prvo kod psihijatra pa kada joj je on rekao da joj nije ništa, onda je ona sama zaključila da ima indigo-dijete. Moj bože.....
A vidjela sam , mala je jednostvno - razmažena do boga.Tako dakle...to kod mene ne prolazi. I moja mala je imala "ADHD" kad bi bila na čuvanju kod babe, hahha.Zanimljivo.
Čudno mi je da dijete ne može čitati i pisati 30 minuta a može sjediti pred kompom i po nekoliko sati. Onda odjednom poremećaj pažnje nestane.Ma kako da ne.
al sjedenje pred kompom povecava ADHD
ja ako zasjednem za forum, nakon toga tesko se prislim nesto pametno raditi.
tak da, nekoliko sati pred kompom zaista jest stetno i povecava AD

djeci treba struktura, dosljednost, jasne granice.
i mislim da ja i ti pricamo o istom, iako rijec disciplina, u mojoj glavi, a najcesce se veze uz vojsku i pokornost uvjetovanu strahom od autoriteta, tak da ja tu rijec ne volim kada se prica o odgoju.
i jer znam da se moze biti dosljedan i strukturiran bez da te se dijete boji
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 16:51   #106
Slažem se s tobom.Naslušala sam se toliko izgovora za loše ponašanje djece da mi se diže kosa na glavi.
Pa doista....sve se to prati i onda se vidi jaaaaako dobra prilika za prodaju i iskušavanje kojekakvih lijekova.To je strašno.
10 godina te uvjeravaju da je nešto super i dobro a onda je odjednom kancerogeno i totalno nepotrebno.
Zato bih molila roditelje da ne trče po tablete i nazivaju svoju djecu hiperaktivnom, indigo, kristal i šta ti sve ne. Dosljedno i čvrsto NE nekad čuda čini.
__________________
All I wanna say is that they don"t really care about us.
lovely_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2013., 23:48   #107
Smile Škola i ADHD

Javlja vam se jedna profesorica za pomoc Ne radim u drzavnoj skoli tako da nemam pomoc psihologa/logopeda ili slicno nego u skoli stranih jezika gdje ucenika o kojem cu pisati vidim jednom tjedno po sat i pol. Dijete je doslo prosle godine kod nas i roditelji su nas upozorili da mu je postavljena dijagnoza ADHD-a uz koju ide i mucanje i disleksija. Ispocetka smo odlicno suradjivali s roditeljima da bi to nakon nekog vremena prestalo. Njihove jedine upute su bile metode nagrade/kazne u smislu da ga uputim sto radi krivo, ali nikada ne kazem da je los/zlocest sto se naravno podrazumijeva. Medjutim, kako je krenula nova skolska godina tako se i mali D. pogorsao, a roditelji vec odavno ne pitaju kakav je i ima li problema. Kada im i kazem da smo imali nesuglasica (D. i ja na satu) promijene temu.
D. me poceo toliko iscrpljivati da sam se pocela uzasavati dana kada imam taj razred. Znam da grozno zvuci, ali nikada se nisam susrela s ovako ekstremnim slucajem, a zeljela bih mu pomoci jer mi ga je ustvari jako zao
D. ne moze sjediti na stolici pola minute (a vec je treci razred), stalno se dize, otidje na wc (tu je jedini uvjet da me pita), sece po razredu, ometa drugu djecu, dodje do mene pa me vuce za rukav da mi nesto pokaze, sapne mi na uho nesto, ukoliko nesto kreativno radimo (a tome posvecujem veliku paznju) i druga mu djeca ne daju skare/papir on ne moze cekati svoj red nego odmah pocne cendrati i zvati me te govoriti kako mu je xy uzeo stvari, baca se po stolu. Ukoliko mora povuci crtu na papiru i to ne napravi onako kako je on zamislio, odmah se trga papir i zove mene jer on to ne moze. Upada u rijec neprestano bilo meni ili drugoj djeci, ne moze saslusati niti pola minute da nesto ne progovori, ne slusa upute nego ili napravi domaci rad koji ne treba ili dodje do pola zadatka na satu i ne dovrsi. Moje opominjanje, dogovaranje s njim prije sata (D. ce danas biti takav i takav), dizanje glasa nemaju apsolutno nikakvog ucinka. Poceo je i zaostajati u nastavi (ne memorira stvari koje smo ucili). Imam osjecaj da me dijete uopce ne slusa, kao da je neki nevidljivi zid dignuo oko sebe i ne dopiru moje rijeci do njega. Pocela sam cak sumnjati da nema neki drugi poremecaj osim ADHD-a jer sam prije nekoliko godina, kada sam radila u drzavnoj skoli imala prilike se upoznati s ADHD-om, ali to nije niti izbliza bilo toliko ekstremno kao kod D. Primjerice, Z. iz drzavne skole jer takodjer morao biti stalno u pokretu i to se moralo tolerirati, setao je po razredu i ometao djecu (uzimao im gumice, pernice, knjige, zadirkivao djevojcice), ali s njim se moglo dogovoriti, nekoliko puta mu se trebalo reci da se vrati na mjesto i to bi napravio. Z. je zapravo bio mali, zaigrani vrazicak dok D. jednostavno ne znam kako kontrolirati i sto da radim vise s njim.
Vjerujem da ce ovdje biti i pitanja oko ravnateljice skole, ali ona iako je upoznata s mnogim stvarima koje D. radi ga ne zeli izgubiti jer je noj novac vazan i nikada ne bi mogla reci roditeljima da ga ispisu, a oni uopce ne pitaju sto je s njihovim djetetom.
Molim vas pomozite
Zbun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 22:01   #108
najprije - i da radis u drzavnoj skoli, vjerojatno ne bi dobila pomoc strucnog suradnika...

