Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2004., 16:32   #1
Lightbulb Dividende - opći topic

Tek sam nedavno shvatio, tj, rečeno mi je da sam vlasnik 82 dionice Proficia, negdašnje expandie, vlasnik sam tih dionica od '99 čini mi se, ali sam tad bio još debelo maloljetan pa me to nije previše zanimalo. A sad me zanima. Što me zapravo zanima?

Zanima me, da li je expandia ili proficio isplaćivao dividendu po dionici, i da li su oni mene o tome bili dužni obavjestiti. Ako nisu, da li moja dividenda negdje stoji ili postoji vrijeme do koje je možeš podići pa ti onda propada, tj. ostaje njima.

Nemojte zamjeriti na neznanju i hvala na trudu i vremenu.
Feyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2004., 20:34   #2
Nisu isplaćivali dividendu, ali da jesu, pokušali bi te pronaći (ako već misliš da ne znaju gdje si).
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2004., 20:58   #3
A kad će je isplaćivati, mislim, o čemu to ovisi. I da, što znači nominalna vrijednost dionice?
Feyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2004., 22:03   #4
Ako ce je isplacivati, onda to ovisi o odluci glavne skupstine koja moze odrediti da firma dio svoje dobiti iz tekuce ili proslih godina isplacuje kao dividendu.

Naravno vecina na glavnoj skupstini su ljudi koji imaju jako puno dionica, i pitanje je da li im je u interesu isplacivati dividendu obicnim malim ljudima.

To nema nikakve veze sa nominalom dionice, a cesto nema veze ni sa profitabilnoscu dionice.

Ono sto je dobro u slucaju proficija je da je cijena oko 6X Kn, pa mozes ocekivati da bi svoj paket mogao prodati za cca 5000 Kn.

To je trenutno duplo vise nego bi dobio prije godinu dana.

Odluka, da li ces i kad prodavati te dionice je naravno tvoja, ali moras biti upoznat sa vrijednosti te dionice, da te ne bi netko preveslao.

Preporucam da procitas na www.mojnovac.net forum, topic o proficiju:
PRFC
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 14:28   #5
Opet aktualno

Evo, još ih nisam prodao, ali sam odlučio da ako dođu do 100 po dionici, hoću, htio sam vas pitati:
  • Kako provjeriti jesam li upisan u registru sda?
  • Da li je to moguće napraviti online?
  • Da li potvrda od sda utvrđuje nedvojbeno vlasništvo nad dionicama za koje je potvrda izdana?
  • Ako mogu dobit potvrdu od sda, da li mi je dovoljno dostaviti ju prvoj generaciji kod koje imam otvoren račun da mi oni te dionice upišu u portfelj ili preko njih mogu trgovati samo dionicama za koje sam uplatio keš na njihov račun pa onda kupovao dionice?

Nisam htio otvarati novi topic, ekonomičan sam, ako netko zna odgovore na neka od ovih pitanja, neka bude toliko ljubazan pa odgovori ovdje.

Hvala
Feyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 18:28   #6
Kako provjeriti jesam li upisan u registru sda?
Da li je to moguće napraviti online?

Pozivom na broj 4607300, pa slijedi upute. Biti će ti potreban tvoj broj investitora i PIN. Ukoliko ga nemaš, ili si ga izgubio, kako se čini, biti će dovoljno da pismeno (možeš faxom) pošalješ SDA zamolbu za ponovno generiranje PIN-a koji ćeš dobiti na svoju adresu u roku nekoliko dana.
Sve nejasnoće lako ćeš riješiti s operaterom na gornjem broju.
Povoljnije je zvati u razdoblju iza 15 i 30, jer tada imaju manje posla i lakše ćeš do njih.
Da li potvrda od sda utvrđuje nedvojbeno vlasništvo nad dionicama za koje je potvrda izdana?
Tom potvrdom dobivaš zadnje stvarno stanje na računu, međutim ono može nekim prijenosom već idući dan biti nula.
Ako mogu dobit potvrdu od sda, da li mi je dovoljno dostaviti ju prvoj generaciji kod koje imam otvoren račun da mi oni te dionice upišu u portfelj ili preko njih mogu trgovati samo dionicama za koje sam uplatio keš na njihov račun pa onda kupovao dionice?
Za registraciju dionica s brokerom potrebno je imati PIN, o čemu sam objasnio gore. Kad odlučiš te dionice registirirati s brokerom, najaviš mu registraciju istih, a on ti javi broj naloga i nazoveš telefon SDA (gore naveden), slijediš upute i redom utipkavaš broj investitora, PIN, broj naloga brokera, nakon čega te automat obavještava da su tvoje dionice registirirane s brokerom. Nakon toga možete otvoriti nalog za prodaju.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 08:12   #7
Dividenda

Ja sam novi po pitanju dionica pa me zanima sljedeče:

Da li se isplačuje dividenda na kupljene T-HT dionice na kraju godine i koliko bi iznosila?
Leonardo China is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 10:35   #8
Prospekt - pogledati:
Dividende i politika dividendi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . stranica 38
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 12:25   #9
Na žalost ma koliko se trudila nisam uspjela doći do prospekta, stoga najljepše MOLIM one koji jesu da mi objasne THT dividendu.

