Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2007., 17:11   #61
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Da, ali što je buduća povećana zarada ako se ona nikad ne isplaćuje? Kakve koristi imaš od te buduće povećane zarade osim što se osjećaš kao dobrotvor jer pomažeš društvu. Jebeš zaradu bez para
Raste cijena dionica... Jesi li ti investitor ili bakica?
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 17:12   #62
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
mislis radje DIOKI nego HT?
I jedno i drugo, ali HT me dugorocno ne zanima.

Zelis reci da ce HT imati jaci rast od DIOKa u slijedecih 5 godina?
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 17:24   #63
Quote:
Studentica kaže: Pogledaj post
zasto neke firme koje dobro posluju NE daju dividendu? gadovi
Prema istraživanju sa US tržišta društva koja su isplačivala manju dividendu su u konačnici ostvarivali največi rast za dioničare.
npr. ATPL je u ovoj godini povečala dobit, a isplačivali su manj dividendu nego prošle godine. Ali zato im sljedeče godine stižu novogradnje i najavljuju još veču dobit.
cibox is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 17:28   #64
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
I jedno i drugo, ali HT me dugorocno ne zanima.

Zelis reci da ce HT imati jaci rast od DIOKa u slijedecih 5 godina?
zelim reci da ce DIOKI opravdati sadasnju cijenu za 5 godina... mozda..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 17:46   #65
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Raste cijena dionica... Jesi li ti investitor ili bakica?
Ja sam investitor i zanima me dividenda, ti si špekulant
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 17:57   #66


Ako si investitor onda ces kapitalizirati na vecem rastu i naci si dionicu koju ocekuje ista perspektiva.

A ako nisi, onda ces sjediti u jednoj dionici cijeli zivot jer donosi dividendu.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 18:13   #67
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Ma jasno, ali svrha firmi je dobit vlasnicima, a ne ulaganje. Ulaganje ima smisla samo ako će donijeti na koncu veću dobit, a ne da bude samo sebi svrha tipa nekih (svih? ) Plivinih akvizicija.
Pa racionalnost upravljanjem prihodima i troškovima upravo je osnova po kojoj razlikujemo dobre od loših dioničkih društava. Akvizicije mogu biti loše, kao i ulaganja. IMHO puno bolji primjer za to je DT, kad se sjetimo love za koncesiju za UMTS ili akvizicija nekih američkih poduzeća.

Ali, primjerice, ako si digao velike kredite za razvoj, a dijeliš dividendu umjesto da time pokriješ kamate, onda radiš blentav posao. Kao npr. ISTT. Više bih volio da si smanje kreditnu zaduženost nego ovaj kikiriki koji dobijem od dividende.

Dokle god poduzeće ima prostor za razvoj, trebalo bi ulagati u taj razvoj.

Ili, u idealnom slučaju, i jedno i drugo, kao Ero.

Kad je P/E bio 2 ja sam postavljao slično pitanje kao ti. Tada je cijena bila 200 kn.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 23:35   #68
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Da, ali što je buduća povećana zarada ako se ona nikad ne isplaćuje? Kakve koristi imaš od te buduće povećane zarade osim što se osjećaš kao dobrotvor jer pomažeš društvu. Jebeš zaradu bez para
Pa dionica ti raste zbog boljeg P/E, na tome zaradjujes puno vise nego na dividendi.
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 23:51   #69
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
Ali, primjerice, ako si digao velike kredite za razvoj, a dijeliš dividendu umjesto da time pokriješ kamate, onda radiš blentav posao. Kao npr. ISTT. Više bih volio da si smanje kreditnu zaduženost nego ovaj kikiriki koji dobijem od dividende.
Pretpostavljam da Dalekovod, s obzirom na ogromne kredite, ne isplaćuje dividendu? Ili se varam?
kokosov orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 00:14   #70
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post


Ako si investitor onda ces kapitalizirati na vecem rastu i naci si dionicu koju ocekuje ista perspektiva.