drugo po redu - sat i pol tjedno je jako malo da napravis neke velike promjene.

Nije svaki adhd isti, i nije isto ako ima samo deficit paznje, ili uz njega pridruzenu impulzivnost. Impulzivna djeca ce tesko biti strpljiva. Teze ce pratiti pravila, stvari koje se dogovore na samome pocetku sata, zaboravljene su vec u trecoj minuti. Govoriti roditeljima sto se dogadja zapravo nece promijentii stvari - oni znaju tko je on, kakve probleme ima, i tesko mogu promijeniti dogadjaje na satu, a vjerojatno vise ne mogu ni slusati price o tome kako on stalno smeta i ometa.

Dizanje glasa, opominjanje, gubljenje zivaca i kazne ne funkcioniraju. Impulzivna djeca ne dozivljavaju sustav kaznjavanja poput druge djece. Kazna zapravo najcesce rezultira jos vecim protestom.

Iz tvog opisa djecaka, ja bih rekla da je on uz poremecaj paznje iznimno impulzivan.

Preodgojiti ga ne mozes, jer kod impulzivnosti to teze polazi i osobama koje provode vise vremena s njim.
Ne mozes mu puno ni pomoci.

Ono sto mozes je olaksati sebi rad.

Sat zapocni s kratkom fizickom aktivnoscu koja ce zavrsiti relaksacijom, to vam moze postati neki zanimljivi ritual kratkog trajanja.

Usred tih sat i pol napravi pauzu od par minuta. (npr. brain gym vjezbe -na youtubu imas prikaz kako se rade u grupi s djecom)

Budi uvijek korak ispred njega - znas da zadatak radi 2 minute, dodji do njega prije nego zavrsi i zadaj novi zadatak. Kad se treba nesto raditi redom - jedno po jedno dijete - njega stavi da radi prvi. Da ne ispadne nepravedno, stavi ga da sjedne u prvu klupu ili prvi u nizu i uvijek kreni tim redom.

uvedi znakove, simbole za tisinu. Kad je npr. neka slika na ploci, ili papirnate kape, dok imaju kape moraju raditi u tisini, na tvoj znak kapa se skida. ili na zvonce moze poceti razgovor. To ih mozes nauciti u igri (kao igra noc-dan, kad je noc, onda je tiho, kad je dan onda je glasno).

zvakanje zvakacih guma pomaze paznji.

mozes pitati roditelje kakav je on u redovnoj skoli i tko s njim od nastavnika ima najmanje problema. Vidjeti mozes li kako stupiti u kontakt s tom osobom i vidjeti sto on/a primjenjuje. Kad pristupas roditeljima uvijek idi s ciljem da primjenite nesto korisno sto ce mu pomoci, a ne da oni cuju kako je on bio los i kako ti vise nisi znala uciniti. Ono sto je bitno je da probas nesto uciniti. Kad nesto ne pali, probas nesto drugo.