Unaprijed zahvaljujem
flafipot is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 12:39   #10
redovna i nije nesto.. ako ju imaju uopce.. no izvanredna je dobra svake 2 godine 20-30 kuna.. sad sam bubnuo napamet al mislim da neij daleko od istine..

s tim da imaju oni jos puno para.. negdje sam procitao da im je amortizacija 1,4 milijarde godisnje..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 13:15   #11
Hvala....da li netko ima dovoljno živaca da mi objasni kako se to izračunava dividenda ili da me uputi na nekakav link...tražila sam po forumu ali ova tema je jako malo pokrivena...ne zanima me konkretno tht (iako je svaka informacija više nego dobrodošla) već općenito...možda nekom na pamet padne kakva knjiga
flafipot is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 13:19   #12
Quote:
flafipot kaže: Pogledaj post
Hvala....da li netko ima dovoljno živaca da mi objasni kako se to izračunava dividenda ili da me uputi na nekakav link...tražila sam po forumu ali ova tema je jako malo pokrivena...ne zanima me konkretno tht (iako je svaka informacija više nego dobrodošla) već općenito...možda nekom na pamet padne kakva knjiga
dividenda je onolka koliko se odluci na skupstini..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 14:38   #13
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
dividenda je onolka koliko se odluci na skupstini..
Iz prospekta:Za 2004. 22,35 kn po dionici
Za 2005. 10 kn po dionici
Za 2006. 2,53 kn po dionici
U 2007. (vjerojatno akontacija, isplačena 13.rujna) 29 kn po dionici
ZET is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 08:00   #14
Tih par kunića je jako mala dividenda .
Po tome se ne isplati držati dionice u vlasništvu , naravno mi mali građani
Ja sam mislio da će biti veća,hmmm,onda ćim naraste (T-ht) prodati i u inv. fond.
Leonardo China is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 16:24   #15
mene opcenito zanima isplacuje li se dividenda u nekoj firmi u isto vrijeme svake god(ako se uopce isplacuje za tu god.) i otprilike kada se zna hoce li biti dividende i kolika ce biti(koliko dana unaprijed)?
i je li teoretski moguce kupiti dioniice dan prije isplate dividende, a prodati ju dan nakon isplate...?
hnkhajduk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 14:08   #16
ja ti znam da je dividenda za igh 50 kn po dionici. isplacuju godisnje. kolika je za ingru ako netko zna?
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 00:37   #17
Lightbulb Dividende - opći topic

Tema za sva pitanja o dividendama

Wikipedija
Quote:
Dividenda je dio dobiti koji se u dioničkom društvu isplaćuje dioničarima. Može biti određena u apsolutnom iznosu po dionici ili kao postotak njene nominalne vrijednosti.

Dividenda kao prinos određuje vrijednost dionice.
...vrtim po www.sda.hr
i sve u svemu ono sto vidim pomalo
velika vecina ima praksu da datum oglasavanja bude nakon datuma Bez dividende/prava od
s obzirom da to tako rade onda vjerojatno u zakonu nema regulatorskog kljuca koji bi ih sprijecio u provodjenju takove prakse...

al zar odluka o isplati dividende ne bi trebala bit donesena na skupstini... i da li u tom slucaju odluka moze biti retrogradna odnosno da se odabere datum koji je prije skupstine ili mora bit u nekakvom roku nakon...?

da li postoji zakonska regulativa koja obvezuje nakon odredjenog roka da dividenda mora bit isplacena ili prema odluci skupstine ona realno moze biti..nikada ne isplacena...?

na koji nacin u praksi ukoliko posjedujemo dionce neke tvrtke mozemo saznati kad je skupstina, da li se donosi odluka o dividendi ?

Zadnje uređivanje Zafashan : 30.11.2007. at 10:20. Reason: Uvod, naslov
Doberman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 14:02   #18
Quote:
Doberman kaže: Pogledaj post
...na koji nacin u praksi ukoliko posjedujemo dionce neke tvrtke mozemo saznati kad je skupstina, da li se donosi odluka o dividendi ?
NN (Narodne Novine)
__________________
Mene novac i slava ne zanimaju.
Zanima me samo novac!
kLaZnAdAr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 14:28   #19
Quote:
kLaZnAdAr kaže: Pogledaj post
NN (Narodne Novine)

no...ne zelim ispast bas gotovan... pa da trazim da mi se sve stavi pod nos...
al Vas odgovore je otprilike kao da sam Vam rekao da iti taj odgovor potrazite u Enciklopediji...
Doberman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 14:56   #20
Gle, htio ti je reći da redovito pratiš obavijesti trgovačkih društava na oglasnom dijelu stranica Narodnih novina, gdje se redovito objavljuju pozivi za skupštine i sl, a u dnevnom redu imaš....
ajde, evo http://www.nn.hr/sluzbeni-list/oglasni/index.asp
ružica23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:54.