A ako nisi, onda ces sjediti u jednoj dionici cijeli zivot jer donosi dividendu.
Ma nemoj
Stvar je pogleda i kuta gledanja, u kojem ja imam suprotni . Da si 100% vlasnik d.o.o.-a koji dobro posluje i dobro zarađuje, a imaš tim koji svime upravlja a ti si samo vlasnik koji nadgleda, sigurno ne bi svojim potčinjenima dao da upravljaju firmom na način koji propagiraš kod investiranja u dionice, naprotiv, ulagao bi onoliko koliko ti se isplati da ti ne ugrozi čistu dobit koju vučeš van i zanimala bi te samo i jedino lova koju izvlačiš, sve ostalo su samo nuspojave. Ne znam zašto bi kod suvlasništva d.d.-a trebalo biti drugačije.

Koliko znam, većina najvećih investitora u povijesti razmišlja na ovaj način od Warrena Buffeta, Lyncha pa nadalje.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 01:29   #71
A da pogledaš iz ovog kuta:

Vlasnik si, stopostotni, a dobit firme ti je tolika da višestruko nadmašuje sve tvoje životne potrebe i želje. Kod isplate dobiti plaćaš porez na dobit, dio dobiti trošiš, ali kaj napraviti s "viškom"? Pretpostavljam opet uložiti u nešto; pa zar nije onda logičnije ostaviti taj višak u vlastitoj firmi. neoporezovan, i uložiti ga u razvoj?
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 01:34   #72
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
A da pogledaš iz ovog kuta:

Vlasnik si, stopostotni, a dobit firme ti je tolika da višestruko nadmašuje sve tvoje životne potrebe i želje. Kod isplate dobiti plaćaš porez na dobit, dio dobiti trošiš, ali kaj napraviti s "viškom"? Pretpostavljam opet uložiti u nešto; pa zar nije onda logičnije ostaviti taj višak u vlastitoj firmi. neoporezovan, i uložiti ga u razvoj?
Je, samo problem je sto imas granice do kojih firma moze rasti. Ne isplati ti se ostavit novac u firmi, jer ce on donjet manje nego recimo kamata na banci. Zato HT i ERNT isplacuju dividendu, jednostavno nemaju kuda s tim. Manje firme u razvoju, ne isplacuju dividendu obicno. Zato sto svaka kuna ostavljena i iskoristena u razvoju, vrati vise nego alternativna ulaganja.
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 02:06   #73
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
A da pogledaš iz ovog kuta:

Vlasnik si, stopostotni, a dobit firme ti je tolika da višestruko nadmašuje sve tvoje životne potrebe i želje. Kod isplate dobiti plaćaš porez na dobit, dio dobiti trošiš, ali kaj napraviti s "viškom"? Pretpostavljam opet uložiti u nešto; pa zar nije onda logičnije ostaviti taj višak u vlastitoj firmi. neoporezovan, i uložiti ga u razvoj?
Životne potrebe, odnosno, bolje rečeno, želje su neograničene
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 02:34   #74
Pa sad... možda sam ograničen u svojim pogledima, ali jednostavno ne uspijevam smisliti na koje bi to sve stvari čovjek mogao POTROŠITI (a ne opet uložiti) stvarno veliku količinu novca.
Ne govorim sad o razinama o kojima većina, pretpostavljam, razmišlja kad iz perspektive nekoga, tko radi za plaću ili je sitni obrtnik/poduzetnik, govori o puno love - želje za većim stanovima/kućama/vilama, super autima, putovanjima (tko hoće neka doda i otoke, jahte, avione, letove u svemir ); mislim na dobit vlasnika firme koja se mjeri milijunima ili desecima milijuna... i tako iz godine u godinu...Moguće je, naravno, skupljati desetke nekretnina, kupovati umjetnička djela (ali to bih ipak svrstao u ulaganja) itd. ali i iza toga se novac slijeva. U toj točki ne vidim više na što trošiti, svi viškovi idu u ulaganja, a onda je bolje uložiti u vlastitu firmu ili firme, naravno, nakon izdvajanja dovoljnog dijela dobiti za osobne troškove.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 10:34   #75
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Koliko znam, većina najvećih investitora u povijesti razmišlja na ovaj način od Warrena Buffeta, Lyncha pa nadalje.
e baš bifea
pa on je zaradio pedes milijardi dolara reinvestirajući

da je svake godine zaradu isplatio i potrošio na piće žene i kafane danas ne bi ni čuli za njega bez obzira na talent za investiranje
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 12:21   #76
Pitanje:

Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Pa sad... možda sam ograničen u svojim pogledima, ali jednostavno ne uspijevam smisliti na koje bi to sve stvari čovjek mogao POTROŠITI (a ne opet uložiti) stvarno veliku količinu novca.
Odgovor:
....da je svake godine zaradu isplatio i potrošio na piće žene i kafane ....

i dodao bih da to reinvestiraš i revolving unedogled
subcomandante is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 14:23   #77
Quote:
spy kaže: Pogledaj post
e baš bifea
pa on je zaradio pedes milijardi dolara reinvestirajući

da je svake godine zaradu isplatio i potrošio na piće žene i kafane danas ne bi ni čuli za njega bez obzira na talent za investiranje
Na Buffeta sam mislio u smislu da se "dionica ne prodaje", s dionicom se živi, s dionicom se mre
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 00:36   #78
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Je, samo problem je sto imas granice do kojih firma moze rasti. Ne isplati ti se ostavit novac u firmi, jer ce on donjet manje nego recimo kamata na banci. Zato HT i ERNT isplacuju dividendu, jednostavno nemaju kuda s tim. Manje firme u razvoju, ne isplacuju dividendu obicno. Zato sto svaka kuna ostavljena i iskoristena u razvoju, vrati vise nego alternativna ulaganja.
Pazi, kad dođe do faze da firma ne može više rasti red je da hitno otpustiš onoga tko ti je to rekao. I zamjeniš ga novim, boljim, sa nelimitiranim pogledom na razvoj. Hitno. Iako si već vjerojatno propustio dosta dobiti...

ERNT isplaćuje dividendu (redovnu i izvanrednu) radi Ericssona. EOD.

HT radi istog razloga kao i većina telecoma. Zato jer je to visokoprofitna grana. Zato jer se na taj način reinvestira dobit u druga područja (npr. DT može pokrivati gubitke na domaćem terenu. A i u gostima ga sasvim dovoljno ima da se nađe gdje ga ulupati.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 00:40   #79
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Ma nemoj
Stvar je pogleda i kuta gledanja, u kojem ja imam suprotni . Da si 100% vlasnik d.o.o.-a koji dobro posluje i dobro zarađuje, a imaš tim koji svime upravlja a ti si samo vlasnik koji nadgleda, sigurno ne bi svojim potčinjenima dao da upravljaju firmom na način koji propagiraš kod investiranja u dionice, naprotiv, ulagao bi onoliko koliko ti se isplati da ti ne ugrozi čistu dobit koju vučeš van i zanimala bi te samo i jedino lova koju izvlačiš, sve ostalo su samo nuspojave. Ne znam zašto bi kod suvlasništva d.d.-a trebalo biti drugačije.

Koliko znam, većina najvećih investitora u povijesti razmišlja na ovaj način od Warrena Buffeta, Lyncha pa nadalje.
Pazi... doo ne kotira i ti ne možeš nikada naplatiti i kapitalizirati reinvestiranu dobit dok ga:
a) ne prodaš u cijelosti ili djelomično
b) ne ponudiš na burzi
Ja u svakom slučaju kod dd-a biram reinvestiranje, kapitalizaciju i izbor nove dionice. Jebo dividendu kad za iznos dividende na burzi dobijem točno
Iznos dividende*P/E

Dakle, P/E puta više. A kako se kod rijetko koje dionice P/E izražava jednoznamenkastim brojem... (molimo nadopuniti)
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 01:03   #80
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Jebo dividendu kad za iznos dividende na burzi dobijem točno
Iznos dividende*P/E

Dakle, P/E puta više. A kako se kod rijetko koje dionice P/E izražava jednoznamenkastim brojem... (molimo nadopuniti)
Ovo baš ne zvuči logično...hmmm
__________________
PIVO-više nije samo za doručak!
pujdo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:43.