STvar s adhd-om, impulzivnost je uvijek u individulanom planiranju.

Biti korak ispred je najbolji nacin. Ignorirati stvari koje se mogu ignorirati,zaustaviti one koje se ne mogu ignorirati, pohvaliti one stvari koje zelimo da se ponove.

Nemoj da te izbaci iz takta, jer nije do tebe, nisi ti manje strucna i kometentna u svom poslu. Nemoj to dozivjeti kao neuspjeh. Takva djeca su zahtjevna djeca, i ne samo sto je tebi tesko, sto je roditeljima tesko, tesko je i najteze djetetu.
Malena Mu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 16:57   #109
Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post
ja baš volim riječ disciplina jer je ona jednostavno potrebna.Pa ne možeš odgojiti dijete bez discipline.
da, dijagnoza postoji ali to ništa ne znači. Ja osobno ne vjerujem u to uopće...a mogu reći da je nekim roditeljima to možda lakše - nakljukati dijete tabletama nego provoditi odgoj.
I moja sestrična ( koju sam već spominjala ) je vodila svoju kćer prvo kod psihijatra pa kada joj je on rekao da joj nije ništa, onda je ona sama zaključila da ima indigo-dijete. Moj bože.....
A vidjela sam , mala je jednostvno - razmažena do boga.Tako dakle...to kod mene ne prolazi. I moja mala je imala "ADHD" kad bi bila na čuvanju kod babe, hahha.Zanimljivo.
Čudno mi je da dijete ne može čitati i pisati 30 minuta a može sjediti pred kompom i po nekoliko sati. Onda odjednom poremećaj pažnje nestane.Ma kako da ne.
Ne bih išla toliko daleko i tvrdila kako je sve teorija zavjere, ali se donekle slažem s tobom. ADHD - OK, ja sam prva za to da pratimo sve znanstvene spoznaje. I bilo ih je mnogo jako dobrih, koje su razbile neke zablude i pogreške u koracima koje su radile generacije i generacije.

Ali kao i u svemu, i u znanosti - bilo kojoj - pa i u odgoju djece, postoji filter, onaj vremenski i iskustveni, koji pokaže što je točno, a što ne.
Ne treba prihvaćati sve nekritički ili, što je još gore, naprečac, nekakvom laičkom dijagnozom.
Moj primjer: jedno od moje djece bilo je, kao maleno, živo da poludiš, znatiželjno do granice života (blago li ga majci!), iznimno inteligentno, iznimno dekoncentrirano, neuredno, ...
Mogla sam i ja sama sebi, tj. njemu dijagnosticirati ADHD (kao što mnogi samoprozvani rade), ali niti sam, niti je bio ADHD
Išli smo psihologu, ali mi je na kraju jako drago što nije strpan niti u jednu ladicu.
Slažem se da djeca s dijagnosticiranim ADHD-om ili ADD-om zahtijevaju puno toga, ali sumnjam da bih ja u navedenom slučaju pristala davati svom djetetu lijekove kakvi se inače tada daju. Kažu, nikad ne reci nikad, ali ja bih ipak rekla: nikad.
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 20:00   #110
Quote:
Zbun kaže: Pogledaj post
Javlja vam se jedna profesorica za pomoc Ne radim u drzavnoj skoli tako da nemam pomoc psihologa/logopeda ili slicno nego u skoli stranih jezika gdje ucenika o kojem cu pisati vidim jednom tjedno po sat i pol. Dijete je doslo prosle godine kod nas i roditelji su nas upozorili da mu je postavljena dijagnoza ADHD-a uz koju ide i mucanje i disleksija. Ispocetka smo odlicno suradjivali s roditeljima da bi to nakon nekog vremena prestalo. Njihove jedine upute su bile metode nagrade/kazne u smislu da ga uputim sto radi krivo, ali nikada ne kazem da je los/zlocest sto se naravno podrazumijeva. Medjutim, kako je krenula nova skolska godina tako se i mali D. pogorsao, a roditelji vec odavno ne pitaju kakav je i ima li problema. Kada im i kazem da smo imali nesuglasica (D. i ja na satu) promijene temu.
D. me poceo toliko iscrpljivati da sam se pocela uzasavati dana kada imam taj razred. Znam da grozno zvuci, ali nikada se nisam susrela s ovako ekstremnim slucajem, a zeljela bih mu pomoci jer mi ga je ustvari jako zao
D. ne moze sjediti na stolici pola minute (a vec je treci razred), stalno se dize, otidje na wc (tu je jedini uvjet da me pita), sece po razredu, ometa drugu djecu, dodje do mene pa me vuce za rukav da mi nesto pokaze, sapne mi na uho nesto, ukoliko nesto kreativno radimo (a tome posvecujem veliku paznju) i druga mu djeca ne daju skare/papir on ne moze cekati svoj red nego odmah pocne cendrati i zvati me te govoriti kako mu je xy uzeo stvari, baca se po stolu. Ukoliko mora povuci crtu na papiru i to ne napravi onako kako je on zamislio, odmah se trga papir i zove mene jer on to ne moze. Upada u rijec neprestano bilo meni ili drugoj djeci, ne moze saslusati niti pola minute da nesto ne progovori, ne slusa upute nego ili napravi domaci rad koji ne treba ili dodje do pola zadatka na satu i ne dovrsi. Moje opominjanje, dogovaranje s njim prije sata (D. ce danas biti takav i takav), dizanje glasa nemaju apsolutno nikakvog ucinka. Poceo je i zaostajati u nastavi (ne memorira stvari koje smo ucili). Imam osjecaj da me dijete uopce ne slusa, kao da je neki nevidljivi zid dignuo oko sebe i ne dopiru moje rijeci do njega. Pocela sam cak sumnjati da nema neki drugi poremecaj osim ADHD-a jer sam prije nekoliko godina, kada sam radila u drzavnoj skoli imala prilike se upoznati s ADHD-om, ali to nije niti izbliza bilo toliko ekstremno kao kod D. Primjerice, Z. iz drzavne skole jer takodjer morao biti stalno u pokretu i to se moralo tolerirati, setao je po razredu i ometao djecu (uzimao im gumice, pernice, knjige, zadirkivao djevojcice), ali s njim se moglo dogovoriti, nekoliko puta mu se trebalo reci da se vrati na mjesto i to bi napravio. Z. je zapravo bio mali, zaigrani vrazicak dok D. jednostavno ne znam kako kontrolirati i sto da radim vise s njim.
Vjerujem da ce ovdje biti i pitanja oko ravnateljice skole, ali ona iako je upoznata s mnogim stvarima koje D. radi ga ne zeli izgubiti jer je noj novac vazan i nikada ne bi mogla reci roditeljima da ga ispisu, a oni uopce ne pitaju sto je s njihovim djetetom.
Molim vas pomozite
A kako reagiraju roditelji ostale djece?

Mislim,ljudi placaju da im djeca nauce,a tamo ih drugo dijete ometa,gnjavi i maltretira?
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 21:00   #111
Veeeeeeeeeliki problem ovdje je manjak autoriteta učitelja danas. danas učitelj ništa ne smije...ako vikne na dijete - zlostavlja ga, ako ga pošalje u kut - zlostavlja ga..itd.
Nije , nažalost, nikakvo čudo da se djeca danas tako užasno ponašaju na nastavi a i kod kuće. Bože dragi , i moja mala je bila živahno dijete pa je znala da škola nije mjesto za iživljavanje nego mjesto gdje smo kulturni i poštujemo učitelje. To se njih mora naučiti i gotovo.
Djeca nemaju kulture kod kuće..prema roditeljima pa kako onda očekivati da budu kulturni prema nekoj tamo teti ??!!!
kada bi svi roditelji postupali barem slično, možda bi se problem riješio bez glupih dijagnoza, tableta i prebacivanja odgovornosti na druge.
__________________
All I wanna say is that they don"t really care about us.
lovely_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 14:00   #112
Ja sam mama jedne ADHDovke sa poremečajem pažnje-dijagnosticiran
Tu se puno piše o utjecaju roditelja i odgoju pa bi samo htjela reći da se puno puta razni "stručnjaci" čude meni i mužu koliko se trudimo oko nje,
jedan psihijatar kod kojeg smo išli radi papira zbog škole jer ima i diskalkuliju je izjavio da su to sve lijena djeca i da bi se u škole trebao vratiti stari komunistički sistem
Ona se jako dobro može kontrolirati u školi, pod tim mislim na ponašanje
ne radi probleme pod nastavom iako zna puno brbljati pa se ponekad zaboravi da više nije odmor
imamo sreće što imamo super rasku koja je upučena u sve što se dešava sa njom i puno pomaže i nama i njoj
kad je bila na izletu sa školom 5 dana po povratku me je njena razrednica nazvala i nije mogla sakriti oduševljenje sa njom
na kraju su problematična bila "normalna" djeca pa su se i roditelji morali zvati
ne pišem ovo da bi ikog vrijeđala već samo zato jer neki ne razumiju da ta dijagnoza ne znači zločesto dijete i dijete bez odgoja
Nisam nikad mogla ni sanjati da ću ovo prolaziti sa svojim djetetom jer ni ja ni muž nismo nikad imali problema sa školom čak suprotno
ja sam uvijek bila "štreberica" čak sam i matematiku učila napamet
još uvijek ponekad mi se desi da se zaboravim pa se izvičem na nju jer mislim da me zeza
a vjerojatno onda nije ni očekivati da drugi ljudi koji ne žive taj život imaju više razumijevanja
nama je trenutno najbitnije da ona nije pod stresom zbog škole i da je zdrava i sretna a sve drugo je manje važno
Darkbrown is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 11:54   #113
Pozdrav svima,
ovdje sam jer trebam savjet od roditelja djece s ADHD-om i onih koji ga sami imaju.
Ovako, moj sin od 8 g. ima ADHD, to mi je sve još novo i dobro bi mi došao bilo kakav savjet kako i na koji način raditi s njim, prvenstveno po pitanju škole i učenja.
Upravo čitam knjigu od Marka Fereka "Hiperaktivni sanjari" i mogu vam reči da sam puna dojmova, emocija ali i strahova kako i na koji način raditi s njim i kako da mu pomognem.
Samo da napomenem da on s znanjem, čitanjem i shvačanjem gradiva kad se objašnjava riječima nema problema, ali čitanje s razumijevanjem, koncentracija, jedan školski sat proveden u miru itd je nemoguća misija.

I još jedna stvar me zanima, kada i na koji način djetetu objasniti da ima ADHD, što je to i kako mu objasniti da se zbog toga njemu možda dopuštaju neke stvari i toleriraju a drugim učenicima ne a da on ne počne iskorištavati tu situaciju???
Natallia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 01:14   #114
Wink

Quote:
Natallia kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
ovdje sam jer trebam savjet od roditelja djece s ADHD-om i onih koji ga sami imaju.
Ovako, moj sin od 8 g. ima ADHD, to mi je sve još novo i dobro bi mi došao bilo kakav savjet kako i na koji način raditi s njim, prvenstveno po pitanju škole i učenja.
Upravo čitam knjigu od Marka Fereka "Hiperaktivni sanjari" i mogu vam reči da sam puna dojmova, emocija ali i strahova kako i na koji način raditi s njim i kako da mu pomognem.
Samo da napomenem da on s znanjem, čitanjem i shvačanjem gradiva kad se objašnjava riječima nema problema, ali čitanje s razumijevanjem, koncentracija, jedan školski sat proveden u miru itd je nemoguća misija.

I još jedna stvar me zanima, kada i na koji način djetetu objasniti da ima ADHD, što je to i kako mu objasniti da se zbog toga njemu možda dopuštaju neke stvari i toleriraju a drugim učenicima ne a da on ne počne iskorištavati tu situaciju???
Najbolje se konzultirati sa stručnjacima: npr. na ERF-u prof Sekušak ili udruga Idem...( radionice i za djecu i za roditelje pa čujete i iskustva drugih koja možete primjeniti)
Moj sin je sad 16 god a dg od 8. god. Nije nimalo agresivan, nije ni toliko hiperaktivan da bi šetao po razredu,problem je najveći što je presenzibilan i impulzivan, istjerivao pravdu za sve i svakoga i bio dežuran krivac za sve u školi, što se profesora ticalo,druga djeca ga vole uglavnom njih 98%, natprosječno je inteligentan, vrhunski sportaš, od 9.god. kategorizirani sportaš, svira 2 instrumenta...u osnovnoj stalno problemi, tipa: on ne radi pod satom, puno pita, ne piše zadaće, prigovara....prolazio uglavnom sa 4 ali ništa nije radio, odnosno ono što njemu "nije napeto" to ne radi a ono što ga interesira to odradi maksimalno...sad je u gimnaziji i ništa ga ne interesira osim cura trenutno) a u onom što ga interesira je jako dobar))
I što se tiče ranijih postova....loš odgoj? Kako je to moguće ako npr. imaš dvoje djece i jedno sve ok a drugo neodgojeno?) a isto ih odgajaš....
Ne slušajte ljude koji nemaju pojma o tome već skupljajte iskustva i sami odlučite što je najbolje za vaše dijete, Vi ga najbolje znate a za adhd nema jedinstvena uputa jer su ta djeca često sasvim različita. Tek ste krenuli...sretno!
Jadranka72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 21:18   #115
Moja 8-ogodisnja kcer ide u skolu stranih jezika.Sa njom u razredu je djecak (takodjer 8 god) koji ima ADHD- vrlo je nemiran,dosadan i svojim ponasanjem smeta drugu djecu.
Nastavnica je nemocna (privatna skola,jel),ali je vrhunski predavac i moja je klinka voli.Da nije tako,davno bi je zbog A. ispisali odatle.

Ostali roditelji se prilicno bune,ali skolska uprava stalno 'igra' na kartu emocija - kako je malome bitan kolektiv,socijalizacija i tako to...ali,uvijek se neko dijete tuzi da ne zeli sjediti pored A. jer ga ovaj ometa u nastavi i uvijek se gubi vrijeme od sata i nastave da bi se A. nekako smirio.

Da li mislite da je u redu da ostali ucenici ispastaju zbog jednog?

Sto raditi u slucaju kad izostane adekvatna suradnja sa roditeljima?
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 18:21   #116
Naravno da nije u redu da djeca ispastaju zbog drugih jer su u skoli (stranih jezika ili drzavnoj) da nauce, a steta bi bilo da dijete zamrzi dolaziti na sat jer se uzasava jendog ucenika. Ja sam u medjuvremenu umanjila problem tako sto sa prvo D. pozvala van ucionice prije pocetka nastave i popricala s njim o tome sto se smije, a sto ne na nastavi s time da nisam postavljala nikakve ultimatume nego sam ga pustila da sam dodje do zakljucka zasto se neko ponasanje ne smije tolerirati, a ja sam samo usmjeravala razgovor u zeljenom smjeru. Dogovorili smo se da moze otici na wc kada pozeli (mala je skola i uvijek ima nekoga u uredu da vidi je li sve u redu) ili se prosetati po razredu, ali ne smije ometati ostale. Do zakljucaka zasto se ne smije smetati je sam dosao. Onda sam ga pitala o skoli, hobijima i slicno samo da malo razbijemo taj ozbiljan razgovor. U ucionici sam pocela s ''krugom prijateljstva'' gdje su se morali uzeti za ruke i reci barem 2 lijepe stvari jedni o drugima te se zagrliti na kraju.
Od tada je bilo losih sati, ali kada se to dogodi roditeljima uvijek kazem sto je napravio, ali nikada vise toliko losih kao onaj kada sam stavila prethodni post.
Dopustam mu da se proseta po razredu, da dodje do mene ako me nesto hoce pitati (ali jedino ako ne ometa ostale i ne objasnjavam nesto), sjedi do mene, ode na wc kada zeli (jedino mi mora reci da ide) i kada krene njegovo nezadovoljstvo jer mora nesto dijeliti ili mu drugi nesto ne zele dati onda ide moje objasnjavanje kako svi moramo biti prijatelji i pomagati jedni drugima.
U zadnjih mjesec dana je napokon kreulo na bolje, poceo jeuredno prepisivati s ploce, izvrsavati zadatke, trudi se zapamtiti i nadam se da ce se tako i nastaviti.
Zbun is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 20:34   #117
zbun, baš lijepo što si uspjela uskladiti dar i integrirati dijete sa adhd u razred. no tvoje iskustvo nije ono što može pomoći arueni kao mami.

aruena, na tvojem mjestu bi vodstvu škole koju masno plaćaš rekla da ako im je tako bitno da se to dijete socijalizira baš u toj grupi mogu mu nabaviti asistenta (tu može volontirati i vlasnik škole) te vama smanjiti cijenu na pola. jer ni asistent neće moći korigirati dijete da ometa na razini prosječnog.

ja sam ludila prošle kš.g zbog malog koji je ometao rad na solfegiu - blebetao da privuče pažnju, trčao po učionici, glupirao se. profesorica ga je pokušavala držati da sjedi za njenom katedrom, da barem ne bude fizičkih kontakta s ostalim učenicima. također je stalno slala poruke roditeljima koji se nisu odazivali da bi početkom ove godine dječakova mama pojavila na satu i pred svima predala potvrdu da je njen sin hiperaktivan. organizirali su mu solfegio jedan na jedan. da nisu, prebacila bi svoju u drugu grupu, unatoč njenom negodovanju jer je u ovoj stekla prijatelje.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 02:17   #118
Najgore od svega je to sto i uprava skole i roditelji hiperaktivnog A. ,kad se netko potuzi,apeliraju na emocije i razumijevanje za maloga.

Igraju na kartu sazaljenja, da smo i mi roditelji,te kako bi nama bilo...

A mali je djeci nekad i zabavan;od njih 15 koji su dobri i mirni,A. im nekad sa svojim ispadima bude ko' dvorska luda... Ali,samo kad je dovoljno daleko.

Dvaput je sjedio do moje male i njoj je to bilo strasno: ovaj je mlatarao rukama,bacao se na pod (i govorio da je Isus Krist ),dosadjivao sa pricom,pjevusio dok nastavnica objasnjava,penjao se na klupu...ma strava.
Sreca je u cijeloj prici sto nije agresivan (mada se ,vjerujem,ni to nikad ne zna sa sigurnoscu).

Ja sam zamolila da ga vise ne sjedaju pored moje kceri,ali problem je sto to traze i ostali roditelji za svoju djecu,tako da ga nastavnica stalno 'seta' po razredu i uvaljuje ,valjda, djeci najmanje 'rogatih' roditelja,pa ako prodje-prodje.

Opce je veselje kad je A. odsutan sa sata;onda tako lijepo uce.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 19:18   #119
igraju na kartu sažaljenja jer se ne prelama preko njihovog džepa i slobodnog vremena njihovog djeteta, a vi ostali se povlačite. predloži da vama ostalima daju besplatni tečaj budući da djeca umjesto da uče bivaju izložena neprihvatljivom ponašanju. nek se oni žrtvuju u ime socijalizacije tog dječaka.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 01:35   #120
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
igraju na kartu sažaljenja jer se ne prelama preko njihovog džepa i slobodnog vremena njihovog djeteta, a vi ostali se povlačite. predloži da vama ostalima daju besplatni tečaj budući da djeca umjesto da uče bivaju izložena neprihvatljivom ponašanju. nek se oni žrtvuju u ime socijalizacije tog dječaka.
Ideja je odlicna,ali bas da vidim kako ce biti prihvacena od ostalih.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:05.